Fender - Epiphone tarzı gitar tavsiyesi

Godin Session mı aldın?
Godin Session beni acayip etkilemişti o fiyata o gitar inanılmaz kesinlikle.

gitarı elime aldığımda yoğun bi yapısının olduğunu hissettim. bikaç tane squier denemiştim, klavyeleri daha genişti ama yapısı daha boşluklu gibiydi sanki. Godinin burguları, perdeleri, güneş yanığı boyası başarılıydı. ayrıca squierlerin aksine köprüye elimi koyduğum zaman rahatsızlık hissetmiyordum. köprüsü daha pürüzsüz bi şekilde üretilmiş. tiz sesleri çok sevdiğim için maple klavyeli olanından ve lightburst renginden aldım. gözlemlediğim sorunlardan biri tremolo kolunu kullanıp telleri gevşettiğimde akord hafif kaçıyordu ama bu kilitsiz eşiklerde genel bi sorundur büyük ihtimalle. ek olarak köprü manyetiğini push/pull coil split özelliğini kullanınca da seste %30-40 gibi bi azalma oluyor. sesi de tam bir single gibi olmuyor tabii ki. zaten schecter, yamaha gibi gitarlarda da denedim coil split özelliğini ve onlarda da tatmin edici sesler alamadım. Godinin orta ve saptaki single manyetikleri yetiyor bana. acayip memnunum gitardan :)

tremoloyu denemedim hiç. push pull'daki ses azalmasına dikkat etmedim ya da dikkatimi çekecek bira azalma olmadı diyeyim ama %30 - 40 çok fazlaymış onu birilerine göster bence. neck ve middle manyetikleri çok başarılı köprüye ufak bir modifiyeyle uzun yıllar tatmin eder.

valla satın aldığım günden beri öyle. nasıl bi modifiye yapmalıyım sence?
metal tonlarında değil de, van halen kadar tiz ve overdrive tonlarını isterim. o treble'ı kısık baslı tonlardan nefret ederim :)

Merhaba Öncelikle iyi bir iş yaptığınızı belirtirim.
Çok araştırdım 15 senedir gitar çalıyorum ve bende session aldım.
Bir çok gitarım oldu bu süreç zarfında fakat böyle bir fiyat skalasında böyle bir performans görmedim.
Öncelikle muhteşem bir sustaine sahip. Gitar kanada ağaçlarından yapılıyor (quebeck). sap canadian hard rock maple
kanada iklimsel olarak soğuk olduğu için ağaçtaki yoğunluk daha fazla. Montaj Amerika new hempshire da yapılıyor.
Özetle bu fiyata Amerikan malı bir gitar alıyorsunuz. Yurt dışında bir çok forumu haftalarca araştırdım.
Tonal olarak humbuckerda lespaul tonu tadında cleandede fender strat hissiyatı veren bir gitar. Gitarı Marshall class 5 full lambalı anfide kullanıyorum.
Özellikle kullanılan ağaçlar çok başarılı. Burgular 1:18 akort kaçırması zor bir burgu seti var üzerinde değersel bazdada uçuk bir değer 1:18
Yaklaşık 1.5 saat kadar anfiyi ısıttıktan sonra aldığım ciddi tonlar benim asabımı bozuyor :)
Godin gigbagla geliyor.
bu arada godin dünyaca bilinen ciddi markalardan birisidir. Yani duyulmamış değildir. Bir bluescu için fender ne ise bir jazzcı için godin odur.
Roger waters (pinkfloyd), leonard cohen, JOHN McLAUGHLIN,mathias jabs (scorpions) trevor bolder (uriah heep), tony iommi (blacksabbath), brian may (queen) gibi başlıca örneklerini sayacağım bir çok gitarist godin kullanır.
http://godinguitars.com/endorsees.htm artist listesinin tümü linkdedir.
Yani özetle bilinmedik bir marka değildir. Ama godin eskiden bu tarz gitarlar üretmezdi orası ayrı :)

Ama godin eskiden bu tarz gitarlar üretmezdi orası ayrı. dan kastım daha jazz gitar ağırlıklı bir firmaydı. :)

Şahsen Redline II modelini almayı düşünüyorum, 24 fret, 24.75" skala, 16" radius, sabit köprü! tam bir neo klasikal metal canavarı.

gitarlarda ne olur bilmem de, bass gitarda fender devri öyle kolay bitmez. aman sakın bana warwick demeyin, güldürmüyor bile artık. :) şaka bir yana, ben biraz geri kafalıyım sanırım. bir gibson les paul tonunu hala gözümüz kapalı anlayabiliyorsak, tele ve strat'ı tuşe gözetmeksizin american mı mexican mı olduğunu anlayabiliyorsak, bu markalara insanlar boşuna fanatik olmuyor diye düşünüyorum. kesinlikle over-rated değiller, tek sıkıntı bazı markalara şans verilmemesi. mesela agile, schecter, godin gibi markalar da oldukça başarılılar ama çok nadir bilinir. cort deyince akla sadece başlangıç seviyesi gitarları cort-x serisi geliyor, çok yanlış bu. kimse tutup da bana bu yüzden Fender over-rated demesin, cidden bu söylem "ya bırakın ferrari de marka mı şimdi, çok abartılıyor" demek gibi, megan fox'u, adriana lima'yı beğenmeyen türk kızı tribi gibi bişey bu :) tek mesele, diğer değerli markaların under-rated oluşu.

gitarlarda ne olur bilmem de, bass gitarda fender devri öyle kolay bitmez. aman sakın bana warwick demeyin, güldürmüyor bile artık. :) şaka bir yana, ben biraz geri kafalıyım sanırım. bir gibson les paul tonunu hala gözümüz kapalı anlayabiliyorsak, tele ve strat'ı tuşe gözetmeksizin american mı mexican mı olduğunu anlayabiliyorsak, bu markalara insanlar boşuna fanatik olmuyor diye düşünüyorum. kesinlikle over-rated değiller, tek sıkıntı bazı markalara şans verilmemesi. mesela agile, schecter, godin gibi markalar da oldukça başarılılar ama çok nadir bilinir. cort deyince akla sadece başlangıç seviyesi gitarları cort-x serisi geliyor, çok yanlış bu. kimse tutup da bana bu yüzden Fender over-rated demesin, cidden bu söylem "ya bırakın ferrari de marka mı şimdi, çok abartılıyor" demek gibi, megan fox'u, adriana lima'yı beğenmeyen türk kızı tribi gibi bişey bu :) tek mesele, diğer değerli markaların under-rated oluşu.

Tamamiyle katılıyorum. Amerikan standart serisi candır!

Fenderde kullanmış birisi olarak şunu söyliyebilirim. Hangi fender ?
Fenderler arasındaki tutarsızlığı çoğu kullanıcıda bilmekte. Aradığı tonu bulamadığı için fenderini satanda var hayatımda çaldığım en iyi gitarlardan birisi fenderken en nefret ettiğim bu paraya bu alınırmı dediğim de bir fenderdi yani karpuz seçer gibi seçmek gerek.
Tabiki iyi bir marka ama bir ferrari değil tüm fenderlere bu işin ferrarisi gözüyle bakmak doğru olmaz bence. Hangisi ? bir swamp ash seçilmiş fenderle standart seçilmemiş bir fender aynı tonumu veriyor sizce ?
bu işin ferrarileride var elbetki ama o segment farklı içlerinde fenderlerde var shurelarda ve daha bir çok markada :) fenderin en iyi yaptığı şey bizim çocukluğumuzdan beri dinlediklerimizin elinde gitarının olması ilk üreticilerden olması ve duyduğumuz o efsanelerin tonu için doğru gelenin o yüzden o olması.
Eric Clapton kendi sözleriyle clapton gitabının ekipman bölümünde bir konuya deyinir ne zaman elime bir strat alsam lespaulun tonunu arırım ne zaman bir lespaul alsam stratın klavyesini :) hatta things and strings firmasının ona özel yaptığı gitarın çaldığı en iyi gitar olduğunu söyler hep ama fenderle sözleşmem var diyede noktalar cümlesini

Yani özetle geniş bir pazar ama ne hikmetse pazar markasal bazda türkiyede daralıyor dikkat ederseniz bazı ürünlerin yurt dışı fiyatları ile türkiye fiyatları aynı iken bazıları 2 hatta 3 katı fiyatlarda satılıyor ülkemizde.

ben american series ve üstü için genel bir standart olduğu kanaatindeyim. Yani usa diye kötü bir gitara hiç denk gelmedim. Ya iyiydi ya da çok iyiydi. Usa 'nın en alt segmentinde olan special modellerinde bile bulunmakta bu durum. Fender 20 yıl öncede şu anda bence çok iyi gitarlar üretmekte california'da...
yanlız fender'in bence şu ana kadar yaptığı en büyük hata çin fender'lerini piyasaya sürmesi oldu.

Fender'i marka olarak ele aldığımızda overrated olmasının sebebi zaten diğer değerli markaların underrated oluşu(ki bu durum çoğunlukla çaldığı gitarın fiziksel özelliklerinden pek anlamayan toplumumuzda görülüyor), bu markalara şans verilmemesi. ancak kesinlikle Ferrari örneğinde hatalı olduğunuzu düşünüyorum. Zira custom shop vb. modeller hariç kalite açısından birçok markanın gerisinde kalmakta(USA üretimleri diğer USA'de üretim yapan markalarla karşılaştırdığımızda). Fender'in bu derece satış başarısı yakalamasının nedeni daha önce de çok kez denildiği gibi, marka ismini kullanarak farklı üretimde düşük kalitede dolayısıyla ucuz üretim yapması. Fender'i Fender yapan ürün kalitesi değil, sektördeki yaşı, ortaya çıkarttığı yeni gitar modelleri, dolayısıyla gelen marka değeri. Ancak boynuz kulağı geçer, bu durumla her sektörde sıkça karşılaşılır, mucit icad eder, ardılları geliştirir. Teknik açıdan bakıldığında Fender'in ürettiği çoğu gitar üst kalite değil(Elinize aldığınızda size hoş geliyor olabilir, tonu çok güzel olabilir, ancak kaliteyi belirleyen çok başka etkenler bulunmakta), kaliteyi anlamak için en iyi kaliteyi bilmek gerekir öncelikle. Bu açıdan bakıldığında Fender'i aşağıdaki gibi yerleştirebiliriz(Bu tabii ki benim gözlemlediğim kadarıyla şahsi görüşüm);

Uzakdoğuda üretilen ipsiz sapsız gitarlar--------->----------Endonezya, hindistan vb. ülkelerde markaların yaptırdığı fason üretimler------------->----------Yine Fason Kore malı gitarlar----------> Fender(USA modelleri, custom shop hariç) ------->=-------- Seri üretim Japon Gitarlar(Burada bahsi geçen aletler bizzat japon markaları) ---------->-------- Amerika'da seri üretim yapan diğer çoğu marka--------->------ Custom Shoplar ----------- >= ---------- Butik markalar(Blackmachine, Mayones, ViK Guitars, Bernie Rico JR. vb.)

Konuyu açan arkadaş sanırım istediği bilgiyi daha önceki yanıtlardan aldı, böylece meydan bize kaldı :D

Kendim de Fender kullanıyorum, daha önce de dediğim gibi tonu güzel, hoş gitar, şu an ana gitarım, gayet işimi görüyor, ancak objektif olarak bakıldığında Fender yukarıdaki gibidir.

O gitar bende olsa seymour duncan 59' takardım direk hiç düşünmeden.
Ancak tiz dedin şimdi bir düşünmek lazım JB falan olabilir belki..

gitara başladığımdan beri aklımda hep şu var. ortalama bir gitar, mümkünse lambalı bi amfi ve analog pedallar. lambalı amfi oturduğum yer itibariyle mümkün değil, ayrı taşıyamam amfiyi. bi de konser durumu olduğu zaman pedalı taşımak daha kolay geliyor. o yüzden manyetik değişimini pek düşünmedim şimdiye kadar. sence çok değiştirir mi alacağım sesi? yani bir analog pedal kadar değiştirir mi?

Fender'i marka olarak ele aldığımızda overrated olmasının sebebi zaten diğer değerli markaların underrated oluşu(ki bu durum çoğunlukla çaldığı gitarın fiziksel özelliklerinden pek anlamayan toplumumuzda görülüyor), bu markalara şans verilmemesi. ancak kesinlikle Ferrari örneğinde hatalı olduğunuzu düşünüyorum. Zira custom shop vb. modeller hariç kalite açısından birçok markanın gerisinde kalmakta(USA üretimleri diğer USA'de üretim yapan markalarla karşılaştırdığımızda). Fender'in bu derece satış başarısı yakalamasının nedeni daha önce de çok kez denildiği gibi, marka ismini kullanarak farklı üretimde düşük kalitede dolayısıyla ucuz üretim yapması. Fender'i Fender yapan ürün kalitesi değil, sektördeki yaşı, ortaya çıkarttığı yeni gitar modelleri, dolayısıyla gelen marka değeri. Ancak boynuz kulağı geçer, bu durumla her sektörde sıkça karşılaşılır, mucit icad eder, ardılları geliştirir. Teknik açıdan bakıldığında Fender'in ürettiği çoğu gitar üst kalite değil(Elinize aldığınızda size hoş geliyor olabilir, tonu çok güzel olabilir, ancak kaliteyi belirleyen çok başka etkenler bulunmakta), kaliteyi anlamak için en iyi kaliteyi bilmek gerekir öncelikle. Bu açıdan bakıldığında Fender'i aşağıdaki gibi yerleştirebiliriz(Bu tabii ki benim gözlemlediğim kadarıyla şahsi görüşüm);

Uzakdoğuda üretilen ipsiz sapsız gitarlar--------->----------Endonezya, hindistan vb. ülkelerde markaların yaptırdığı fason üretimler------------->----------Yine Fason Kore malı gitarlar----------> Fender(USA modelleri, custom shop hariç) ------->=-------- Seri üretim Japon Gitarlar(Burada bahsi geçen aletler bizzat japon markaları) ---------->-------- Amerika'da seri üretim yapan diğer çoğu marka--------->------ Custom Shoplar ----------- >= ---------- Butik markalar(Blackmachine, Mayones, ViK Guitars, Bernie Rico JR. vb.)

Konuyu açan arkadaş sanırım istediği bilgiyi daha önceki yanıtlardan aldı, böylece meydan bize kaldı :D

Kendim de Fender kullanıyorum, daha önce de dediğim gibi tonu güzel, hoş gitar, şu an ana gitarım, gayet işimi görüyor, ancak objektif olarak bakıldığında Fender yukarıdaki gibidir.

american yapım olup da, bir tane bile "bu gitar olmamış" fender gösterin bana, tamam haklısınız derim. en düşük segment special'lar bile, kendi fiyatındaki ürünlere kıyasla, rakip markaların en düşük segmentlerini eziyorlar. baya ağır ağır eziyorlar hem de. ama tutup da bana amerikan bir markanın amerika dışı üretimlerini; kıyas materyali olarak gösterirseniz, asla bir ortak yola varamayız. custom shop konusuna gelince, orada sınır sizsiniz zaten, bu yüzden custom shop ürünleri kıyaslamak da doğru değildir. burada muhattap alacağımız ürünler, american series'den deluxe, standard ve special'lardır, ki bunlar da fabrikasyon ürünlerdir.

bir ikincisi de, diğer firmaların under-rated oluşu, bir firmayı over-rated yapmaz. kafanızda yanlış bir kurgu var. over-ration dediğimiz olay; 5 lik bir ürüne 25 lik bir değer vermektir, under-ration da 5 lik bir ürüne -15 lik değer vermektir. eğer ürün gerçekten 5 değere sahip ise, ve etrafındaki diğer ürünler de, 0-5 aralığında olduğu halde, finansal düzen ve alım gücü tarafından onlara -5,-15 arası değer verildi diye, tamamen hakkettiği değerde olan, bir diğer ürüne sırf bu yüzden over-rated demek, yanlışdan ziyade, komik bir tespit olur. ha fender berbat ürünler yapar da gene bunlar kapış kapış gider, o zaman anlarım ama böyle bir durum da yok.(yukarıda belirttiğim ürünler için geçerlidir bu cümlem, çin, japon, meksika ürünlerini tenzih ediyorum)

hani bu tespiti yapan insanların psikolojilerini anlıyorum, barcelona - real madrid maçında real'i desteklemekle aynı etken. populist kültürde tabu yıkımı psikolojisi bu ve sosyolog arkadaşlarımız varsa daha iyi bilirler, bir çok insanın bilinçaltında bu etken kabullenilmese de vardır. ama tek ricam; yiğidi öldürün de, hakkını yemeyin.

edit: ayrıca, bir bassçı olarak bugüne kadar, musicman bongo stealth black, musicman stingray, ibanez icb (iceman) 08 ltd(jp), warwick corvette gibi gitarları da uzun süreler kullandım. içtenlikle söylüyorum, şu an kullandığım american standard jazz bass'ım hepsinden açık ara iyiydi. tone, rahatlık, dizayn, ve amaca hizmet gibi konularda tabii ki.

gitara başladığımdan beri aklımda hep şu var. ortalama bir gitar, mümkünse lambalı bi amfi ve analog pedallar. lambalı amfi oturduğum yer itibariyle mümkün değil, ayrı taşıyamam amfiyi. bi de konser durumu olduğu zaman pedalı taşımak daha kolay geliyor. o yüzden manyetik değişimini pek düşünmedim şimdiye kadar. sence çok değiştirir mi alacağım sesi? yani bir analog pedal kadar değiştirir mi?

Bence bu setup'ının ne olduğu / ya da olmasını planladığın şeyle çok ilgili. Atıyorum bir prosesör alayım keyfime bakayım dersen okadarda farkedeceğini düşünmüyorum. Boşuna masraf etme bence. Ancak analog pedal board'um olsun, birde lambalı preamp falan ayarlarım vs diyorsan tabiki çok farkeder. Sansamp vs gibi bir pedalla bile çok farkeder. Godin'in humbucker'ı mesa express 5:25 de denediğimde bana çıkışı düşük geldi. Sanki biraz daha rock'n roll / blues hatta country çalmak için bir humbucker. Ancak gitarın yapısına baktığında zaten neck ve middle ile çok güzel bir şekilde yaparsın bu tarzları. Çünkü push pull vs ile gitar biraz çok yönlülük üzerine dizayn edilmiş. Ancak o humbucker çok hafif kalmış bana göre. Alacağın bir 59 / JB vs çok daha fazla tatminkar olacaktır. Ancak tavsiyem alder bir gitarla çok da tiz bir manyetik almaman. 59 bana çok dolgun ve hoş geldi... Biraz daha tiz istediğinde önündeki drive pedalının ton pot'u ile tizleri patlatabilirsin zaten zevkine göre.

Lambalı amfi muhabbeti içinde (Blues junior sahibiyim) konuşulan kadar şart bir olay değil. lambalı hakkaten bambaşka birşey tamam ancak Fender Roc Pro / Tech 21 tm60 / Kustom vs gibi müthiş tranzistörlü / hybrid amfiler de var.. Bu çarşamba programda bu yeni serilerden mg100dfx 'e girdim. çok hafif bir crunch ton ayarlayıp ts9 ile gain verdiğimde gayet te güzeldi sound... Ya da sansamp 'i bir di box ile sisteme girildiğinde strat ile gayet tatlı tonlar alınabildiğini de gördüm. Bahsettiğim lambalı amfisiz olmaz o kötü bu kötü demek yerine tecrübe etmek çok önemli herşeyden önce. Daha da önemlisi kullanabiliyor olmak. Karşı taraftaki programlara bj taşıyamıyorum şimdi ben... Benim taraftakilerde taşıyorum. Karşıda her çıktığım yerde kara kara düşünüyorum şimdi ne yapsam diye :)

Bass için bakınız fodera
ve bir çok benzer üreticide satışta yani işin sadece marketing boyutu yok.
Bana kötü olan fender göster derseniz gösteririm. :) hiç tereddütüm yok aynı standart model 2 fenderi çalarız. 100 kişide toplasanız sokaktan geçen adamıda aradaki farkı anlar emin olun :)
her fender aynıdır olayına hiç girmicem bütün fenderler parasını hakeder olayındada bence etmez öyle olsa neden millet gibson alsın shur alsın biton markada cabası bunlar bilinenler diye yazdım burada.
Zevk tabi kim niye aldı diye kimseyi yargılama hakkımız yok fakat fender bu dünyanında ferrarisi değildir. Ben ses sistemleri ile ilgilenirim yıllardır stereo, sorsam çoğu insan sony pioneer kenwood marantz denon onkyo bir ton markanın iyi olduğu savunurken bu işin pirleride butik markalardır :) ve fiyatları diğer marketing malların yaklaşık
10-15 katından başlar.

Geri