90'ların punkı için en uygun gitar ve ekipman.

'Elektro Gitarlar' forumunda Jim Morrison tarafından 2 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar,
    şu an elimde Epi Lp Standard ve Squier Strat var bunları sattıktan sonra eklediğim parayla elimde 1800 tl kadar bir para olacak,müzik tarzım hızlı bir şekilde değişse de son zamanlarda ve ilerki dönemde punk yapmak istiyorum ve elimdeki gitar beni tatmin etmiyor.Çalmak istediğim gruplar rancid,90's green day,athena,bad religion,anti flag,exploited(punk şarkıları). Aklımda fender tele 50's veya gibson sg faded var.Siz ne önerirsiniz.Onun dışında setup'ımda hangi pedallar bulunmalı.

2. faded denedim bildiğin çöp sustain diye birşey yok

3. Belki bir LP Studyo + bir kaç tonu bünyesinde barındıran bir dijital amfi. Yukarda sayılmış olan yabancı gruplar Marshall ve Mesa kullanıyorlar. Tonlarını tutturmak için akılda bulundurmakta fayda var.
    Örneğin, 3 defa Bad Religion konserine gittim şu güne kadar, brian baker hepsinde Dual Rec kullanıyordu. Turuncu kanalı. Greg Hetson Marshall. Ama ritmlerde hep Mesa baskındı.
    Bir diğer canlı izlediğim grup Rancid idi. Onlar Marshall 800 tarzı bir amfi kullanıyorlardı, uzaktan seçtiğim kadarıyla.
    Mesa ve Marshall havasında pedallar var. Onlar da iş görür. Örneğin Tech 21 pedallar.

4. 3 senedir gayet güzel ve temiz sustain alıyorum..

5. kayıt var mı ?

6. hayır :D kaliteli kayıt için ekipmanım yok ama bir şekilde kayıt alırsam atarım

7. yanlış anlama faded mükemmel kesinlikle o en iyisi falan demiyorum aynı fiyata açık ara daha güzel gitarlar tabiki var ama senin dediğin kadar çöp değil. stock manyetikleri vs mutlaka değişmeli o ayrı bir mesele :D

8. ENGL amfim var bende hocam ,memnunum amfimden pek değiştirmeyi düşünmüyorum zaten mesa marshall arası bir karakteri var amfinin.Gitar olarak LP düşündüm fakat ska ritimlerinde tonu çok ağır,baslı kaçıyor hocam.Tele daha iyi gibi.

9. zevkler ve renkler :) şahsen ben içi boş gitarları sevmiyorum

xhornetxx bunu beğendi.
  10. Rancid, 90 larda LP kullaniyorlardi, albumlerinde en az 6-7 ska parca olurdu. Gunumuzde ne caliyorlar bilmiyorum. Başka bir ornek, nofx eric melvin LP calarken, el hefe tele caliyor. El hefe yi ibanez calarken de gormustum. İbanez demisken, pennywise da uzun sure ibanez caldılar.

11. Orange'ın o kirli ve hafiften fuzzy soundu punk/hardcore punk için çok yerli yerinde olacaktır, bence zaten punk müzikte kristal gitar tonu pek tutarlı olmaz. Manyetikler de PAF tipi olursa gayet güzel olabilir.

Veya maddi durum yoksa Boss Turbo/Mega Distortion tipi hafif fuzzy bir dist pedalı amfinin gainiyle blendlenerek güzel punk işler çıkabilir.

12. Nedense kafamda gibson sg -> orange 2 'lisi canlandı :)

13. p90'lı Les paul Jr. ve lambalı Marshall. Formül bu.

Özgür ÖNER bunu beğendi.
  14. Ya dostum eyv. paraya kıyıp sağlam ekipman almak istiyorsunda. Punk ın temelinde özgür bir ruh var. İhtiyacın olan tek şey bir (fuzz-gain kombinasyonlu)drive pedalı veya vintage bir amfidir. Ağzımı bozucam kusura bakmayın ama b*k gibi bir gitarın,lanet olasıca s*kimsonik bir amfin olsa bile punk yapabilirsin. Zaten yapabildiğin için Punk diyorlar bu merete :D Üste tonla yorum atmış arkadaşlar.Hepsinin bir müzik geçmişi,hepsinin kendine ait bir müzik kulağı vardır.Hiçbirine saygısızlık etmeden yazıyorum bu yorumu ama bence hiç gerek yok. Bende punk yapıyorum ayrıca. Hatta ramoneslardan biri(şuan biraz alkollüyüm hatırlayamadım :)) ) istediğin gerçek tonu bulman için sadece knobları çevirmen yeterlidir demiştir. Bu yorumu ister iple,ister ipleme ama benim görüşüm budur. Umarım alacağın ekipmanla güzel işlere imza atarsın bro ;)

furkmayan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş