manyetik ses sorunu

merhaba arkadaşlar telecaster ım manyetiklerini değiştirmeye calıştım ama beceremedim neyse geri hallettim ama söyle bir sorun var köprü manyetiği ve sap manyetiği aynı çıkış gücünde kalırken orta pozisyonda ses oldukça düşüyor acaba problem nerede olabilir

• Konu Sahibi Konu Sahibi
abi ne demek anlamadım kabloları ters mi baglıyım potansa . sap manyetiğini değiştirmeye calısmıstım sadece köprüye hiç dokunmadım .
not : büyük takipçinim atalay abi :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
mayetikler stock manyetik.kabloların biri siyah digeri beyaz ama kablo boyunda sorun yasadıgımız için baska bi kabloyla uzattık.beyaz kablonun ucu switch e siyahınki ses potansına gidiyor

Switch'e giden canlı uç, olması gerekir ama senin manyetikte fazlar ters sanırım. Ya manyetik altındaki mıknatısın yönünü değiştirceksin yada daha kolay yöntem kabloları yer değiştir. Potans üzerine gideni switch'e diğerini potans üzerine. Üzerine olacak ama uçlarına değil toprak çünkü o uç ama blendajıda diğerine bağlaman lazım.

Yeni konu açmak istemedim bunu görünce benimde şöyle bi sorunum var;
Squier standart stratocaster sss gitarım var. Sap manyetiğine aldığım zaman tok bi ses çıkması gerekirken biraz cırt bi sesle beraber clean ses geliyo belli belirsiz. Tonu sonuna kadar kısınca kesiliyo. Sizce neden yapıyo olabilir? Elimde deluxe strat'tan çıkma manyetik seti var. Kendim sadece sap manyetiğini değiştireyim diyorum ama hangisi köprü manyetiği onu bilemiyorum.

Merhaba. Yeni konu açmak istemediğim için bu konuyu hortlatıyorum. Benim gitarın da sap manyetiği biraz düşük ses ve çok az overdrive veriyor. Köprü manyetiği ile metal çalınacak ayarda sap manyetiğinden crunch gibi ses çıkıyor.
Bu arada ses potansını tamamen kapadığımda bile ses çıkıyor. Gevşemiş olabilir mi?

bence kesinlikle yamulmuyorsunuz eğer bende yamulmuyorsam volume potansının direk üstüne lehimlenen kablo kopuk. Aynısını ben dist clean geçişi için kullanıyorum.

O da krizi fırsata çevirmek oluyor:)
Kabloları yoklarım da elimde öyle çok kaliteli kablo yok. Zaten havyam bozuldu, lehim telim de kötü lehim tutmuyor... Şu an biraz çaresizim anlayacağınız. Şimdi benim kabloları değiştirmem mi gerekiyor?
Bu arada yakın zamanda havya ve lehim teli alacağım.
Düzenleme: Şimdi baktım da çıkan bir kablo görünmüyor. Lehim kalitesi olarak renk çok mat da değil, çok parlak ta değil. Orta düzeyde. Bu arada köprü manyetiğinin potansında olduğu gibi 3 kablo lehimli ve aynı şekilde duruyor.
Düzenleme 2: Sap manyetiği köprüden farklı lehimlenmiş. Köprüde 3 farklı yere 3 farklı lehim uygulanmış, sapa ise 3 kabloya 2 farklı yere lehim uygulanmış.
Etrafta kopmuş sallanan bir kablo gözükmüyor.
Birde işin garibi kablolar manyetiğe dişi - erkek kablo ile bağlanmış. Belki normal bir durumdur, bana garip geldi.

Son düzenleme:
O da krizi fırsata çevirmek oluyor:)
Kabloları yoklarım da elimde öyle çok kaliteli kablo yok. Zaten havyam bozuldu, lehim telim de kötü lehim tutmuyor... Şu an biraz çaresizim anlayacağınız. Şimdi benim kabloları değiştirmem mi gerekiyor?
Bu arada yakın zamanda havya ve lehim teli alacağım.
Düzenleme: Şimdi baktım da çıkan bir kablo görünmüyor. Lehim kalitesi olarak renk çok mat da değil, çok parlak ta değil. Orta düzeyde. Bu arada köprü manyetiğinin potansında olduğu gibi 3 kablo lehimli ve aynı şekilde duruyor.
Düzenleme 2: Sap manyetiği köprüden farklı lehimlenmiş. Köprüde 3 farklı yere 3 farklı lehim uygulanmış, sapa ise 3 kabloya 2 farklı yere lehim uygulanmış.
Etrafta kopmuş sallanan bir kablo gözükmüyor.
Birde işin garibi kablolar manyetiğe dişi - erkek kablo ile bağlanmış. Belki normal bir durumdur, bana garip geldi.
Gitar lp mi acaba bu arada sallanan kablo olsa seste gidip gelme olmaz hiç gelme olmaz.

Geri