Alan Parsons Project

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Gray-Fox tarafından 11 Kasım 2003 tarihinde açılan konu

 1. Bu gruptan da hiç bahsedilmemiş. Mükemmel müzik yapmalarıyla birlikte en üst seviyede live performansları vardır. Bu grubu başka sevenler var mı?Ya da tanıyan?
   
 2. Az buçuk biliriz, 80'lerde bolca dinlemiştik "Eye In The Sky"dan "The Turn Of A Friendly Card"a kadar muhtelif albümlerini :)

  Alan Parsons denen amca zaten dünyanın en meşhur birkaç ses kayıt mühendisinden biridir. Yürütüle unutula artık Alan Parsons Project albümüm kalmadı arşivimde ama adamın hazırladığı Sound Check Audio Test & Demonstration CD'si kayıt stüdyomun vazgeçilmez referans ses kaynaklarından biridir :D

  Sırf o günlerin ve soundun anısına bulursam Ebay'de filan bir Fairlight IIIx 8-bit sampler alıp stüdyomun başucuna koyacağım. Kullanmasak da şânı olsun. Çalıştırmak için bir de elektrik santrali yaptırmak lazım arka bahçeye yoksa çalıştığında sokak lambalarının ışığı zayıflıyormuş :lol:

  Storm Thorgerson tasarımı albüm kapakları da her çağdaş tasarım mekâna ideal tablo olur diyeceğim.

  Üstad diyelim geçelim. Biraz asansör müziği sınıfında bugünlerde.
   
 3. Alan parsons pink floyd "dark side of the moon" ses mühendisi idi.Adam bu açıdan bakıldığında çok başarılı.
  A.P.P gelince ben severim.özellikle eskileri,yani Eve,pyramid,ı robot ve tabi muhteşem the turn of a friendly card...ve ilk albümleri ismini tam hatırlayamadım ama adgar allan poe şiirlerinden hareketle yapılmıştı,tales of mystery and imagination idi galiba...eye in the sky fena değildir ama sonraki albümleri tekrardan başka birşey değil (tabi bana göre)
  ama arşivde bulunmalı...
  sonuçta iyidirler...

  sevgiler, www.sarkac.com
   
 4. Gaudi iyidir. Bir de Mahcem'in saydıkları.
  I Robot 'daki "Don't Let It Show" da uçurur adamı.
   
 5. Gariptir, "Dark Side Of the Moon"un kapak tasarımı, daha doğrusu Pink Floyd'un --"The Wall" hariç-- neredeyse bütün albümlerinin kapak tasarımı da Storm Thorgerson ve ekibinindir.

  Bir de Storm Thorgerson başlığı mı açsak ne diyorum :D Adam müzik yapmadı ama müzik için yaptıkları birçok müzisyeninkinden daha fazladır herhalde...
   
 6. Şirketi Hipgnosis in kapak tasarımı yaptığı albümlerle bir sergi açılsa rock tarihi müzesi olur valla...
   
 7. Goliath,

  Amcayı birkaç sene önce burada Glasgow'daki işyerimde misafir ettiğimi de yeri gelmişken hemen not düşeyim :)
   
 8. Avatarında bir usta "parmağı" olduğunu anlamıştım zaten! ;-)
   
 9. alan parsons projectin plakları var bende adam bu dalda bir ilk olduğu için efsane olmuş ses efektlerini ilk kez pink floyd la kullanıp dark side of the moon albümünün 23 yıl liste başı kalmasını sağlamıştı bu bir rekordu.... plağının yanında hediyesi olarak verilen adamın pink floyd konserinden önce yaptığı ses hesaplamaları var rüzgarın hızından hoparlörlerin açısına kadar herşeyi düşünmüş adam.....
   
 10. I am the eye in the sky!
  Looking at you!.. ;)

  Chicago Bull's un sahaya çıkış şarkısı...
  Heres the starting line-up of Chicagoo Bulss!
  DINNNN!!!!
  ;)
   
 11. mesajları okurken yukarıda unuttuğum albümün ismi aklıma geldi...
  " tales of mystery and imaginations" olacaktı ki bu zaten APP nin ilk albümüdür,ve çok iyidir daha önce söylediğim gibi adgar alan poe şiirleri şarkı sözü olmuştur...
   
 12. bu kadar seveni olduğunu bilmiyordum bu grubun...
  lucifer ı severim ben de, i robotda ardından gelir
   
 13. Bu adamların konserini falan gören varmı aranızda elinde öyle bir video olan yada konser performansları mükemmel mp3lerde dinlediğim kadarıyla bi canlı göremedim adamları birinde varsa satın alabilirim.
   
 14. Bijen abi Old And Wise'ı tavsiye etmişti bana, o zamandan beri kendime gelemedim...
   
 15. Nisan ayı sonunda Türkiye'ye gelecekleri söyleniyor.İnşallah gelirler.Gelmezlerse büyük hayal kırıklığı olacak benim için.Live performanslarının muhteşm olduğunuda söylemeliyim.
   
 16. alan parsons türkiyeye mi geliyormuş, hadi bakalım..az önce resmi sitelerine baktım ocak-şubat aylarında güney amerika turnesine çıkıyolar.daha sonrası için bir bilgi yok..
  umarım gelirler..hoş son zamanlarda neler yapıyorlar pek bilgim yok ama..
   
 17. Bence en güzel albümleri I Robot'tur, Some Other Time şarkısı sözleriyle ve melodileriyle beni benden alır. Yine aynı albümden Breakdown, The Voice ve Don't Let It Show şarkıları da çok hoştur. İnşallah gelirler Türkiye'ye canlı izlemek ve dinlemek lazım...
   
 18. Peki "Eye In The Sky"ı nasıl bulursunuz?"Old And Wise" kesinlikle.
   
 19. Ben albümleri için bir ayrım yapamayacağım.Hepsi ayrı güzeldir benim için.
  Birde eskiden TRT'de kullanırlardı Alan Parson's şarkılarını hatırlarmısınız?
   
 20. Konser kesinleşti.

  The Alan Parsons Live Project

  28 Nisan 2005 Perşembe Ankara
  29 Nisan 2005 Cuma İstanbul

  Çok mutluyum...
   

Bu Sayfayı Paylaş