Cortun Üst seviye gitarları hakkında

SRV müzik'te şu anda canavar gibi Cort var.. Maple istesem bakmaya gidecektim..

CortMasterpieceSeriesGMP3VBD.jpg

İbanez gitarlar Cort'un fabrikalarında üretilmekte.( yanlış biliyor olabilirim eğer öyle ise düzeltin :) )
Yanlızca Ibanez değil, Schecter, Squier ve G&L Tribute serisi gitarlar da Cort tarafından üretiliyor.

Geçtiğimiz C.tesi günü bir adet Schecter SLS serisi gitar denedim yine Cort (Güney Kore) yapımı ve yukarıda bahsettiğim XTH modeline çok yakın, oldukça kaliteli ve üst düzey bir gitardı.

Çok parça kullanımı demek tutkalın kalitesinden, parçaların birbiriyle renk uyumuna, rezonans farklarına kadar bi çok değişken demek. Hele ki bu parçaların kalite kontrolü ortadayken bence az parçadan üretilmiş gövde tercih sebebidir. Ayriyeten 1000 TLlik bi gitar çok da dandik çıkmayabilir, elimden yüzden fazla gitar geçtiği için rahatlıkla söyliyebiliyorum; aralarında fiyat olarak uçurum olup performans olarak aynı olan bi çok gitarla karşılaştım. Bu yüzden 1000 TL çok ciddi para, hele ki ikinci el pazarında...

ben 1000 TLlik gitarlardan bahsetmiyordum hocam epiphone special 2 gibi ucuz modellerden bahsediyorum, epiphone'un 1000 TL civarında hiç bir gitarını denemedim, zaten bu fiyat aralığında elime pek gitar da geçmedi şimdiye kadar. gövdede kullanılan parçaların aynı ağactan parçalar olması lazım. Ayrıca tutkalın kalitesi diye bir durum pek söz konusu değil, piyasada hakim tutkal titebond çünkü. kalanına katılıyorum söylediklerinizin.

Özetleyecek olursak, ne kadar az parça o kadar iyi, ancak 5 parça olsa dahi ciddi bir sıkıntı yaratmaz. Bence Amerikan Standard Stratocasterlar kötü gitarlardır, çağın gerisinde ilkel aletlerdir, "hadi polemik çıkaralım." :D

diğerlerini kullanmadım ama kore üretimi turkish edition var bendede cidden kaliteli iş çıkarmışlar. cort mort güzel gitar japon jacksonu tokatlar rahatlıkla.

Of of, şu SRV'deki Cort fena cezbetti beni. Alet Masterpiece serisi, deneyemedim hiç ama PRS'ler ile rahat yarışır diyorlardı Masterpiece serileri için. 780$, param olsa dakika düşünmezdim. Fender Custom Shop'dan farkı yok benim için, kaldı ki öyle flamed bir sap bulmak oldukça zor. Şu an bir Kore G270 kullanıyorum Quilted Maple kaplama, ve diyorum ki gidin deneyin arkadaş, denemeden kimse yorum yazmasın.

Of of, şu SRV'deki Cort fena cezbetti beni. Alet Masterpiece serisi, deneyemedim hiç ama PRS'ler ile rahat yarışır diyorlardı Masterpiece serileri için. 780$, param olsa dakika düşünmezdim. Fender Custom Shop'dan farkı yok benim için, kaldı ki öyle flamed bir sap bulmak oldukça zor. Şu an bir Kore G270 kullanıyorum Quilted Maple kaplama, ve diyorum ki gidin deneyin arkadaş, denemeden kimse yorum yazmasın.
Ben de çok beğendim o gitarı , musicman silohutte havası var biraz gitarda,uğramam lazım srv'ye bir ara.

squier vs yi cort üretiyor demek biraz fazla yanlış değilmi? bu squier lerin japon olanları için cort japonyada fabrikamı açtı? ki kendi gitarlarının bile bitane japon üretimi yoktur?

Ayrıca neil zaza için üretilen custom gitarını kullandım 2. gitar olarak bikaç zaman.. Ful Birdseye maple klavye, alevli maple kaplama kasa ve seymour duncan manyetiklerle...ve hemde kore ydi.. Yok abi parçaların çok kalite olması bile bazı durumlarda kurtarmıyor gitarı.. Çoğu gitarlarında ton yok. Olan tonda manyetiklerin seymour duncan olmasından kaynaklanıyor.. Hiç düşünmüyomusunuz bukadar büyük özelliklerle neden bukadar ucuz?? Üzerindeki donanımı söküp satsak gitar parası ediyo zaten.. o halde nerden kısıyolar?? ağaç kalitesinden.. Birdseye mapple klavyeyi bikaç zaman sonra hamur kıvamında hissediyosun.. Bunuda yanında kaliteli bi gitarın olunca hissediyosun.. Bi yerlerde kısıyorlar haliyle yoksa bukadar ucuza nasıl olsunki...

Rahatlığa gelince x serilerinin özellikle x2 üstlerinin rahatlığı 10 numara okadar ucuz olmasına rağmen. Fakat onlarda sap inceliğinden dolayı sürekli fire veriyor.. Ya fretler sürtüyor ya sap eğiliyor.. ya ıslak ağaçta fret durmuyor, bildiğin fretler elle kontrol edildiğinde tırnağın giriyor arasına ve haliyle önceki perdeden ses gelmiyor. vs vs..

Her nekadar cart curt cortta olsa tek beğendiğim konu şudurki; çeşit çoğaldı, alt seviye gitar alacaklar için artık eskisi gibi balta gitarlar yok. Zamanında şuandaki kadar gitar marka seçeneği yoktu.. İnsanlarda ya iyi gitar ya rezil gitar olurdu.. Tek artısı budur cortun..

SRV müzik'te şu anda canavar gibi Cort var.. Maple istesem bakmaya gidecektim..

11589 eklentisini görüntüle

Suhr gibi valla. bu g serisi cortların strat-tele bozması pickguardına gıcığım ama.

squier vs yi cort üretiyor demek biraz fazla yanlış değilmi? bu squier lerin japon olanları için cort japonyada fabrikamı açtı? ki kendi gitarlarının bile bitane japon üretimi yoktur?

Ayrıca neil zaza için üretilen custom gitarını kullandım 2. gitar olarak bikaç zaman.. Ful Birdseye maple klavye, alevli maple kaplama kasa ve seymour duncan manyetiklerle...ve hemde kore ydi.. Yok abi parçaların çok kalite olması bile bazı durumlarda kurtarmıyor gitarı.. Çoğu gitarlarında ton yok. Olan tonda manyetiklerin seymour duncan olmasından kaynaklanıyor.. Hiç düşünmüyomusunuz bukadar büyük özelliklerle neden bukadar ucuz?? Üzerindeki donanımı söküp satsak gitar parası ediyo zaten.. o halde nerden kısıyolar?? ağaç kalitesinden.. Birdseye mapple klavyeyi bikaç zaman sonra hamur kıvamında hissediyosun.. Bunuda yanında kaliteli bi gitarın olunca hissediyosun.. Bi yerlerde kısıyorlar haliyle yoksa bukadar ucuza nasıl olsunki...

Rahatlığa gelince x serilerinin özellikle x2 üstlerinin rahatlığı 10 numara okadar ucuz olmasına rağmen. Fakat onlarda sap inceliğinden dolayı sürekli fire veriyor.. Ya fretler sürtüyor ya sap eğiliyor.. ya ıslak ağaçta fret durmuyor, bildiğin fretler elle kontrol edildiğinde tırnağın giriyor arasına ve haliyle önceki perdeden ses gelmiyor. vs vs..

Her nekadar cart curt cortta olsa tek beğendiğim konu şudurki; çeşit çoğaldı, alt seviye gitar alacaklar için artık eskisi gibi balta gitarlar yok. Zamanında şuandaki kadar gitar marka seçeneği yoktu.. İnsanlarda ya iyi gitar ya rezil gitar olurdu.. Tek artısı budur cortun..

olay farklı aslında korede elemanları sömürmüş firma sonra endonezyalılar işi kapınca fabrikayı oraya taşıyor orda dahada ucuza mal ediyor filan, şerefsiz gıcık bir fırma aslında ucuza satabilmesi böyle dalavereler ile oluyor.

burda işin iç yüzü anlatılmış;

No Cort :D
image.php

...
olay farklı aslında korede elemanları sömürmüş firma sonra endonezyalılar işi kapınca fabrikayı oraya taşıyor orda dahada ucuza mal ediyor filan, şerefsiz gıcık bir fırma aslında ucuza satabilmesi böyle dalavereler ile oluyor.

burda işin iç yüzü anlatılmış;

No Cort :D
image.php

bunu hangi firma yapmıyor ki? Fender/Squier, Gibson/Epiphone, Vietnam üretimi Adidas'lar, Türkiye üretimi Fiat'lar vs vs örnekler uzar gider.. bu durum sadece Cort'un değil kapitalizmin ayıbıdır.
haa o ayıplayan aynı tüketici, uygun fiyatlar görmekten hoşlanır mı? hoşlanır. bu da tüketicinin samimiyetsizliğidir :)
e hayat dediğin de zaten başlı başına bi "paradokslar bütünü" değil midir azizim :D

Bir kore g290 kullanıcısı olarak yukarıdaki G masterpiece i kim aldıysa gitar konusunda hayatının en doğru kararını vermiştir bence,mükemmel bir gitar...

Geri