home stüdyo için fikirler.

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda yeah_dude tarafından 24 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. Midi klavye ile davul çalabilirsin hocam bütün enstrümanları kaydedebilirsin diye biliyorum :) bende 200 liraya bir ses kartı almayı planlıyorum 2. el birşey bakacağım :)
   
 2. bende midi klavye bile yok (aslında var da kullanmıyorum, olmasa da olur yani)
  davulları mouse'la yazıyorum: (örnek: )
  ses kartı herhangi bir şey olsun, pc ya da notebook'un üzerindeki ses kartı olmaz
  monitör olarak da her zaman müzik dinlediğin hi-fi yeterli (5+1 olmasın da)
  bakma bende ns10m falan var, yalan dolan, almış bulundum, alıştım
  en güzel referansın formülü: "müzik dinlemekten zevk aldığın ses sistemi neyse o"
  kayıt yaparken de bol bol karşılaştır, davul tonlarken ya da gitar tonu ayarlarken, 20 saniye beğendiğin tonu, 10 saniye kendi tonunu dinle
  oldu da bitti maşallah :)
   
  CanberkPolat ve gibs55 bunu beğendi.
 3. dostum sen zaten programı falan sökmüşsün =)
  ama ben işte sadece çalarım program vs vs kullanma konusunda evet biraz cahilim o yüzden biraz yardım alarak bu konuları aşmayı düşünüyorum
  istanbuldamısın acaba :D
   
 4. istanbuldayım

  artık tüm iyi müzisyenler öyle ya da böyle bir şekilde bir programı yemiş yutmuş hale geliyorlar.
  bir yazar nasıl kağıt ve kalemi bir kenara bırakıp bilgisayarda yazmaya başladıysa,
  grafiker ya da karikatürist nasıl tablet ve bilgisayar kullanarak işini yapıyorsa
  müzisyen için de program bilmek artık bir gereklilik oldu diye düşünüyorum.
  çalsan da, olası çalım hatalarını düzeltmek için (edit) mutlaka programı çok iyi biliyor olmanı tavsiye ederim.
   
 5. işte tek eksik yanım o programları kullanmayı bilmiyor olmam umarım yakın zamanda bu sorunuda halledeceğim.
   
 6. fikirlerin için teşekkür ederim bunları değerlendirecğim
   
 7. seçtiğin referans monitör öncelikle çok ufak, belirli bir frekansın altını ve üstünü veremeyen bir sistem.. ayrıca çabuk ısındığı bilinen bir gerçek. biraz daha para biriktirip yamaha hs50m alirsan evladiyelik ve gayet kaliteli bir ürünün olur.

  ses kartı olarak kesinlikle scarlett focus 18i6 tavsiye ediyorum. 4 giriş 4 çıkış sayesinde grupla bile çalışma yapabilirsin..

  midi klavyeye gelince en önemsiz aygıt budur.. daha doğrusu midi klavyenin iyilik kötülük kavramı sadece tuşe hassasiyeti, üzerindeki ekstra ayar knoblari ile alakalıdır.. Yani; bir m-audio keyrig 49 alabilirsin 2. el. ve seni tatmin eder, üzerinde pitchbend, oktav, ve modülasyon ayarları mevcut. ayrıca sustain pedalı girmen için bir girişte mevcut. ancak biraz daha para verirsen yine m-audio nun axiom serileri var 25 tuştan 61 tuş a kadar seçeneği var. bu klavyenin daha tuzlu olmasının nedeni, kullandiğin vst lerdeki bütün efekt, modülasyon v.s. ayarlarini klavye üzerinden yapabilmen için bir sürü knob var ve asil önemlisi davul yazımı için padler mevcut. yani ister klavye tuşlari ile ister padlere vurarak davul yazabiliyorsun..

  sana tavsiyem eğer alacaksan ucuz ürüne kaçma çünkü gerçekten çok çok şey değişiyor. daha orta karar şeyler almaya çalış. toplayacak olursak

  scarlett focus 18i6
  yamaha hs50m
  maudio keyrig 49
   

 8. bu arada sinan bey çalışmalar çok başarılı, hiç yorum yapmamış olsam da hemen hemen hepsine denk geldim ve dinledim. sound gayet modern batı rock kafası.. üstüne biraz lead kompozisyonlar yazarsan tadından yenmez diye düşünüyorum. nacizhane görüşümdür bu arada sadece.

  ve kesinlikle katiliyorum artık sahnede müzik yapan, ya da müziğin içinde aktif olan şahıslarin en az %80, herhangi bir sequencer programına hakim olması gerekiyor..
   
 9. söylediklerin evet bir bakıma doğru ama direk en kaliteli olanlarla değilde biraz daha alt sınıf olanlarla kurmayı planlıyorum tecrübe edindikçe daha üst modellerine geçerim diye düşünüyorum
   
 10. zaten bu söylediklerim kötünün iyileri.. daha doğrusu üstüne düşen görevleri eksiksiz yerine getirip başini ağritmayacak aygıtlardır.
   
 11. teşekkür ederim, görüşlerinize büyük ölçüde katılıyorum. umarım fırsat ve imkan bulup daha bitmiş işler yapabilirim :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş