7 telli gitar tel yüksekligi yardım

merhaba arkadaşlar ibanez rg 1527 kullanmaktayım 7.tel 0.56 si teli ama ben bunu la olarak kullanıyorum salınımı çok oldugu için 0.62 lik tele geçiş yaptım buseferde tüm dengeler degişti ayarları yaptım . eski ayarda tel klavyeye çok yüksek oldu fr deki yuvaya biraz büyük geldigi için havaha kaldı şimdi herşey düzgün ama bu seferde dier teller klavyeye daha afazla yaklaştıgı için biraz çızlama yapıyo bu normalmiş ama benim içim rahat etmedi başka bir çözümü varmı başka bir tele mi geçiş yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum

Köprü modelin ne?
0.62 fazla kalın zaten la için, gitarla gelen tel 0.54
0.60 veya 0.58 işini görür diye düşünüyorum.
Bende de la'ya akortlu 0.60 tel ve edge-pro7 köprü var, saddle'a oturuyor. Biraz daha kalın olsa oturmayacak gibi ama denemeden birşey söyleyemem.

D'addario için konuşuyorum;

0.54 si'de 13.8 lbs çekiyor.

0.60 la'da 13.5 lbs çekiyor. yeterince gergin olur.
0.62 la'da 14.4 lbs çekiyormuş.

Zaten saddle'a oturmayan bir telden doğru dürüst ton&sustain alamazsın. Ölü gibi gelir sesi diğer tellerin yanında

• Konu Sahibi Konu Sahibi
edge pro 7 köprü var aslında tam oturuyo ve güzel ton alabiliyorum bir aksaklık yok ama 56 lık tele göre ayarla taktıgımda tel yüksekte kaldı ve 56 lık teldeki pozisyonuna getirebilmem için indirmem gerekti 62 lik tel rahat bi pozisyona geldi bu seferde dier teller bir nebze daha indi buda biraz cızlama yapıyo sapa bir zarar verirmi merak ediyorum içim pek rahat degil gitarı hangi tel setinde kullanmam gerektigini bululp birdaha başka bir sete geçmeyi düşünmüyorum

Şunu anlamadım, tel ne kadar kalın olursa o kadar kalın notalar için kullanılmaz mı, nedeniyse kalın olduğundan gerilmesi zorlaşır bir noktadan sonra..

Ben de RG7321 kullanıyorum, 0.60'dan istediğim tansiyonu alamadığım için gidip 0.70'lik bas teli aldım, A ve G de kullanmak için, fakat yine o kadar da gümbür gümbür bir tansiyona sahip değil, ne yapsam ki ne?

Şunu anlamadım, tel ne kadar kalın olursa o kadar kalın notalar için kullanılmaz mı, nedeniyse kalın olduğundan gerilmesi zorlaşır bir noktadan sonra..

Ben de RG7321 kullanıyorum, 0.60'dan istediğim tansiyonu alamadığım için gidip 0.70'lik bas teli aldım, A ve G de kullanmak için, fakat yine o kadar da gümbür gümbür bir tansiyona sahip değil, ne yapsam ki ne?
Tel kalınlığı, akort ettiğin nota ve tansiyon arasında bağıntı var. Yoksa tansiyonundan memnun olduğun sürece hangi kalınlıktaki teli nereye akortladığın çok önemli değil.
Gitarın sap uzunluğu, kullandığın tellere göre kısa kalmaya başlarsa (veya tellerin kalınlığı gitarın sap uzunluğunun kaldırabileceği kalınlıktan fazla olmaya başlarsa) entonasyon problemleri yaşamaya başlarsın yalnız.

0.70 bile sana yetmiyorsa bariton gitar kullanmalısın RGD serisi gibi. 0.70'lik bir telle 25.5" bir gitarda entonasyon sıkıntısı yaşaman çok muhtemel, özellikle sol el tuşen sertse.

Tel kalınlığı, akort ettiğin nota ve tansiyon arasında bağıntı var. Yoksa tansiyonundan memnun olduğun sürece hangi kalınlıktaki teli nereye akortladığın çok önemli değil.
Gitarın sap uzunluğu, kullandığın tellere göre kısa kalmaya başlarsa (veya tellerin kalınlığı gitarın sap uzunluğunun kaldırabileceği kalınlıktan fazla olmaya başlarsa) entonasyon problemleri yaşamaya başlarsın yalnız.

0.70 bile sana yetmiyorsa bariton gitar kullanmalısın RGD serisi gibi. 0.70'lik bir telle 25.5" bir gitarda entonasyon sıkıntısı yaşaman çok muhtemel, özellikle sol el tuşen sertse.

Yetmeme meselesinden ziyade, nasıl desem, mesela 0.56 veya 0.60 bir seti alıp C ye çekip çaldığınızdaki gerginlik ve netlik yok pek ;)

önerceginiz tel nedir

Sormam gereken birkaç soru var.
Standart akortlu 9'luk tel seti takılmış bir gitardaki tellerin sertliğinden memnun kalıyor musun?
Kendi gitarını nasıl bir düzende akortluyorsun?

Ayrıca tel saddle'a tam oturuyorsa diğer tellere göre yüksek kalmaması gerekir. 7. tel ile 6. tel arasında bariz yükseklik farkı varsa bir sıkıntı var gibi görünüyor. Üst eşik(kilit) tarafından baktın mı tele? Düzgün kıvrılıyor mu? Çok kalın olduğu için bazen olması gerektiği gibi düzgün çıkamayabiliyor üst eşikten. Hafif yukarı bombeli çıkabiliyor.
Üst eşik tarafında bir sıkıntı yoksa saddle'ın olması gerektiği gibi durmuyor olabilir. Bu durumda görmeden bişey diyebilmem mümkün değil şu an. Köprünün önden(tellerin geldiği taraftan) resmini falan çekersen daha iyi yardımcı olabilirim.

Yetmeme meselesinden ziyade, nasıl desem, mesela 0.56 veya 0.60 bir seti alıp C ye çekip çaldığınızdaki gerginlik ve netlik yok pek ;)
Normal, dediğim gibi tel kalınlığı-akort edilen nota ve tansiyon arasında bir bağıntı var. (+ sap uzunluğu tabi)
Bariton saplı bir gitarda aynı kalınlıktaki tel aynı notaya akort edildiğinde 25.5" sap uzunluğuna göre daha tansiyonlu olacaktır.

9 yumuşak geliyo ama 10 ve standart tam istedigim gibi oluyo
gitarım standart mi en üst tel si yerine la
7. tel ve 6.tel arasında bariz bir yükseklik yok ama nasıl oldugunu bende bilmiyorum ama 56 lık tel söktügümdeki ayarla 62 taktıgımda ykuarda kaldı
telin sarımında herhangi bir sıkıntı yok
resimleri yarın çekip yarın eklemiş olurum
son olarak sormak istedigim birşey var baritone gitarlara göre olan tel setleri dier standart gitarlara göre olan setlerden daha fazla agırlık mı uygulamakta yoksa baritone gitarlardaki sapın uzunluguyla alakalı bir durummu teşekkür ederim

Şimdi şöyle; bariton gitarlara göre olan tel setlerinde herhangi bişey değişmez, önemli olan tellerin kalınlığı, birim ağırlığı ve yapısı. Yani "bariton gitarlara göre" şeklinde bir tel çeşidi yok aslında. "Bariton gitarlar için farklı tansiyon" var.

Mesela 0.09luk bir teli 25.5" bir gitara takıp Mi'ye akortladığımıza atıyorum 9 kilo çekiyorsa, 26.5" bir gitara takıp akortlarsak 12 kilo çeker.

Senin ilk linkini attığın tel seti 0.13'lük normal bir set. 0.13'lük d'addario PL013 teli heryerde aynıdır yani. Ancak bu set "bariton gitarlar için" şeklinde satıldığından ötürü tansiyon listesi si standart akortlu bariton gitarlar için verilmiş.

Linkini verdiğin diğer Jazz Light 7 lik setteki teller zaten CG serisi çelik teller, NW serisi olan nikel tellerden değil, teller farklı yani, onların tansiyonu tellerin yapısından ötürü farklı.

Standart akortta 13lük bir tel setini rg1527'ye takarsan sapı aşırı zorlarsın.
Sen anladığım kadarıyla 9'luk setin (ya da önceden ne vardı ise üstünde) sadece 7. telini 0.62 ile değiştirdin herhalde. Yoksa 13lük bir set + 0.62 ile standart akortlaman zaten mümkün değil, 5 yay anca yeter öyle bir akortta köprüyü gövdeye paralel tutabilmek için. Sap map da elinde kalır aman diyeyim.

Ben sana şu seti öneririm;
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=7814&gid=526
Arkaya ekstra bir yay daha eklemen gerekebilir.

Şimdi şöyle; bariton gitarlara göre olan tel setlerinde herhangi bişey değişmez, önemli olan tellerin kalınlığı, birim ağırlığı ve yapısı. Yani "bariton gitarlara göre" şeklinde bir tel çeşidi yok aslında. "Bariton gitarlar için farklı tansiyon" var.

Mesela 0.09luk bir teli 25.5" bir gitara takıp Mi'ye akortladığımıza atıyorum 9 kilo çekiyorsa, 26.5" bir gitara takıp akortlarsak 12 kilo çeker.

Senin ilk linkini attığın tel seti 0.13'lük normal bir set. 0.13'lük d'addario PL013 teli heryerde aynıdır yani. Ancak bu set "bariton gitarlar için" şeklinde satıldığından ötürü tansiyon listesi si standart akortlu bariton gitarlar için verilmiş.

Linkini verdiğin diğer Jazz Light 7 lik setteki teller zaten CG serisi çelik teller, NW serisi olan nikel tellerden değil, teller farklı yani, onların tansiyonu tellerin yapısından ötürü farklı.

Sen anladığım kadarıyla 9'luk setin (ya da önceden ne vardı ise üstünde) sadece 7. telini 0.62 ile değiştirdin herhalde. Yoksa 13lük bir set + 0.62 ile standart akortlaman zaten mümkün değil, 5 yay anca yeter öyle bir akortta köprüyü gövdeye paralel tutabilmek için. Sap map da elinde kalır aman diyeyim.

Aynı setten ben kullanıyorum, genel olarak memnunum fakat 7. tel için dediğim gibi bir durum var. Ne önerirsin hocam?

söyle yaptım gitara bu tel setinin altına bir 0.10 luk tel ekledim yani 0.13 lük teli mi ye çekmedim 0.10 luk bir set gibi ama en üst 62 tek farkı bu bu durumda hala sapta büyük bir risk varmı

Aynı setten ben kullanıyorum, genel olarak memnunum fakat 7. tel için dediğim gibi bir durum var. Ne önerirsin hocam?
Yapacak birşeyin yok, 7.tel için A zaten düşük bir nota sayılır, hadi kaldırır falan ama, G çok çok pes.
70'lik telle bile telin geriliminden çok rahatsız oluyorsan Ibanezin RGD serisi ya da Schecter'in 7 tellileri gibi bariton bir gitar bakmanı öneririm ben.

Dostum ben ibanez in apex 2 modelini kullanıyorum sabit (tune-o matic) köprüye sahip bi gitar yani sustainide doğal olarak çok kuvvetli ama 0.60 tel kullansam bile G de tel biraz rahatça oluyo salınabiliyor. Bence gayet doğal bi durum ben şahsen A drop kullanıyorum.

Geri