American Beauty / Amerikan Güzeli

Yapim:1999
Yönetmen:Sam Mendes
Oyuncular:Kevin Spacey, Annette Bening, Tora Birch, Chris Cooper

Konu:Ortayas krizine girmis bir adamin hayatinin mahvolusu ve ardindan etrafindakilerin hayatinida mahvetmesi. Bunlara bir de kizinin arkadasina asik olmak eklenir. Kizi ise normal olmayan bir komsularinin oglu ile beraber olur ve olaylar iyice karisir...

Ilk izledigim zaman iyi izleyememistim arkadaslar falan vardi ve normal film demistim kendi kendime ama 2 ay önce tekrar izledigimde kesinlikle sevdigim bir film oldu...

Kevin Spacey`nin rolu Hollywood`da baya kisiye teklif edilmis ama kimse filmdeki karakteri oynamaya cesaret edememis. Karakter biraz dunyanin aile yapisina aykiri bir psikolojik durumda. Kevin Spacey bu film sayesinde yardimci erkek oyuncu rollerinden cikip artik basrollerde oynamaya basladi ve oscar aldi bu rolu icin. Oyuncular zorlu anlarda bile mukemmel performanslar göstermisler. En zor sahneleri bile cok iyi kaldirmislar. Sam Mendes ise baya iyi yönetmis ve guzelde yazmis Alan Ball. Kendisi Six Feet Under dizisini yaziyor....

Film 8 dalda aday olup 5 dalda oscar almis. En iyi oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi film, en iyi senaryo ve en iyi kurgu dallarinda oscarlari toplamistir o yil Yesil Yol, Altinci his hibi filmlerin önunde...

Cedrix çok iyi bilir benim bu filme olan nefretimi izlediğim en kötü filmlerden biriydi senaryosu çok kötüydü mide bulandırıcıydı ve gerçekten düşündükçe midem gene bulanıyor oyunculuk iyiydi ona gerçekten katılıyorum ama kesinlikle oscar falan hakketini düşünmüyorum nasıl bir baba kızının arkadaşına sulanabilir birlikte olma isteği duyar ve ben bu filmi gençlik filmi olarak almıştım :S :twisted nefret ediyorum allah kahretsin ya

• Konu Sahibi Konu Sahibi
s_hifty demiş ki:
nasıl bir baba kızının arkadaşına sulanabilir birlikte olma isteği duyar ve ben bu filmi gençlik filmi olarak almıştım :S :twisted nefret ediyorum allah kahretsin ya

Her biraz yaslanmis erkegin fantezisi degilmidir genc kizlar ile beraber olmak. Bence gercegi cok iyi yansitmis. Her 40`ina gelmis heteroseksuel erkek genc kizlar bir iliski teklif etse evet der ama konu simdi erkeklerin cinsel duygulari degil film :) Iste film sadece bu duyguyu cok guzel yansitmis ve Kevin Spacey arasinda Tom Hanks`de olmak uzere cogu oyuncunun cesaret edemedigi bu rolu almistir. Her zaman gercegi yuze vurmamak onun hakkinda konusmamak degilmidir :?:

zaten filmde sadece Kevin Spacey in oyunculuğunu beğendim yaaa o kız ve sevgilisinin yanlış hatırlamıyorsam esrar içip benim için babamı öldürürmüsün diyalogları bile mide bulandırıcıdır yani

Benim çok sevdiğim bir film.Bu filmin beş oscar almış olması da,oscar ödülleri için güzel bir aykırılık bence.
Bu arada s_hifty,kız ve sevgilisinin benim için babamı öldürür müsün dialogları ciddi değildi ki.
Benim filmde dikkatimi çeken karakterlerin başında kızın sevgilisinin baskıcı,sert (sonradan anladık ki kendi içinde de bastırdıkları var) babası vardı.Sonunda da ne yaptıysa o yaptı zaten.

aslında kız ilk ciddi söylüyordu çocukta evet yaparım diyordu sonra kız vazgeçiyordu öyle yani aslında buraya yazıyorumya filmde sevdiğim kesimlerin olduğunu farkediyorum ama genede midemin bulanmasından alamıyorum kendimi :S

Film hakkındaki eleştirilere kesinlikle katılmıyorum.Bence çok güzel bir filmdi,konusuda iyiydi, gerçekleri çok iyi anlatıyordu.Kız,sevgilisi arasında geçen konuşmada, kız babamı öldürürmüsün dediğinde ciddi değildi ama çocuk onu ciddi sanıp evet dedi,daha sonra kızın ciddi olmadığını anlayınca,hayır dedi.Fimde çoğun, uyuşturucu vermek için kevin Spacey'in yanına gitmesi, Daha sonra babasının çocuğu bencerenden izlemesi ve Daha sonra çocuğunu gay sanması oldukça komikti.

Filmi ilk olarak bir sinema dergisinde baya bir reklamı yapılırken gördüm oyuncularda kevin spacey ve annete beningi görünce reklam olayını bir derecede hazmedebildim çünkü sam mendes ismini daha önce hiç duymamıştım saten 30 larının ortasında oldukça genç sayılabilecek bir yönetmen oldugunu görünce ve önceden 1 yada 2 tane tv filmi hariç bişi olmadıgını görünce vasat sadece 50 lerinde bir ortayaş erkeğiyle daha 18 bile aşmamış lolita dediğimiz çocuk yaştaki bir kızın ilişkisi üzerine kurulu bir erotic thriller.bu kısma giren çok iyi filmler var yalnış anlaşılmasın beklentim bu türün vasat bir örneğiydi. Ama filmi izleyince gerçekten hayran kaldım sam mendes sinemaya çok büyük bir klasik kazandırmış bence.Film düşündüklerimin tam aksine amerikan rüyasına atılan en sert tokatlardan biri bir insanın amerikan rüyasını elde etmeye çalışırken farkına vardığı anlamsızğı kesinlikle son birkaç yılda izlediğim en iyi film.Sam mendes de zati hem road the perdition ile hemde jarhead le kalitesini tekrar gösterdi.Birde bir babanın kızının arkadaşına sulanması olayını abartmaya gerek yok en basitinden catherine zeta jones michael douglas a bakın mutlu oldukları ve birbirlerini sevdikleri sürece sorun yoktur başkalarınada susmak düşer.

oğlanın kıza rüzgarda uçuşan poşeti gösterdiği sahne ve kevin spacey'nin ölmeden önce zihninden geçenleri anlattığı sahne, yaşamanın değerini bu kadar güzel anlatan çok az film sahnesi hatırlıyorum, filmin tamamını çok seviyorum, ama sırf bu iki sahneden bile iki kısa film çıkar.

Sadece müzikleri hoşuma gitmişti. Bana göre o kadar da aykırı ya da "bilmediğimizi bize gösteren" bir film değil. Filmin anlatmaya çalıştığı her şey zaten herkesin bildiği şeyler. Yeni bir şey sunmuyor. Aykırı filan değil. Var olan gerçekliğin dışına çıkarsanız aykırı olursunuz. Hayatın bir kesiti sadece, o kadar.

valla öyle süper film olduğu kanısında değilim; ama sıkıldıkça pek çok kere izlemişliğim var. kendini izlettiriyor yani. senaryo sağlam, reji sağlam, oyunculuklar sağlam. konusunun salaklığını örtüyor bence...

Gerçekten güzel bir film. Senaryo güzel şeylere dikkati çekmiş. Dışardan güzel gözüken içinde farklı fırtınalar kopan hayatları bize çok güzel yansıtmış. Beğenerek izledim.

selamlar...

film aslında isminden kaybediyor bence :) ilişkilerin bukadar karanlık anlatıldığı başka bir film izlemedim ben yahu! hernekadar bize(canım türkiyem) uzak hayatların anlatıldı bir hikaye olsa da gerçekten çok etkileyici kevin spacey tam anlamıyla döktürmektedir bu filmde. çok oldu izleyeli ama hala hatırda kalır biçok sehnesi aklımda özellikle şu takıntılı elemanın çektiği rüzgarla dans eden poşet çok etkileyiciydi! ve o sahnenin başka bir filmden elıntı olduğu duymuştum aslını bilmiyorum ama harika birşeydi!

Filmi sinemada izlemiştim ve açıkçası sinemadan çıktığımda suratımdaki ifadenin 'ekşimiş'likten farkı yoktu. Daha sonraki günlerde "5 dalda oscar mı!!!" diye bir süre isyan etmiştim. Ama düşününce gerçekten insanın kendinden bile sakındığı sapıkça duyguları açıkça yansıtması bi tokat gibi ama yine de yakışmamış. Kevin Spacey'i beğenmeden edemiyorum ama sırf bu yüzden filmi de haketmediği yere koyamam sanırım.. :?

Geri