Türkiyede Ithal Olarak Satılan Enstrumanların Kar Marjları Ve Alternatifler Hakkında..

bir Türk'ün Türk gitar ustasının elinden çıkmış bir gitarı kullanması daha gurur vericidir.ESP den çok iyi gitar yapan ustalar var bu ülkede.Marka, gözünüzü kör etmiş.Daha kendi ülkesindeki gitarist bile yardımcı olmazken Türkiye'de iyi marka,custom gitar üreten bu işe yatırım yapacak insanlar,ustalar tabi ki olmaz.Ondan sonra niye abd deki gitar burada 2 katına satılıyor, niye bizde güzel gitar yok.Devlet koymuş boru gibi vergiyi, üstüne de siz köstek olursanız bi bok olmaz tabi.

Gitarist, gitar üreticisinden daha tanınmışsa, üreticinin tanınmasında yardımcı olur. Üretici, gitaristten daha tanınmış ise de; üretici, gitaristin tanınmasında faydası olur diyelim. buradaki de ikinci durum. Ve söz konusu gitarist için de bence iyi bir şey..

Bu arada: O zaman siz neden jackson ya da ltd deluxe almak istiyorsunuz sorması ayıp? Biraz çelişkili gibi?

Her neyse.. Bu da çocukça bir tartışmaya dönecek.. Çıktım..

bir Türk'ün Türk gitar ustasının elinden çıkmış bir gitarı kullanması daha gurur vericidir.ESP den çok iyi gitar yapan ustalar var bu ülkede.Marka, gözünüzü kör etmiş.Daha kendi ülkesindeki gitarist bile yardımcı olmazken Türkiye'de iyi marka,custom gitar üreten bu işe yatırım yapacak insanlar,ustalar tabi ki olmaz.Ondan sonra niye abd deki gitar burada 2 katına satılıyor, niye bizde güzel gitar yok.Devlet koymuş boru gibi vergiyi, üstüne de siz köstek olursanız bi bok olmaz tabi.
Devletin koydugu vergi burada umrumda değil, hükümetten ne bekliyorsunuz ki siz ? Başa getiren bu halkın %50si ise , başlarım boyle devlet işine.
Diğer bir konu ise, sorarım sana, Fatih Yılmaz Custom Shop ve Grandmaster (Awesome John-- ASIM CAN GÜNDÜZ)'dan başka ADAM AKILLI bir Türk markası söyler misin?
Bir zamanlar Çizmeli Kedi vardı, Barış ŞAHİN ve bir kişi ile birlikte üretiyordu. Onun dışında bana adam akıllı bir TÜRK markası söyle canımı ye.
Gelelim fiyatlara. Fatih Yılmaz Custom Shop'u bilmiyorum ancak GrandMASTER'a gelince fiyatları en az $5000-$6000 olan custom gitarlar üretiyor. Custom ötesi hatta.
Eee nasıl alınacak, yapılan custom Türk gitarlar? Custom diyorum çünkü Türkiye'de yapılan Türk ustalar elinden çıkan seri üretim gitar yok. Hepsi CUSTOM gitar. Kişiye özel yapılıyor. Varsa seri üretim koy, bende susar okurum yazılanları bundan sonra.

Gitarist, gitar üreticisinden daha tanınmışsa, üreticinin tanınmasında yardımcı olur. Üretici, gitaristten daha tanınmış ise de; üretici, gitaristin tanınmasında faydası olur diyelim. buradaki de ikinci durum. Ve söz konusu gitarist için de bence iyi bir şey..

Bu arada: O zaman siz neden jackson ya da ltd deluxe almak istiyorsunuz sorması ayıp? Biraz çelişkili gibi?

Her neyse.. Bu da çocukça bir tartışmaya dönecek.. Çıktım..

başlığın içine bakarsanız custom gitarlar da ilgilendiğimi görürsünüz.Ne yazık ki ülkemizde elimizi sallasanız custom gitar değil ltd jackson çarpıyor...

Alın USA'den gitsin kargosu en fazla 250 USD o da express kargo 3-5 gün içinde gümrükte (USPS olarak söylüyorum PTT kargosu en iyisi ve en ucuzu) gider vergisini ödersiniz paşa paşa sorunsuzca Topkapı'dan alırsınız gitarı merak etmeyin hardcase'de hiç birşey olmaz gitara.

Aslında hocam bu kadar muhabbet dönüyor, piyasada satılan gitar yok.. U.S.A. deki ikinci el fiyatına ( kargo dahil, gümrük hariç ) dahada altına forumda okadar gitar var satılmıyor :D

Yani artık yurtdışında gitar demek anlamsız, sadece kimsede para yok anladığım kadarı ile...

Aslında hocam bu kadar muhabbet dönüyor, piyasada satılan gitar yok.. U.S.A. deki ikinci el fiyatına ( kargo dahil, gümrük hariç ) dahada altına forumda okadar gitar var satılmıyor :D

Yani artık yurtdışında gitar demek anlamsız, sadece kimsede para yok anladığım kadarı ile...

Fiyatlara ve kar marjları için demiştim Hatta yaptırt istediğin gibi Fender Custom Shop ayarında Gibson CS ayarında hatta daha iş yapan bir sürü butik firma var Amerika'da En basitinden 1200 küsür dolarlık FSR fender 2100 EURO'ya fiyata burada satılıyor oysa 1600-1700 USD'ye istediğin gibi Relic %100 nitro boyalı tek parça sap indian rosewood tuşeli ister Fralin ister Klein ister Lollar manyetikli canavar gibi gitarlar yapıyorlar. Para konusunda haklısın üst düzey aletler kolay kolay gitmiyor. Ama gerek liste fiyatlarına bakınca gerekte ikinci el uçuk fiyatlara bakınca (mantıksız değil ilk el alan da pahalı almış normal yani o fiyata vermesi) buradan gitar almak mantıksız. Paran varsa al Amerika'dan getirt gümrük vs insanın gözünde büyüyor fakat hiç sorunsuz hellediliyor. PTT için tabii özel kargolara hiç bulaşmamak lazım

İçeriden biri olarak yazıyorum. Herhangi bir müzik mağazası bu ürünü zararına satıyorum diyorsa biliniz ki kar marjı %50 - %60 arasındadır. Amerika fiyatlarına bakarak yanlış hesap yapılmış. Buradaki distribitörler ürünleri Amerika'dan toptan fiyatına alırlar. Yani sizin Amerika'da bir sitede gördüünüz 1000 $ lık gitarın Türkiye Distiribitörüne geliş fiyatı vergiler dahil 350 $ dır. Mağazaların kar marjlarını bu fiyatlandırma üzerinden yapabilirsiniz. Şu an kulağınıza hadi canım 350 $ a (örnek olarak) Fender Gitar mı olur dedğinizi duyar gibiyim. :) Ama evet olur, oluyor hem de çatır çatır oluyor. Tamda bu sebepten Türkiye çapında bilinen büyük mağazalar Zuhal, Do-re, Senkop gibi milyar dolara yaklaşan sermayeli firmalar haline dönüşmüşlerdir. Soruyorum size; Sizce sadece 300 - 500 $ kar ederek bu sermayeyi sağlamarı mümkün mü????

Sonuç: ......... şemsiye açılmaz. Eğer çok pahalı bir üst seri gitar ya da ekipman almayı düşünüyorsanız ülkesine gidip alın Türkiye fiyatına hem yeni yerler görmüş hem de yerinden seçerek almış olursunuz.

Müzik dolu günler...

Türkiye'de ikinci el gitarlar dolar bazında Ebay'den genelde daha ucuz . Dışarıdan kolleksiyon amaçlı alınır birde mesela şu anda bir Explorer düşkünlüğü ayyuka çıkmış durumda bu ülkemizde zaman zaman olur sonra geçer sabırlı olun zaten satamayan bir çok kişi fiyatı düşürüyor gerçekten ihtiyaçtan satıyorsa.

Beni maalesef yurt içinde tek bir satıcan ürün almaya zorlayan, can sıkıcı bir hadise. Bazı satıcılar kısa yoldan zengin olma derdinde, tok satıcı. Telefon açıyorum diyorum ben bunları bunları alacağım, yurt dışı maliyetim şu, %20 fazlasını veriyim senden alıyim. Bu kadara satıyorum alıyorsan al diyorlar. Maalesef yurt dışından alıyorum. Kalan şeyleride nispeten iyi niyetli olan yerden alıyorum. Kendi çapımda destekliyorum adamları daha çok marka getirip satsınlar diye.

İkinci el piyasasınıda alt üst ediyorlar. İkinci el ürün fiyatı yurt dışı maliyetinden daha fazla olan ürünler var. Adam diyor Türkiye fiyatı bu. Ben diyorum yurt dışı maliyeti bu. Ortasını bulamıyoruz...

Turkiyede Amerikan muzik aletleri aşırı pahalı satılıyor.
Fabrikalar herkese aynı davranır. Alış miktariniza gore kucuk ekstra indirimler yaparlar.
Fenderin Gibsonun Esp vb markalar zaten son kullanici tanıdığı ve talep ettigi icin siz ben ayda 1000 gitar satarim desende umursamaz.
Cep telefonu, led tv dunyada her yerde ayni fiyatsa gitarda ayni fiyat olmasi gerekir. Eger vergi, tasima veya gumruk gibi zorunlu fiyat artiran etkiler varsa bu tum markalarda esit fiyat artışı gorursunuz ama Turkiyede markalara gore fiyatlar değişik. Bir markayı Turkiyeye ilk sokarken Dünya fiyatlarinin altinda 2 yıl sonra dunya fiyatlarından en az yuzde elli fazlaya satiliyor.
Ne yazik ki cozum yok, ben Cin gitarlarinin gelişmesini ve elektronikte oldugu gibi muziktede lider olmalarini bekliyorum.
Dusunsenize suan Amerikan gitarin kilosuna nerdeyse 1000 TL veriyoruz. 1 kg Tahta ve demir karışımına 1000 TL. Asgari maasli bir kisi 5 ay calisacak bir gitar alicak.
Aldiginiz gitarda el yapimi ozel birsey degil. Bildigin marangoz atolyesinin buyugu, Cnc tezgahlarda hersey sanayilesmis, kalaslari yontup, demirleri dokup birbirine montalayip, boyala cilala paketle gonder...
Cok acimasiz oldu galiba :)

Beni maalesef yurt içinde tek bir satıcan ürün almaya zorlayan, can sıkıcı bir hadise. Bazı satıcılar kısa yoldan zengin olma derdinde, tok satıcı. Telefon açıyorum diyorum ben bunları bunları alacağım, yurt dışı maliyetim şu, %20 fazlasını veriyim senden alıyim. Bu kadara satıyorum alıyorsan al diyorlar. Maalesef yurt dışından alıyorum. Kalan şeyleride nispeten iyi niyetli olan yerden alıyorum. Kendi çapımda destekliyorum adamları daha çok marka getirip satsınlar diye.

İkinci el piyasasınıda alt üst ediyorlar. İkinci el ürün fiyatı yurt dışı maliyetinden daha fazla olan ürünler var. Adam diyor Türkiye fiyatı bu. Ben diyorum yurt dışı maliyeti bu. Ortasını bulamıyoruz...

Geçen gördüm sahibinden'de Harley Benton kabine 650 Lira demiş. Yani 235 Euro yapmakta. Sıfırı 130 Euro iken adam kazıklamaya çalışan çok bilmişlere ifrit oluyorum. Gidin sıfırını alın. 20 gün bekleyin. Ne de olsa forumdaki herkes ev kullanıcısı sayılır. Hiç bir şey kaybetmezsiniz, aksine kazanırsınız. Bu tarz adamlara da prim vermezsiniz.

Turkiyede Amerikan muzik aletleri aşırı pahalı satılıyor.
Fabrikalar herkese aynı davranır. Alış miktariniza gore kucuk ekstra indirimler yaparlar.
Fenderin Gibsonun Esp vb markalar zaten son kullanici tanıdığı ve talep ettigi icin siz ben ayda 1000 gitar satarim desende umursamaz.
Cep telefonu, led tv dunyada her yerde ayni fiyatsa gitarda ayni fiyat olmasi gerekir. Eger vergi, tasima veya gumruk gibi zorunlu fiyat artiran etkiler varsa bu tum markalarda esit fiyat artışı gorursunuz ama Turkiyede markalara gore fiyatlar değişik. Bir markayı Turkiyeye ilk sokarken Dünya fiyatlarinin altinda 2 yıl sonra dunya fiyatlarından en az yuzde elli fazlaya satiliyor.
Ne yazik ki cozum yok, ben Cin gitarlarinin gelişmesini ve elektronikte oldugu gibi muziktede lider olmalarini bekliyorum.
Dusunsenize suan Amerikan gitarin kilosuna nerdeyse 1000 TL veriyoruz. 1 kg Tahta ve demir karışımına 1000 TL. Asgari maasli bir kisi 5 ay calisacak bir gitar alicak.
Aldiginiz gitarda el yapimi ozel birsey degil. Bildigin marangoz atolyesinin buyugu, Cnc tezgahlarda hersey sanayilesmis, kalaslari yontup, demirleri dokup birbirine montalayip, boyala cilala paketle gonder...
Cok acimasiz oldu galiba :)

Gitarı geçtim oturmaya koltuk almaya gittiğinizde onu bile beceremediklerini görünce... Gitar herkese lazım olmayabilir ama basit masa ve sandalye almak istediğinizde neden Ikea'nın ürünlerinde doğru ergonomi ve malzeme seçimi varda bizimkiler bunu yakalayamıyor anlamıyorum. Koltuk denilen şey, sandalye, masa geçen yıl piyasaya çıkmadı ki. Adam yemek masası takımı satıyor sandalyeye oturunca masa yukarda kalıyor, koltuk yapıyor sırt kısmına yaslanamıyorsun, çalışma masası yapıyor bilgisayar klavyesini 2 ay öyle kullansan karpal tünel sendromu olursun vs.

Özetle adamlar tahta ve demiri 200 liraya maletse de artı 800 liraya o ergonomiyi ve bilimsel gelişimi satıyor. 1000 lirasını alıyor.
Bizim öyle bir ürünümüz yok. Çünkü bizim ülkemiz ergen gibi takılıyor. Hep haklı hep mağdur, misafir gelip dersler nasıl deyince de odasına kaçıp metallica dinlemekle meşgul.

Gündemimiz din ve seks. Başka bir konu yok. Hadi gençler tamamda koskoca ülke nasıl ergen gibi takılıyor onu hiç anlayamıyorum.
Şimdi ellerde patlamaya başladı inşaat vurgunu en çok ona seviniyorum. Adam evini boyatmaz çünkü müteahhit alsın ona yenisini yapsın
100 liralık evi birden 300 lira olsun. Bi akıl onda var çünkü. Neyse hepsi beter olsun.

Çinde istediği kadar gitar yapsın. Japonlar tillahını yaptı yine de bir yere kadar oldu. Çünkü olan birşeyin benzerini ya da kopyasını yaptılar.
Amerikalı ortaya olmayan birşeyi koyduğu için para kazanıyor, daha da önemlisi lider oluyor. Diğerleri benzerini yapıp ortaya olmayan birşey koyamadıkları sürece dengeyi Amerika ve Avrupa belirleyecek.

Müzik anlamında da öyle. Japon grupları sanatçıları biraz inceledim. Müziği bitirmişler, teknik anlamnda yenilmezler hatta müzik teorisinde üçüncü tekrarı bitiriyorlar fakat o yaptıkları şeyi ilk yapanlar trendi belirliyor. Ve bu Japonlar değil.

Sonuçta pazarı yaratan parayı kazanıyor.

Geçen gün bir çocukla futbol hakkında biraz konuştuk. İyi futbol oynaman için top sana gelmeden önce neler olabileceğini düşünebilmen lazım dedim. O da bana Allah mıyım ben? şeklinde arabesk bir serzenişte bulundu. Analiz yapabilme fikri bile artık bu toplumdan uzaklaşıyor.

Müzik firmaları iyi yapıyor. Hangi malda o boyutta kar etmeden ticaret olabilir ki? Adamların kültürü geliştirmek gibi bir misyonu yok. Bunu beklemek gereksiz. O devletin vergi indirimi teşvik vs ile sağlaması gereken bir konu.

* Japonlara ya da Çinlilere kıl değilim. Çokta severim fakat herşey eleştirilebilir. Putlaştırmamak lazım.

Gitarı geçtim oturmaya koltuk almaya gittiğinizde onu bile beceremediklerini görünce... Gitar herkese lazım olmayabilir ama basit masa ve sandalye almak istediğinizde neden Ikea'nın ürünlerinde doğru ergonomi ve malzeme seçimi varda bizimkiler bunu yakalayamıyor anlamıyorum. Koltuk denilen şey, sandalye, masa geçen yıl piyasaya çıkmadı ki. Adam yemek masası takımı satıyor sandalyeye oturunca masa yukarda kalıyor, koltuk yapıyor sırt kısmına yaslanamıyorsun, çalışma masası yapıyor bilgisayar klavyesini 2 ay öyle kullansan karpal tünel sendromu olursun vs.

Özetle adamlar tahta ve demiri 200 liraya maletse de artı 800 liraya o ergonomiyi ve bilimsel gelişimi satıyor. 1000 lirasını alıyor.
Bizim öyle bir ürünümüz yok. Çünkü bizim ülkemiz ergen gibi takılıyor. Hep haklı hep mağdur, misafir gelip dersler nasıl deyince de odasına kaçıp metallica dinlemekle meşgul.

Gündemimiz din ve seks. Başka bir konu yok. Hadi gençler tamamda koskoca ülke nasıl ergen gibi takılıyor onu hiç anlayamıyorum.
Şimdi ellerde patlamaya başladı inşaat vurgunu en çok ona seviniyorum. Adam evini boyatmaz çünkü müteahhit alsın ona yenisini yapsın
100 liralık evi birden 300 lira olsun. Bi akıl onda var çünkü. Neyse hepsi beter olsun.

Çinde istediği kadar gitar yapsın. Japonlar tillahını yaptı yine de bir yere kadar oldu. Çünkü olan birşeyin benzerini ya da kopyasını yaptılar.
Amerikalı ortaya olmayan birşeyi koyduğu için para kazanıyor, daha da önemlisi lider oluyor. Diğerleri benzerini yapıp ortaya olmayan birşey koyamadıkları sürece dengeyi Amerika ve Avrupa belirleyecek.

Müzik anlamında da öyle. Japon grupları sanatçıları biraz inceledim. Müziği bitirmişler, teknik anlamnda yenilmezler hatta müzik teorisinde üçüncü tekrarı bitiriyorlar fakat o yaptıkları şeyi ilk yapanlar trendi belirliyor. Ve bu Japonlar değil.

Geçen gün bir çocukla futbol hakkında biraz konuştuk. İyi futbol oynaman için top sana gelmeden önce neler olabileceğini düşünebilmen lazım dedim. O da bana Allah mıyım ben? şeklinde arabesk bir serzenişte bulundu. Analiz yapabilme fikri bile artık bu toplumdan uzaklaşıyor.

Müzik firmaları iyi yapıyor. Hangi malda o boyutta kar etmeden ticaret olabilir ki? Adamların kültürü geliştirmek gibi bir misyonu yok. Bunu beklemek gereksiz. O devletin vergi indirimi teşvik vs ile sağlaması gereken bir konu.

* Japonlara ya da Çinlilere kıl değilim. Çokta severim fakat herşey eleştirilebilir. Putlaştırmamak lazım.

Konudan bağımsız olacak ama siyaset konuşmak alakalı değil lakin kendisi "siyasetçi" olduğu için adı siyaset oluyor vereceğim örneğin.

Gece gece uyku tutmadı pc'yi açtım nereden denk geldiyse bu videoyu gördüm. Video eski lakin ben yeni izliyorum

Tayyip Erdoğan'ın Kurtlar Vadisi İzlemesi Ve Kuruyemiş Yiyişi | 59saniye

Aha, bu da yeni olanlar:

AKP'li Kuzu'dan Yüce Divan itirafı - Gerçek Gündem

"
Başbakan benim partimin lideri, bakanlar benim kankam, bir kısmı benim dünürüm. Bu adamlarla neden muhalefet olayım. Demek istediğim oğlan bizim kız bizim” ifadelerini kullandı.

Burhan Kuzu’nun bu sözleri üzerine Ahmet Hakan, “Bu yüzden mi Yüce Divan’a gönderemiyorsunuz” sorusunu yöneltirken Kuzu da, “Yav gönderemezsin tabii, niye göndereceksin. Bunlara uyarak niye göndereyim, deli miyim ne? Zaten gönderemezsin. Siyasi hayatın da biter” karşılığını verdi. "

Ama bak bu da aynı partili:

Mehmet Ali Şahin: Firelerin Sebebi, Bakara Ve Saat Haberi ve Son Dakika Haberler Mynet

Sonuç ? Değişen bir şey yok. Üstüne level atlıyor.

Mehmet Metiner: "Ayet diyor ki akrabalarını koru kolla" - CNN TÜRK

Artık iş, milletle alaya gidiyor. Kaynak: Kur'anı Kerim ama götümle yorumladım yersen ?

Neymiş profesörmüş neymiş 3 dil biliyormuş neymiş doktormuş ben bunlara iğne yaptırmam insanı sakat eder, neymiş avukatmış kanun bu diyormuş, neymiş sanatçıymış...Sen bilimadamının değerini sıfıra indirirsen olacağı budur. Üstüne bu sözlerin sahibi, özel hastaneler sahibi ve müteahhit firmaları ve tv kanalları, gazeteleri var. Ha, kendisinin üstüne tapulu bir Allah kuruşu edecek kadar arazi, evi vs yok sadece 4,5 milyon tl var bankada.. Annesinin kısıklıdaki evi bile onun değil yahu. Onun bile tapusu üstüne değil.. Amcanınsını teyzesinin oğlunun üstüne..

10 bin lira değerinde Güneysu-Dumankaya köyü 2 bin metrekare arsa varmış. Tamam, öyle demeyin ama yatacak yeri varmış yani..

Vestel'e gider iphone yap der. Bizim vestel, iphone önce vergi koy, 5000 tl olsun ben parçaları Çin'de yaptırayım yazılım zaten windows, Çin'den gelenleri burada birleştirir iphone samsung ile yarışmayı bırak aynı yüzyılda bile olmayan telefonları 900'e 1000'e 1200 tl'ye artık Allah kaça denk getirirse kitleriz millete problem değilder. Yok mu "babayiğit" der araba yapacak, ee zaten ucuzunu Kore'liler Çinliler yapıyor en iyisini Almanlar yapıyor. Koç-Sabancı Ford'u Renault'yu fason fason ülkede üretiyor. Kim rahatını bozsun da yapsın ? Ev yapmak gibi değil ki bu. Anlamadığın işe burnunu sokarsan böyle olur işte. Ev yaptırmak, bina yaptırmak zannediyor iphone yapmayı, Hyundai gibi inşaat makinesi-tren vagonu-araba yapmayı..

1 trilyona arsa al apartman yaptır içindeki daireleri ayda 10bin lira iki kişi bankaya kredi çektirerek 400-500 milyara 3+1'leri sattır. (Apartman hea, müstakil değil. O parayı veriyorsun, bankaya da faiz veriyorsun. Yine 5 wattlık blackstar-laney kullanıyorsun, yan tarafta adam sıçıyor sen uyurken dinliyorsun, üst kata dedenin torunları geliyor bir haftasonu kafa dinleyim diyorsun, torunlar sanki senin evin içinde koşuyor maşallah) Yani, 1 koy 3 al. Ne olur, bugün için kazanırsın ama şuanda bile %70 ev sahibi %30 kira Tr geneli istatistik.

Şimdiden şişti bile, 5-10 yıl sonra bu da biter. Adam o 1 trilyonla yeni bir şirket kurayım arge çalışma yapayım, üstüne devlete proje sunayım biraz daha destek alıp atıyorum custom gitar markası kurayım yok, kolayı varken niye uğraşayım. Eee, senin torununa çocuğuna da ülkene de faydan olsun. Yarın, işlerin büyür bir sürü insan çalıştırırsın, bakarsın, şirketin yeni bir FR sistemi bulur biz de gurur duyarız ? Var mı yok.. Buradaki sözüm ona "babayiğitlere" hadi seri üretim fender gibi gitar yap desen, Aynı Vestel'in verdiği cevabı verir; Sen önce fender USA strat şuan 6000 tl onu 9000 tl yap sonra...

Uluslararası piyasayı kapmışlar sevecek kalmadı ben içeridekileri bir seveyim dışarıdakilere bakarız diyorlar. Bu kafayla 2023'te bırak ilk on ekonomiyi ilk 20'den çıkarsak hiç şaşırmayın. İmam; 40 yıllık profesöre, neymiş profesörmüş 3 dil bilen adama, neymiş 3 dil biliyormuş diyor yahu. Tam arka sokaklar dizisindeki her bölüm aynı rolü başka birisinin oynadığı, flash tv oyunculuğu ile oyunculuk yapan figüran ergenler gibi... Cemaat ne yapsın, çok bile..

Son zamanlarda okuduğum en haklı, mantıklı postlardan biriydi vallahi helal olsun durumu çok güzel açıklamışsınız.

Geri