Double cutaway Les Paul ve gövde tasarımları hakkında...

Geçenlerde srv müzikte görene değin double cutaway Les Paul daha önce hiç dikkatimi çekmemiş bir modeldi. Gibson Usa 2003 Les Paul Gold Top Double Cutaway diye geçen bir model söz konusu olan.
Sormak istediğim şey, bu modellerde "chambered body" (gövdede odacıkların veya boşlukların bulunduğu) tasarım var mı ? Bunu anlamak nasıl mümkün olur ?

Chambered olacağını hiç sanmıyorum. Olsa olsa traditinal weight reliefed dedikleri 9 delikli gövde olabilir.. 2006 Öncesi LP'ler de chambered olayı aksi belirtilmedikçe yoktur (bazı spesifik modellerde chambered vardı ama hangi modeller tam hatırlamıyorum ama standard,studio ve daha üstü modellerde sadece traditinal weight relief vardı)

Bu arada 2012 itibarı ile chambered body olayını bırakıp modern weight relief diye bir olaya geçtiler... Chambered gibi gövde bomboş değil, en azından bu yeni ağırlık azaltma tekniğinde gitarın köprüsü ağaç üzerinde! :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkür ederim. İşin ilginç tarafı, benim işime gelen chambered olması idi, çünkü hollowbody sounduna yakın olmasını arzu ediyordum:) Ama anladığım kadarı ile insanların pek hoşuna gitmemiş bu mesele. Masif solid body istiyor çoğunluk galiba.

Chambered olacağını hiç sanmıyorum. Olsa olsa traditinal weight reliefed dedikleri 9 delikli gövde olabilir.. 2006 Öncesi LP'ler de chambered olayı aksi belirtilmedikçe yoktur (bazı spesifik modellerde chambered vardı ama hangi modeller tam hatırlamıyorum ama standard,studio ve daha üstü modellerde sadece traditinal weight relief vardı)

Bu arada 2012 itibarı ile chambered body olayını bırakıp modern weight relief diye bir olaya geçtiler... Chambered gibi gövde bomboş değil, en azından bu yeni ağırlık azaltma tekniğinde gitarın köprüsü ağaç üzerinde! :)

Supreme olması lazım, en başından beri chambered olanların.. Dr Barlo nun çok güzel yazıları var bu konu hakkında..

Modern weight olayıda 2004 te yapılmaya başlanmış, sonra 2006 da chambered a dönmüşler yanlış bilmiyor isem..

Ama modern de olsa, chambered da olsa her halukarda gibson ve fender aşırı marka olmuş gitarlar, çok kötüleride çıkıyor ( nasılsa anlayan fazla yoktur diye kaktırıyorlar herhalde..), denemek lazım..

Tabi bunun yanında şu kesinlik var.. Gibson 90-2000 arası üretimleri genelde iyidir.. Fender 90-2000 arası üretimleri çok değişiklik gösterir :)

Supreme olması lazım, en başından beri chambered olanların.. Dr Barlo nun çok güzel yazıları var bu konu hakkında..

Modern weight olayıda 2004 te yapılmaya başlanmış, sonra 2006 da chambered a dönmüşler yanlış bilmiyor isem..

Ama modern de olsa, chambered da olsa her halukarda gibson ve fender aşırı marka olmuş gitarlar, çok kötüleride çıkıyor ( nasılsa anlayan fazla yoktur diye kaktırıyorlar herhalde..), denemek lazım..

Tabi bunun yanında şu kesinlik var.. Gibson 90-2000 arası üretimleri genelde iyidir.. Fender 90-2000 arası üretimleri çok değişiklik gösterir :)

Evet kesinlikle katılıyorum. Şu anda 2006 Classic LP sahibiyim ve traditional weight relief gövdeye sahip oldukca agır bir gitar, daha önce 2007 chambered Standard Faded gitarım vardı. Chambered olan akustik açıdan çok güçlü ve dolgun bir gitardı falan benim aradığım bildiğim LP sesi yoktu.. Acayip hafif bir gitardı görenler sahte sanıyorlardı :) Chambered olduğundan dolayı değişik bir tonu vardı ve bence solid body degil chambered LP ler :) Hollow body neredeyse...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu başlık benim tahmin etmediğim kadar faydalı oldu bana:) Böylece LP kasa ile caz çalan vatandaşların sırrını hafiften çözmüş oldum:)
Peki chambered olan LP'leri tanımanın bir yolu var mı ? Üzerlerinde belirtilir mi bu ? Tek başına ağırlığa güvenmek çok akıl karı değil sanki. Tabi akustik sesini dinleyerek de karar vermek mümkün, ama daha objektif bir kriter yok mu ? Ve acaba double cutaway olup da chambered olanlar var mıdır ?

Tek basina agirliga guvenebilirsin :) ciddi hafifler yani sahte olduklarini dusunebilirsin eline alinca... Ayrica govdenin cesitli yerlerine hafif elinle vurunca da bos oldugunu anlayabilirsin. 2006 sonrasi studio veya standart ise %90 chambered dir :) zira 2006 nin ilk uretimleri normal idi...

Bu başlık benim tahmin etmediğim kadar faydalı oldu bana:) Böylece LP kasa ile caz çalan vatandaşların sırrını hafiften çözmüş oldum:)
Peki chambered olan LP'leri tanımanın bir yolu var mı ? Üzerlerinde belirtilir mi bu ? Tek başına ağırlığa güvenmek çok akıl karı değil sanki. Tabi akustik sesini dinleyerek de karar vermek mümkün, ama daha objektif bir kriter yok mu ? Ve acaba double cutaway olup da chambered olanlar var mıdır ?

Yanılıyorsun, direk ağırlığa güven, eğer gitar orjinalse, eminsen direk ağırlığa güvenebilirsin..

Yada direk seri no suna bak.. Baştaki rakamı al 3 rakam atlayıp gelen rakamı da al, böylece yapım yılını bulursun..

O atladığın 3 rakamda o yılın hangi gününde yapıldığını gösterir.. Yani max olacağı değer 365 dir,( bu değerden yukarısı sahtedir..)

Son 3 rakamda yapım yeri, yapımcısı ile ilgili bilgi verir

Örn: 92457412 seri nolu gibson ( tamamen hayal ürünü ) 97 senesinde, senenin 245 inci gününde, bilmemne fabrikasında, bilmemkim tarafından yapılmıştır..

Bu yazdıklarım standartlar yada studiolar için, customlar da olay farklı..

Ayrıntılı bilgi Gibson un sitesinde de var :)

Geri