3 gitar arasında kaldım

'Elektro Gitarlar' forumunda mrtcntn tarafından 24 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

1. Bu yazın sonunda yeni bir gitar alacağım. En fazla 1000 TL civarı olabilir. Aklımda PRS SE Tremonti, Charvel Desolation DS-2 ST veya Godin Session var ama kararsız kaldım. Genelde rock-metal-blues türlerinin çoğunu çalıyorum. Aktif manyetikli olduğu için Charvel'a çok sıcak bakmıyorum ama high gainde denediğimde hem rahat sapıyla hem yırtıcı tonlarıyla beni benden aldı. PRS SE Tremonti'yi denemedim ama Gitar Teknikleri'ndeki tanıtım videosunda sustain'ini görünce o da çok cazip geldi (floyd rose'lu gitarım var sustain'e açım :D). Godin Session'ı da denedim, sap manyetiğinden strat, köprü manyetiğinden les paul tonu çıkarabilen oldukça geniş ton yelpazeli bi gitar ama onda da vintage tremolo olması canımı sıkıyor. Siz ne dersiniz? Bunların dışında bir öneriniz var mı?

2. Prs Se 245, Prs Se Fredrick Akkesson, Schecter Solo Custom, Vintage V100

3. teşekkürler ama ikinci cümleyi okumadın galiba vintage dışındakiler uçuk baya :) yani gerçek anlamda üst sınır 1000TL, en fazla 50TL oynar.

4. Charvel Desolation DS-2 ST .

5. Grugum

Grugum

250
    103
    555
    Eğer çok yüksek gain'de harmonikleri almak istiyorum demiyorsan, Godin Session bütün tonları sana sunar. Sapı ince profilli gitarlara göre daha kalın olduğu için bir ibanez yada jackson rahatlığı alamayabilirsin. Tremolosunu pek kullanmıyorum. Biraz fazla sert zaten tremolo yayları ya da bana öyle geldi :) ama herhangi bir akord sorunu görmedim ben gitarda eğer köprüyü dert ediyorsan. Gerçi Alshain Charvel'i tercih etmiş, kendisi bana göre daha tecrübeli bi arkadaş ama ben yine de Godin'i öneriyorum :)

Özgür ÖNER bunu beğendi.
  6. Death

Death

410
    128
    705
    Charvel Desolation DS-2 ST

7. 3 gitar arasında kaldın demek . Bizde 1 tane yok adamı 3 tane çevirmiş.

8. Charvel diyenler neden Charvel dediklerini açıklarlarsa çok makbule geçer :)

9. Bence yutkun, para biriktir bir süre daha 1500-2000 aralığına gel..

10. Charvel al ne kadar charvel denir ona orasida mechul ama tatmin eder seni baya baya

11. Grugum

Grugum

250
    103
    555
    Arkadaşlar adama yardımcı olun, "klavyesi rahat, üst perdelere rahat erişiliyor" yada "çok stabil bir gitar, hiç akord kaçırmıyor. sustaini de çok yüksek" gibi yorumlar bekliyor adam :)

12. Prs ve Charvel tarz olarak Godin'den ayrılıyor. Bizce fiyat/performans açısından da Charvel ve PRS yarışır. Charvel'lar ülkeye tekrar giriş yaptığı için şu an fiyatlar daha uygun seviyelerde...

13. Ibanez'i almadan önce gitar araştırırken gözüme kestirmiştim:
    Schecter S1 Custom
    Maun set neck sap + Ebony klavye / maun gövde / 24.75" skala / seymour duncan manyetikler = yangın tehlikesi... Amfi alev alır :)

Dipnot: Charvel'ler de hoş görünüyor bu arada...

14. S1 custom'ı biliyorum hatta bir ara kullandım hocamda vardı. eşsiz bir gitar gerçekten ton olarak ama sapı ne bileyim çok rahat gelmedi elime. hem pahalı da :) ve evet charvel'ın yeni serilerinin flame maple olanları çok yakışıklı.

gitarı büyük ihtimal taksitle alacağımız için biriktirme gibi bi olay olmuyor. ben zaten şu an için çok profesyonel bi gitar düşünmüyorum. tonu sustaini yerinde olsun, profesyonel stüdyoda kayıt yaparken sesi osuruk gibi çıkmasın yeter diyorum, çalarken eğleneyim yani. bir de yakışıklı olsun :)

ben godin'i line 6'nın full lambalı bi amfisinde tonlarını çok beğendim işte. hem yüksek hem düşük gain'de özellikle çok başarılıydı köprü manyetiği. sap manyetiği güzeldi ama oda daha çok clean'de güzeldi distortion için aynı şeyleri söyleyemiyorum. charvel'ı da marshall mg50 ile denedim özellikle distortionda yüksek gain'de (azıcık da reverb ile :p ) hayran kaldım lezzetine. ama clean'de veya düşük gain'de deneme fırsatım olmadı. başarılı olur mu bilemiyorum. oluyosa direk atlarım üzerine :D

15. tabiisi charvel . . :):)

16. " Charvel'a çok sıcak bakmıyorum ama high gainde denediğimde hem rahat sapıyla hem yırtıcı tonlarıyla beni benden aldı." dan dolayı bu sorunun cevabı charvel.Sapında rahat etmediğin gitarı,sesi über bile olsa kesinlikle alma.Tecrübe ile sabittir.Önce sap rahatlığı sonra ses.Yoksa 1000 lira çöp olur,gitardan soğursun.Charvelin manyetiklerini sat 2. el seymour duncan al istemiyorsan manyetiklerini bitti gitti.en kötü 1050 lira olur.

Tamam bluesman olmuyorsun ama aktif manyetik olmasına rağmen çok da kötü değil.Gerçeği charveli bildiğimiz charvel yapan özelliklerden(alder/poplar gövde, genellikle bolt on,genellikle maple neck) baya yoksun.Sadece cilasız sap arkası ve kafadaki "charvel" yazısı hariç.Ayrıca Çin malı.

17. teşekkürler galiba Charvel'ı alacağım. elbette bir Charvel San Dimas'a benzemiyor özellikleri ama ben de bunu bana bu aletin San Dimas oalrak yutturulmaya çalışması şeklinde görmüyorum. Sonuçta Desolation serisi bu :)

18. İnternette bazı kaynaklarda seymour duncan nın aktif manyetikleri yazıyordu.Kendi aktif manyetikleri de olabilir.Ya da ilk çıkarttıkları seri de SD kullanmışlardır.Eline alıp bakmadan emin olunmayacak gibi.Çok karmaşa var o konuda

19. DS-1'lerde duncan designed, DS-2'lerde Charvel var. Ben DS-2'yi denedim ve Charvel yazıyordu üzerlerinde.

Bu Sayfayı Paylaş