Melankoli Nedir, Ne Değildir?

Melankoli insanın kendisini aşk zehirine bulayıp, hastalanıp, sonra da o hastalığa verdiği isimdir kanımca...

Bir de bazen farkında olmadan bu virüs girer vücudumuza.. O zamanlar uzaklara dalar gideriz. Dışarıdan çok kolay fark edilir ancak bizler biraz zor fark ederiz... O ruh hali de melankolik ruh halidir...

Sanother demiş ki:
romantik depresyondur kendileri...

+koyu bi hüzün değildir, daha kısa vadede yaşanır sanki. Moddur, geçeceğini bilirsin, o an acılarınla ve hüznünle baş başa kalırsın.. Dinlersin içindeki çocuğu.. Kahır ve keder kadar yoğun değildir..
Eğlence nasıl bi ihtiyaçsa bünye melankoliye de aynı oranda ihtiyaç duyuyo.. Bu durumda eğlenme durumu ile melankoli tezatmış gibi duruyo. Bilemem, kimisi melankoli tribindeyken de bundan keyif alabilir.. (Bknz. Feeling)

Melankoli, "sevgi ve hüzün duygularının birlikte yaşanması" diye biliyorum ben.
Bana göre melankoli 2'ye ayrılır:
1-) Pozitif melankoli
2-) Negatif melankoli

Umut ve mucadele hislerini de içinde bulunduran melankoli, pozitif melankolidir.
Negatif melankolide ise, umutsuzluk ve kasvet vardır ve kaderci anlayışı destekler.

Rockman1 demiş ki:
Melankoli, "sevgi ve hüzün duygularının birlikte yaşanması" diye biliyorum ben.
Bana göre melankoli 2'ye ayrılır:
1-) Pozitif melankoli
2-) Negatif melankoli

Umut ve mucadele hislerini de içinde bulunduran melankoli, pozitif melankolidir.
Negatif melankolide ise, umutsuzluk ve kasvet vardır ve kaderci anlayışı destekler.

Hımmm ilginç :!:

anarchist_hippy demiş ki:
prodizack demiş ki:
melankoli mi?empyrium dinlemeye devam o zaman

Yanına da Antimatter ve Anathema!

Şimdi gruplara suç bulmayalım. Safi müzikten melankolik olan insan var mı acaba..?

Rockman1'in yazdığı tanıma bakılırsa, ben galiba kendi içimde hem pozitif hem negatif melankoliyi aynı anda yaşıyorum... elbet geçecek ama ya geçmezse ana düşüncesinin taşındığı bu durumdan da bazen tiksinmekteyim!

Kount demiş ki:
anarchist_hippy demiş ki:
prodizack demiş ki:
melankoli mi?empyrium dinlemeye devam o zaman

Yanına da Antimatter ve Anathema!

Şimdi gruplara suç bulmayalım. Safi müzikten melankolik olan insan var mı acaba..?

Rockman1'in yazdığı tanıma bakılırsa, ben galiba kendi içimde hem pozitif hem negatif melankoliyi aynı anda yaşıyorum... elbet geçecek ama ya geçmezse ana düşüncesinin taşındığı bu durumdan da bazen tiksinmekteyim!

Kötü görünen ve genelde kötü olan ama herseye rağmen iyi bir yanı olan
ayrıca bazı gerçeklerin görülmesinide sağlamıyor değil

melankoli...acı çekmeyi sevmek ya da...melankoli bi duraktır bence mutluluğa giden...çok kımetlidir...değerini bilmek lazım...o olmasa mutluluk olmazdı...ya da bazıları gibi acı çekmek çok marifetmiş gibi gösteriş meraklıları da var tabi...hep üzgün hep problemli...işte acıya gerçekten yol veren insan uzunabiliyo bi yerlere...ama acıyı geri çeviren ya da onu hep olması gereken gibi algılayan kaybetmeye mahkundur her zaman...
her şeyi tam anlamıyla yaşamalı...fazla bencil olmamalı...

Melankoli kendi içerisinde anlam kargaşası yaşayan insan konumundadır acı çeker bundan ama zevk alır.Depesif bi şeklde bakar hayata ama halinden memnundur en azından bende böyle oluyo..Fakat paranoya dnen şey olmayan şeyleri hayal edip başkalarına suç yükleme durumu..Olmayan şeylerden art niyet çıkarmak..Her şeye olumsuz yöndn(fakat art niyetli bir olumsuzluk) bakmakdır..Kendi dünyasında yaşar ve tek suçsuz o dur herkes bütün hareketleri onun için yapıomuş gibisine gelir herşeydn önce paronoya bir hastalıktır..

Geri