İngilizce şarkı yazmak özentilik mi?

'Müzik - Genel' forumunda kuntumut tarafından 12 Kasım 2003 tarihinde açılan konu

?

Tamamen Türk elemanlardan oluşan bir grupta İngilizce şarkı sözü yazılmasına nasıl bakıyorsunuz?

 1. Şarkı var şarkı var, bazı şarkılara Türkçe gitmiyor, yazabiliyorsan İngilizce yaz

  99.7%
 2. Türk'sen Türkçe yaz, özenti misin?

  0 oy
  0.0%
 3. Farketmez, müzik sağlamsa söz önemli değil.

  0.3%
 1. Müzikte dil önemli de nasıl olacak?
   
 2. Önemli olan müziktir; dil, ya da başka bir deyişle şarkı sözü diğerleri gibi bir enstrumandır bana göre...
   
 3. Abi yazabiliyorsan yaz ingilizce, güzel oluyorsa da ne ala....
  Helal olsun sana...
   
 4. İngilizce müzik için biraraya getirilmiş dildir kanımca...Bana bayaa da iştsel olarak estetik gelir...
   
 5. en yaygın müzik dili ingilizce olduğu için şarkıyı bu dilde yazmak özentilik değil, avantajdır diye düşünüyorum. insanlar o dilde dinlemeye alışmış ve sen anladıkları dilden söylersen daha kolay dinleyiciye ulaşırsın.
   
 6. Güzel bir anlatım... Katılıyorum...
   
 7. Ben buna pek katılmıyorum. Bunu burada başka bir başlık altında çok uzunca tartışmıştık, aynı şeyleri tekrarlamayacağım. Ama yaşadığım yerde (Britanya) Avustralyalı bir kız (Holly Vallance) için Tarkan'ın parçasını aldılar üzerine İngilizce söz yazıp yayınladılar, şarkı liste başı oldu, it gibi sattı, ama bugün radyoda çalarken tekrar dinledim, kızın söylediği tek kelimeyi anlamak mümkün değil, onu bırak, yanımda çalışanlara sordum "ne diyor?" diye, "ne bilelim, anlamıyoruz ki ne dediğini " cevabını aldım.

  Aynı soruyu Bruce Springsteen söylerken de sormuştum, aynı cevabı aldım, David Bowie çalarken de.

  Yine burada deli gibi satan İspanyolca müzikler var, ha bire liste başı oluyor, buralıların İspanyolca bildiklerinden değil, sadece Britanyalıların büyük çoğunluğu yazın tatile İbiza'ya Mayorka'ya Costa Del Sol'e gidiyorlar, bütün yaz tatilde dinleyip dansettikleri İspanyolca müzikler burada yayınlanınca müziğe aşina oldukları için gidip satın alıyorlar. Bu kadar basit.

  Türkçe veya İngilizce ya da İspanyolca farketmez, eğer müziğinle bir yaşam tarzı oluşturabiliyorsan ve insanları o yaşam tarzının içine çekebiliyorsan müziğini satarsın.

  İngilizlerin güzel bir sözü vardır, der ki: "If you can't get into a scene, then make your own."

  Çevreye giremiyorsan kendi çevreni oluştur.

  İngilizce ya da Türkçe farketmez. Benim bateristim Michael bir Laço Tayfa hayranıydı, şimdi kafayı Burhan Öçal'a taktı, "Groove Alla Turca"daki Türkçe rapleri söylüyor, tek kelimesini anlamadan. Klavyecim uzun süre burun kıvırdı Laço Tayfa'ya, en son Pazar günü ikinci albümü koydu dinledi, kızın beyni uçtu. Klarnetin öyle çalınabileceğine kızın aklı ermedi. Benim Türkçe parçalarımı söylüyorlar burada biz çalarken, anlamıyorlar o başka. Hatta olayın içine girdikçe kafayı Türkçe öğrenmeye takan insanlar bile var burada, gerek arkadaşlardan gerekse hergün karşılaştığımız bakkal çakkal büfeci garson benzinci insanlardan.

  O kadar kompleks yapmayın. Olayı parça bazında düşünün, eğer İngilizce bir anlam verecekse İngilizce yapın, Almanca bir anlam verecekse Almanca, Türkçe ise Türkçe. Ama ille de İngilizce olmalı diye hiç bir anlamı olmayan bir tercüme ile çıkmanın alemi yok. Zira İngilizcesi anlaşılamayacaksa bari Türkçe yapın da bir işe yarasın. Zaten şarkı Türkçe yazılıp İngilizceye tercüme edilmez, baştan İngilizce yazılır. Sözler yazıldığı dili yaşamıyorsa dinleyiciye ulaşamazlar.

  Benim oyum birinci seçeneğe gitti.

  Sevgiler.
   
 8. sonuçta yapabildiğinin en iyisini yapıyorsan sana kimse birşey demez ama
  tutup bazı kendini bilmezler gibi what it diyorsan düşün bi daha..

  p.s örnek çok pop oldu kusura kalmayın.. okulda, cafede dinlemek zorunda bırakılmaktan nefret ediyorum ama ne yapalım
   
 9. Bu başlığı koyarken cevapların böyle gelmesini umuyordum, ya sorun aslında şu, insanların bu konuya yaklaşımına kişisel olarak ihtiyacım var. Ben VerderVeremem'de gitaristim -her ne kadar artık EgoDrama olarak piyasa da dolaşacak olsak da- , vokalistimiz çok güzel söz yazıyor ve genelde İngilizce oluyor bu sözler. Bazı grup dışı arkadaşlar - başka gruplardan özellikle- da bu olaya tepki gösteriyor. Ben yazdığımda Türkçe yazıyorum ve kendimi güzel ifade ettiğime inanıyorum ama kendimi ifade edince müziğimiz çok melenkolikleşiyor. Sonuç olarak tarzımızdan biraz kopuyoruz. Ben de müzik de sözün rahatsız etmediği sürece dilinin önemli olmadığını düşünüyorum. Kendini nasıl ifade edebiliyorsan öyle etmelisin diyorum. Müzikle ilgilinen başka insanların da bu konuda görüşünü merak ediyordum. İlginiz için teşekkür ederim.
   
 10. fonetik açıdan müziğe en yatkın dil ingilizcedir.. ve ben, söz yazma yeteneğim gelişmemiş biri olsam da - ki henüz tek bir şarkı sözü yazmışlığım var o da türkçe =P - ingilizcenin duyguları daha vurgulu, daha güzel ifade ettiğini düşünüyorum.. özentilikle alakası yok kendini nasıl daha iyi ifade ettiğini düşünüyorsan o dilde yazmalısın şarkı sözlerini de..
   
 11. bu arada petek dinçöz'e şarkı sözleri aynen şu şekilde verilmiştir "biyutiful end seksi, hir ayem beybi.." doğru söylüyorum ehea.. her neyse konuya dönelim unutun beni :p
   
 12. Bence kesinlikle öyle birşey yok. Herşeyden önce dünya üzerindeki tüm dilleri biliyor musun ki en yatkın olanının İngilizce olduğu yargısına vardın? Belki İspanyolca daha yatkın, belki İtalyanca. Bilmiyoruz ki yorum yapabilelim. Herneyse ikinci bir mevzu daha var ki şudur: Müziğe göre değişir, türe göre değişir: Herhangi bir Türk Sanat Müziği parçasına İngilizce söz yazın, hadi bakalım. Nasıl abes kaçacağını, nasıl sırıtacağını söylemeye bilmem gerek var mı?

  Ha şahsi görüşüm rockta Türkçe söz gayet de güzel yazılır ama ciddi yetenek lazımdır. Ama metale uymadığı kanaatindeyim. Bir zaman sanırsam Atalay bunu çok güzel açıklamıştı. Seslerin yapısı, uzunluğu kısalığı falan, gayet teknik ve güzel bir açıklama getiren bir yazıydı...

  Velhasılı bu, türe göre, o müziğin çıktığı yere göre değişir diyorum. Oyum da 1. şıkka gidiyor...
   
 13. Aslında bana göre bu anketin başlığı, "İngilizce şarkı yazmak özentilik mi?" yerine "Yabancı dilde şarkı yazmak özentilik mi?" olmalıydı :roll:
   
 14. rock müzik forumu olduğu için müzik türünün rock olduğunu düşünerek rock müziğe fonetik açıdan en uygun dilin ingilizce olduğunu belirtmek istemiştim ama bundan böyle açıklamalı yazarım :) senin dediğine geliyor işte bu aşamada söylediğim şey de zaten..
   
 15. Bu konu tartışılırken Türkçe sözler üzerinde uygulanan sansüründe hesaba katılması lazım bence.

  Eğer biryerlere gelmiş veya gelme aşamasında bir grupsanız bu sansür olayı yüzünden İstediklerinizi, düşündüklerinizi tam olarak müziğinize yansıtamamaya başlıyorsunuz Türkçe söz yazıyorsanız eğer. Maç pankartlarında veya şarkı sözlerinde İngilizce kullanılmasının ''karizmatik'' olduğunu düşünen belli bir kesim olmasına rağmen; Ben müziğini kendi dili olan Türkçede ''özgürce'' olarak yapmak isteyen ancak buna izin verilmediği için yapamayan kesimin daha fazla olduğuna inanıyorum. Tabiiki birde İngilizcenin pazara açılıp daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayan dünya üzerindeki en etkili dil olduğunu inkar etmememiz lazım.

  Aslında bu olay bence yaşadığımız coğrafyaya ve bu coğrafyada yıllardır süregelen kültüre kadar uzanıyor. İngilizce konuşan ülkelerde Türkçede olduğu gibi yasaklar yok o yüzden tamamiyle istenilen şekilde yazılabiliyor; albümünüzün üzerine ''Parental Advisory, Explicit Lyrics'' yazısı yapıştırılmak şartıyla. Bence bu ''sansür'' koymaktansa çok daha medeni bir çözüm. Kültürel olaya gelince İngilizce yazılan sözlerde; ne bileyim bir bakın buram buram cinsellik kokan sözlerde var ve bu nerede oluyor? Seksin tamamiyle doğal bir olay olduğunun kabullenildiği ülkelerde. Bizim gibi bir erkekle göründüğü zaman ''aile meclisi'' tarafından ölüm cezasına çarptırılan ülkelerde değil. Siyasi yapıyı sivrice eleştiren sözlerde yazılıyor, peki bu nerede oluyor? İnsanların Sırf düşüncesini dile getirdi diye yıllarca hapis yatmaya mahkum edilmediği ülkelerde...

  Kısacası ben kimsenin (ticari kaygılar hariç) müziğini yabancı bir dilde yapmak istediğini düşünmüyorum; Saygılar.
   
 16. Düşününce en çok Mahcem'e hak verdim. sonuçta İngilizce belki biraz da kulak alışkanlığı yapmış artık bizde çünkü dinlediğimiz müzikte en çok kullanılan dil.
  Bu konuda biraz daha kafa yordum ve bir şarkıda anlatmak istediklerini en iyi anlatabildiğin dilde müzik yapmalısın düşüncesine ulaştım. Önceki mesajımda anlatmak istediğim olay tamamen piyasa şartlarına uyum sağlamanın avantajıydı.
   
 17. özellikle rock müzik ilk kez ingilizce yapıldı. tüm dünyada herkes kendi diliyle sonradan yapmış bu müziği. doğum yeri zaten Amerika. bu noktada bir şarkıyı (rock için konuşuyorum) ingilizce dinlemek çok daha zevk veriyor bana. çünkü bence bu dil ve bu müzik özdeşleşmiş halde. ayrıca bir şarkı yazarı olarak yukarıda bir arkadaşımın da bahsettiği gibi özgürce yazamıyorum türkçe olarak. ingilizcenin bu noktada da tanıdığı bir özgürlüğün varlığı şüphesizdir. ama bu genel görüşüm. yoksa tabii ki her an geçerli değildir. Mahcem abinin de dediği gibi şarkının hali, tavrı sözleriyle bütünlük oluşturmalıdır. türkçe hissedip ingilizce söylemek doğru bir yol değildir. benim oyum da birinci şıkka gitti. ingilizce LeftEyeNine'nın da dediği gibi işitsel bir estetiğe sahip. ayrıca evrensel bir dil. samimi olunduğu sürece ingilizce yapılsın ya da aynı şekilde türkçe yapılsın.
   
 18. Abi bu adam hep haklı olmak zorunda mı ya?? :p

  Katılıyorum...
   
 19. ingilizce'de kelimeleri nasıl oluyorsa daha kolay yuvarlayabiliyoruz. bu yüzden müzikğin üstüne ingilizce söz oturtmak çok kolay oluyor. ben kendi yazdığım parçaların 5'te 1'ini falan başkalarına çalıyorum. beğenmiyorum çünkü. sorun da söz, kendimi türkçe ifade edebiliyorum ama ifade ettiğim şekilde müzğe yansıtamıyorum. hep hece fazla ya da az kalıyor. ama ingilizce'de bu olay çok kolay aşılıyor. hele adamların "-tion" eki kafiye olayı için acayip bir kolaylık. ya da "-er, -ie" diye biten sözcükleri. herhalde bu yüzden rock'ta ingilizce'ye alışığız.
   
 20. rock müzik fonetik açıdan ingilizce'ye en uyumlu dildir..
   

Bu Sayfayı Paylaş