Müzik aletlerini sigortalatmak..

Biliyorum aslında bu soruyu bir sigorta şirketine sormam lazım ama bu forumda soracaklarımı tecrübe etmiş olan varsa bilgi almak isterim. Çünkü sigorta şirketleri iki dakikada insanı kafa kola alabiliyorlar. :LOL:

Sorum şu: bir arkadaşım geçenlerde evinin sadece iç eşyalarını sigorta ettirdi. Tüm eşya bedelini 15-20 milyar TL gibi birşey gösterdi buna karşılık sigorta şirketine 1 yıllık 45-50 milyon TL gibi bir para ödedi. Şimdi merak ettiğim şu : bu ev eşyaları içine müzik aletlerimizi de ekleyebilirmiyiz.? Çünkü örnek verecek olursak ben dişimden tırnağımdan biriktirip kendime iyi bir setup yaptım. Gitar, processor vs. Şimdi ailecek evden uzun süre ayrılığımızda yüreğim ağzıma geliyor. Sağda solda duyuyorum eve hırsız girdi gitarımı alıp götürdü gibilerden. Utanmasam her dışarı çıkışımda tüm müzik aletlerimide sırtıma alıp öyle çıkacağım.

Şimdi eğer yukarıdaki sorumun yanıtı evet ise yani müzik aletleri de ev eşyası gösterilerek sigortalaniliyorsa bu süper bir şey olur yılda bir kere 45 milyon vereceğim ama 1 yıl milyarlık setup ım güven içinde olacak.

Yukarıdaki sorumun cevabını bir sigorta şirketi de verebilir biliyorum ama bu konuda hiç tecrübesi olan veya duyan varmı veya sizce mantıklımı? Aslında derin bir konu ama eminim benim gibi kıt kanaat yıllarca biriktirdiği paralarla setup kuranların korkulu rüyasıdır bu hırsızlık meselesi herhalde.

Bugüne kadar sigorta şirketleriyle olan tanık olduğum olayların sonucunda çıkarttığım şeyi söyleyeyim:

Sigorta işi sana çok makul geliyorsa kesin ters bir şeyler vardır.

Eminim o arkadaşının evine hırsız girse, çok değil bilgisayarını alıp götürse, sigorta şirketi taş çatlasın o bilgisayarın o günkü ederinin yarısını belki verecektir, onun için de bin türlü cambazlık yapması gerekir. Yani vay be x liraya bu kadar şeyi sigortalayabiliyorum ne güzelmiş diyorsan o iş yalan oluyor genelde.

En son çalıştığım iş yerine hırsız girdi, 4 tane bilgisayar götürdü. Sigortanın vermeyi uygun gördüğü para 1 bilgisayar toplamaya anca yetti. Yani evindeki eşyanın veya enstrumanının başına bir şey gelse, o yıl adamlara 50 milyon verdin diye "aa vah canım senin paranı ödüyorum dur" demez kesinlikle. Poliçelerinde ne cinlikler var...

Zor işler. Hassasiyetini anlıyorum ama sigorta işi yaş gibi. Belki deneyimi olan vardır.

hoca özel sağlık sigortası yaptırdım, şartlarını bir okudum ilk sene ölsem bakmıyor herifler :) maddeler çok uzun buraya yazamam ama okusan gülme krizine girersin.. :D

ya arkadaşlar sigortacılık dünyanın yasal tek dolandırıcılık sektörüdür :)

bizim de işyerinin camı hırsızlık amaçlı kırılmıştı
poliçede kötü niyetli hareketler geçmiyormuş diye ödeme yapmadı şirket
hırsızlığın iyi niyetlisi mi oluyormuş ki töbe töbe

tabii o sigorta poliçesi o gün bitti :)

bence tanıdık bi sigortacıyla konuş.işlerine geldi mi veya tanıdık olunca bişeler yapıyolar.mesela motorsikleti kimse sigorta yapmak istemezmiş benim bi tanıdığım kendi tanıdığına yaptırmış aman kimseye söylemeyin demişler sigortacılar

Skyrunner demiş ki:
Sorum şu: bir arkadaşım geçenlerde evinin sadece iç eşyalarını sigorta ettirdi. Tüm eşya bedelini 15-20 milyar TL gibi birşey gösterdi buna karşılık sigorta şirketine 1 yıllık 45-50 milyon TL gibi bir para ödedi. Şimdi merak ettiğim şu : bu ev eşyaları içine müzik aletlerimizi de ekleyebilirmiyiz.? Çünkü örnek verecek olursak ben dişimden tırnağımdan biriktirip kendime iyi bir setup yaptım. Gitar, processor vs. Şimdi ailecek evden uzun süre ayrılığımızda yüreğim ağzıma geliyor. Sağda solda duyuyorum eve hırsız girdi gitarımı alıp götürdü gibilerden. Utanmasam her dışarı çıkışımda tüm müzik aletlerimide sırtıma alıp öyle çıkacağım.

Şimdi eğer yukarıdaki sorumun yanıtı evet ise yani müzik aletleri de ev eşyası gösterilerek sigortalaniliyorsa bu süper bir şey olur yılda bir kere 45 milyon vereceğim ama 1 yıl milyarlık setup ım güven içinde olacak.

Yukarıdaki sorumun cevabını bir sigorta şirketi de verebilir biliyorum ama bu konuda hiç tecrübesi olan veya duyan varmı veya sizce mantıklımı? Aslında derin bir konu ama eminim benim gibi kıt kanaat yıllarca biriktirdiği paralarla setup kuranların korkulu rüyasıdır bu hırsızlık meselesi herhalde.

Benim evin eşyaları sigortalı. Evdeki diğer elektronik eşyalar ile birlikte gitar ve anfi'nin çalınması da teminat kapsamında. Bu şekilde bir poliçen varsa sigortacın ile konuşarak ekipmanını poliçeye dahil ettirebilirsin.

Sonuçta sigortacılık pek oturmamış bir sektör çeşitli olumsuz deneyimler yaşanabiliyor. Bunda kişilerin sigorta yaptırırken doğru teminatları almamaları büyük etken. Daha sonra "ulen şerefsiz sigortacı bizi kandırdı" oluyor. Kandıranlar da yok değil tabii. Savunmak için söylemiyorum. Gerek ekipmanınızı dahil ettiğiniz poliçeleri gerekse diğer poliçelerinizi dikkatli okuyun derim sadece. Orada yazmayan hiçbirşeyi firma ödemez.

Pyramind'in "Sigorta işi sana çok makul geliyorsa kesin ters bir şeyler vardır." saptamasına büyük oranda katılıyorum. Tekrar söylüyorum, sigorta yaptıracağınız zaman frmaların ürünlerini karşılaştırın ve poliçe genel/özel şartlarını üşenmeden okuyun. Firmada başına gelen olayın detaylarını bilemiyorum ama bir hasar oluştuğunda malın "0" fiyatı ödenmez. Rayiç bedel üzerinden ve muafiyetleri düşülerek ödenir. Teknik detaylara girmiyorum.

Yani hali hazırda bir hırsızlık poliçeniz varsa ekipmanınızı buna dahil ettirmenin hiçbir sakıncası ve fazla mali yükü olmaz. Yaptırın derim ben..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Eyvallah arkadaşlar çok sağolun görüyorumki bu iş öyle armut piş ağzıma düş olayı değilmiş. İyiki sorumu burda sormuşum tecrübe edenlerin yorumlarına da öğrenince iş netleşti. Diyorum ya direkt bir sigorta şirketine sorsaydım şu anda elimde bir poliçe olurdu herhalde. :LOL:

Yorumlarınızda şunu gösteriyorki sigorta gene de yaptırılabilir ama kılı kırk yarmam lazım ve kesin çözüm değil. Bende iyice araştıracağım. Başka çarem yok kendimi güvende hissetmiyorum.

Geri