Cevapsız Felsefi Sorular

'Forum Meydanı' forumunda tretorian tarafından 7 Mayıs 2005 tarihinde açılan konu

1. bir örnek:

tanrının herşeye gücü yeter ve istediği her şeyi yaratabilir... peki kaldırmaya gücünün yetmeyeceği bir taş yaratabilir mi???

2. Aslına bakarsan felsefik soruların hiçbirinin tam cevabı yoktur. Çünkü amaç cevap bulmak değildir en başta.

Gelgelelim cevaba... Bence, Tanrı'nın her şeye gücü yeterse, o zaman kaldıramayacağı bir taş yaratamaz, çünkü o taşı kaldırabilir. Ama kaldıramayacağı bir taş yaratamıyorsa, o zaman da her şeye gücü yetmiyor demektedir.

Bir ismi vardır elbet, ama ben "hale paradoksu" şeklinde adlandırıyorum böyle başa dönüp duran soruları.

3. kaldıramayacağı taşı yaratacak gücü varsa bu o taşı kaldırabiliyor niteliğinde olduğunu gösterir..

4. İnsanların hoşuna gidiyor belirsizlikle uğraşmak.Yaratsa nolur?Yaratmasa nolur?Kaldırsa nolur kaldırmasa?Esas güç bizim içimizde.Acaba biz evrani,hayatı,acıyı kaldırabilecek gücü içimizde bulabiliyor muyuz?Bunu nasıl buluruzu düşünelim.Bırakın herşeyi kendi haline.Bir tanrınız varsa onu da kendi haline bırakın!İçinize bakın biraz.Acaca ne taşlar deviriyorsunuz farkında olmadan ve kendinizden ağır taşları bile kaldırıp fırlatabilecek gücünüz var mı?Bu güce nasıl ulaşılır,nasıl farkındalık düzeyine erişilir i tartışalım..Sonu yok çünkü.Paradoxlar hayatı düğümler!

5. sevgili pitch dark eğer insanlar belirsizlikte olanları merak etmeseydi şuan hala öküz boynuzu üzerindeki bir dünyanın varlığına inanır tepside yaşadığın düşüncesiyle erir giderdin.tabiki bu konunun sonu günlerdir tartışılan tanrı ve felsefe polemiğine doğru gider gibime geliyor fakat insanın içindeki gücü keşfetmesi ve onları aşma düşüncesi sanırım daha mantıklı..tabi senin düşüncelerinle yeni bi konu yaratabiliriz..(paradoxlar hayatı keşfetme arzusu yaratır paradox a saplanmak ise kördüğüm)

6. Belki de ben artık çok sıkıldım.O nedenle böyle bir yorumda bulundum.Ama elbetteki insanlar düşünmeli,analiz etmelidir.Saplanmadan,net zihin hücreleriyle paradoxlar sorgulanmalıdır.FakatŞöyle de birşey var; kimi tartışmalar insanı düğümler.Yapıcı olmakta ve geniş düşünmekte yarar görüyorum..
    Sevgiler..

7. bunun gibi birşeyler de ben duymuştum, madem tanrı çok güçlü ve iyi, neden tüm kötülükleri durdurmuyor?? gücü mü yetmiyor yoksa tanrı kötü mü?? hadi bakalım...

ben açıkcası bu tip soruların iyi niyetli olmadığına inanıyorum. tanrı varsa var, yoksa yok, iyiyse iyi kötüyse kötü, herkes farklı yorumlar, istediğine de inanır. ama bu tip sorular, anlamsızdır ve bence insanları tanrı yolundan uzaklaştırmak için çıkarılmıştır. kaldıramayacağı taş muabbetinde mesela, tanrının birşeyi kaldırmaya gücünün yetmemesi bizi ilgilendirmez. varlığına inanıyorsak, onun en azından bizden güçlü ve mutlak yaratıcı olduğunu kabul etmişizdir, bence bu yeter. taşı kaldırıp kaldıramamak ona kalmış. ne yani o taşı tanrı değil de sokaktaki ali veli kaldırsa, artık onlara mı tapacak millet??

8. Ben pek alakalı bulmadım söylediğini.Ne yani sen Tanrına nasıl inandın?Aynen bu şekilde değil mi?Varlığına sorgulamadan mı inandın sen?Koşulsuz teslimiyet dedikleri bu olsa gerek.Bu sorular iyidir fakat kimsenin güzel dinini elinden almaz.Sorgulayan insanlar için bu geçerli değil tabi.Ama dogmatik bir beyin bir kere kabul etmiş olduğunun ötesini düşünemeyeceğinden,onun için pek bir problem yoktur.İnanan inanmayan herkese saygı önkoşuldur.İnsanlığın ön koşulu..Tanrıyla uğraşmayı bırakıp,biraz da kendimizle ilgilensek(?)

9. bence sen dediklerimi yanlış anlamışsın, demek istediğim, herkesin kendi yorumunu ya da sorgusunu kendisinin yapması, çünkü birinin kabul ettiği, diğerine mantıklı gelmek zorunda değil. fikir alışverişleri olmalı tabiki, kabul, ama benim bu sorular hakkında düşündüğüm, art niyetli olmaları -bence- :roll: . inançların dogma olarak kabul edilmesi bence de ters sonuçta ;)

10. Fakat bilindiği üzere inançlar dogmalardır.Dogmanın tanımı içinde bu bulunur.İnanç derken, sorgulamadan bir şeye körü körüne bağlılıktan bahsediyorum..
    Bu bağlamda;
    şeklindeki yorumun acık bir dogma örneği.Bu benim kişisel fikrim değil ayrıca, gerçek tanımı!

11. Bende de bir felsefik soru ?
    Neden Tanrı'nın isimlerinin çoğu erkek ismi?

12. yaratanı erkek olduğu için...

13. Nedense, buradan bakılınca, cinsiyet kavramının bir şey ifade etmemesi gerekiyor Tanrı denen varlığa. Sonuçta, basitliğe indirgediğimiz takdirde "NE İŞİ VAR Kİ!?"

14. hangi isimleri erkek ismi ki?? -bilmediğimden soruyorum

15. Öncelikle Tanrının varlığı ve onun ne kadar gücü olduğu sorusu henüz ispat edilmemiştir. Bu yüzden soru felsefi açıdan ele alınıyorsa zaten mantıklı bir cevap vermeseniz de karşılığı ispatlanamayacağı için sorudaki bulanık ifade gibi cevabı da bulanık olacak. Bu daha çok mantık sorusu gibi algılanıyor. Bu durumda tanrı kendinin kaldıramayacağı bir taşı yaratabilir. Yaratmak ve kaldırmak farklı fiillerdir ve ilişkileri yoktur. Bu aynı, bir dakikada 10 hamburger yiyebilen birinin üniversiteyi kazanıp kazanamayacağı gibi bir soru bence.

16. Bu soruyu bulmak için epey kafa yormuş olmalısın. tebrik ederim :lol:
    Ancak sorunun cevabı çok açık ve net; Elbette böyle bir taş yaratabilir.
    Peki o taşı kaldıramayacaksa nasıl herşeye gücü yeten olabilecek diyeceksiniz?

E bu sorunun cevabıda çok açık. söz konusu olan Allah olduktan sonra önemli değil. Hemde bunun için sayısız seçeneği var.
    İşte, sadece benim gibi fani bir insanın aklına gelenler:

1-Kaldırmak fiziksel bir eylemdir. Allah fiziksel şartların zaten bizzat yaratıcısıdır. O şartları değiştirir ve taş kendi kendine kalkar.

2-Allah, olmuş birşeyi, olmamış yapabilir. yani istediği zaman o taşı hiç yaratılmamışda yapabilir.

3-İstediği zaman o taşı yokedebilir ve tekrar varedebilir. Bunun içinde zamana ihtiyacı yoktur. Yani o taş yaratılmışlar için herzaman varolacaktır. Ama Allah için olup olmaması birşey ifade etmiyecektir.

4-Ve en kesin olanlarından biri: Taşı kaldırmaz. ama kendisi için hükümsüz yapar. Çünkü Allah, tamamen maddelere hakimdir ve kesinlikle maddeden ibaret değildir. İstediği maddenin içinden geçer, yokmuş gibi.. Onun için madde isterse vardır, isterse yoktur.

Peki bunları başaramıyacağı bir madde yaratabilir mi? derseniz; Yaratır. hemde her şartda başaramıyacağı bir madde yaratır. Ama bu yine onun için hükümsüz olacaktır. Çünkü "her şartda başaramıyacağı" dediğimiz. o "şartlar" da istediği zaman onun için hükümsüz olur. "Şart" denen birşey olmaz. dolayısıyla o şartlarda yine kaldıramamış. şartsızlık koşuluyla kaldırmış olur :lol:
    ..Ve bu sorular ve cevapları sonsuza kadar böyle gider. Adı üstünde sonsuz kudret bu.

Yani anlayacağınız, herşeye gücü yeten olduğuna göre; taşı kaldırır ama kaldırmamış olur. ikisinide yapmasın derseniz, ikisinide yapmaz ama isterse aynı zamanda yapmışda olur. Yani sonsuz bir döngüdür bu.

Başka bir ifadeyle; Sizin kriterlerinize göre, "gücü yetmiyen" dediğiniz şey, aslında insanlığın sınırlı zeka ve bilgisine göre yaptığı, sınırlı yorumlardır. Allah için ise, her sorunun sınırsız cevabı ve çözümü vardır.

Evet, başka cevapsız felsefi soru varsa alayım :)

17. Re: Cevapsız Felsefik Sorular

Yaratabilir.. Fakat onun irade ve gücü tartışmasız.. ve kaldırabilir.. Felsefe çelişkilerden ibarettir.. nitekim doğruların en doğrusu var ise, en doğru olan, inançtır..

bence inanmak lazım..

18. Biraz farkli bir bakis acisi olabilir.Yarattiklari olarak bizim celiskiler icinde yüzmemiz belki pek ilgilendirmiyordur.ilgilendirmiyor derken; her durum ve olay karsisinda kisisel cözümler üretecek biri demek bence anlamini kücümsemek varligini reddetmeye calismaktan baska bise olamaz.
    Kaldiramyicagi tasa gelince.Böyle birseyi neden yapsin ki biz beynimizi yüzde 5 ini mi ne kullanarak böyle celiskiler üretmeye müsaitsek sence o neler yapabilir.Bu tip sorular amacli ve kasitli sorulmus gibi geliyor bana.Yani amac ögrenmek veya merakini gidermek degilde birseyleri ispatlamaya calismak veya daha kaba bir tabirle bok atmak gibi.

Benim daha zor bir sorum var.Bizi niye yaratti?

19. iCe

iCe

545
    0
    300
  20. ben sadece bir arkadaşa cevap vermek istiyorum tanrının tüm isimleri neden erkek ismidir demiş
    allahın hiçbir ismi ne erkek nede kadın ismidir
    şöyle bir örnek veriyim
    aliim allahın ismidir klavyede şapka yapmayı bilmiyorum onun için 2 i yazdım
    alim normal bir isimdir
    mahmuud u da şapka var allahın ismidir
    mahmud bir insana verilebilir
    Allahın tüm isimleri böyledir
    Arapçanın bu öözelliği şudur verdiğim ilk örnekler sonsuz sınırsız olan anlamında iken ikincisi cüzzidir ve insana özgüdür isim olarak konulabilir
    yani arapça bilirseniz biraz erkek ya da kız ismiyle alakasının olmadığını görürsünüz

Bu Sayfayı Paylaş