Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

Acmana gerek yok. Eger kopru manyetigin tonunu ton kontrolu ile degistirebiliyorsan senin gitarin "modern" cins bir devreye sahip. Bazi meksikalarda "vintage" cins devre vardir (fender bunu kaldirdi bir zaman ama tam hangi yil hatirlamiyorum) ve kopru manyetiginde hic bir ton kontrolu yoktur. Hadise oydu.

B

spiderrock demiş ki:
arkadaşlar burdakilerin hepsini okuyamadım,belki soran yada söyleyen olmuştur ama ben bi daha sorcam.benim esp jake e lee gitarım var,eğer 8 hazirana kadar satamazsam yurtdışından döndüğümde manyetik değiştirmeyi düşünüyorum.acaba strat kasa gitara(tek humbucker,2 single;humbucker seymour duncan tb-6,singellar esp ss-120)humbuckerı gibson les paul humbuckerı,singlelardan tekini de(ortadaki olur muhtemelen)telecaster single'ıyla değiştirmeyi düşünüyorum.sizce güzel bişey mi olur yoksa sadece benim gibsonla telecasterı birleştirme hayalim mi bu?:)

bunu da bi cevaplandıran olsa?

spiderrock demiş ki:
spiderrock demiş ki:
arkadaşlar burdakilerin hepsini okuyamadım,belki soran yada söyleyen olmuştur ama ben bi daha sorcam.benim esp jake e lee gitarım var,eğer 8 hazirana kadar satamazsam yurtdışından döndüğümde manyetik değiştirmeyi düşünüyorum.acaba strat kasa gitara(tek humbucker,2 single;humbucker seymour duncan tb-6,singellar esp ss-120)humbuckerı gibson les paul humbuckerı,singlelardan tekini de(ortadaki olur muhtemelen)telecaster single'ıyla değiştirmeyi düşünüyorum.sizce güzel bişey mi olur yoksa sadece benim gibsonla telecasterı birleştirme hayalim mi bu?:)

bunu da bi cevaplandıran olsa?

bence hayal olur

DrB, alder gövdeli strat tarzı gitara köprü TB-4(JB) ile orta ve sapa SSL-1(vintage straggered) nası bir kombinasyondur sence? Yeterince versatile midir? Koprude sert metal sesi alınabilir mi?

Birde vintage straggered(SSL-1),vintage flat(SSL-2) ve vintage rails(SVR-1) arasında nası bi fark vardır? Denemişliğin görmüşlüğün var mı?

rastansaga demiş ki:
DrB, alder gövdeli strat tarzı gitara köprü TB-4(JB) ile orta ve sapa SSL-1(vintage straggered) nası bir kombinasyondur sence? Yeterince versatile midir? Koprude sert metal sesi alınabilir mi?

Birde vintage straggered(SSL-1),vintage flat(SSL-2) ve vintage rails(SVR-1) arasında nası bi fark vardır? Denemişliğin görmüşlüğün var mı?

DrB abinin bilmediği bişey bulduk galiba sonunda :LOL:

arkadaşlar, jackson ps4 üme neck.e EMG HZ serisinden bişey taksam örn. HZ-H4 ? nasıl olur? yakışır mı :)
ton için çok sert olmasın, EMG81e gerek yok yani.

çok değişir mi acaba ton ya? şu an jackson kendi manyetikleri takılı.

Galthor demiş ki:
arkadaşlar, jackson ps4 üme neck.e EMG HZ serisinden bişey taksam örn. HZ-H4 ? nasıl olur? yakışır mı :)
ton için çok sert olmasın, EMG81e gerek yok yani.

çok değişir mi acaba ton ya? şu an jackson kendi manyetikleri takılı.

Söylediğin manyetik hakkında pek bilgim yok ama Kızılağaçö gövdelerde manyetik çok fark ettiriyor...

Kafan karışabilir ;)

Galthor demiş ki:
kızıl ağaç ne ola ki, varmı bu tip gitarı modifiye eden?
hz-h4le HZ lerim bi farkı yok heralde. bunlar pasif manyetik di mi?

HZ ler pasif...

Kızılağaçlar daha parlak ses verebildiklerinden,çok cırt tonları olanmanyetikler fazla abartılı olabilirler!

Bass Middle oranlarına iyi bakman lazım...

rastansaga demiş ki:
rastansaga demiş ki:

DrB abinin bilmediği bişey bulduk galiba sonunda :LOL:

JB single coillerin sesini bastirir. Eger JB ile kullanmak istiyorsan onun icin uretilmis single coil manyetikler kullanman lazim, mesela fender texas special'lar ssl'lerden cok daha cikislidir. Ama bu iyi bir sey degil, cunku strat seslerindeki saydamlik netlik kayboluyor.

JB'nin sert ton vermesi derken ne demek istedigini anlamadim. En vahsi en cazgir tonlari (eger sert bu demekse) single coiller ve p90lar falan verir. Onun icin bu sert lafi cok yuvarlak bir laf, senin onu acman lazim.

SSl1 ile SS2 arasidaki fark sapin capi ile alakali bir seydir. Eger eski fenderler usulu gayet yuvarlak bir sapa sahipsen (fretboard'dan bahsediyorum arkasindan degil) o zaman staggered almak lazim. Eger yok o kadar cpi dar degilse daha genisse o zaman flat daha iyi is gorur. Aralari da var onlara da hybrid deniyor, aslinda duncanin ki tam vintage stagger degil. Aralarindaki fark ayni gitarda eger yeni cins saplar varsa D ve G teli az ses verecek flat ile, ve B gereginden fazla ses verecek.

Rails isine gelince sapta o bicim manyetikler kullandim ama bu bahsettigini bilmiyorum. lil59-n, liljbjr-n falan hep iyi manyetikler, ve JB ile ikisi de 500K potanslarla cok iyi gider. Bu arada JB ile single coil kullanacaksan pontaslarda resistor kullanman dogru yontem olacaktir. Uzun uzun yazmistim zamaninda bir cop kutusuna giden dizinde (alim satimda idi) simdi ugrasamayacagim acikca konusmak gerekirse. Sadece su kadarini soyleyeyim, 500Klik bir pontasi 500K lik bir resistor kullanarak (miniswitchle aktive olacak sekilde) 250K'ya cekebilirsin ki single'lar aksi taktirde cok cazgir cok cartlak olur. Eger ben JByi 250 K ile kullansam dersen o zaman da JB cok boguk kalir.

B

Kizilagac gayet haysiyetli bir "tone wood" olarak bilinir, dolayisi ile yukarda yazilanlarin bazilarina katilmiyorum. Tonu swamp ve hard rock ash'e gore (bataklik mesesi ve disbudak tabir edilen agaclar) biraz daha toktur, eq ayrimi onlara gore azdir. Mauna gore daha parlak ve eq ayirimi yuksek bir agactir. Nerdeyse butun fenderler (ash olmadigi surece) alder (kizil agactan) yapilir. Haberiniz olsun.

B

Kızılağaç herzaman parlak tonlar vermeye meyilli bir ağaçtır, manyetik seçiminide buna göre yapmak lzım,her ağaçta dikkat etmek gerekiyor tabi ama kızıl ağaçta daha fazla...

Mesela bir JB kızılağaçta acayip cırtlak tonlar verebiliyor,bir maun gibi bol Bass lı tonlar beklemek boşuna olur...

Aynı şeyleri düşünüyoruz,eq ayrımı fazla olan bir ağaçtır...

01 demiş ki:
Kızılağaç herzaman parlak tonlar vermeye meyilli bir ağaçtır, manyetik seçiminide buna göre yapmak lzım,her ağaçta dikkat etmek gerekiyor tabi ama kızıl ağaçta daha fazla...

Mesela bir JB kızılağaçta acayip cırtlak tonlar verebiliyor,bir maun gibi bol Bass lı tonlar beklemek boşuna olur...

Yaw amfide bass ı biraz açarız olur biter. Olmaz mı? Yani yanlışsam söyleyin. Bu EQ olayına bu derece kafayı takmak gerekli mi?

sorduğun sorunun cevabını bende çok merak ediyorum..

tb4 takcam gitarıma ama bir türlü ağacının ne olduğuna dair bir bilgi edinemedim internetten falan çok arattım ama yok.

bu yüzden tb4ü alıp amfimin üzerindeki eq ayarıyla dengelemek istiyorum bassını tizini..

olur mu :?:

Geri