Nihat Genç

ordinarylived demiş ki:
lemandayken su ankı halıne gore daha kımlıklıydı su anda ne halt olduğunu kendısının de bılmedığını dusunuyorum

Nihat Genç ''Leman'' dergisine bağımlı değil ''Leman Dergisi'' Nihat Genç'e bağımlıydı yalnız bu farkı bilerek konuşmalısın.En basit örneği her sene Nihat Genç yazıları yüzünden milyarlarca tazminat ödeyen Leman önünü kesemedi Nihat Genç'in...

Buna artı olarak kendisini tanımlama gereği hissedecek bir yazar değildir.Yaza yaza yazar olduğunu belirten bi insan.Ama bana sorarsan hiç bir zaman ego kırıntısı göremediğim,anadolu insanına onun kardeşliğine inanmış,büyük sermayelere ona uşaklık eden kalemlere karşı duran,gerçekleri konuşan,dobra,duygusal bir düşünce insanı,''Köpekleşmenin Tarihi'',''Bu Çağın Soylusu'',''Dün Korkusu'',''Arkası Karanlık Ağaçlar'' gibi eserleri yaratmış harika bir yazardır!

Öncelikle sen laf attığın insanı tanımalısın.Kişisel bir polemiğe girmek istemem sadece tavsiye...

Kurtuluş Savaşını yücelten mi sadece Orta Asya'dan bir at başı uzanıp diye başlayan bir şiiride vardı misal neyse Mavi Gözlü Dev geliyor vizyona onda daha iyi irdeleyebiliriz sanırım görsel olarak bu adamı.

iyi bir yazar iyi bir edebiyatçı, sağlam kişiliği ve duruşu var...

cesur bir kalemi var.. o bakımdan kimseye yalakalık yapmadığı için bazı çevreler tarafından pek sevilmez

bugün geldi üniversiteye ve mükemmel bi söyleşi oldu
bahsettikleri şeyleri düşününce doğrukuğunu anlıyoruz
apocalypto filminde de geçen "bir imparatorluk içerden parçalanmadıkça fethedilemez" sözü üzerine geçen bir söyleşi gibiydi bi anlamda

lemandan takip ediyorum çok akıcı ve düşündürücü yazılar yazıyo ve sürüklüyo insanı yakında söyleşiye gelicek sabırsızlıkla bekliyorum.

Atatürk şöyledir ,Cumhuriyet böyledir derken bir ara evirip çevirip
yalnız İran harika yaptı çok taktir ediyorum falan deyiveriyor bir garip?
Espiri yapmayı da seviyor lakin hep belden aşşağı oluyor espirileri.
Bu da bir garip.
Başka bir şeye güldügünü ben görmedim de...
Örneğin hakkında mit ve askeri istihbarat raporları var iranla olan ilişkileri hakkında ?
O kadar sık İran ziyaretleri yapmış ki bu da bir garip Çoğunlukla yalnız yolculuk tercih etmiş.
Sonuncusu pek bir garip İran da eşitlik varmış bolluk varmış .Amerikaya kafa tutma cesareti varmış, maalesef bizde yokmuş vesaire vesaire...

herkese,devleetin her makamına,her türlü özel ve tüzel kişiye bin türlü karışık,türlü türlü,delik deşik sektiren,sayısız kitabı,makallesi,köseyazısı vs.vs.si olan yazar kendisi...
ama kesinlikle lafını sakınmayan bi abimiz...

dennischambers demiş ki:
Nazım'ında ne olduğu cözülemedi mesela adamın bir şiiri partizanca gelirken diğer şiiri ataerkil milliyetçi yapıya bürünüyor....

Sevgiler...
Nazım'ın Kurtuluş Savaşı'yla ilgili şiirler yazması onu milliyetçi yapmaz.Kurtuluş Savaşı ilerici bir savaştır.Emperyalizme karşı verilmiş en büyük mücadelelerden biridir.Devrimdir.Ama savaştan sonra kurulan düzenin sosyalist bir tarafı olmadığı çok açık.Olaya işçi sınıfı perspektifinden bakarsananız yine sömüren ve sömürülen düzeni kuruduğunu görürsünüz.Bu nedenle Nazım'ın düzeni eleştirdiği şiirleri de; emperyalizme karşı verilmiş mücadelenin sonunda yine emperyalist politikalar izleyen devleti de eleştirdiği görürüz:

Trabzon''da bir motor açılıyor / Sa-hil-de-ka-la-ba-lık / Motoru taşlıyorlar / Son perdeye başlıyorlar ! /Burjuva, Kemal''in omzuna binmiş / Kemal kumandanın kordonuna / Kumandan kâhyanın cebine inmiş / Kahya adamların donuna / Uluyorlar / Hav..Hav..Hak..Tu / Yoldaş unutma bunu / Burjuvazi ne zaman aldatsa bizi / Böyle haykırır /Hav..Hav...Hak..Tu"

Nazım ne olduğu 'proleter!, proleter!' diye haykırdığı,'yoldaş!'diye seslendiği, Marks'dan Engels'dan bahsettiği şiirlerinde anlatmıştır.Kemalist çevrelerin Nazım'ı sahiplenmek için söyledikleridir kafa karışıklığı yaratan.Evet o bir vatanseverdir.Ama 'Yatar Bursa Kalesinde' söylediği gibi komünisttir de.Dünyayı sevdiği için elbette bu sevgi vatanını da kapsar...

Konu Nihat Genç'ti; ama Nazım'ı görünce dayanamadım.Nihat Genç'in eskiden 'ülkücü' olduğu söyleyen arkadaşlara yorumsuz bir link: http://www.alperenocaklari.net/tesk...erkezi-konferanslarna-nihat-gencle-devam-etti
Sevgiler; selamlar

Bence Nihat Genç'i en iyi anlatacak sözler yine kendisine ait.Kendi kitabı Amerikan Köpekleri'nden alıntı yapıyorum: "Mısır'da bir grup aydınla Doğu neresidir diye tartışıyorduk.Coğrafik sınırlar, tarihi sınırlar, teolojik sınırlar, Truva'dan mı başlar Kudüs'ten mi, yoksa sınırlar aydınlanma çağıyla mı belirlendi, sanayi toplumunun dışında kalanlar mıdır yoksa...?Tartışma herkesin kafasını karıştırdı ve gülüşmelerle galiba Doğu diye bir yer yoktur denmeye başlandı.Söz isteyip ayağa kalktım:BATININ BOMBALARI NEREYE DÜŞÜYORSA DOÐU ORASIDIR deyip yerime oturdum(...)"

yaa nihat genç kızılayda sürekli oturur sabahtan aksama kadar insanları izler ve analiz edermis bi kere rast gelmek ve onla muhabbet etmek çokkk isterdim adam konusurken hüngür hüngür ağlıyo yaaa bu kadar ülkesini seven bi adam helal olsun ve dikkat edilirse konusurken saatlercede konusur bilirsiniz takip edenler hiç susmaz ama bi kerede konusma arasında " ııııı" lamaz.. biz bi cümlenin ardından hemen bunu kullanırken o nasıl bi konusma yeteneğidir bir kere olsun kullanmaz bu duraksamayı onu cok seviyorum ve umarım bi gün onunla karsı karsıya gelirim ALLAH ona ömür versinki bizde uzuun yıllar yazılarını okuyabilelim mahrum kalmayalım ondan bunun için tabi bizede ömür gerek :D :D :D

Geri