Troll nedir ve her hoşumuza gitmeyen yorum sahibine neden troll deriz?

Aslında trollük arada ortamı canlandırsa da genelde uzun vadede işlerin tadını kaçırtıyor. Bol trollemeli yabanci sitelerde bir süre sonra el birliğiyle trolleyenler tespit edilip dışlanıyorlar. :D İlk zamanlar bi canlanma yaratsa da sonra işlerin tadı kaçıyor genelde. Ülkemizdekileri pek bilmiyorum, ama aynıdır sanırım.

Aslında trollük arada ortamı canlandırsa da genelde uzun vadede işlerin tadını kaçırtıyor. Bol trollemeli yabanci sitelerde bir süre sonra el birliğiyle trolleyenler tespit edilip dışlanıyorlar. :D İlk zamanlar bi canlanma yaratsa da sonra işlerin tadı kaçıyor genelde. Ülkemizdekileri pek bilmiyorum, ama aynıdır sanırım.
Valla az önceki mastodon örneği iyiydi durumu anlatmak için ama buralarda bol keseden millet birbirine sıkıyor gibi görünüyor :)

Vallahi arkadaşlar hemen anlıyorsunuz ya; size kimse kül yutturamaz kolay kolay :)

Trolluk tıpkı Aeonian'ın dediği gibi sanırım Türkçe'ye "olta atmak" olarak çevrilebilir ve yine emin olmamakla beraber balıkçılık terimi olduğunu duymuştum; zaten örnekler de genelde bu tanıma uyuyor. Genelde provokasyon amaçlı ve/veya sorunlu kişilerin forumlara dadanması şeklinde çok örneğini gördüm şimdiye dek. Bu insanlar karşı tarafın düşüncelerine tahammül edemediklerinde de bu ortaya çıkabiliyor, bazı kişisel/ruhsal problemleri olduğunda da.. Sebep ne olursa olsun bence rahatsız edici. En azından forumlardan birşeyler öğrenmeye, bilgisini arttırmaya veya gerçekten birşeyler paylaşmaya çalışanlar için..

İlk mesajımdaki resim trollüğün internet üzerindeki tanımı. Çoğu zaman trollere yazılı cevap bile verilmiyor ve bu resim ekleniyor altına direkt.. :)

Ayrıca en son bir sitede okumuştum, kısa bir süre önceydi yanılmıyorsam, Amerika'da 14 yaşında bir eleman ölen bazı gençlerin arkasından trollük yaptığı için hapis cezasına çarptırıldı.. Yani trollük genel olarak ciddi boyutlara ulaşmış mı bilmiyorum ama sonucunda hapis cezasının bile olabileceği unutulmamalı.. Özellikle troller tarafından :)

Vallahi arkadaşlar hemen anlıyorsunuz ya; size kimse kül yutturamaz kolay kolay :)

Trolluk tıpkı Aeonian'ın dediği gibi sanırım Türkçe'ye "olta atmak" olarak çevrilebilir ve yine emin olmamakla beraber balıkçılık terimi olduğunu duymuştum; zaten örnekler de genelde bu tanıma uyuyor. Genelde provokasyon amaçlı ve/veya sorunlu kişilerin forumlara dadanması şeklinde çok örneğini gördüm şimdiye dek. Bu insanlar karşı tarafın düşüncelerine tahammül edemediklerinde de bu ortaya çıkabiliyor, bazı kişisel/ruhsal problemleri olduğunda da.. Sebep ne olursa olsun bence rahatsız edici. En azından forumlardan birşeyler öğrenmeye, bilgisini arttırmaya veya gerçekten birşeyler paylaşmaya çalışanlar için..

İlk mesajımdaki resim trollüğün internet üzerindeki tanımı. Çoğu zaman trollere yazılı cevap bile verilmiyor ve bu resim ekleniyor altına direkt.. :)

Ayrıca en son bir sitede okumuştum, kısa bir süre önceydi yanılmıyorsam, Amerika'da 14 yaşında bir eleman ölen bazı gençlerin arkasından trollük yaptığı için hapis cezasına çarptırıldı.. Yani trollük genel olarak ciddi boyutlara ulaşmış mı bilmiyorum ama sonucunda hapis cezasının bile olabileceği unutulmamalı.. Özellikle troller tarafından :)

Valla aenoian direk anlamış hatta uyarıyı bile vermiş ama ben görmeden cevap yazmştım.Resminde anlamını bilmiyordum.Boyutta büyük olunca direk gözüme çarptı.Çok fazla telufuz edildiğini görüyorum.Yani artık bir şarkının videosunun altına bile beğenmedim diyen adama troll diyorlar.Çok abartılı geliyor bana.Hatta bazen troll denmiş adamları konudan çıkarsan geriye çok az adam kalıyor.

Ben bu forumdan çok fikir edindim ve birşeyler öğrendim.Daha farklı içerikteki başka bir forumdada üyeliğim var.Oradaki konuşma üslubu buraya göre yerlerde.Müzisyen kesimin bakış açısının daha geniş olduğuna ve daha ılımlı insanlar olduğuna inanıyorum.Ama burada bile gitgide artıyor.Can sıkıcı.

Ben de geçen paganizmi eleştirdim diye şakirt damgası yedim bi platformda. O kadar kolay demek tanımadığın kişiyi çat diye bi kategoriye oturtmak. Çok kolaylaştı bazı şeyler, herkes kendini insan sarrafı sanmaya başladı. :)

Akadaşlar, bildiğim kadarıyla troll; balıkçıların kullandığı bir avlanma yöntemidir. Trol adı verilen ağ ile denizin tabanını tabiri caiz ise tarasınız, kazırsınız ve ne var ne yok toplarsınız. Sudaki doğal yaşam ortamına çok ciddi zarar verdiği ve mercan vs resifleri dağıttığı için cidden zararlı olabilmekte.

Deyim olarak trollemek olsa olsa, ince ince derinden derinden ortalığı karıştırmak ve o anki konunun içine etmek için kullanılmakta sanırım :)

Olta atmak olarak Türkçe'ye çevirilebilir. Son yıllarda bu kadar ünlenmesinin sebebi 4chan denen yerde bir internet memesine (miim diye okunuyor :) ) dönüşmesidir. Bu troll çok genel bir kavram aslında, bir çok alt memeye bölünmüş durumda. Hepsini ayrı ayrı anlatamam, ama genelde olay şu şekilde işliyor; düşünceniz önemsiz olacak şekilde kuyuya bir taş atıyorsunuz, sonrasında 40 akıllının taşı çıkarabilmek için birbiriyle kavga etmesini izliyorsunuz. Tabi bu genel olarak forumlarda falan kullanımı. Eğer biraz araştırırsanız; cinnamon challenge, shoe on head( bunu yapması oldukça eğlenceli :D ) , troll dad, rick roll'ed gibi onlarca çeşidi olduğunu görebilirsiniz. Eğer size karşı troll yapıldığını anlamışsanız en güzel çözüm yolu troll e katılmaktır. Sinirle troll e atlarsanız, bir "you mad bro?" sorusuyla karşılaşmanız içten bile değil.

Doğal olarak çoğu insan trolllendiğinde oldukça sinirlenir, ama ben bunun yapılmasının oldukça fazla faydası olduğunu da düşünüyorum. Öncelikle, insanlara fazla ciddi olmamayı öğretiyor. Ve genelde trolllere en çok takılan insanlar, dogmatik düşüncelere körü körüne bağlı olan, ve kafalarındaki fikirleri karşı tarafa empoze etmek için şekilden şekile girebilecek insanlar oluyor. Troll, ilk başta bu tarz insanları bozmak için çıkmış bir şey aslında. Tanıdığım bir çok insanın yaptığım trolller sayesinde zamanla daha açık görüşlü insanlara dönüştüğünü söyleyebilirim.

Gelelim her bir şeyin altına "troll müsün?" yazanlara. Bunun az önce söylediklerimle pek bir alakası yok. Genelde bunu bolca trolllenip, artık işini şansa bırakmaktan korkan insanlar kullanıyor desem fazla yalan olmaz heralde (belki biraz :)). Soru, mantık olarak "Şaka mısın?" demek kadar mantıksız.

Ben de geçen paganizmi eleştirdim diye şakirt damgası yedim bi platformda. O kadar kolay demek tanımadığın kişiyi çat diye bi kategoriye oturtmak. Çok kolaylaştı bazı şeyler, herkes kendini insan sarrafı sanmaya başladı. :)

Bide o platform'da yeniysen ve sana bunu diyen kişinin kendi kapasitesi seviyesinde kurulu bi çevresi varsa o platform'da , adamı dellendirecek şekilde yandın demektir.

Geri