Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

hollowtone demiş ki:
Arkadaşlar bende Fender mex strat var, manyetiklerimi amerikan bir strat'ın manyetikleri ile değiştireceğim gibi görünüyor, şimdi garip bir soru olacak ama tonunu kesinlikle etkileyeceği kesin ama nasıl bir ton alırım :) ? Yani daha tokmu, daha parlak mı ne olur tam olarak? Bu konuda hiç bir fikrim yok.

Daha temiz, saydam, ama daha parlak ve overdrive altinda iyi yonetemez isen cartlak bir ses olacak haberin olsun. Ama stratlarin olayi zaten temiz ve saydam ses oldugu icin (ve de can gibi cinlamalari iyi bir sey oldugu icin) bunlar iyi seyler. Meksikalarin ustundeki seramiklerden cok daha iyidirler, ama overdrive'da aa bunlar cok cartlak olma hazirlikli ol. O durumda ton kontrolunu kullanmayi ogren, ozellikle koprude. Eger ozbekselinkini alacaksan problem yok ton zaten bagli ona. Ama yok sen kenidninkini yapacaksan ilk once bak senin koprunde ton kontrolu varmi diye. Olmayabilir, cunku meksikalarda oluyormuydu olmuyormuydu tam emin degilim. Yoksa icini acip baglamak lazim bir ton potansina haberin olsun.

humbucker ile single coil arasındaki sound farkını merak ediyorum.. teknik bilgi anlatmayın :)

bana single coiller hem soloda hemde ritimde daha güzel geliyor.. bunların espirisi nedir acaba :?:

ben mesela gitarımın bridge pozisyonunda her zaman single coil olmasını isterim

bide single coil, humbuckerdan daha güçsüz diye birşey var mı :?:

Vorehead demiş ki:
humbucker ile single coil arasındaki sound farkını merak ediyorum.. teknik bilgi anlatmayın :)

bana single coiller hem soloda hemde ritimde daha güzel geliyor.. bunların espirisi nedir acaba :?:

ben mesela gitarımın bridge pozisyonunda her zaman single coil olmasını isterim

bide single coil, humbuckerdan daha güçsüz diye birşey var mı :?:

zevk meselesi
sen bana '63 fender american strat getirsen EMG humbuckerlı Jackson derim, biri çıkar Gibson les paul der,Diğeri gelir washburn X-10 hepsinin ..ına koyar der.

singlelar daha az çıkışlı oluyor genelde...
daha parlak sesleri var,genelde alder kasa maple neck gibi özelliklerdeki gitarlarda oluyor hoş oluyor ama Sevk meselesi

hollowtone demiş ki:
teşekkürler StratoMaster, evet Ozbeksel'in manyetiklerini almayı düşünüyordum.

Eyvallah! (passwordu bulana kadar evden kullandigim hesabima tesekkur etmis oldun ;) )

Kesinlikle kopru manyetigine ton kontrolu bagli mi kontrol et cidden, cunku bagli degilse kopru manyetigi tek basina nerdeyse kullanilmaz olur, cok cartlak cok tiz bir ses alirsin overdrive altinda. Haberin olsun.

B 8)

doctor sorum sana
duncan lar ile kombinasayon krizi cekiyorum karar veremiyorum
hemen yazayım
pearly gates +jazz
jb +pg
cutom +pg
jb+jazz (fakat jazz ın gücünün jb ye göre cok düşük olması yüzünden tercih sıramasında sonlarda )
59+ 59
a2p +jazz
jb+59
tarz olarak daha cok clean ağırlıklı ama dirve dan fazla feragat etmeden
kodumu oturtsun biraz

mrb,
bikaç gün önce dimarzio tonezone manyetik aldım.malesef orjinal olmayan farklı vidalarla geldi.vidalar manyetiğe uymuyor.sorum şu; normal manyetik vidalarından daha ince olan bu vidaları nerden bulabilirim.daha önce böyle bi sorun yaşamış biri varmı bilmiyorum ama bu vidalar bulunmuyor araştırdığım kadarıyla ve ne yapacağımı bilmiyorum.manyetiği takamıyorum bu yuzden.yardımcı olursanız sevinirim...

not:dimarzio,emg manyetikleriyle aynı vidaları kullanıyor. emg vidaları satan biyer biliyosanız oda işe yarar.teşekkürler.

deliturko demiş ki:
doctor sorum sana
duncan lar ile kombinasayon krizi cekiyorum karar veremiyorum
hemen yazayım
pearly gates +jazz
jb +pg
cutom +pg
jb+jazz (fakat jazz ın gücünün jb ye göre cok düşük olması yüzünden tercih sıramasında sonlarda )
59+ 59
a2p +jazz
jb+59
tarz olarak daha cok clean ağırlıklı ama dirve dan fazla feragat etmeden
kodumu oturtsun biraz

Gitarin nedir? Gitarina ve ne istedigine bagli, biraz daha muziklerden ornek verirsen daha mantikli olur. Clean agirlikli ama overdrive ile kodu mu oturtsun lafi bana muzikal acidan cok bir sey cagristirmadi. Grup, sarki hatta tam olarak hangi sarkinin hangi solosundan bahsettigini yazarsan (bildik bir sey olsun ama) bir laf edebilirim.

B

MrBlues demiş ki:
mrb,
bikaç gün önce dimarzio tonezone manyetik aldım.malesef orjinal olmayan farklı vidalarla geldi.vidalar manyetiğe uymuyor.sorum şu; normal manyetik vidalarından daha ince olan bu vidaları nerden bulabilirim.daha önce böyle bi sorun yaşamış biri varmı bilmiyorum ama bu vidalar bulunmuyor araştırdığım kadarıyla ve ne yapacağımı bilmiyorum.manyetiği takamıyorum bu yuzden.yardımcı olursanız sevinirim...

not:dimarzio,emg manyetikleriyle aynı vidaları kullanıyor. emg vidaları satan biyer biliyosanız oda işe yarar.teşekkürler.

Elinde vidalar zaten varsa kalk bir nalbura git o sana hemen bulsun o vidalardan. Vida vidadir! ;)

B

şu anki gitarın ın ağacını bilemiyorum bu daha cok gelecek planlarım için bir kombinasyon asıl takacağım gitar ya g-400 yada les paul standart olcak (epi tabiki ) daha cok klasik rock biraz metal ilerde blues

Cok tiz ise alnico 2 pro set. Yok eger cok cok degil ama tizcene ise (normalde bir gibson LPun olmasi gerektigi gibi) pearly gates set. Yok tizleri az ve basslari da guclu degilse 59 seti.

B

Customla blues falan yapman zor. Cok ciktisi olan bir manyetik, gibson 500T falan gibi bir sey. Acik sesleri pek iyi degil, tabi otekilerle karsilastirinca.

B

el yapımı bir les paul gitarımın manyetiklerini değiştirmek istiyorum...tür olarak ac/dc gibi bon jovi gibi bir tarz için hangi manyetikleri tavsiye edersiniz...teşekkürler

AsGoDaS demiş ki:
Tonezone da nasıl hiç bass yok arkadaş?
ben de kullandım tonezone bass gayet de var.
Les paul bridge e dimarzio alıcaksan rock metal icin Evolution u tek gecerim. Ama Bence Seymour Duncan Custom al...

Haklısın...

Tone zone larda Bass lar fazladır zaten hatta sarsıcı derecede bass çıkışı vardır...

Mi-La-Re tellerinden çalacağınız notalarda kendini hissetrir derecede bass vardır...

Bridgede Evo gerçekten güzel bir manyetik ,bence en önemli özelliği ağaç ayırımı yapmaksızın her ağaçta benzer kalitede ses veriyor...

arkadaşlar burdakilerin hepsini okuyamadım,belki soran yada söyleyen olmuştur ama ben bi daha sorcam.benim esp jake e lee gitarım var,eğer 8 hazirana kadar satamazsam yurtdışından döndüğümde manyetik değiştirmeyi düşünüyorum.acaba strat kasa gitara(tek humbucker,2 single;humbucker seymour duncan tb-6,singellar esp ss-120)humbuckerı gibson les paul humbuckerı,singlelardan tekini de(ortadaki olur muhtemelen)telecaster single'ıyla değiştirmeyi düşünüyorum.sizce güzel bişey mi olur yoksa sadece benim gibsonla telecasterı birleştirme hayalim mi bu?:)

Arkadaşlar aktif ve pasif manyetikten bahsediyorsunuzda bunların arasında ne gibi bir fark var bir gitarı elimize aldığımızda aktif veya pasif olup olmadığını nasıl anlarız.

Geri