Anarşizm, Komünizm, Sosyalizm, Faşizm..

Öncelikle kominizmin yüce değerinden bahsdelim kominizmin yüce değeri Devlettir herşey devletin ve halkın ortakmalıdır..kominizimde hiç bir şekilde özgürlüğün yoktur...Onunda kendi sistemi ve düzenin yanlışları vardır...Kısacası mantığı senin annen benim annem benim annem herkesin annesidir..Özgürlük hakkın ise şuan yürürlükte olan her ne kadar çarpıkta olsa sosyalizim ve demokrasidedir...

insan özgür doğar demişssin..insan özgür doğmaz doğudun anda önce seni dünyay getiren insanalara sonra senin için besin sağlıyan çiftçiye onu satın alabilmek için gereken parayı sana sğlıyan patronuna bağlısındır...

Şöyle bir ütopya düşününelim paranin sistemden çıkarıldığı bencilliğin olmadığı bir sistem tıpkı senin istediğin gibi bir sistem...orda bile birilerine bir şeylere bağlısın hastalandığında sana bakıcak tıp bilimine hakim olan kişiye ya da avcılık konusunda hakim olan kişiye...

Şöyle düşün senin için canını düşünmeden ortaya koyan kişiye borçlu değilmisin?

mevcut sistemin çıkarlarına göre bencilleşmek :) insan doğuştan bencildir bu senin iç güdündür...Bu her varlığın iç güdüsüdür...İlk kanın toprağa dökülmesinin nedenide budur...Son canlığın ölme nedenide bu olucaktır..İnsan denen varlığın bencilliği,açlığı ve yozlaşması..

Bir şeylere karşı çıkma isteği ve heyecanın yok evet malesef tükedi o heyecanın daha genç olmama ve önümde uzun bir hayat olmasına rağmen tükendi..belki düşüncelerimde yanlız kalmam belki başka sebebler..

Üzerinde yaşadığın evrenin varlığı sürdürmesi bile bir dngeye ve bir sisteme bağlıdır bunu unutuyorsun..sanatçı adam sistemden farklıdır çünkü sanaçı adam hayal gücünü kullanır ve bu bende yeterince merak etme...

Söylediğin şeyler yüce şeyler evet ve senin bu yüce şeylere sahip olma duygusunu taşımanı sağlıyan düşünce özgürlüğün oluşması senin için kendini feva edenlerde...

Ayrıca örnek aldığın örnek aldığımız insanlar hepsi vatan severdi ve bu vatanın,bu bayrağın yükselmesi için çalıştılar...

Sorun sistemlerden önce insandardır insan çözümliyemezsen ve değiştiremezsen hiçbir sistem dikiş tutmaz ve her sistemde karşıt düşünceler olur...peki insanı doğuştan unu alıştıran sistem nedir faşizim mi?kapitalizim mi? peki senin yakmak isteğidin şey mükemmel bir sistem kurmak değilmi bunun için insanalrı doğuştan o sistem için eğitmek değil mi? o zman sen karşı durduğun düzenle aynı işlevimi taşıyorsan...?***

insan herşeyden önce gelir benim için ve insanlar için ne iyise onun yapılması gerekir...yürülükteki sistem insanlık için iyi mi kesinlikle hayır...

çok kısa bir cevap vereceğim bu sefer :

1- komünizm de devlet bilmemne die birşeyler söylemişsin, bence google da fln bulduğun sonuçlar yerine azcık kitap fln karıştır, çünkü anlaşılan komünizm le sosyalizm in aynı şeyler olduğunu düşünmektesin... yanlış.
2- insanın asılında tutsak doğar diyerek yaptığın açıklama zaten halihazırdaki yaşayış biçiminin dışına nasıl da hiç çıkamadığını gösteriyor.
3-İnsan bencildir evet, ve zeka bencillik eşitlikle daha da çok tatmin olacaktır (kropotkin)
4-açıkçası bu ülkenin bayrağı da vatan da s.kimde değil bak bukadar açık konuşuyorum.
5-sorun tabii ki insandadır zaten sistemleri yaratan insan. biz burada mevcut sisteme bir alternatif oluşturuyoruzki o "insancıkların" (sen gibi) tek bir yönetim şekline olan görmez bağımlılıklarından arındırabilmek için çünkü ancak insanlara hatalarını göstererek ve alternatif sunarak birşeyler yapabilirsin.
6-kendini kandırma çünkü ya insan senin için hiçbirşeyden önce gelmiyor ama vicdanını rahatlatıyorsun ya da herşeyden önce gelior ama şu ana kadar söylediklerin tamamen etraftan duyup inanman gerektiğini düşünerek inandığın şeyler. çünkü insanı tercih etmekle bağdaşmaz savundukların.
7- 1. maddede de belirttiğim nedenden dolayı bu konuyu seninle tartışmayı en azından ertelemek istiyorum.

yuxlee demiş ki:
Öncelikle kominizmin yüce değerinden bahsdelim kominizmin yüce değeri Devlettir herşey devletin ve halkın ortakmalıdır..kominizimde hiç bir şekilde özgürlüğün yoktur...Onunda kendi sistemi ve düzenin yanlışları vardır...Kısacası mantığı senin annen benim annem benim annem herkesin annesidir..Özgürlük hakkın ise şuan yürürlükte olan her ne kadar çarpıkta olsa sosyalizim ve demokrasidedir...
Daha kavramın yazılışından dahi bihaber olan kişinin kalkıpta komünizm hakkında fikir sunmasından nefret ettiğim kadar bir şeyden nefret etmedim. Bir kere "yüce" kavramının marxist terminolojiyle ne alakası var. (Yüce kelimesinin çıkış noktasında karşılaşacağınız şey bir afyondur (?) ) Devlet kavramının ne komünizmde, ne sosyalizmde, ne de proletarya hegomanyasında burjuva-devlet yapısıyla ilişkilendirilecek bir yapı yoktur. İşçilerin oluşturmuş olduğu hegomansal bir yapı üzerinden eşitlik olgusu paralelinde yaşam alanları sağlanır. Yine bizi ilgilendiren halk kavramı değildir. İşçi mücadelesinde halk denilen tüm toplum, etki derecesinde değerlendirilir. Bir burjuvayıda halk kavramı içerisinde eritip, popülist mantıkla hareket etmek lümpen mantığa bile sığamaz olsa gerek. Özgürlük kavramının marxist manası zorunlulukların bilincine varılmasıyla gerçekleştirilen praksisdir. Sizin soyut özgürlük kavramınızla yine yakından uzaktan bir alakası yoktur. Ortaklık konusuna gelince özel mülkiyette bir birey dahi meta halini aldığından (çeşitli biçimlerde) bu kişinin tüm varoluşu özünü belirleyen kişi tarafından el konulmuş ve sahiplenilmiştir. Bundan kurtuluşu yoktur. Komünist sisteme bakarsak daha ilk bakışta meta dolayısıyla özel mülkiyet mantığının her bir biçimde yadsındığını görürüz. Dolayısıyla kişi kendi varoluşunu kendisi belirleyecektir. Bunun annelik kavramı üzerinden metasal manada insanların ortak birer eşya sıfatıyla gözetilecek hiç bir yanı yoktur. Demokrasi bir devlet biçimidir ancak devletçilik paradigmasında yer bulabilir. Ve bu paradigmada eşitlik ve özgürlük gibi varoluşsal istenç ve eylemlerin kendisine bir tehlike yaratacağından sürekli baskı altına almak hatta yok etmek için elinden geleni yapacaktır. Esas nokta kimi , neyi ve nasıl temsil ettiğidir.

Ben bu yazdıklarımı senin anlamayacağını bilmekle beraber; Bealtaine'nin " 1- komünizm de devlet bilmemne die birşeyler söylemişsin, bence google da fln bulduğun sonuçlar yerine azcık kitap fln karıştır, çünkü anlaşılan komünizm le sosyalizm in aynı şeyler olduğunu düşünmektesin... yanlış. " tanısı üzerine açıklık getirmek istedim (kendi paradigmam doğrultusunda) bir kaç noktaya. Bu konu dışındaki bölümlere değinmek istemedim en azından şimdilik.

Bana söylediğniz şeyler sizin de at gözlüğü takmış sistemin esiri olmuş dediklerinizden farkınızın olmadığını kanıtladı...

Neden mi öncelikle tutarsız konuşuyorsunuz..Kendi sisteminizi herşeyin üstünde tutuyorsunuz tıpkı şimdiki çıkarcı sistem gibi...İnsan sizin için önemli değil düşünmüyorsunuz ki sizin istediğiniz sistemi yaratıcak olanda aşaladığınız sistemin oyuncağı dediğiniz insanlar...İnsan makine değildir bunu unutuyorsunuz...

At gözlüklerinizi çıkarın diğerlerinizden bir farkınız olduğunu anlıya bilelim...Ayrıca birine bazı suçlamalrı itaf etmeden önce düşünün insanları yargılamak ve şuçlamak çok kolaydır...Zor olan insanı anlamaktır...Siz şimdi farklısınız..İstediğiniz sistemde hepimiz aynı olucağız bakalım o zaman ne diyiceksiniz...Ayrıca savunduğunuz sisteminde ki özgürlük kavramı ve size dayattıkları çok tartışılır..Altın tabak içinde sunulan kısmını görüyorsunuz tabağı kaldırıp masa örtüsündeki lekelere bakma aklınıza gelmiyor..

Bana oku derken siz okumamışsınız,ya da tek taraflı bir okuma yapmışsınız,bunun içinde farklı düşünceleri anlmadan yargılıyor onlardan korkuyorsunuz.

Aydın insan vasfınızı kendinize yakıştırıyorsunuz..ama daha aydın insanın ne gibi vasıflar taşıdığını bile bilmiyorsunuz; olaylara dışardan bakabilen insanın ne olduğunu bilmiyorsunuz...Ve emin olun kendinizi sıkıştırdığınız kalıpta kaldıkça sistemin esiri dediklerinizden hiç bir farkınız kalmıyıcak...

Ayrıca ne melem bir çelişkidirki sizin emekçi diye sınıflandırdığınız böldüğünüz insanlar sistemin esiri olmuş dediğinizi insanlar,ve siz özgürlük getirmeye çalıştığınız insanları aşşalıyorsunuz...

Günümüz toplum yapısının refaha ere bilmesi için,tek yol gerçek soldur yanı Humanis düşünce yapısıdır...

Ayrca getirmek istediğiniz düzeni bu düşünce yapınız ve sisteme olan uzaklığınızla hayal edersiniz ancak..neden mi?siz dışardan bakarken ben ve benim gibiler bu sistemde çalışıyorlar...

Bu dünyadaki her değer her varlık insan içindir...Ve insan olmadan ne özgürlük nede direniş ne de sanat olur...Siz insanı hiçe sayıyorsunuz bu sistemde insanı hiçe sayıyor..

Dediklerime güle bilirisiniz kıza bilirsiniz beni aşşalıyıp yargılıya bilirsiniz ama dediklerimin doğru olduğunu anlıyıcaksınız uğmarım çok geç olmadan bunu başara bilirsiniz...

gençliğimde (!) bi ara özgürlük isteğim nedeniyle (eşitliği de kabullenerek) anarşizmi seçebileceğimi düşünmüştüm. nerdeyse kendimi kaptırıyordum. beni anarşizmin doğru olduğunu düşünmeye iten hem bi yerlere ait olma hem de özgürlük isteğimdi. anladığını düşünen(!) bazı arkadaşlarım oldu. sonradan gaza geldiğimizi iyice anladım. yanlış olduğu konusunda onlarla konuştum ama beni dinlemediler. hatta yanılmıyosam yine bu sayfada "var mi otesi" nickiyle bi açıklama yapmama neden olan hain insanlar da bu arkadaşlarım.(mail adresi hacklemek vs.) ve tekrar diyorum. kapitalistim. (siz ne yaparsanız yapın) (biliyorum, kaybetmek acıtıyo :D )

anarşizmin direğinden dönüp kapitalizm seçilir mi? EVET (ayrıca bu sefer o kadar eminim ki). zararın neresinden dönersen kardır. :D

anarşizm mi? gençlik işte! hatırladıkça gülesim geliyo. aptalmışım ben ya. :LOL:

bu arada gerçekleri görmek, anlamak isteyen varsa konuşabiliriz.

size bunu yazdıktan sonra bi arkadaşım geldi. hani o gaza gelmişlerden. seninle uğraşan bendim, napçal lan gibisinden esasoğlan tadında konuştu. sakin ol dedim ve düşüncelerimi anlattım. mesela gelişim için rekabetin şart olduğundan, bütün faturaları ödenen, geçim derdi olmayan, çalışmak zorunda kalmayan bi insanın ve dolayısıyla insanlığın çöküşe gideceği üzerine uzun uzun konuştum. artık o da benden :D şifre konusunu sordum. aşşalık herif bizim eve gelirdi. pc me keylogger yüklemiş. bundan sonra deepfreeze kullanmayan gaydir.

yahu ben burada hep matrix kackını neolar-morpheuslar,friedrich william nietzche junior'lar ,insanoglunun buyuk kultur mirasını cozmus ve anlamıs pessimist varoluscular gormeye alısmıstım. :)
o-bu-vs ve smifius bu tariflere pek uymuyor!
nerede bu hedonist marxistler?
nerede bu goşist militanlar? :)
yoksa sizdemi döndünüz?
döndüysek memleketimize döndük mü diyorsunuz?
dön baba dönelim! ;)
(salladık gene bir 'provo' dur bakalım tutacak mı?)

Dünyayı ..kerler ruhumuz duymaz... Bu da benden ortaya yanarlı dönerli bi karışık olsun.. Tutar mı?
Smifius sen acilen bir göle git evet göle.. Sonra kafanı 5 defa suya batır çıkart batır çıkart. Bakalım kendine gelicen mi, yok gelmediysen o zaman bana gel.....

burda güzel şeyler oluyor... marxist-anarşist örgütlenmeye mi gidiyonuz la hainler :) insan bi haber verir canım.
neyse...
smifius bana bir arkadaşımı hatırlattı. kendisiyle marx literatürünün neredeyse tüm kitaplarını okumuştuk -öle kitap alıp verme, tartışma misali-.
sonra bi baktım bu gelmiş diyo ki "ben stalin den tiskiniyom, ne öle pala mala... çok kaba bi adam canım"... bir kaç ay sonra aşama kaydederek "ben stalin li bir sscb den nefret ediyorum", ileriki aylarda "lenin in mına koyim la, ben troçkistim", daha ileriki dönemde "ne komünizmi la, olur mu lan öle şey. bi kere anarşizm de ahlak var, bak kropotkin babana", en nihayetinde "hiç insan eşit olur mu laaa!! ezecen bi kaç kişiyi şöle, üstüne basacan. kendini ezdiren adam boşuna oksijen tüketmesin bu dünya da. ben ezerim mına koyim!!!".
kendisi bundan sonra kapitalizmin rekabert ortamının insanı bilime teknolojiye götürdüğü geyiğine, insanın en aliminin burjuvalar olduğıuna falan sardı, her yerde anlatmaya kalktı felan.
şu an abd de bi şirkette yükselme mücadelesi veriyor. iyi para da alıyor ha... şahsen benden zengin :)
ama mesele şu, ben kiramı ödeyim, kitap alabileyim, film alabileyim, ne bilim geceleri bi şeyler içebilim yetiyo bana. ha bu şu demek değil, iyi iş bulsan çalışmazmısın, hani şöle dolgun maaşlısından, he derim çalışırım. sonuçta bu benim düşündüklerime engel değil. ayrıca yaşadığımız dünya kapitalist.
ama bu şu demek te değil -smifius un dediğini kastediyorum- kapitalizm insanın doğasına en uygun, en olması gereken, ilerlemeye en açık falan...
bunlar geyik tamamen. bi kere "iyi" ve "kötü" yü en basit manada ayırt edeceksin, ve bana şunu söliceksin "insanın diğerinin üstünden kalkınması "iyi"dir? mümkün mü?

insanlar aynı kaptan yemek yemezlerr herkezin tabağı ve masası ayrıdır unutmayın topluluklar ve izm ler ihtiyaçtan meydana çıkmıştır insanların bi yerde ihtiyacını karşılamaktadır sen bu izm lerle baş edemezsin gel sende kendine bi izm seç

gelişim için rekabetin şart olduğundan, bütün faturaları ödenen, geçim derdi olmayan, çalışmak zorunda kalmayan bi insanın ve dolayısıyla insanlığın çöküşe gideceği

gelişimden kastın teknoloji mi?... insanlığı insanlığından yavaş yavaş çıkarn şeyin teknoloji olduğuna inanıyorum... insanların teknolojik gelişimleri ile insanlık tarafları geriliyor... hem teknoloji dediğin şey nedir ki... televizyon mu bilgisayar mı...(iyi yanlarının olduğunu kabul ediyorum tabiki) bunlar insanları birbirinden uzaklaştıran şeyler olarak görüyorum..nerdeyse günün 3 te 1i kadar bir süre bunların başında geçiyor...ayrıca anarşizmde kimse kıçını yayıp yatmıyor bunu da belirteyim...

şunda sana katılıyorum rekabet gelişmeyi tetikliyor...ama önkoşul değil..günümüz de birçok teknolojik gelişim savaşlar sayesinde olmuştur yani rekabet de denebilir...hala savaşı destekliyor musnuz...günümüze kadar böyle gelindi ama böyle devam etmek zorunda değil..artık insanların insanlık için çalışması gerekiyor kendileri için değil...

anarşizm de bunu söyler... bireycilik artık kalkmıştır...çünkü insanlar belli bir olgunluk seviyesindedirler ( anarşizm kendisini evrimin son halkası olarak görür).. kısaca anarşizm insanlık olgunluk seviyesine geldiği zaman zaten kendiliğinden oluşacak bir olgudur... insanlar o kadar olgun o kadar duyarlı olacaklardır ki devlete gerek kalmayacaktır..eğitim en düzeyde olduğu için sağlam bireyler yetişecektir...her zaman bozuk yumurtalar çıkar..bunlarda yine toplum tarafından düzeltilir-yok edilir...

bunları söyledim çünkü anarşizm dendiği zaman kural yoksa herşeyi yaparım , madem anarşistim neden şu evi yakmıyorum gibi algılanıyor...

aklıma şimdilik bunlar geliyor...geldikçe yine yazarım...[/quote]

Anarşizm için insanların olgunluk seviyelerinin gelişmesini beklemek bence oldukça özcü ve kabul edilemez birşey olacaktır.
Devlet asla kendi çıkarlarından vazgeçipte kendini feshetmez.
Ben bunun olgunluk seviyesiyle ilgili değil, daha çok sınıfsal bir duruş olduğuna inanıyorum.Ezilenlere kendilerinden başka kimse yardım edemez.
Ayrıca şunu söyliyim ben ne kendimi evrimin son halkası olarak görüyorum bir anarşist olarak, nede tüm cevapları bildiğime inanıyorum.
Devletin yokolması içinse milyonlarca yıl insanın evrim geçirmesininde beklenmesi gerekmediğini, devletlerin şimdiden yıkılabileceğini düşünüyorum.

Bu düşünce sistemi insanların kapitalist sistem içindeki yaşayışlarına bakılarak konulan bir yargı. Oysa ne süper bir eğitim ne de bir evrim süreci gerekmiyor. Toplumun şu anki örgütlenme biçiminin (kapitalist sistem) değişimi, özgürlükçü, eşitlikçi, iktidarların olmadığı bir örgütlenme biçimine (anarşist sistem) geçilmesi zaten temelden itibaren büyük bir değişim sağlayacaktır. Bu geçiş için belli bir süre öngörülemez, belki yüz yıl sonra olur, belki yarın :)

Bunun dışında anarşizmin algılanma biçimi konusunda yazdıklarına katılıyorum.

bu dediklerim anarşizmin kavramları..tabiki farklı yaklaşımlar olacaktır...

kitaplarda yazan(düşünürlerden bahsediyorum) anarşizmin küçük bir özeti...kabul etmek zorunda değilsiniz canım :),kimseyi zorlamıyoruz...:D

Vallaha dostum sakın yanlış anlama ama anarşizmin çıkış noktası bir işçi sınıfı ideolojisi olaraktır.
Sitrinerler, Zerzanlar,Faure ler hep Makhnodan, Durrutiden, Malatestadan, Bakuninden, Kropotkinden sonra yaşamışlardır.
Ben o bahsettiğin anarşizmi yaşam tarzından ileri görmüyorum, kusura bakma.
Kişisel değil politik bir eleştiri.

Yanlışlık olmasın; Stirner 1830'larda falan yaşamış biri. Kronolojik bir sıralama yapacak olursak; Godwin, Proudhon, Stirner, Bakunin, Kropotkin, Malatesta, Makhno, Durruti şeklinde sıralayabiliriz.

şu anda devlet kalkarsa ne olur?

bence sonuç kesinlikle kaostan aşağı olmaz...

anarşizmin tam olarak uygulanabilmesi için belli bir düzeye ulaşmış bir toplum gereklidir....

ben bunu söylüyorum

Devletin kalkmasından ibaret birşey değildirki bu.
Anarşizm aslında bir sistem değil, devrime giderkenki strateji yada bir örgütlenme biçimidir bana göre.
Pekhala devleti yıkıp yerine federalist bir sosyalizm kurulabilir.
Düşüncelerimizi daha ayrıntılı öğrenmek istersen tarih ve politika forumunun altında anarşizm topiğine bakabilirsin.
;)

Geri