Fareler ve İnsanlar

en sevdiğim romanlardandır...
kitabın son sayfasını okuyup da ağlamayacak bi insan insan olamaz...

(bunu dediğimde nedense herkes sadece son sayfayı okuyup "eee ne oldu bunda ne var ağlamadım ya" gibi şeyler söylerler bana...)

biz bu sene onun ingilizcesini okuyup her türlü analizini yaptık.
özellilke American Dream'e gösterdiği eleştirel duruşla bir Amerika eleştirisidir aslında.
asıl temalarından biri olan insan doğası ve yalnızlık ile de doğru ve yerinde tespitlerle John Steinbeck klasını ve insan gözlemlerindeki ustalığını konuşturmuştur.
ben 3 kere okumuş 2 kere de filmini izlemiştim şimdi yine olsa yine okurum açıkçası

emilykane demiş ki:
biz bu sene onun ingilizcesini okuyup her türlü analizini yaptık.
özellilke American Dream'e gösterdiği eleştirel duruşla bir Amerika eleştirisidir aslında.
asıl temalarından biri olan insan doğası ve yalnızlık ile de doğru ve yerinde tespitlerle John Steinbeck klasını ve insan gözlemlerindeki ustalığını konuşturmuştur.
ben 3 kere okumuş 2 kere de filmini izlemiştim şimdi yine olsa yine okurum açıkçası

kitapta bazı eleştiriler var fakat ben pek konduramadım...
mesela lennie bir yerde şöyle: " ... halam bana küçükken fare verirdi, ben onların başını okşardım ama onlar hemen ölürlerdi" gibi bi laf ediyo...
"fareler" diyerek kastettikleri kimlerdir, alt sınıf insanlar mıdır, üretici takımı mıdır...
yani burda sembolik bir anlatım var anladığım kadarıyla...

Geri