Gibson Les Paul Studio 60's Tribute Bilen Var Mi?

Merhaba arkadaslar les paul model gitar almak istiyorum. Malum gibson fiyatlari pahali o yuzden epiphone les paul custom dusunuyordum ama yazin ingilterede olacagim bu yuzden gibson studio les paul 60's tribute alma imkanim cikti. Bu gitari da oyle arastirirken farkettim ozellikler biraz daha farkli sanirim. Fiyatlari arasinda pek bir fark yok. Bilen varsa bu gitar hakkinda bilgi verebilir mi. Klasik les paul tonu istiyorum. Rock muzik turevlerini caliyorum.

Bu arada gibson marka takintisi varmis gibi evet bu dogru epiphone iyi gitar fakat biraz da marka takintisi iste :D

İngiltere de, fazla bir fiyat farkı olacağını sanmıyorum.. U.S.A. desen işler değişiyorda..

Eminmisin İngiltere de ucuz olacağına ??

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ucuzluktan ziyade solagim da pek fazla secenek yok malesef Turkiyede. Ama 500 liralik fark oluyor sitelerden baktim bir de ingiltere vergisini cikarken geri aliyosun falan diye o fark olusuyor.

öncelikle ilk olarak manyetikleri P90 manyetikler olduğunu biliyorum bildiğin single manyetik olayı. O nedenle klasik gibsonın etli humbacker kaynaklı tonuna ulaşabilir misin o çok şüpheli bence ...

2. olarak ise chambered olayı . Gitarın gövdesinde oluşturulmuş yeni nesil gitarlarında uygulanmış olan boşluklar içi oyuk odalar yani . Yeni üretimlerde bu var diye biliyorum bunada dikkat et ;)

P90 olayini biliyorum ilerde humbucker modifiyesi yaptiririm diye dusunmustum ama p90in da ozel bir manyetik oldugunu heba etmemek gerektigini okumustum :)

Icini oyma dediginiz islem tum gibsonlarda mi var olumsuz etkisi olur mu? Sanirim gitar daha hafif olsun diye?

aynen daha hafif olsun diye yapılan kalitesizce bir davranış. tüm gitarlarda yok tam olarak bilmemekle beraber 2006 2008 sonrasında bu işlemler uygulandı yanlışım varsa düzeltsin arkadaşlar . bana kalsa biraz daha eski ve temiz bir gitar alman daha mantıklı bu chambered olayı cidden sıkıcı ve chambered örnek gösterilirken 60's tribute üzerinden örnek gösterilen fotoğrafların bulunması bi hayli can sıkıcı olucaktır :)

Chamber_Supreme.jpg

Hadi ya bu pek hos bisey degil :) yani benim bildigim zaten o gibsonun kendi tonunu vermesi ile gitarin agirligi orantiliydi. Eski temiz solak gitar bulmam da cok zor. Epiphone icin geceli mi peki bu olay?

Epiphone için hiç duymadım yani yanlış bilgi vermek doğru olmaz . Gibson' a yapılan işlemler epi'yede yapılmıştır yapılıyodur diye düşünüyorum ama arştırmak gerek yinede . Şu chambered olayını biraz daha araştır bence ;)

Şimdi benim bildiklerim açıkçası okuduklarım ile sınırlı, Aslan Bey in de bahsettiği 2000 sonrası oyulmuş gövdelerden, ne idüğü belirsiz ağaçlardan yapılan 2-3 parçalı gitarlardan bahsetmiyorum, klişe şeyler çünkü.. Kesin kez denemelisin diyorum sadece, çünkü kapitalizm milenyum un başında gibson u da vurdu..

Bunun dışında en bariz fark klavye ince, 50 ler gibi kalın değil.. Birde yukarıda bahsedilen manyetik farkı var.. Onun dışında bir şey göremedim..

Ve en son tekrar; 2000 sonrası gibsonda yazsa kafasında, denemeden alma :)

Gerçi solak olman seçenekleri çok azaltıyor ama..

Allahın işimidir bilmiyorum çileden kurtulmuş olacağımki ben solağım sağ gitar çalıyorum . :D Gerçekten zor olsa gerek sol gitar bulmak vede pahalı olması cabası :/

Funkyou arkadaşımında dediği gibi olay denemede bitiyor kullanıcak olan sensen ve bi kız gibi bakıcağın bi hatun alıyorsan o gitarı almadan önce elliycen okşıycan ve o sesinden tonundan tatminkar olucan :D :D birazcık + 18 gibi oldu ama harbi bu işler böle :D :D

Bu arada P90 ları söktürüp ileride humbucker yaparım demişsiniz falan P90 ların ebatları humbucker lardan ufak olduğu için humbucker taktırmak isterseniz gitarın gövdesine işlem uygulamanız gerekirki gitarı heba etmeye değmez bence... Bunu da düşünerek alın derim... Eğer klasik LP tonları arıyorsanız 2000 öncesi LP Studio lara bakmanızı tavsiye ederim.. Hem chambered değiller hemde 2000'lerdeki gibson lar gibi işçilik ve kaliteleri değişken değil...

aah ah solak olsa anında alıcam, nerden bulabilirim böyle solak gibson başka. Gerçekten imkansızlık ya hele 2000 öncesi bulabilmek :(

Merhaba arkadaslar les paul model gitar almak istiyorum. Malum gibson fiyatlari pahali o yuzden epiphone les paul custom dusunuyordum ama yazin ingilterede olacagim bu yuzden gibson studio les paul 60's tribute alma imkanim cikti. Bu gitari da oyle arastirirken farkettim ozellikler biraz daha farkli sanirim. Fiyatlari arasinda pek bir fark yok. Bilen varsa bu gitar hakkinda bilgi verebilir mi. Klasik les paul tonu istiyorum. Rock muzik turevlerini caliyorum.

Bu arada gibson marka takintisi varmis gibi evet bu dogru epiphone iyi gitar fakat biraz da marka takintisi iste :D

Les Paul Tribute'lerin hem p90'li, hem de HB'li modelleri var. Toplam 4 model cikti simdiye kadar yanilmiyorsam:
LP 60s Tribute, p90
LP 60s Tribute, HB
LP 50s Tribute, p90
LP 50s Tribute, HB.

Bir de bunlarin SG versiyonlari var, onlara da bakabilirsin.

http://www.gearnuts.com/store/detail/LPNSTDPLTACH

Şu sıralar şu gitar yöneldim diğer seçeneklerinde açıklamada chambered olayını görebiliyoruz

Ama bunda

• Modern weight relief lightens the load without sacrificing tone
şöyle bir ibare geçmiş tam olarak acaba chamberedın yeni karşılığı bu mu ?

• Classic mahogany body and AAA flamed maple top deliver singing sustain
  • şöyle bir ibare de var ki arada kalıyor insan .

Gibson forumunda bir arkadaşımız sormuş
" Hello Guys! I'm curios about one thing. What does the "New 'modern' weight-relief" means? A pseudonym for "chambered"? Or something new got invented?
eusa_think.gif
Nice guitars, anyway. Great thing that they added those push/pull features. Cheers.. Bence

Gelen cevap :

When they say "Weight-relief" it normally means they swiss cheesed the body to reduce the weight in certain locations. "

Yardımınızı bekliyorum.

Modern Weight relief chambered dan sonra 2012 Lp lerde uygulanmaya başlanan yeni bir ağırlık azaltma tekniğidir..

New-Modern-Weight-LP.jpg

Chambered ise aşağıdaki gibidir (yani chambered'a göre bir nebze daha iyi bir yöntem bana kalırısa, çünkü resimden de görüleceği üzere en azından tailpiece ve köprü komple bir ağaç blok üzerinde, chambered da ise neredeyse havada!)

Chambered-Les-Paul.jpg

Modern Weight relief chambered dan sonra 2012 Lp lerde uygulanmaya başlanan yeni bir ağırlık azaltma tekniğidir..

New-Modern-Weight-LP.jpg

Chambered ise aşağıdaki gibidir (yani chambered'a göre bir nebze daha iyi bir yöntem bana kalırısa, çünkü resimden de görüleceği üzere en azından tailpiece ve köprü komple bir ağaç blok üzerinde, chambered da ise neredeyse havada!)

Chambered-Les-Paul.jpg

Bak bu cevap iyi oldu ama yine de nasıllar denemeden almamak lazım.

Bak bu cevap iyi oldu ama yine de nasıllar denemeden almamak lazım.

Bence riske girmeden 2006 öncesi modellere bakmak lazım :) Ama tabi zevk renk meselesi chambered veya bu yeni modern weight relief lerin sesi hoşunuza gidiyorsa alırsınız :) kesin bir doğru yok ama benim kafama kazınan klasik LP sesi kesinlikle 2006 öncesi olan traditional weight relief ve customlarda olan hiç bir agırlık arttırımına gidilmemiş gövdelerde :D

Geri