10 yaşındaki resim dehası Akiane

Ben açıkçası pek inanmıyorum gerçekten bu kızın bunları yaptığına. Hani tamam dahi de olabilir ama bu kadar da değil bu çünkü bilgide gerektiriyo sadece kabileiyetle değil. bilgi ve altyapısı var bu resimlerin mesela ellerini açmış dua eden bir adam resmi var ve o resim barok tarzı. Önce barok tarzını öğrenicek anlıycak sonra bunu yapıcak. bilgi alt yapısı uzun zaman alır kabiliyet de olsa dahide olsa olmaz yani. Bu arkadaş renk dengesinden tut boyut kurallarını bile biliyo buyük ihtimal yardım eden birisi vardır imkan vermiyorum. Çünkü mesela atlı resminde mavi ve turuncu zıt renktir aynı anda kullanıldığında üç boyut yaratır mümkün deil bunu kendisi bilmesi falan... Şişirme gibi sanki...

Nathariel demiş ki:
Bence büyük bir kısmını babası yapıyor... yardım etmekten kastım oydu...
kesinlikle...anlamadığım eserlere bakıldığında direk göze çarpan teknik eğitime rağmen nasıl millet direkt gözü kapalı inanıyor.ben amatörüm şuanda eğitim alıyorum ve yeni girdiğim bu dünyayı tanıdıkça eserlerde başkasının parmağı olduğuna daha çok inanıyorum.yapmayın yaa..zaten hocalar tek resmine bakıp her türlü kandırmacayı anlatıyo sana..

bambaşka...22 yasındayım böle bişi görmedim ben bu işlerin calışma bi yana yetenek işi olduğunu kanıtlar nitelikte bir kız..mükemmel üstü...mezun arkadaşlarım bile şaştı kaldı bu kıza ...yok böle bişi ... :)

ya muhteşem bi yetenek orası kesin ama sonucunda teknik de bilmek gerekio bi yerde kesin bu kızın çevresinde yardımcı olan birileri yol gösteren birileri olmuştur yetenek vardır zaten sadece yol gösterildiğinde muhteşem sonuçlar alınabilir... ki sanat için çevrenin çok fazla önemi var. sanat dolu bi çevrede büyümek farklı bişey.. bence sırf kendi diiil arkadaşların da söylediği gibi.

Bu kızın yaptığı çalışmalara inanmayanlar Dürer'in veya Rubens'in otoportrelerine baksınlar bir de. Böyle yetenekler gerçekten var arkadaşlar. Resim çizebilme yetenekten çok, görme ve düşünme işidir zaten. İçine birazda matematik kattığında üstüne üstlük bir de yeteneğin de var sa o zaman neler oluşuyor neler.

Leonardo da helikopteri tasarladığında ya da Erminli Kadın'ı yaptığında kaçık olduğunu düşünmüşlerdi ama bildiğiniz üzere değildi :D

Sanat Tarihi 3. sınıf (4 olduk :D ) öğrencisiyim ve artık biraz da olsa sanattan anladığımı hesaba katarsam"bu kız bir dahi" demekten başka bir şey yapamıyorum.

Sanatçı ailede yetişmek bambaşkadır. Çok yakınımdan bir örnek ki eski komşularımız Bilkent Senfoni Orkestrası'nda çalıyorlardı ve 3 yaşındaki kızları onları kıskandırır derecede muhteşem piyano çalıyordu. :)

İşlenmiş bir çocuk olduğu kesin. Keşke hepimiz zamanında böyle işlenebilseydik de şimdi doğa üstü şeyleri başarıyor olsaydık :) :) :)

Not: Bazı resimlerini ben bile çözemedim. İkonolojik okuma yapmayı bilenler anlarlar ne demek istediğimi. Kız "Tanrı beni kutsadı" diyor; gerçekten de kutsanmış yani. Çözümsüz ve yorumsuz kaldım ;) Meslek hayatımda karşıma çıkmasa bari :D

kesinlikle muhteşem bi yetenek...bu yaşta bu eserlerinin yarısını yardım almadan kendisi yapsa zaten helal olsun...yürü be Akiane kim tutar seni...aslansın...kaplansın...kesseler acımaz...

yuh yani...bi de ben "resim dalında ilk ödülümü 6 yaşımda aldım"diye ortalıkta geziyorum...bu kıza en büyük ödül verilmş zaten...yetenek...ben buna sihir derim...

evet resimlerinde formal ve boyutsal pek çok hata var ama yaşına göre gerçekten ii işler ama resimyeteneği erken keşfedilmiş ve pedagoglar tarafından yönlendirilmiş olduğu kesin eğitim almış belli

mükemmel ötesi. yani 10 yaşında bi çocuktan beklenecek çizim heralde olsa olsa cin ali'dir. yahu yeğenimde 10 yaşında ama futbol sahasından başka birşey çizemiyor. acaba yeğenimi biraz yanlışmı yönlendirmişim :D

şaka maka kız aşmış. ama bunu ilerde dahada fazla ilerleebileceğini sanmıyorum. hem zaten sınırlara yaklaşmış ;)

saygılar

Geri