Şibumi

çok özel bir kitaptı.kitabı özel yapan sanırım dili ya da üslubu değil kitabın kahramanıydı.bu tabii ki trevanian ın üslup yoksunu olduğu anlamına gelmiyor asla.ama bu kitabında başka hiç bir kitabında olmadığı kadar kahraman ön plana çıkmıştı..siz ne düşünüyorsunuz..

daha yeni başladığım bir kitap açıkçası :) ama gerek anlatımın düzgün ve detaylı olması,gerekse karekterlerin olağanüstülüğü vasatın çok çok üstüne çıkmasını sağlamış...okuyucunun dikkatinin başka yöne kaymasına fırsat tanımayan bir kitap :D

nicolai hel karakteri bana göre edebiyat dünyasında yaratılmış en özel karakterlerden biridir..travanian in gizemli kisiliginin her türlü tarafini görebiliyorsun kitapta..ama bana travanian diye sorarsa biri ilk aklıma gelen kitap 'katya'nın yazı' dır..

cok ütopik bi karakter yaratmis trevanian...ama insan hayran olmadan edemiyor adama.. bu kitaptan sonra astral seyahat e, ilgi duymaya basladim...japon kültürüne (aslinda eski japon kültürü desek daha dogru) ve go ya bir kez daha hayran oldum...

Mağaralı kısımda takıldım ben. Sıkıldım. Yaklaşık on - on bir saat sonra da İzmir'deki sahibine göndereceğim. Sonu muamma olarak kalacak. Bilmek istemiyorum zaten. Kitabın sahibine kırgınım.

olayları anlatırken en vurucu kısmı söylüo..uzattıkça uzatmıo..tek bi cümle ve bum..bombalam olyında kadının elinin vazoda kalması gibi..

bence kitabın başları sıkıcı geliyor ama ilerledikçe inanılmaz olaylar yaşanmaya başlıyor. aklıka takılan bir kaç anektod var aslında bu kitapla ilgili. kitapta adı geçen (ki bunlar çok önemli karakterler) 4 kişi gerçek kişiler bildiğiniz gibi. sisco sistemi bana gerçekçi geliyor. bence böyle bir sistem gerçektende varolabilir.ve trevanian kitabın bir bölümünde birini öldürüyor hatırladığım kadarıylakişikava yı ziyarete gittiğinde adamı öldürme şekli ni söylemiş ama nasıl yaptığını anlatmamamış zaten o sayfanın altında yazarın daha önce yaptığı bir soygunun yapıldığı ve yapan kişilerin bulunamadığı yazıyordu. bu da dikkatimi çekmişti. eğer bu kitaptan sonra daha da şaşırmak istiyorsanız katya'nın yaını okuyun. mutlaka okuyun. çünkü sonunda oturduğunuz yerden belli bir süre kalkamıyorsunuz:)

kesinlikle mükememleden daha öte bişey insanın bilmediği ne kadar özelği varmıs mesela bende hep şöyle olurdu biri benim arkamdan bakarsa onu fark edip arkama bakrdım bende tesadüf etti falan diyorum "tesadüf dediğn kaderin bir numaralı silahıdır" işte buda o kitaptan meger bu özelik bütün insanlarda varmıs ama kulanmadıgımız için köreliyormus neydi özeliğn adı yav unuttum

eta ile fhkc ile ira ile çalışan enternasyonal ,hayali bir devrimciyi anlatan karakterininastral seyehat ve diğer bazı insanüstü yetenekleriyle idealizmin sınrlarında gezinen bir roman.okuyun derim çünkü sürükleyici,hayalgücünüzü zorlayıcı bir kitap.go oyununu da tanıtır azcık.merak edenler bilimve gelecek dergisinde bu oyunla ilgili yazılara ulaşabilirler.

Surada gorup merak edip alacagım kacıncı kitap olucak kimbilir bu ama birisi yazar ve kitap ismi ile ilgili acıklayıcı bir mesaj atarsa iyi olur kahramanlar oyunlar hersey birbirine girmis mesajlarda...

Kitap ismi: Şibumi
Yazar: Trevenian
Kahraman: Nicolai
Konu: Nicolanın uluslararası örgütlerle CIA vs. ile savaşımı.
Ayrıntı:Nicolanın insanüstü denebilecek yetenekleri var ve yazarının gerçek ismini yaşadığı yeri bilen yayıncısı dışında yokmuş...

Harika bir eserdir. Karakter kitabın felsefesiyle bir ironi yaratıyor bence. Bu kadar çok yönlü bu kadar fazla özelliği olan bir karakterin basitlikteki güzellik anlamına gelen Şibumi'de başrolde olması cidden hoş bir ironi. Ayrıca...

tHehomesickaLien demiş ki:
olayları anlatırken en vurucu kısmı söylüo..uzattıkça uzatmıo..tek bi cümle ve bum..bombalam olyında kadının elinin vazoda kalması gibi..

söylediğin şey zaten Şibumi felsefesini anlatıyor. Kitap direk bunun üstüne kurulu. Doğru bir tespit bence.

genellikle bir kitaba başlamadan önce yazarı hakkında bilgi edinmek isterim...
şibumi den sonra yazarın kişiliğini, kitabın karakterinden yola çıkarak tahmin etmenin daha cazip ve eğlenceli geldiğini fark ettim.

kitap hakkında farklı açılardan yorumlar yapılabilir fakat sanıyorum ben kitabı trevanian ve hel çemberi içinde okuduğum için bu yazarın gizemi beni diğer açılara göre daha fazla etkiledi...şibumi felsefesi de bi o kadar ilgi çekiciymiş...
soluksuz okunan kitap denir ya ben bunu şibumi yle yaşadım...

kitap gerçekten güzel ama asıl önemsediğim travenian'ın her zaman sakladığı birşeylerin varolması ve içselliğini dışa vurmuyor olması...gizlenmiş bir yüz ve saklanmış bir isim her zaman dikkatimi çekmiştir...travenian'ı benim için özel yapan da bunu yapıyor olmasıdır ki gerçekten ona özeniyorum...kitabın siyasi içeriği dışında beni rahatsız eden birşey yok...ama o da önemsemeyeceğim kadar küçük bir ayrıntı...

sizastam demiş ki:
kitap gerçekten güzel ama asıl önemsediğim travenian'ın her zaman sakladığı birşeylerin varolması ve içselliğini dışa vurmuyor olması...gizlenmiş bir yüz ve saklanmış bir isim her zaman dikkatimi çekmiştir...travenian'ı benim için özel yapan da bunu yapıyor olmasıdır ki gerçekten ona özeniyorum...kitabın siyasi içeriği dışında beni rahatsız eden birşey yok...ama o da önemsemeyeceğim kadar küçük bir ayrıntı...
+1111111

sürükleyici bir roman olmasından çok, dünyada gerçekleşen ve tüm devletlerin "felaket" diye niteledikleri olayların aslında,hangi oyunların,hangi çıkarların ürünü olabileceklerini aşırı derecede çarpıcı bir şekilde insanın yüzüne çarpması,beni bayağı etkilemiş ve hayata bakışımı değiştiren kitaplar listesine almama neden olmuştur!! bazı olaylar kader ve şanstan o kadar uzak oluyor ki...

Geri