Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

performer seri jackson ım war. single single humbucker. bridge e emg 81 takmayı düsünüyorum. neck in pasif olması problem yaratır mı? volüm farkı gibi. problem yaratırsa nasıl çözebilirim? single coil yuwası oyularak hmbcker yerleştirme durumu olabilir mi? olursa 81-85 çakarım. olmassa aktif single bişi koymak mı lazım

aktif single takman gerekir.single yuvası oydurmaktan cok daha sağlıklı olur.emg 81-sa-sa seklinde bi kombinasyon en iyisi.aktif ve pasif manyetiklerin bir arada kullanılması sağlıklı değildir.oncelikle otme yapabilir.bağlantıda sorunlar yaratabilir.ayrıca soylediğin gibi cıkıslar uyumlu olmicandan ses farkı cok belli olur.solo atim die single lara gecersin bi bakmısın ses gitmis.emg yerine performer a bir seymour duncan seti tavsiye ederim.daha konforlu olur.emg sa bulmak kolay değil.

seymour duncan aktif set ne uygun olur?(sngle sngle humb) lakin bridge imde emg nin wahşetini istiyorum.
dayanıklılık we uzun ömürlülük açısından aktif de seymour ws emg dersek?

valla fiziki anlamda emg daha dayanıklı.manyetiği suya soksanda bişi olmadğı bilinir.her anlamda kapalı manyetik.ayrıca kullanımıda kolay.mesela manyetik değiştirmek cok kolay.fiş gibi bi 5 li girisi var manyetiğin.sap manyetiği olarak bir gün emg60 bi gün emg 81 kullanabilirsin.ole avantajları var.bunun yanında seymour duncan ın aktif manyetikleride var ama ne kadar iyi hiç bilmiorum.

selam arkadaslar bugun bridge pozisyonu icin seymour duncan hot rails'e bakmaya gittim.once bridge icin yok dediler sadece neck kaldi dediler sonra eleman bi hot rails getirdi ve "bu bridge pozisyonu icinde uygun,bridge icinde kullanabilirsin" dedi.manyetigi elime aldim baktim kutusunda gercektende bridge icindir veya neck icindir diye bisey yazmiyodu.acaba eleman gercekten haklimi yoksa bi oyunami getiriliyorum?malum artik iyice paranoyak olduk.tesekkurler...

cok sagol masterofpuppetsasd.dur ben yine bi bakiyim.neyse bu arada nasildir bu manyetik?cok kullanildigini duyuyorum ama bide sizlere soriyim.biraz jin jin istiyorumda :)

selam
jackson ke-3 kelly gitarıma tb6 ve sh2n takmayı düşünüyorum. sizce nasıl olur? bridgede output u sağlam bir manyetiğe , neckte de güzel cleanlara ihtiyacım var :D

cigarette demiş ki:
cok sagol masterofpuppetsasd.dur ben yine bi bakiyim.neyse bu arada nasildir bu manyetik?cok kullanildigini duyuyorum ama bide sizlere soriyim.biraz jin jin istiyorumda :)

iron maiden den dave murray nin kullandığı manyetik.güzel bi manyetik.sıcak ve kapalı tonları var.rock için oldukca ideal.cleanlerinide severim ben.strat için birebir.alternatif olara kimileri sh4jr kullanıyo.bi onuda arastır.

cigarette demiş ki:
selam arkadaslar bugun bridge pozisyonu icin seymour duncan hot rails'e bakmaya gittim.once bridge icin yok dediler sadece neck kaldi dediler sonra eleman bi hot rails getirdi ve "bu bridge pozisyonu icinde uygun,bridge icinde kullanabilirsin" dedi.manyetigi elime aldim baktim kutusunda gercektende bridge icindir veya neck icindir diye bisey yazmiyodu.acaba eleman gercekten haklimi yoksa bi oyunami getiriliyorum?malum artik iyice paranoyak olduk.tesekkurler...

Aynı marka ve model bir manyetiğin bridge ve neck versiyonları arasında benim bildiğim kadarıyla sadece çıkış farkı var. Köprüye yakın bölgelerde telin titreşimi, sap tarafına göre daha düşük, daha küçük aralıklarla olduğu için aynı seviyede ses almak için köprü manyetiğinin daha yüksek çıkışlı yani daha duyarlı olması gerekiyor. Başka bir deyişle sap manyetikleri köprü maynetiklerinden daha kolay algılıyorlar sesleri. Eğer aldığın manyetiğin sap manyetiğimi yoksa köprü manyetiğimi olduğunu anlamak istiyorsan yapman gereken şey bir multi-metre ile Dc rezistans denen değerini ölçmek olmalı. Bu değerleri duncan sitesinden öğrenebilir ve karşılaştırabilirsin...

aynı marka ve model bir manyetiğin bridge ve neck versiyonları arasında az da olsa bas-tiz-mid dengesi farkı da vardır. bunu dimarzio veya seymour duncan firmalarının sitelerinde görebilirsiniz.
bazı manyetikler hem bridge hem neck e olacak ve düzgün ses çıkaracak şekilde yapılırlar. bazı manyetikler ise bridge e takılırken neck e takılan ve benzer karakteristikte bir manyetik yaratmak için değişiklikler gerekebilir mesela bridge pozisyonunda bile oldukça güçlü baslar veren bir manyetiğin neck versiyonu için basları azaltma yoluna gidilir ki ses boğulmasın. bas mid tiz dengesi derken bunu kastediyordum.

Death-Lead demiş ki:
manyetiklerin ötmesi, sarılım esnasında gevşek sarılmasından ve mumlama olayının iyi yapılmamasından kaynaklanır. (benim bildiğim)

makine sarımı kaliteli manyetikler çok zor öter. buna karşılık el yapımı kaliteli manyetikler daha kolay ötebilir.tabi bu kötü manyetiklerin ötmesiyle kıyaslanamaz bile. örneğin joe satriani veya steve vai bu ötme olayını iyiye kullanıyolar ;) ama bi bakımada eric johnson un manyetikleri hoparlörün içinede soksan ötmüyo.

olayda ayrıca drive ın da etkisi fazlasıyla var tabi. ve duruşta önemlidir.manyetiklerini amfiye, daha doğrusu hoparlöre doğru bakıttığın zaman hemen öter. genellikle arkana almaya çalış. ama tavsiyem kaliteli manyetik alman.

amfiden uzaklaşıyorum ama yinede ötüyo elimi tellerden çekince.bi örnek vereyim mesela arkadaşımda bi tane endonesya yapımı les paul kopyası bi gitar var ve manyetiklerinin ne olduğu bile belli değil ama stdyoda o gaini sona kadar açıyodu ve sıfır gürültü oluyodu.ben yarıyı geçince gürültü başlıyodu manyetik ötüyodu yani bunu anlamıyorum :(

Benim Hot Rails'in kutusu duruyor hemen arkasında yazanları aynen aktarıyorum;

This specially calibrated bridge position pickup is a humbucker that replaces single coil Strat size pickups. It delivers a fat, full sound that's needed for playing harder rock music. It's one of the highest output pickups we make.

Performer seri jackson a seymour invader uygulamayı düşünüyorum. gitarın kendi single larının çıkışı çok zayıf kalır mı? volüm farkı ws. gibi problem olur mu? bi de dip gürültüsüne etkisi nasıl olur bu manyetiğin? aktifler o konuda avantajlı deniyor. yahut x2n e feci gürültülü deniyor. bu acıdan invaderı emg, di marzio we diğer seymourlarla mukayese edersek ne denebilir?

arkadaslar cevaplar icin cok tesekkurler.valla okudugum yerde bridge neck suggested vb.. ifadeler yazmiyodu.acaba kutunun bakmadigim bi yerindemi yaziyodu?en uzun aciklama yazisinda gercekten yazmiyodu.neyse ben tekrar gidiyim oraya manyetik kutusunu iyice bi kurcaliyim bakalim bi ifade gorebilecekmiyim?tekrar cok tesekkurler :)

Geri