Low-high Eq Kontrolleri

Forumdaki abilerim kardeşlerim biraz araştırdım ama tatmin edicek tam bir bilgiye ulaşamadım kendi adıma.O yüzden sizlere sorayım dedim.
Yeni bir ampli aldım ve ilk defa low-high şeklinde iki tane pottan oluşan bir eq kontrolüm oldu.Nasıl kullanıcağımı nasıl bir ton için nasıl ayarlıyıcağımı falan çözdüm gibi ama tam bir açıklama bulmak istedim.Yani şu şekilde örn;
Low bass ve midleri kontrol eder açtıkca bunlara yüklenir ama high trible ve countre i kontrol eder gibi.

Birde laneylerin bazılarında low ve high girişi oluyor.Jack ı ya birine yada diğerine takmanız gerekiyor.Bu girişlerin farkları ve yatkınlıkları nelerdir diyede bir soru geldi aklıma.

Low girişinde ses high girişine göre biraz daha düşüktür. EQ kontrolüne gelince, amfinin yapısına, senin kulak zevkine göre değişir. Deneyerek bulmaktan başka yolun yok açıkçası.
Model belirtmediğin her ihtimale karşı şunu da ekleyeyim. Amfin lambalı ise, kullandığın lambalara göre basslar, tizler, midler, amfinin kırılma seviyesi, drive karakteri az çok farklılık gösterir. Mesela, preamplar için konuşacak olursak, JJ kullanırsan EQ seviyeleri dengeli, basslar da net gelir, ancak Tung Sol'ler biraz daha mid merkezcildir gibi. Tabii bu durum amfinin yapısına, kullandığın hoparlörlere göre de değişir. Ben bunları elimdeki amfiyi ve kabini baz alarak yazıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Low girişinde ses high girişine göre biraz daha düşüktür. EQ kontrolüne gelince, amfinin yapısına, senin kulak zevkine göre değişir. Deneyerek bulmaktan başka yolun yok açıkçası.
Model belirtmediğin her ihtimale karşı şunu da ekleyeyim. Amfin lambalı ise, kullandığın lambalara göre basslar, tizler, midler, amfinin kırılma seviyesi, drive karakteri az çok farklılık gösterir. Mesela, preamplar için konuşacak olursak, JJ kullanırsan EQ seviyeleri dengeli, basslar da net gelir, ancak Tung Sol'ler biraz daha mid merkezcildir gibi. Tabii bu durum amfinin yapısına, kullandığın hoparlörlere göre de değişir. Ben bunları elimdeki amfiyi ve kabini baz alarak yazıyorum.
Kullandığım ampli tech21 tm60

Kullandığım ampli tech21 tm60

Bu amfi değil mi? Yanlış anlamadım:

http://www.tech21nyc.com/products/amps/guitar/trademark60.html

Açıkçası kullanmış olduğum bir amfi değil. Sanırım biraz vintage rock tınılarında ve karakterinde bir amfi ve bu yüzden başlı başına mid eq seçeneği yok. Ama, birebir bu amfi ise, "punch" seçeneği mid aralığını belirliyor ve "break-up and overdrive" da dediğine göre tonun sertliğini, yumuşaklığını da az çok etkiliyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu amfi değil mi? Yanlış anlamadım:

http://www.tech21nyc.com/products/amps/guitar/trademark60.html

Açıkçası kullanmış olduğum bir amfi değil. Sanırım biraz vintage rock tınılarında ve karakterinde bir amfi ve bu yüzden başlı başına mid eq seçeneği yok. Ama, birebir bu amfi ise, "punch" seçeneği mid aralığını belirliyor ve "break-up and overdrive" da dediğine göre tonun sertliğini, yumuşaklığını da az çok etkiliyor.
Evet 1. kanalda punch ve bite tuşu 2. kanalda ise growl ve weep tuşu amplinin karakterini değiştiriyor.1. kanalda tweed-blackface-SRV karakerli tonlar alırken 2. kanalda vox-marshall-van halen lead tonları alınabiliyor.Weep tuşu ise it might get loud u izlediyseniz orada başta ve aralarda jimmy page in çaldığı o eski tube amplilerden çıkan sanki çok fazla lambalara boost edilipde boğulan ama çok hırçın olan o (bana öyle hissetiriyor o ton =) ) lambalı sesini veriyor.
Ben 5-6 yıldır çalıyorum ama istediğim eq ayarını her amplide yapabilicek kadar aşina olsamda midleri nasıl anlıyacağımı bilmiyorum.Midler bana trible ile aynı geliyor.İpucu gibi birşey var mı ayırabilmek için?

Elimdeki ekipmandan gördüğüm kadarı ile, midlerin tizlerden ayrılan en büyük özelliği, özellikle de amfi drive'a girdiği zaman o tonu biraz farklı şekilde karakterize ediyorlar. Ama amfinin yapısına bağlı olarak ta, zaman zaman netliği de düşürüyorlar. Yüksek drive seviyelerinde, iyice açıldıkları zaman ton agresifleşiyor veya yırtıcılaşıyor ama netlik te iyice kaybolur. Treble ise, mide oranla tonu daha parlak hale getiren bir fonksiyona sahip gibi.

Bu sonuçlara nereden vardığımı da yazayım ki eksik gedik kalmasın. Benim amfimde de eq olarak sadece bass ve treble var. Ama mid ve senin amfindeki gibi mid beliryeci bir seçenek yok. Bildiğin 70'lerden kalma, volümü açarak drive'a girebilen bir amfi. Mid içeren iki tane lambalı pedal preampım var, midlerle ilgili dediklerimi bunlara dayanarak yazıyorum. Ha, pedallardan gaini verip midi de açtığımda, amfinin treble veya bassı biraz daha mid etkisinde şekil almaya başlıyor.

Kısacası, midi bir tür tonu biçimlendiren, şeklini az çok değiştiren, treble'ı ise tona parlaklık veya matlık veren unsurlar olarak düşünebilirsin.

Geri