Tab Okumak

V

Veng_Rock

Öncelikle Herkese merhaba arkadaşlar...

Gitara henüz ve Classic'ten başladım.. Daha çok yeniyim ve bişiler yapmak istiyorum..

Öncelikle Tab nasıl okunur diye sorucam, herşeyde bela oluyo :roll:

bide bu konuda tavsiyelerinizi dinlemek isterim..

Teşekkürler..

tab yerine nota okumayi örensen hem bak yeni baslamissin yazik etme kendine tab okumak ta bir sey yok kendin ugrasarak bul hem eylenirsin hemde daha iyi kavrarsin konuyu simdiden hazir a konma biraz daha dene sonra tembel lik aliskanlik yapar ama yine yardimci olayim
tab da 6 tane cizgi war onlar gitarin telleri artik gerisini sen kesvet 5 dakkani alir okumayi ögrenmen simdilik en iyisi nota ögren derim :twisted:

söylenenin aksine tab aslında insanı köreltiyor ve insanı nota okumayı öğrenmekten bir nevi alıkoyuyor.. ilk başta nota ile balayıp hep böyle devam etmek gerekir aslında ama bende dahil bunu yapan pek yok..

deliturko demiş ki:
tab yerine nota okumayi örensen hem bak yeni baslamissin yazik etme kendine tab okumak ta bir sey yok kendin ugrasarak bul hem eylenirsin hemde daha iyi kavrarsin konuyu simdiden hazir a konma biraz daha dene sonra tembel lik aliskanlik yapar ama yine yardimci olayim
tab da 6 tane cizgi war onlar gitarin telleri artik gerisini sen kesvet 5 dakkani alir okumayi ögrenmen simdilik en iyisi nota ögren derim :twisted:
kesinlikle deli turkoya katılıyorum yazık etme kendine nota ogren sonradan pisman olmayacaksın. tab kolay ama yapacaklarını kısıtlar bence.

Neden kısıtlı ? Notadan çalışmanın ne gibi artıları var ilk başta başlayan biri için ? En tehlikeli zamanı şimdi. Birşeyleri başaramazsa sıkıntı çekerse anında bırakır gitar çalmıyı. O yüzden ilk başta işin teorisi ile başlamak çok da doğru değil bana göre. Ayrıca nota okumak herşey değil bunu da bilmek lazım. Okumak yerine bilmek daha faydalı. Özellikle armoni bilgisi için.

SiLeNoZ demiş ki:
Neden kısıtlı ? Notadan çalışmanın ne gibi artıları var ilk başta başlayan biri için ? En tehlikeli zamanı şimdi. Birşeyleri başaramazsa sıkıntı çekerse anında bırakır gitar çalmıyı. O yüzden ilk başta işin teorisi ile başlamak çok da doğru değil bana göre. Ayrıca nota okumak herşey değil bunu da bilmek lazım. Okumak yerine bilmek daha faydalı. Özellikle armoni bilgisi için.

+10

şu teknoloji aslında bu yazıların altında kalan gizli saklı konumuz..Mesela artık Guitar pro gibi,fl studio gibi programlar zaten bizlere tembellik vermiyormu..ben bırakın nota okumayı tabları bile okumuyorum artık..alıyorum yarı tempoya soloları..kullağımdan çıkartıyorum..Bestemi Yapıorum gtp da studio öncesi,alıyorum fl studioda midileri işliorum..her elemana dinletip öyle çalıyoruz.Güzel günlerdi o çalışma ruhu.nota oku, yok tabları tek tek mouse unla satır atlatarak çal.:p

bitti onlar artık hiç tartışmayın.artık öğrenmek için öğretmenlere bile ihtiyaç yok.ben de öğrenmek için öğretmene gitmedim ama o kitaplara bakarak çalıştığım teorileri çözmeye çalıştığım günleri bi ben bilirim.şimdiki imkanlar daha iyi.ve zamanlada daha daha iyi olacaktır.

günün birinde şarkıların notalarını yada tablarını gtp siz,anında vinamptan falan gösteren bi sistem çıkarsa Hiçç şaşırmam

adam tab nasıl okunur diye sormuş siz nasihat veriyorsunuz notaymış şuymuş buymuş belki ikisini birden öğrenecek?

dostum enine çizgiler telleri simgeler 6 tanedir en üstteki en ince teldir. sayılar ise hangi perdeyi kapatıp çalacağını belirtir biraz çaba göster öğrenirsin kolay gelsin

golumden geceni soleyledim valla diyebilecegim budur. ozaman bende bisi solim bari yararım dokunsun 0 bos oluyor. konu acmaya gerek yok google+tab=solution

küçükken çok iyi bi eğitimden geçtim, şahane nota okumayı öğrendim, lakin uzun süre gitar çalmayı bırakmak zorundaydım. bigün elime gitarımı aldım ve notaları okumaya çalıştım. fakat yapamadım. malesef (hala üzüntüdeyim) unutmuşum. valla bence tab okmayı öğren.

tab çıkar yol değil ama nedense biz nota öğrenmeyi çok zor bişeymiş gibi kafamızda kuruyoruz biri nota okuyorum deyince üstad oluyor gıcık bir durum tabi.

TAB çok faydalı bişey bence, amatör olarak uğraşıcaksan tabi notadan da çok kopmamak şartıyla , TABdan çalışılabilir.
ama hiç bi zaman sadece TAB yetmez, kulaktan da çıkarılması gereken yerler vardır muhakkak.

bazıları TABa burun kıvırıyor, sanki TABdan çalmaya çalışırken hiç emek harcamıyosun otomatik olarak çalmaya başlıyosun gibi.

nota öğrenmek zorunda değilsin, ama tab'dan okuyup çalmaya çalışmak yerine çalmak istediklerini kulaktan çıkarmaya çalışırsan kendine inanılmaz büyüklükte bir iyilik yapmış olursun, ilk başlarda zor gelir, saç-baş yoldurur ama bir kere yoluna girdi mi kimse seni tutamaz, her duyduğunu anında çalmaya başlarsın, tablara güvenmek doğru değil, yasal olarak yayınlanmış transkripsiyon kitapları haricinde, nette bulacağın tablarda hata oranı yüksek, çaba gösterdiğin oranda ilerlersin merak etme, ilerledikçe de daha fazla çaba gösteresin gelir, kendimden biliyorum, tecrübeyle sabit ;), ama ilerlemeye devam ettiğin zaman gün gelecek nota da öğrenmek isteyeceksin, işte o zaman asıl saç-baş yolma faslı başlayacak :D kesin böyle olacak demiyorum, ama ihtimaller içinde bu da var...

Geri