Bir de böyle denesek mi?

'Müzik Endüstrisi' forumunda Single_FACTOR tarafından 8 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu
 1. Daha önce de birkaç yerde örneğini görmüştüm ama bu işin teoride olarak kullanıldığını düşünmemştim daha çok ( P.Gilbert gibi) artislik yapılıyor diye düşünmekteydim lakin Üstat Clapton olunca Sivriliğe pek müsade etmez bir nedeni vardır düşüncesiyle yola çıkıyorum.
  videodaki 2. gitaristin çalış şekline dikkat edin.
   
 2. Arkadaki arkadaş Doyle Bramhall II herhalde upsidedown şeklinde çalımı farklı geldi sana doğru mudur ?[​IMG]
   
 3. Aynen öyle,
  farklı olmak adına yapılyorsa çabanın gerekliliği tartışılırda.
  Bu sitil altyapıya ayrıcalık kazandırırmı? uğraşmaya değermi? sindeyim daha çok.
   
 4. Ya şimdi şöyle söylemek gerekir benden daha iyi bilenler varsa tabi onlar yorumlarını yapsınlar . Zamanında imkansızlıktandır yada solak gitar bulma sıkıntısından olsa gerek bazı solak gitaristlerin çalım şekli böyle. Albert King , Dick Dale, Coco Montoya , Jimmy Cliff , Otis Rush gibi.​
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Doyle ise yeni nesilden yetme sanırım ama gelişim süreci fazla iyi diye düşünüyorum çünkü babası yani Doyle Bramhall Stevie ray Vaughan'ın davulcusuydu. Belki gitar çalmaya başladığı zaman solak gitarlar seri üretimi geçmemişdi . Belki De " al böyle çalacaksın " diyenlerde olmuştur bilemiyorum tam anlamıyla ama teknik anlamda çok iyi . Bir çok ünlü grup ve sanatçı ya eşlik etmiştir Doyle bunların arasında stevie ray vaughan da var ve arkasında çalarken henüz 16 - 17 yaşında idi. Yani nasıl alıştıysan öyle devam bende solağım solak gitarlarım var ama sağ dizilimde çat pat çalmam benim için bir avantaj çünkü solak gitar olmayan yerde " getirin size iki öttürüm" diyebiliyorsun e haliyle memnun oluyorsun :)
   
 5. Sanırım, ses ve teknik olarak bendleri etkiliyor özellikle . İteceğin telleri çekiyor, çekeceklerini itiyorsun..
   
 6. Öyle tabi de, Solak gitar bulamadığın için ince teller yukarı pozisyonda çalmaya mecbur değilsin ki, normal gitarın tellerini kalından-inceye dizip sol kullanmak var, Hendrix gibi.
   
 7. Tabii ki.. Albert King tonu ve tarzı farklı olsun diye bu tel dizimini tercih etmemiştir herhalde, ama dinlerken bir şeylerin farklı olduğunu duyuyorsun. :)

  Tercihin sebebi temelde telleri değiştirmeye gerek kalmadan sağlak gitarlarını çalabilmek sanırım..
   
 8. kurban grubunaki bass gitarist kerem tüzünde böyle çalıyor ama bassı değil elektro gitarı tabiki :D kurban güneş adlı şarkıyı sağ gitarı sola çevirerek kayıt etmiş gayet başarılı şarkı
   
 9. beyler bişey farkettim ama saçma sanki, eğer gitarı böyle çalarsan tablar tersten değil görüldüğü gibi okunabilir. acaba bununla bi alakası var mı?
   
 10. Şimdi bütün sayfaya baktın isimleri gördüğün halde tab mı diyorsun :D
   
 11. saçma kısmı orası zaten :D ama düz okunabilir yani
   
  Gizz bunu beğendi.
 12. Orası öyle :D
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş