iki kişilik gruplar

'Müzik - Genel' forumunda satiwa tarafından 11 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. şimdi nasıl oluyo bunlar. sahneye falanda iki kişi çıkıyor. olay ne yani bi bassçı eksiği göze çarpıyor ama çok güzel müzik yapıyorlar. kulakta eksik bir durum olmuyor. biz de mi öyle yapsak ki?

  davulun tonu bir garip geliyor ama.. öyle bir şey mi vardır acep. davulu daha pes yapınca arada bas gitar gibi bir köprü ihtiyacı kalmaması gibi. yoksa müziği ddaha basitleştirmek adına yapılmış bir hamlemi?
   
 2. Kendinde yorum getirmişsin zaten ama neye göre ve niye sorduğunu anlamaya çalıştım daha çok. Örnek bir resim ya da video verirsen belki daha açıklayıcı olur. İki akustik gitar ya da bir bas bir akustik gitar ya da bir klasik bir akustik gitar gibi "duo" müzik çalışmaları yapılıyor. Müziğin kuralına kitabına uyulduğu zamanda gayet güzel müzikler ortaya çıkabiliyor. Ama tabi bizim ülkemizde flamenko vari müzik yapmaya çalışan ya da taklit yapan bir takım insanlar da var bunlar bence çok itici çalışmalar. Video ortamında aratıp bulabilirsin 1986 Live Under the Sky konseri var Al di Meola ve Larry Coryell'in gitar duo çalışması var ya da Phil Collins ve Sting'in Piyano-Gitar ikili çalışması var. Demek istediğin bu mu ? Bas gitarı köprü değilde bel kemik olarak kabul etmek bence daha uygun olur ;) ama yazını tekrar okudum sadece davul ve gitardan mı bahsetmişsin eğer böyle olursa oluşumda büyük bir boşluk olacaktır. Sen biraz daha açık ol belki başka ve çeşitli yorum getirenlerde olur.
   
 3. mesela white stripes ya da black keys. sahneyede 2 kişi çıktıkları oluyor. sıkıntı olmuyor gibime geldi sanki.
   
 4. Olmuyorsa olmuyordur. Bahsettiğin isimleri bilmiyorum, demekki o insanlar o şekilde müzik yapmayı tercih ediyorlar. Düzgün olduktan kuralına kitabına uyduktan sonra istediğin gibi müzik yapabilirsin.
   
 5. şöyle tek kişi takılan bir ablamız da var örnek olarak. algın ne kadar bu konuyla ilgili açıksa, ne kadar yaratıcıysan, ne kadar azimli ve konu hakkında istekliysen o kadar başarılı olman mümkün diye düşünüyorum ben. bu şekilde müzik yapan bir çok insan var. tebrik ediyorum kendilerini buradan kendi çapımda :)

   
 6. Birde benim tabirime göre "dedeler" vardır :) gayet keyif verici 4.5 senedir dinliyorum uzun süre ikili idiler ama son zamanlarda başka müzik aleti çalan arkadaşlar katıldı . Jools Holland'da yanlış hatırlamıyorsam - " müziğimizde bir şey eksikti onu da John Paul Jones ile giderdik" yani gruba bir bas gitarist her türlü keyifli ve dinlemelik :)
  orhanında bahsettiği gibi ne kadar yaratıcı ve azimli isen her şey olur (y)
   
 7. Bu emmi 3 telle gitar çalan emmi değil mi :)
   
 8. aynen :D 3 4 5 :D
   
 9. Ben Emminin doğallığına ve neşesine bayıldım. Gitar çalarken eğlenebilmekte bir mağfirettir...
   
 10. Onlar bir şeymi..


   
  boncuk3020 bunu beğendi.
 11. dedigin gruplarda gitarin low'unu falan aciyolar hallettiklerini saniyolar da, bas gitar, elektro gitarin caldigi notalari calacak diye bi kaide yok. hatta cogunlukla muzikal acidan cok basit duruyo bu... virtuoz degilsen de ust telde bas calip alt tellerde ayni anda akor basamazsin. basarsan fenomen olman lazim... bence sen studyoda/evde kaydet basi falan, konserde de pedalla caldirirsin durdur-baslat hesabi... basci yoksa elektronigi var 2012deyiz.
   
 12. Demişsin ama bence olmuyor. Videoda izlerken kurtarır, çünkü kimsede müthiş ses sistemleri yok, bas gitarı tam duymuyor olabilirsin. Tabii bas gitarlı halini de hiç duymadığımız için neye benzediği de kestirememiş olabiliriz. Ama ama burada büyük bir "ama" var. Konserde bas frekanslarının kapladığı geniş alan olmazsa, müzik toparlanmaz, boş torba gibi çöker. Konser için bas gitar çok önemlidir.

  Bir de tabii neye göre ve kimin çaldığı da önemli, öyle bir basisstin olur ki dinleyen hiç fark etmeden o sayede beğenir parçayı. Belki çok düz thrash-metal ayarı gruplarda gerek olmayabilir, çünkü bas partisyonları çok renkli olmayabiliyor(Tabii her grup için değil bu durum) ama hard-rock veya alternatif-rock gruplarında kaçınılmaz derecede gerekli. Ben şahsen bas gitarsız whitesnake, led zeppelin veya deep purple şarkısı düşünemiyorum. Aynı şekilde RHCP parçalarında olmadığını hayal etmek bile grubu gözümde sıfır yapıyor.
   
 13. Bu devirde gayet mantıklı. Bas karakterli amfi ve pedal artı manyetik ve gitar seçer bir de davulu baslı soundlarsın bas frekansları alırsın ki WHITE STRIPES öyle yapıyordu bir dönem hatta onun gibi bir çok grup izledim orda burda barlarda.Olmaz diye bir şey yok. Beğenmezsen dinlemezsin. Ben senelerdir forumlarda müzisyen arıyorum ama beylik şeyler dışında ne dinleyici var ne de müzisyen. Standart iyidir hadi enter sandman diyor millet. Bulsam kafa biri davulcu 2 kişi yaparım stüdyoda bile zevk alırım en azından.
   
 14. İki aydır davulcu bir arkadaşımla bahsettiğin gibi bir proje yürütüyoruz. Güzel bir deneyim oluyor, diğer yandan arkasına saklanabileceğin bir orkestra olmadığından daha iyi çalmak için kendi limitlerini zorlamaya başlıyor insan.
   
  tusker ve MetalPose bunu beğendi.
 15. The Dodos
  Meric Long - vokal, gitar
  Logan Kroeber - davul, perküsyon

  Aşağıdaki videoda bir kaykay firması tanıtım filmi için Dodos şarkısı "The Season" 'ı kullanmış. Gerçekten keyifli bir video, güzel müzik!
   
 16. Kesinlikle haklısınız en güzeli bazen böyle oluyor.
   
 17. İki kişi olmanın artı noktalarından biri de hareket ve planlama kabiliyeti müthiş artıyor. Hele İstanbul gibi bir yerde, birbirine uzak oturan, farklı işlerde çalışan üç ve üstü adamın ortak bir boş vakit yaratabilmesi, bu zamanın denk gelmesi çok güç. Niyetler iyi olsa bile zor. Fakat iki kişi olunca bu noktada hayat kolaylaşıyor. Artık mekanda çalmaktan başka bir sürü seçenek var. Youtube gerçeği var, video edit var.

  Stüdyo'da çalışmamış grup elemanının keyfini beklemek yerine belkide bir bestenizin bir kısmını kaydedersiniz, bir kısmını diğer arkadaşınızla videoda çalarsınız ve çok daha iyi bir performans kaydınız olabilir. İnsanları organize edeceğiniz vakitte bu işleri planlamak için vaktiniz olur.

  İki kişi olduğunuzda ve arkadaşınızda uyumlu bir adamsa bir metronom açarsınız ve şarkılarınızı daha doğru dürüst çalar hale gelirsiniz ve o prova anlamını bulur.
  Bunu şunun için yazdım bu teklif genelde pek kabul görmüyor. Doğru ritmde çalamamanın adı içimizdeki groove duygusuymuş. (Gerçi bunu duyarsanız iki kişiyseniz bile kaçın derim. :) )
   
 18. Stüdyo' ya çalışmadan gelen amaçsız ve boş beleş insan/virtüöz yelpazesindeki hayat formlarının yanarak yok olması lazım :)
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 19. Maalesef onlar nesil halinde üremeye devam edecek. Biz hiç olmazsa kendimizi uzak tutmaya bakalım :)
   
  tusker bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş