Cortun Üst seviye gitarları hakkında

bunu hangi firma yapmıyor ki? Fender/Squier, Gibson/Epiphone, Vietnam üretimi Adidas'lar, Türkiye üretimi Fiat'lar vs vs örnekler uzar gider.. bu durum sadece Cort'un değil kapitalizmin ayıbıdır.
haa o ayıplayan aynı tüketici, uygun fiyatlar görmekten hoşlanır mı? hoşlanır. bu da tüketicinin samimiyetsizliğidir :)
e hayat dediğin de zaten başlı başına bi "paradokslar bütünü" değil midir azizim :D
Türkiye üretimi deyip aşağılamayalım lütfen. Örneğin bir japon markası olan toyota'nın, auris modeli'nin, avrupada ingiliz üretiminden, çok Türk üretimi beğeniliyor. Her zaman da kötü üretim yapmıyoruz. Belirtmek istedim... Saygılar...

Türkiye üretimi deyip aşağılamayalım lütfen. Örneğin bir japon markası olan toyota'nın, auris modeli'nin, avrupada ingiliz üretiminden, çok Türk üretimi beğeniliyor. Her zaman da kötü üretim yapmıyoruz. Belirtmek istedim... Saygılar...

Biraz konu dışına çıkayım o zaman.

Anladığım kadarıyla söz konusu "kötü" üretim değil. Konu iyi gitarın Kore'de de üretilebileceği.

Türkiye ve Toyota örneğine gelecek olursak.. Türkiye'de kaliteli Toyota üretiliyor diye fazla da gurur duymaya gerek yok. Kaliteli üretim zaten artık hemen hemen her yerde yapılabiliyor. (Örneğin Mercedes ve BMW de Çin'de üretim yapıyor işte. BMW muhtemelen ihracata da başlayacak. ) Hedef artık kaliteli üretmek değil, kaliteli ürünleri "tasarlamak" ve marka oluşturmak olmalı. Bildiğim kadarıyla Toyotalar'ın tasarımında fazla da bir rol oynamıyoruz. Japonlar ve Koreliler daha "tepeden inmeci" bir yaklaşıma sahipler. Ama yine de tedarikçilerinin önemli bir kısmı Türkiye'de.

Ama Albea, Linea ve Connect gibi araçlarda Türk Tasarımcıları'nın yoğun emeği var. Ve sonuç bence pek de iyi değil. Koç muhtemelen yeni Albea'yı bir Türk Markası ile piyasaya sürecek. Romanya'da üretilen "Dacia by Renault" gibi "Fatih by Fiat" türü bir şey olacak. Bunu halkın özellikle AKP'ye sempatiyle bakan kısmı da yerli otomobil diye yiyecek / yemeyi tercih edecek.

Mevcut durumda, Türkiye'de markalaşma müzik aletinde zor, otomotivde ise bence imkansız.

Şöyle konuşayım , bütçeye göre değişir , cort un kore gitarları üst seviye gitarlar. Bu konuda çoğu kişi hemfikir.
Fakat şu sıralar eski çizgisinde değil , ben yıllar yıllar önce ibanez 370dx le cort x11 arasında kalmıştım. Cort aldım. İyiki de almışım , manyetik farkı etkilemişti beni.
Şimdi olsa ;
Cort'un veya İbanezin , düşük seviye 900 lira altı gitarlarında tercihim benim yine cort olurdu.
Ama artık Schecter var. Schecter bu iki firmayı aldı savurdu fırlattı. Fiyat performans oranı çok üst seviyede gitarlar ürettiler. Piyasayı da ele geçirdiler.

Benim herhangi bir politik amacım yok. Başka markalar Türkiye'de üretiliyor diye de gurur duymuyorum.
Değinmek istediğim nokta Türkler'in de kaliteli üretim yapabildiği. Elbette Türkiye'de birçok malın iyisi de kötüsü de var. Ama arkadaşımızın birçok kötü üretimi yazarken Türkiye üretimini de bunların arasına yazması doğru bir davranış değil. Bu aynı zamanda okuyan kişilerin, bazılarının, tamamen orjinal Türk Mallarına olan güvenini de sarsabilir. Biraz milli duygularla hareket etmeliyiz bu konularda. Eleştirmek bu konularda bilgili herkesin hakkı. Ama eleştirileri doğru yerde ve daha yapıcı , daha faydalı olacak şekilde yaparsak kötü üretim yapanlar da kendilerini sorgulayıp daha iyi üretimler yapmaya başlayabilirler. Kaliteli Türk markalı ürünler üretebilirler. İstemek ve inanmak gerekli sadece... Saygılar...

Kendimi yeterince net ifade edemedim herhalde. Özetleyeyim tekrar: Türkiye'de de tabii ki kaliteli ürünler üretilir, ancak bu tek başına "en azından benim için" gurur sebebi değildir. Ve konu zaten Kore'de de kaliteli üretim yapılabildiğiydi.

Artık "kalite" tek başına pek de anlamlı değil. Türkiye'de üretilen kaliteli Japon Otomobili ile gurur duyma zamanı bence artık geçti..

Elbette yabancı markaların Türliye de üretim yapması heryerde anlatılacak bir gurur kaynağı değil. Çoğu kişi Türkiye de üretiliyor diye almıyor zaten. Kalitesine bakıp araştırıp alıyor insanlar.
Madem kore üretimleri hakkında konuşuyorsunuz neden Türkiye'yi de araya sokup zaten az olan müşteri ve üretici güvenini zedeliyorsunuz?
Ve ben üstteki mesajımda da söylemek istediklerimi doğru bi şekilde anlattığıma inanıyorum. Sen dediğin tarzda anladıysan da yapacak bişeyim yok.

Elbette yabancı markaların Türliye de üretim yapması heryerde anlatılacak bir gurur kaynağı değil. Çoğu kişi Türkiye de üretiliyor diye almıyor zaten. Kalitesine bakıp araştırıp alıyor insanlar.
Madem kore üretimleri hakkında konuşuyorsunuz neden Türkiye'yi de araya sokup zaten az olan müşteri ve üretici güvenini zedeliyorsunuz?
Ve ben üstteki mesajımda da söylemek istediklerimi doğru bi şekilde anlattığıma inanıyorum. Sen dediğin tarzda anladıysan da yapacak bişeyim yok.

Müşteri ve üretici güvenini zedelemekle hiç suçlanmamıştım.. Bu bir ilk.. :)

Türkiye'yi araya sokan ben değilim. CAJEMIR'in mesajını yanlış anladığın, ucuz üretimi kalitesiz üretim olarak algılayarak, Türkiye'de üretim yapan Toyota'yı savunmaya geçtiğin için aslında sensin. (Türk Malı'nı savunan birinin Toyota'nın kalitesiyle gurur duyması da ayrı bir konu.. Neyse.. )

Benim yazdığımı da yanlış anladın.. Bu başlık altındakileri tekrar okuman iyi olur belki.. Seni ve yazdığını ciddiye alıp cevap yazdığım için çoook özür dilerim..

Seymour Duncan'ın fabrika tanıtımınıda izlemenizi öneririm, seymour hariç bir tane amerikalı yok :D tamam abarttım oğlu var, eşi var birde yeni ürün geliştiren 2-3 kişi daha var :)

Toyotayı savunmadığımı sen de biliyosun. Türkiye'yi araya sen sokmadın. Evet. Ama bana cevap verebilmek için bazı şeyler hakkında soylediğin şeyler iyi değildi. Benim toyotayı savunmadığımı sen de biliyosun. Anlamıyomuş gibi davranıyosun. Sırf üstün gelme çabasındasın. Forumda imajın zedelenmesin diye bu şekilde benim söylediklerimi çarpıtıyorsun.
Ben "hepimizin yapması gerekenler" tarzında bir üslupla konuşurken sen, " Türk Malı'nı savunan birinin Toyota'nın kalitesiyle gurur duyması da ayrı bir konu.. Neyse.. "
ve ya "Bu başlık altındakileri tekrar okuman iyi olur belki.. Seni ve yazdığını ciddiye alıp cevap yazdığım için çoook özür dilerim.." gibi laflarla beni ezmeye çaılışıyosun. Birinin söylediği doğru şeyleri ,sırf geri adım atmamak için, kabul etmeyip lekelemeye çalışırsan yaşam boyu çok zorluk çekersin. Ben de sana hayatta başarılar dilerim...

Toyotayı savunmadığımı sen de biliyosun. Türkiye'yi araya sen sokmadın. Evet. Ama bana cevap verebilmek için bazı şeyler hakkında soylediğin şeyler iyi değildi. Benim toyotayı savunmadığımı sen de biliyosun. Anlamıyomuş gibi davranıyosun. Sırf üstün gelme çabasındasın. Forumda imajın zedelenmesin diye bu şekilde benim söylediklerimi çarpıtıyorsun.
Ben "hepimizin yapması gerekenler" tarzında bir üslupla konuşurken sen, " Türk Malı'nı savunan birinin Toyota'nın kalitesiyle gurur duyması da ayrı bir konu.. Neyse.. "
ve ya "Bu başlık altındakileri tekrar okuman iyi olur belki.. Seni ve yazdığını ciddiye alıp cevap yazdığım için çoook özür dilerim.." gibi laflarla beni ezmeye çaılışıyosun. Birinin söylediği doğru şeyleri ,sırf geri adım atmamak için, kabul etmeyip lekelemeye çalışırsan yaşam boyu çok zorluk çekersin. Ben de sana hayatta başarılar dilerim...

Genç (fiziksel yaşını bilmiyorum, ama gerekli de değil) arkadaşım, bana ne yapmam gerektiğini söyleyen (kendi deyiminle hepimizin yapması gerekenler tarzıymış) ve üslubu bozan (örneğin "siz" den "sen" e geçtin) sensin.

Geri adım atmamı gerektiren bir durum da tabii ki yok. O geri adımı hatta belki "senin" atman uygun olurdu. Öncelikle konuyu en başında yanlış anlamışsın. Bir tane bile mantıklı argüman (veya herhangi bir argümanla) gelemiyorsun. Ezildiğini hissetmen muhtemelen diyecek bir şeyin olmamasından kaynaklanıyor.

"Lekelemeyi" de sen yapıyorsun. Beni müşteri ve üretici güvenin zedelemek gibi bir şeyle suçluyorsun. Yaşam boyu zorluk çekeceğime dair garip ve seviyesiz de bir ifade kullanıyorsun.

Bir daha da seni ciddiye alıp yazmam.Hayatta başarılar temennin için yine de çok teşekkür ederim.

Bu tatsız yazıları okumak zorunda kalan arkadaşlardan özür dilerim. (Bu seferki özür ciddi :) )

Bi jest de benden gelsin, ilana standart tarama esnasında rastgelip bu neymiş deyip geçersiniz muhtemelen. Fotoğraflar ve bu modeli bilmeyen için model ismi pek bi şey ifade etmiyo ama emin olun Gibsonun iki katı fiyata alacağınız herhangi bir modeliyle aynı performansı alırsınız bundan, hatta body contour olayı, abanoz klavyesi... Mis bildiğin.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-satilik-cort-zmp-1-110646264/detay/

Gibson, Cort abartıldığını düşünüyorum.
Katılmıyorum.
İbanez jackson epiphone desen tamam da,
Gibson aga.

Bu işler öyle yürümüyor. Bu firmaların hiç biri Gibson'dan daha az bilgili değiller gitar yapımı konusunda... 70lerin Ibanez kataloğunu ya da bi Yamaha kataloğunu internetten bulup ne demek istediğimi anlayabilirsin, Gibson'un o dönemde kullanamadığı Brezilya gül ağacından akustik gitarlar yaptıklarına şaşırabilirsin... Markaları sadece söylenişlerindeki ahenge bakarak değerlendirmemek gerek, Cort ya da diğerleri X2'yi üretiyosa Custom Shop Les Paul kalitesinde ürün üretemeyeceğinden değil kesinlikle. Bunu anlamak için önce Tata'nın nasıl Chevrolet'i satın aldığını bilmek gerek. Tata arabalara bakıp "vay fakirler... Birisi Camaro'yu tasarlamış, aslan Amerika, diğeri de bunu üretebilmiş gariban Hintliler" diye düşünmemek gerek.

Kesinlikle , çok kaliteli gitarlar yapabilirler , her firmayı aşabilirler, fakat pazar alanları belli bu firmanın. Üst seviye gitar üretse bile satılmayacağını biliyor.
Hangimiz 4000 lira verip gibson fender musicman değilde cort alır?

Bu olayı hatırlıyorum. =) Cidden ilginç bi durum, yani nerdeyse 60 senedir elektro gitar yapımı için gerekli ölçüler ve tonewood seçimi konusunda kriterler belli. Bu kadar yatırım yapmış ve ortalama 40 50 senedir gitar üreten adamları amatör sanmalarını anlayamıyorum. Gibson'ı Yengeç Burger gibi formülü gizli bi ürün sanıyolar halbuki aynı enstrümanı daha ucuza yapan bir çok Japon firması var.

Geri