Eric Clapton

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda benayevsen tarafından 10 Kasım 2003 tarihinde açılan konu

 1. Bu adam müziğe damgasını vuran biri. Yaşadığı acıları, mutlulukları, aşkları, uyuşturucuyu, alkolü, armonileri ve rifleriyle bizlere anlatan ve çoktan evrenselliği yakalamış bir adam :?:
   
 2. Erik Kılkaptım... Ehehe... İyi bir blues gitarcısı olmakla beraber tarzını pek kimsenin bilmediği JJ Cale'den arakladığı blues lick'leri üzerine kuran, hatta hızını alamayıp JJ Cale'in iki de parçasını (Cocaine ve After Midnight) cover eden, İngilizlerin kendilerinden olanları böyle pohpohlayıp yere göğe sığdıramama alışkanlıkları sayesinde bir dönem bluesseverler arasında Tanrılaştırılan, gerçekten iyi bir gitarcı olduğunu düşünüyor olmama rağmen bazılarının neden kendisini Tanrılaştırmaya çalıştığına bir türlü anlam veremediğim bir amcadır (yani iyi dediysek o kadar da iyi demedik :p ).

  Blues çaldığı zaman iyidir, MTV Unplugged albümünü zevkle dinlerim. Ama 80'lerde yaptığı Phil Collins'li paraya yürüme müzikleri, 'Bad Love' filan felâket bayar beni. Cream dönemi de bana çok yabani gelir, o dönemde yaptıkları blues pek sarmaz işin açıkçası. Öyle bir amcadır diyeceğim. Gerçi Cream'de basları çalan ve söyleyen Jack Bruce amca daha sonra Frank Zappa'nın Apostrophe' gibi önemli albümlerinde yer almıştır, o yüzden takdirimi alır, her ne kadar bu olayın Eric Kılkaptım'la pek bir alakası yoksa da...
   
 3. Sevdiğim bir amcadır, blues çalarken hakkaten iyidir, B.B. King'le yaptığı Riding With the King en beğendiğim albümlerdendir. Unplugged'ı de ayrı bir yere sahiptir kalbimde.
   
 4. eric clapton iyi gitaristtir ama pek fazla var onun gibisi.Onun derek and the dominos dönemini tercih ederim..
   
 5. Cream'dir olay ağbicim D&D dada grubu gene Duane Allman kurtarmıştır.
  Clapton benim için Crossroads dur(acaba rock tarıhinde böyle bir performans varmı merak ediyorum) Badge dir, Whiteroom dur,Sunshine of your love dır, Strange Brew dur, kısca Clapton diye bir şey yoktur Cream diye bir olay vardır ve Macaristan ABD büyükelçiside benimle aynı düşünmektedir.

  [​IMG]
   
 6. Jack Bruce öldü geçenlerde...
  Crossroads'da benim favorim Let It Grow.
   
 7. Fazla blues adamı öldürür . ;-)
  Rush albümü çok duyguluydu...
   
 8. melankolik bi ses. iyi gitarcı ama o kadar. Mahcem abiye katılıyorum.
   
 9. Bir zamanlar Unplugged'la yapışık ikiz dolaştığım, tapındığım, en güzel yaz aşkımın eşlikçisi, yaz ve aşk bitince de aslında sıradan bir müzik yaptığını fark ettiğim; şimdi ise arada bir dinlediğim bir şahıs.
   
 10. 40 yaşından sonra daha iyi bir şekilde dinleyeceğemi sandığımdan o zamana saklıyorum kendisini arada dinlerim hoşuma giden parçaları vardır..
   
 11. Ya iyi adamdır, manyak gitar çalar ama...
  Ne bilim bi kaç çok iyi bestesi var. Başka da bişiy yok. Ama Laiiiilaaaaaa...
   
 12. oh! my darling you're wanderful tonight
   
 13. eyeofshive,40 yaşıdan sonra dinlemeye başladığında adamın yine ya cream dönemini yada derek&dominos dönemini dinleyeceksin,son 20 yılından pek bir şey kaçırmıyorsun...

  sevgiler, www.sarkac.com
   
 14. Eric Clapton için tüm zamanların en overrated (abartılmış) gitaristi der bazıları...

  Bugün The Beatles'la ilgili bir haber okuyordum eskilerden... 69 yılının başında George Harrison grubu bıraktığını açıklıyor, bunun üzerine de John Lennon "ben devam etmek istiyorum, George eğer Salı'ya kadar geri dönmezse Eric Clapton'u alırız gruba" diyor (zaten ikisinin daha önce de çalışmaları olmuştu). Ama George 5 gün içinde dönüyor, fakat ne yazık ki the Beatles 1 seneye kalmadan tamamen dağılıyor. Yani Eric Clapton neredeyse bir Beatle oluyormuş..
   
 15. Clapton'ın Beatlles ile ilişkisi o kadarla kalmaz.
  Wonderfull Tonight kimin için yazılmıştır biliyormusunuz? Pattie Boyd! Harrison'ın eski karısı!
  Daha sonra da Clapton'ın karısı oldu bu hatun!Harrison az bunalıma girmedi o zamanlar.
  Kadındaki gitarist fetişine bakarmısınız!:)
   
 16. Pardon! 461 Ocean Boulevard olacaktı o albüm.
  Şu I shot the Sherrif olan!
   
 17. Hatta The Beatles'ın şarkılarından birinin solosunu da yine Erik Kılkaptım atar. "Something" idi galiba, ya da "While My Guitar Gently Weeps". Zaten Harrison ile Kılkaptım o zamandan kanka takılıyorlarmış, ama Erik Corc'un kızına kesikmiş, sonra da araklamış, yanlış yapmış yani. Ama Allahı var nikâhı da basmış hatuna, hani iğfal edip bırakmamış.

  Bu arada George Harrison'un "Something"i, Eric Clapton'ın da "Wonderful Tonite" ve "Laila"yı aynı hatuna yazdıkları bilinir.

  Ne kadar trivia varsa bizde :lol:
   
 18. Öyle hatunlar var o piyasada.
  Marianne Faithfull da Rolling Stones' un tozunu atmıştı....
   
 19. beatles deki erc clapton solosu galiba while my guitar g.w
   
 20. Çok iyi müzisyen ama bana uymaz. Bana birşey ifade etmiyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş