manyetik ses sorunu

Baktımğımda bir kablonun yarım yamalak bir telinin tuttuğunu gördüm. Ona başka bir kablo lehimledim onu da potansa lehimledim. İyi haber artık ses potansı çalışıyor. Kötü haber hale aynı overdrive sorunu var:(

yarım yamalak tutturulan kabloyu imkanınız varsa sökün yaniden lehimleyin kablo ile uğraşmayın büyük ihtimal lehimlenmeyen teller var

Hocam işte böyle dediğiniz gibi yaptım. Sonuç olarak ses potansı artık çalışıyor. Fakat aynı şekilde overdrive çok az geliyor.
Yeni bir şüphem var. Manyetik seçicide sorun olabilir. Çünkü köprüde cayır cayır çalışıyor gitar sonra sapa alıyorum gidiyor. Sonra tekrar köprüye alıp sapa alıyorum oluyor. Bu her zaman olmuyor ama çoğunluk oluyor. Zaten orta pozisyona getirdiğimde ses çıkmıyor.

Hocam işte böyle dediğiniz gibi yaptım. Sonuç olarak ses potansı artık çalışıyor. Fakat aynı şekilde overdrive çok az geliyor.
Yeni bir şüphem var. Manyetik seçicide sorun olabilir. Çünkü köprüde cayır cayır çalışıyor gitar sonra sapa alıyorum gidiyor. Sonra tekrar köprüye alıp sapa alıyorum oluyor. Bu her zaman olmuyor ama çoğunluk oluyor. Zaten orta pozisyona getirdiğimde ses çıkmıyor.
Orta pozisyonda ses çıkmaması switch de olabileceği şüphesini getiriyor sorunun ama switchden gelen kabloda da sıkıntı olabilir. Bu arada diagramı anlamakta sıkıntı çekmediyseniz neck ile ilgili tüm kabloları kontrol edin. Eğer ki diagramı anlamadıysanız, les paul wiring yazıp başka diagramlara da bakabilirsiniz.

Orta pozisyonda ses çıkmaması switch de olabileceği şüphesini getiriyor sorunun ama switchden gelen kabloda da sıkıntı olabilir. Bu arada diagramı anlamakta sıkıntı çekmediyseniz neck ile ilgili tüm kabloları kontrol edin. Eğer ki diagramı anlamadıysanız, les paul wiring yazıp başka diagramlara da bakabilirsiniz.

Kablo lehinlerinde hiç sıkıntı yok. Manyetik seçicinin switch de aynı. İşin garip yanı köprüdeyken sapa alıyorum olmuyor sonra bunu bir daha tekrarlıyorum oluyor. Yani bir nevi aç- kapa- aç yapıyorum sapı.

Kablo lehinlerinde hiç sıkıntı yok. Manyetik seçicinin switch de aynı. İşin garip yanı köprüdeyken sapa alıyorum olmuyor sonra bunu bir daha tekrarlıyorum oluyor. Yani bir nevi aç- kapa- aç yapıyorum sapı.
O zaman direk seçici de sıkıntı vardır önceki konularda bir lp custom da da vardı böyle bir şey sanırım hakan abi nasıl giderileceğini yazmıştı sorunun ama kişi yeni switch alıp çözmüştü olayı

Benim epi les paul custom plus prophecy ex te oldu aynı durum. Doreye gittim orda alt katta bakıldı sorun seninkinin aynıydı kapağı açtı bişeyler yaptı bişey sıktı ve ciddi anlamda 2 dakikada bitti gitarı aldım eve geldim ve sırf bunun için lüleburgazdan istanbula gitmiştim.

O zaman direk seçici de sıkıntı vardır önceki konularda bir lp custom da da vardı böyle bir şey sanırım hakan abi nasıl giderileceğini yazmıştı sorunun ama kişi yeni switch alıp çözmüştü olayı

Bilmem de bu gitarın switch alışık olduğum gibi değil. Ya normal 3 lüler gibi 6 pinli değil yada ben göremedim.
Birde gitarı elime aldım biraz önce amfiye taktım. Gitar saptaydı ses te gayet iyiydi. Köprüye almam gerekti köprüye aldım. Sonra yeniden sapa alınca bozuldu. Switch baya aşağı yukarı yaptım da olmadı.

Benim epi les paul custom plus prophecy ex te oldu aynı durum. Doreye gittim orda alt katta bakıldı sorun seninkinin aynıydı kapağı açtı bişeyler yaptı bişey sıktı ve ciddi anlamda 2 dakikada bitti gitarı aldım eve geldim ve sırf bunun için lüleburgazdan istanbula gitmiştim.

Benim sorun o kısımda değil büyük ihtimalle. Lehim kopmak üzereydi bende onu hallettim. Tek sorun görünürde oydu. Şu an ses ve ton potansı çalışıyor. Bu arada teşekkür ederim:)

Dostlar gitarımın sap manyetiğinde ses çok az. Köprüye alınca normal ses geliyor ancak sapta ses tamamen gitmiyor, aşırı düşük durumda.
Kendi kendine böyle bir sorun oluştu, yarın gündüz gözüyle bakacağım. Öneriniz var mı buna ne sebep olmuş olabilir :(

Yeri mi bilmem, ben de 6,5 yıl önce aldığım Ibanez'in stok manyetiklerinden (CAP VM) köprü ve single manyetiği eski Lyon (HSS) gitarıma taktım. Aslında single manyetiği daha önce takmıştım çünkü stok sap manyetiği çalışmıyordu. Humbucker'ı da, Lyon'un kendi humbuckeri kirli ve tiz sound ve yersiz feedback yaptığı için değiştirmek istedim. switchin üzerinde her pozisyonun tırnağını saptadım. Nedense humbuckerin üst tarafındanki mıknatıslar demir çubukla vurduğunda tepki verirken alttakiler vermiyor. CAP-VM'leri 4 yıl önce X2N ve The chopper ile değiştirmiştim. Bir ara CAP-VM sap humbuckerı da taktım köprü pozisyonuna, bu kez de üst kısımdaki mıknatıslar çok zayıf tepki veriyordu

20180414_154349.jpg

Geri