Kayıt konusunda eğitim almak

R

rocknroll

Arkadaşlar merhaba,
Ben evde kayıtlar almak ve bunları dinlenebilir bi hale getirmek istiyorum. Cubase ile aldığım bazı kayıtlar var kullanmasınıda az biraz biliyorum :) Ama sıkıntım şu ki temel anlamda kayıdı,mikrofonları,miksi yada elektronik bilgisini bilmiyorum. Grubumla en azından belli bi kalitede demolar yapmak istiyoruz.İtü, ytü gibi yerlerdede 4 senelik eğitimi fazla buluyorum açıkcası. Diğer yerler hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmıdır ne tavsiye edersiniz?

SAE, Galatasaray ITM. 2 sene okursun. Guzel bir studyo sahibi de oyle yoldan gecene bir sey ogretmez. Adamlar masadan geciriyorlar sinyalleri. Routing'i daha detaylidir. Bu yuzden staj denen bir olay var. Kayit isleri de detayli islerdir. Tabii sen hemen ayakustu on axis off axis 200$ lik mic ile kayit yapicam dersen youtube'dan ogren:)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Galatasaray itm yi daha önce duymuştum.Sae den daha çok sektördeler sanırım. Bi stüdyoda temel şeyler öğrenebiliceğimi düşünmüyorum. Gerçekten temelini öğrenip ilerlemek daha iyi. Galatasaray itmde neve genesys var sanırım baya ünlü bi mixerdi :D

ilgimi çekti tamda aradığım program müzik prodüksiyon peki nerde bu galatasaray itm nasıl ulaşırız ?? eğitmenleri kimler ??

Ben aradım gorustum sen de bır konus istersen yıllardır aynı egıtmenlerı bildiğim kadarıyla benım tercih sebeplerimden biri de egitmenlerinin isimleriiydi suan hala evdekileri ikna etmeye calışıyorum izmir den istanbula gelmeyi kabul ettirsem ben de oradayım taksimde istiklal caddesinde www.galatasarayitm.com.tr internet adresleri ama orada okuyanlardan da bilgi alabilirsin tanıdıgın varsa

Ikisi de sektorde. Benim Galatasaray ITM'de 2. yilim. Cok kalabaliklasmaya basladi bu okullar fakat sektore ilk adim icin verimli oluyorlar. Neve Genesys 16 Kanal Mixer Galatasaray ITM'de, 24 kanal mixer SAE'de var. SAE Karakoy'de, Galatasaray ITM Istiklal Cad. uzerinde. Galatasaray Lisesi'nin orada. Egitmenler Okulun sahibi Suden Pamir, Ahmet Vefik Aris, Cagan Tunali, Erdem Tunali, Cuneyt Yamaner. Iki okula da gidin gorun ona gore karar verin derim. GS ITM ile ilgili detayli bilgi icin benimle iletisime gecebilirsiniz, ben sizi yonlendiririm.

Bir de oncelikle ne yapmayi amacladiginizi soylerseniz ona gore yonlendireyim sizi. Su an Mobaseri Sound'dayim. Cok kuvvetli bir Mix&Mastering studyosu. Ayni zamanda Sound dergisinde ekipman incelemeleri yapiliyor bu studyo tarafindan. Takip ediyorsaniz gormussunuzdur.

p
Ikisi de sektorde. Benim Galatasaray ITM'de 2. yilim. Cok kalabaliklasmaya basladi bu okullar fakat sektore ilk adim icin verimli oluyorlar. Neve Genesys 16 Kanal Mixer Galatasaray ITM'de, 24 kanal mixer SAE'de var. SAE Karakoy'de, Galatasaray ITM Istiklal Cad. uzerinde. Galatasaray Lisesi'nin orada. Egitmenler Okulun sahibi Suden Pamir, Ahmet Vefik Aris, Cagan Tunali, Erdem Tunali, Cuneyt Yamaner. Iki okula da gidin gorun ona gore karar verin derim. GS ITM ile ilgili detayli bilgi icin benimle iletisime gecebilirsiniz, ben sizi yonlendiririm.
senin ikinci yılın olduguna göre sen de orayı tercih etmişssinn açıkçası masadan pek anlamam ama kaç kanal olduüu değilde ne kadar kullandıgım onemli istediğin zaman stüdyoyu kullanabiliomusun

peki senin o studyoyu bulmanda okul sana yardımcı oldumu.çünkü farklı okullarda arkadaşlarımın ortak sorunu bu. kimse öğrencileriyle ilgilenmiyor galatasaray itm bu konuda nasıl ?

Tabii studyoyu kullanabilirsin istedigin zaman fakat daha cok vokal ve enstruman kayit olarak dusun. Davul kaydi almak icin pek dogru olmaz. 16 kanal da yeterli oluyor bu durumda. Davula mikrofon harcanmayacagi icin. Yani masa kullanimi kayitcilik icin onemli tabii ki. Ama sadece masayi kullanmak bir sey ifade etmez. Cok buyuk bir olay degil ogrendikten sonra:) Eger ProTools ve Logic hakkinda hic bilginiz yoksa okulun faydasini gorursunuz. Bilerek geliyorsaniz bildiklerinizi tekrar edersiniz:)

Ilk yil Ses fizigi, Akustik, Kayit, Mixing, DAW Kullanimi ve produksiyon'a giris olarak geciyor. Hani okula girdim parcalari yapiyoruz gibi dusunmeyin. Egitimden gececeksiniz odev yapacaksiniz oncelikle. Ses tasarlamanin temelini ogreneceksiniz. Bu konularda kendinizi de egitebilirsiniz ama bu okullara geldiginizde cevre edinmeye basliyorsunuz. Biraz da is size kaliyor bu konuda. Yoksa Istanbul disinda muzik sektoru diye bir sey yok bunu unutmayin. Ben de Izmir'den geldim.

Sampler, Synthesizer kullanmadiysaniz bunlar hakkinda fikir sahibi olacaksiniz. Ableton'a giris yapacaksiniz. Yani her halukarda ProTools,Logic,Ableton hakkinda 0 geldiyseniz gelismis cikarsiniz. Ama ustalasmak yine sizin kendi bileceginiz is. Okul sadece yolu gosteriyor. Adam olmak isteyen devam etsin diyor. Okula gittim diye uzman olunmuyor yani.

peki senin o studyoyu bulmanda okul sana yardımcı oldumu.çünkü farklı okullarda arkadaşlarımın ortak sorunu bu. kimse öğrencileriyle ilgilenmiyor galatasaray itm bu konuda nasıl ?

Okuldan istekte bulunursaniz okul sizinle ilgilenir. Isteklerinizi soylediginiz takdirde yardimci oluyorlar. SAE programi biraz farkli. SAE'de 2 yillik okumak istediginizde 1 yillik tam programi 2 yari zamanli programa boluyorlar. GS ITM ise produksiyon ile ilgili konular da ekliyor programina. Iki okulda da Lisans yapma imkaniniz var. 2 yil okuyup 3. yil yurtdisinda lisans tamamlayabiliyorsunuz. Ama son yil 10.000 euro civari bir ucret olabiliyor. Yurtdisi malum.

Her seyden evvel bir havasini koklayin iki tarafin da. Sektor'e girdiginizde nerede okudugunuza bakmiyorlar bile. Alayli cok ciddi donanimli insanlar var. Okulda ders gordunuz diye o insanlarin bilgi ve deneyimine kafa tutmaniz mumkun degil. Fakat Istanbul'a geldiniz, koskoca sehir. Ben geldim deyip de sektore giremezsiniz. Hayalcilik olur, yikim olur insan icin. Okul sayesinde Business Network edinebiliyorsunuz. Sizi yonlendiriyorlar.

Okuldan istekte bulunursaniz okul sizinle ilgilenir. Isteklerinizi soylediginiz takdirde yardimci oluyorlar. SAE programi biraz farkli. SAE'de 2 yillik okumak istediginizde 1 yillik tam programi 2 yari zamanli programa boluyorlar. GS ITM ise produksiyon ile ilgili konular da ekliyor programina. Iki okulda da Lisans yapma imkaniniz var. 2 yil okuyup 3. yil yurtdisinda lisans tamamlayabiliyorsunuz. Ama son yil 10.000 euro civari bir ucret olabiliyor. Yurtdisi malum.

Her seyden evvel bir havasini koklayin iki tarafin da. Sektor'e girdiginizde nerede okudugunuza bakmiyorlar bile. Alayli cok ciddi donanimli insanlar var. Okulda ders gordunuz diye o insanlarin bilgi ve deneyimine kafa tutmaniz mumkun degil. Fakat Istanbul'a geldiniz, koskoca sehir. Ben geldim deyip de sektore giremezsiniz. Hayalcilik olur, yikim olur insan icin. Okul sayesinde Business Network edinebiliyorsunuz. Sizi yonlendiriyorlar.
ben arastırdım sae de müzik prodüksiyon yok ve anladıgım gorsel bölümle dersleri birlestirmişler benimde kaybedecek ve paramı sokağa atacak zamanım yok acıkcası bir de eger ıtm yönlendirdiyse seni ben kesin ordayım ozaman ben daha bu alanda okuyup ta ogrencisiyle ilgilenen yonlendiren okul görmedim itm de bundan bahsetmişlerdi seni de onlar yonlendirdiyse ben oradayım kesin

Yurtdışına çıkabilme olayı gerçekten iyiymiş ya. Çok güzel bi seçenek. Mobasseri soundu biliorum sound dergisinden. Okul böle yerlere yönlendiriyosa öğrencilerine özen gösteriyolar die düşünüyorum. Tamda istediğim gibi bi yer ya :) okul sonrası iş olanağı oldukça önemli. Başarılar sanada progressiva Mobasseri soundda

Eger bakis aciniz hedefleriniz kesin ise egitim en basta destek unsurudur. Turkiye deki genel egitim sistemi malum ortada zaten. Fakat Galatasaray Itm koklu ve dunya standartlarinda bir egitim verdigi icin tam destek durumunda. Donanim ve egitimin icerigi sadece studyo ortamina kapilari acmiyor.. bu meslegin bircok departmani mevcut. Televizyon dizi sinema tiyatro konserlerin tum bu donanim ve egitim kabiliyetlerine ihtiyaci var. Donanimin mixerlerin mikrofonlarin sanatcilarin studyolarin en iyisi de ciksa karsiniza onemli olan tum bunlari en dogru bicimde yaratmak, kullanmak ve sunmaktir.

Benim alanim muzik produksiyonu fakat elektronik muzik yaptigim icin teknik konularda da produksiyon kadar ustad olmam gerekiyor. Tek basina aranjorluk olayi bitti artik. Kayit-Aranje-Mix profesoru olmaniz gerekiyor dunya ile yarismak icin produksiyonda. Bu acidan okulun faydasini gordum. Tesekkurler rocknroll.

Benim alanim muzik produksiyonu fakat elektronik muzik yaptigim icin teknik konularda da produksiyon kadar ustad olmam gerekiyor. Tek basina aranjorluk olayi bitti artik. Kayit-Aranje-Mix profesoru olmaniz gerekiyor dunya ile yarismak icin produksiyonda. Bu acidan okulun faydasini gordum. Tesekkurler rocknroll.
kayit mix aranje profesorlugu ne demek anlamadim acikcasi

Profesor kelimesini mizahi amacli kullandim. Bu konularda fikir sahibi olmadan yapilan kayitlar hatali oluyor. Aranjeler hatali oluyor, mecburen Mix esnasinda bazi kanallar ayiklaniyor. Bu sefer aranjor problem cikariyor. Ben boyle olsun istemedim diye vs. Neyi nereye koyacagindan bir haber ne varsa doldurmus, 5 melodi ayni anda girmis, hepsi ayni anda solistlige soyunmus vs. Sonra adam mix'e proje gelsin ama benimki daha yuksek duyulsun diye gidip alakasiz seyleri gruplayip ustune limiter koymus. Bu sefer alttaki dip gurultuler ortaya cikmis. Mixman'in eline berbat bir sey gelmis. Bu konularda fikir sahibi olmayan insanlar muzik adi altinda camur uretiyorlar kisacasi.

Davul kaydi aldin, snare'in alti ustu mikrofonlu. Alt snare faza girmis. Actin Waveformlara baktin gordun, bunlari olcusune oturtup editlemen lazim.

Ya da kreatif birisin, Noisia gibi. Adamlar buz tutmus bir gol ustunde 2000 insan tepinince degisik catirdama sesleri duymuslar. Sonra gidip alanin kaydini almislar. Buz tutmus golun catirdama seslerinden Ambient Ice Pad olusturmuslar. Aranje icinde kullanmislar.Koydum abi mikrofonu ortaya ne varsa aldi vallaha degildir herhalde :) Ohm-Detail-Distance iliskisi malum, ne tarz microphonelar kullandilar, neden onlari tercih ettiler vs... Torba hisirtisi, Kapi gicirtisi vs. gibi seylerden piano tonu vs. olusturabilirsin. Veya Sample Based Spectral Synthesis olaylari.. Bkz. Izotope Iris. Boyle uzar gider...

Disiplinize olmamis bir muzik anlayisi kol geziyor zaten ortalikta... Acikcasi fikir sahibi olmak gerekli haklisin, basarili ve dinamik muzik ancak hedefin ve amacin bireysellikten cikmasiyla gerceklesir. Bir muzik adami isin teknik kismiyla pek ilgilenmez zaten ama teknik kullanarak muzik yapmak kapsamli olmayi gerektiriyor. Senin yaptigin elektronik muzik tarzi da bu dedigim kaniti zaten. Zilyon tane studyo album sarkici aranje yapan ve produksiyon nedir bilmeden produksiyon yapan var... iste bu yuzden bu meslegin egitimi verilmekte...dogru yapmak icin

Geri