Toprak hattı sorunu

uzun uğraşlar sonucunda "eski" evimizde ki sorunun topraktan kaynaklandığını anlamış bulunmaktayız. sorunu gidermek için elektrikçilerle görüşüp eve çağırdık. 1.5 m lik yanılmıyorsam bakır çubukla gelen çocuklar hiç birşey yapamayacaklarını çünkü evin bahçesi ya da çubuğun gömüleceği bir yer olmadığını söylediler.

kaldırım v.s gibi yerler içinde onay, izin v.s gerekir yapamayız dediler. yapılacak hiç bir şey yok dediler tabi biz ikna olmadık :)

konudan ve elektrikten anlayan arkadaşlar, bu durumda yapılabilecek başka bir şey varsa ve yardımcı olurlarsa çok sevineceğiz.

saygılar

Eve gelenler az bile söylemişler sana topraklama ile ilgli onlarca sayfa yazabilirim toprakdaki nemden tutta çakılacak bakır levhanın büyüklüğüne kadar. sorununu tam olarak bilmiyorum ama Pre, power, Combo amp, processor vs... bir sürü cihazlar topraklayla tam verim alabilirsin eger bunu yapma gibi bir imkanın yoksa dip gürültüsü distortion oluşması kaçınılmaz olur..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
wareyha demiş ki:
Eve gelenler az bile söylemişler sana topraklama ile ilgli onlarca sayfa yazabilirim toprakdaki nemden tutta çakılacak bakır levhanın büyüklüğüne kadar. sorununu tam olarak bilmiyorum ama Pre, power, Combo amp, processor vs... bir sürü cihazlar topraklayla tam verim alabilirsin eger bunu yapma gibi bir imkanın yoksa dip gürültüsü distortion oluşması kaçınılmaz olur..

sorun tam olarak şu ne ampli de ne processor, efekör v.s de gain,drive,distortion kullanma şansım yok. açtığım anda gürültü başlıyor. dip sesinin yoğun bir biçimini düşün ve çalınamayacak kadar rahatsız ediyor.

toprak hattında da sorun yok, olmayan topraklamanın kendisi.

Malesef o kuyuyu kazdırman gerek :D :D :D

Bazı Cahil insanlar nötr ile topraklamayı birleştirip işe yaradığını söylüyorlar ama hiç işe yaramıyor buna emin ol ugraşma derim...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
wareyha demiş ki:
Malesef o kuyuyu kazdırman gerek :D :D :D

Bazı Cahil insanlar nötr ile topraklamayı birleştirip işe yaradığını söylüyorlar ama hiç işe yaramıyor buna emin ol ugraşma derim...

dostum bunu da en başta söylemiştim zaten. yer olsa o kuyuyu kazacaklar ama yer yok, bahçe yok, kazabilecekleri herhangi bir yer yok.

bu durumda ne yapmalı diyorum ben varsa tabi bir seçenek.

ne bileyim forumda bir yerde ups ile ilgili bir yazı okudum ama gürültü sorununu bu şekilde çözsek güvenlik probleminden kurtulabiliyor muyuz anlayamadım.

voltaj düşüklüğüde çok sık yaşanıyor bu semtte. iki gün önce bilgisayarın power supply durduk yerde gitti.

üstüne üstlük anladığım kadarıyla evin elektrik tesisatı da zayıf ya da çok eski. elektrikli şofben benzeri birşey çalıştığında elektrik tesisatından geldiğini düşündüğümbir vınlama oluyor evin içinde , durum baya sakat yani :)

split demiş ki:
wareyha demiş ki:

sorun tam olarak şu ne ampli de ne processor, efekör v.s de gain,drive,distortion kullanma şansım yok. açtığım anda gürültü başlıyor. dip sesinin yoğun bir biçimini düşün ve çalınamayacak kadar rahatsız ediyor.

toprak hattında da sorun yok, olmayan topraklamanın kendisi.
dostum açtığın anda gürültü olması ampli nin şaseleme probleminden kaynaklanıyo olabilir.veya elektrik prizinden notr'e paralel toprak dahi almıyo olmasından da olabilir.. (Vedat selam nbr.. ;) ) bence toprak hattından notr e paralel çekebilirsin ama hiç tavsiye etmem.. çözüm evin bodurumuna vs.. 80-100 lt. lik bi çukur açıp bakır çubuk,karbon vs..şekilde toprak hattı yaptırıp bunu tuvalet boşluğu,havalandırma boşluğu veya camdan hatla eve çekebilirsin.kaldırımla belediye vs.uğraşma.. ama gerilim dalgalanması olduğunu da söylüyorsun.
On-line bi UPS alman gerekir (ama önce toprak hattın olduğunda.) bu UPS şebeke gerilimini de regule edip (sürekli 220de sabit tutup) verir.ama 400-600$ gibi başlar fiyatları.Regulatör kullanabilirsin.eski televizyonlara takarlardı ya.. ;)
neyse sonuç..
toprak hattın olmazsa..gain,drive vs.. alamazsın ve bi süre sonra ampli ve özellikle processorde geri dönülmez hasarlar oluşur.(yani trafosu sorun çıkarttığı zamn bi amplinin ciğerleri kanser bi insan gibi olur tamiri de yok.) tavsiyem..
önce 1 toprak hattın olsun..
gerilimi sabit tutacak bi regulatör.
veya sadece toprak hattı olan yeni güzel bir ev.. :LOL: :LOL:

Geri