Abidik - Gubidik Görünümlü Bir Amfi Yapayım Diyorum, Bi Fikri Olan Dalsın Içeri

Merhaba arkadaşlar. Kaç zamandır bu absürd fikir var aklımda. Tam olarak şöyle açıklayım.
Diyorum ki gideyim uygun ebatta antika bir radyo bulayım. Sadece gövdesini kullanmak üzere. Daha sonra ucuzundan transistörlü bi amfi alayım. Amfiyi güzelce sökeyim, radyoya yerleştireyim. Düğmeleri, jak girişleri falan güzelce sabitleyim. Amfinin speaker kısmınada güzel bi kabin yapayım ahşaptan ona yerleştireyim.
Hani antika radyodan yaptığım kısım head diğeri kabin gibi olsun diyorum.
Aslında bu aklımda ki fikri prosesör yerleştirerek yapmayı düşünüyodum ama kompakt bi alet sonuç olarak.
Sitede amfi yapan, tasarlayan büyüklerimiz yardım edebilir mi bana?

Buyurun istediğim şey bunun gibi;

Merhaba arkadaşlar. Kaç zamandır bu absürd fikir var aklımda. Tam olarak şöyle açıklayım.
Diyorum ki gideyim uygun ebatta antika bir radyo bulayım. Sadece gövdesini kullanmak üzere. Daha sonra ucuzundan transistörlü bi amfi alayım. Amfiyi güzelce sökeyim, radyoya yerleştireyim. Düğmeleri, jak girişleri falan güzelce sabitleyim. Amfinin speaker kısmınada güzel bi kabin yapayım ahşaptan ona yerleştireyim.
Hani antika radyodan yaptığım kısım head diğeri kabin gibi olsun diyorum.
Aslında bu aklımda ki fikri prosesör yerleştirerek yapmayı düşünüyodum ama kompakt bi alet sonuç olarak.
Sitede amfi yapan, tasarlayan büyüklerimiz yardım edebilir mi bana?

"Önemli olan görünümü değil, işlevidir" diyerek hafiften içleri bir gıcıklandırayım :D
Bulursam eğer, Rus emmiler bir ara lambalı radyodan amfi yapmışlardı. Onun linkini atayım, belki bir fikir verir. Ama bence eski görünümlü bir amfi için bassman kaplamasından ve tolexinden alası olmaz:

2171000010_frt_wlg_001.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
O lambalı radyolardan hala satılanlar var yahu. Eğer oluyorsa öyle birşey alayım. Önemli olan işlev diyince şevkim bi kırıldı ama hemen geçti. İstiyorum bu tarz bişey. Forumdan tonguch nickli Selahattin abimiz yardımcı olacağını söyledi bakalım hayırlısı. :)

Biraz once itfaiye meydanina gittim (ankaranin bit pazari) epey bi lambali radyo buldum 100 liradan 400 liraya kadar var. Ama onu amfiye nasil cevirecegiz asil mesele o. Cok hos seyler buldum aslinda ama sadece govdesini almak icin o kadar para verilmez diye dusunuyorum.

Eskiden niye lambalı radyo yaparlarmış transistor varken diye düşünmüştüm(üstelik o zaman da pahalı. ayrıca daha fazla işçilik istiyor belki transistor teknolojisi yeni olduğundandır ilimyorum) ki sonradan tek müzik dinleyecekleri şeyin o olduğunu düşündüm :D Ne güzel olur ama lambalı radyodan Türkü dinlemek ne sesi vardır.Eskiler ağzının tadını biliyor.

Tek müzik dinleyecekleri alet o olduğu için adamlar en kalitelisini yapmış doğru olarak. Biz ne biliriz, analog'un tadını yahu. Herşeyimiz dijital olmuş. Bugün bi baktım o dükkanlara mis gibi. Huzur veriyo insana.

bu adamların yaptığı radyoya google'dan baktım. http://www.radiomuseum.org/images/radio/lenin_radio_works/oktava_radiogramophone_109119.jpg

anladığım kadarıyla soldaki potu çıkarıp jack girişi yapmışlar. sağdakini de ışıklı yanarlı dönerli bi on/off tuşuna çevirmişler.

devresi en basit haliyle şöyle galiba: anten > kanal aramak için kullnılan reosta (veya adı her neyse) > preamfi (lambalar burada olması lazım) > hoparlör. burda reostayı tamamen devre dışı bırakıp bir jack girişi oradan bağlandı mı tamamdır. ankara da galiba konya sokaktı adı orada çok var elektrikçi, bilgi alınası yerler.

yine de ne yapıp etmişler rus abilere danışmanda fayda var.

Geri