Hypersonic ve Miksaj

Merhaba,

Belki, açtığım başlığın yeri yanlış. Ama, ilgili başlığın ["MİKSAJ - Tarzlar, Metodlar, Püf Noktalar, Tecrübeler"] son aylar faal olmadığını gördüm. O yüzden bu başlığı açtım.

O başlığı baştan sona okudum.

O başlıkta,

Atalay demiş ki:
Kik de 60 Hz yasam kaynagidir kesilmez. Ben sadece kiki %2 sola ve bas gitari %2 saga koyarim kimse farketmez. Ikisi de 60 Hz vurur ama ikisi de ayni anda ayri ayri duyulur. Bas gitarin tonuna gore 60-125 Hz disindaki frekanslari 6-9dB indiririm.

Atalay demiş ki:
Tabi bu arada davullarda bas gitarda elektrogitarda benim daha onceden aklimda sablonladigim gate, compresor vb. eklerim, böylece enstrümanların volumlerini olabildiğince ve doğallığını kaybetmeden sabitlemiş olurum. Daha sonra tarz ve amaca gore (psikolojik-artistik) reverb. eko vb zaman bazli efektleri eklerim.

Baktım, Hz ve Db. gibi kavramlar uzaktan kolay gibi gözükse, konuya tam hakim olmak için, resmen büyük bir emek, bilgi, pratik ve tecrübe istiyor. Benim gibi bir amatörün boyunu aşar diye düşündüm. Ve, sonuç olarak hazır presetleri olan Hypersonic gibi VST' lere yöneldim.

Şu anda, bass gitar ve davul kayıtlarını Hypersonic veya Sampletank kullanarak midi klavyemde yapıyorum. Bazen de Groove Agent kullanıyorum.

Yaptığım çalışmalarda, miksaj aşamasına gelince, tek tek bütün enstrümanları duyuyorum. Bass ve kick biribirini boğsa, duymam gerekir mantığını yürütüyorum. Elde ettiğim neticeler oldukça iyi.

Sorum şöyle,

Mikrofonla yapılan enstrüman kayıtlarında, Atalay' ın bahsettiği ayarlamaları yapmak zorundayız. Traşlamak, eko vermek gibi...

Ama, Hypersonic gibi VST' ler kullandığımız zaman bu ayarlamaları illa ki yine de yapmak zorunda mıyız?

Davul ve bass gibi enstrümanlarda düşük frekanslı alt seslerin biribirini boğması ihtimali var mıdır?

Çünkü, zaten tüm ayarlamalar yapılmış gibi geliyor bana.

Eğer, ayarlama yapmak gerekiyorsa, bunu kaydın hangi aşamasında yapmalıyız?

Saygılar,

Davul ve bass gibi enstrümanlarda düşük frekanslı alt seslerin biribirini boğması ihtimali var mıdır?

VArdır.

Ama, Hypersonic gibi VST' ler kullandığımız zaman bu ayarlamaları illa ki yine de yapmak zorunda mıyız?

Eğer kulağın OK diyorsa gerek yoktur.

Bu kayıdı yapan insana göre değişir kimi bir yandan kayıt yapar bir yandanda miksini.Kİmi aranjörlerde butarz işlerle uğraşmayıp bir miks mühendisine gönderir.Tamamen tercih meselesi.
KOlay Gelsin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkür ederim.

bccsug demiş ki:

VArdır.

Gerçekten de bir çalışmamdan şüphem vardı. Çok daha dikkatli dinleyice, bass' ın boğulduğunu gördüm. Hemen daha yüksek frekans içeren başka bir kick seçtim. Problem gitti.

bccsug demiş ki:

Eğer kulağın OK diyorsa gerek yoktur.

Kulak ok...Zaten, analog stüdyolarda herşey kulağa dayalı idi. Neticeler de mükemmele yakındı. Bu mantıktan hareket ettim, önce VST' lere güvenmeye, ama son kararı kulağa bırakmaya karar verdim.

bccsug demiş ki:

Bu kayıdı yapan insana göre değişir kimi bir yandan kayıt yapar bir yandanda miksini.Kİmi aranjörlerde bu tarz işlerle uğraşmayıp bir miks mühendisine gönderir.Tamamen tercih meselesi.
KOlay Gelsin

Tekrar teşekkürler.

Geri