Pedal Önerileri (Yardım)

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda MakeMeSpinn tarafından 24 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar gitar çalmaya yeni yeni başlıyorum ve yakın zamanda basit rock/metal parçaların coverları için çalışıcağm.Cover için bana ilk etapta gerekli olabilecek pedal,effector'leri önerebilir misiniz? Çalacağım tarzlar daha çok hardrock, indie-pop-punk rock ve çoğunlukla metal soundlu parçalar olacak.

  Ve biliyorum biraz klasik bir soru olacak ama parça coverlarken sizce tab mı ya da nota ile mi çalışmalıyım? Etrafta notanın, çabucak gitar öğrenmek isteyenler için gereksiz ve vakit kaybı olduğunu söyleyen insanlar da var tam tersini savunanlarda.Bence bu konuda, müzisyenliğe uzunca yıllarını vermiş tecrübeli insanların söz sahibi olup konuyu yönlendirmesi daha doğru gibi.

  Şimdiden teşekkürler..!
   
 2. selam ılk etapta pedal olayına o kadar gerek yok saglam bır amfin varsa. saglam bır amfıden kastım cleanını sevdıgın ve ıstedıgın zaman amfıyı heavy metal sevıyelerıne kadaar boost edebıldıgın bır amfı. hani dersen kı bende bır black face var ozaman hemen bır tube screamer edınerek olaya baslayabılırsın.

  nota yada tab sonucta hepsi basman yeri gosteren isaretler. uzerınde roman rakamalrı olan saatlerde var latin rakamı olanlarda her ıkısıde aynı zamanı gosterir. yeni baslıyorsan tablardan ılerle diye bır tavsıye verebılırım. zaten karmasık olan baslangıcını bırde nota aralıklarını ezberleyerek dahada karmasıklastırma derim .
   
 3. Merhaba. Tab programları genelde notaları da veriyorlar. O açıdan derdin olmasın. Dersen ki "benim amacım profesyonelce çalmak, pratiğin yanında eksiksiz bilgi sahibi de olup mümkünse para kazanmak", o durumda öyle veya böyle zamanla da olsa iyi nota okuman gerekecek. Tabii tabdan ve notadan önce kulak gelir. Zira ikisinin de olmadığı yerde seni ancak o kurtarır.

  relic dostumuzun dediklerine de dayanarak pedal konusunda söyleyebileceğim fazla da bir şey yok. Bence iyi (ve tabiiki de kendimize göre hayal ettiğimiz) bir tonun temeli gitar ve amfidir. Bence, en sağlıklı ve doğal drive tonu amfiden alınandır. Güç doğallık açısından amfiden sonra lambalı pedal ve preamplar, gereken yerde de kullanımak üzere Tube Screamer tabanlı pedallar gelir benim için. İsteğe ve tarza göre kaliteli bir clean ton ise zaten iyi bir amfinin tabiatında olmazsa olmazdır. Tabii bunlar benim kişisel görüşlerim.

  Bence, öncelikle şunları bir gözden geçir derim. Amfinin clean tonuna ve drive seviyesine güvenin ne derecede? Cleanler indie, pop gibi tarzlarla daha blues temelli hard rockı aynı anda kaldırabilir mi? Kendi drive seviyesi sence yeterli mi? En fazla TS tabanlı bir pedalla heavy metal seviyesini yakalayabilir misin? (Hani Boss MT2, Metal Muff tarzı pedallarla da sert tonlar yakalamak elbette mümkün ama, işin içine doğallık girince benim kişisel tercihim, tonu sertleştirmek adına amfi drive'ını bir overdrive pedalı ile boost etmektir) İhtiyacın olan ses seviyesi nedir? Evde mi çalacaksın yoksa uzak sayılmayacak bir zamanda sahne, stüdyo gibi ihtimaller var mı? Bütçe nedir?
   
 4. Aslında iyi ve kaliteli bir amfiyle başlamanın bende daha faydalı olacağını düşünmeye başladım son birkaç gündür ama er ya da geç pedallarla tonu desteklemek şart gibi görünüyor.

  Henüz beginner olduğum için bir grupla çalacak seviyede değilim.Ama çalışıp, kendimi geliştirmek için çok vaktim olacak.Şuan için sadece çalacağım coverların tonunu yakalamak istiyorum.

  Forumdan birkaç arkadaşla görüşüyorum. Marshall Mg30dfx, İbanez Tbr15 gibi amfiler var, fiyatları 200-270 arasında. Ama eğer maddi durumum el veriyor olsaydı hiç düşünmeden Line 6 Spider Jam alırdım.Bu arada kullandığım gitarda ec1000deluxe.
   
 5. selam. yeni başladiysan hiç bir şeye gerek yok.. iyi bir plug-in sana istediğin soundlarla ne yapabileceğini gösterecektir.

  paralar saçip alacağin ekipmandan iyi bir program ve ses karti ile çok çok daha fazlasini alacağina sana garanti edebilirim..

  soundlara hakim olduktan sonra artık elindeki para ile de mantıklı bir şeyler yaparsin.

  çünkü teknoloji o kadar ilerledi ki bugünkü profesyonel stüdyolar bile aslında software kavramını kullanmaya başladi. aslında her şey elinin altında. ;)
   
  MakeMeSpinn bunu beğendi.
 6. ikinci olarak.. her iki kavramında kendilerine göre getiriler ve götürüleri var. nota işine girersen zamanından gider ancak her şeyin özünü kavrarsin yolun sonunda..

  tabletürleri göz önüne alirsak zamandan kısabilirsin, yeterince çalişirsan şarkılar çalabilirsin ama asla tam olarak geliştiğini göremezsin.. tuşesi var, verdiğin duygusal boyut var. var oğlu var. tab bunlari sağlamıyor..

  şöyle bir tavsiye verebilirim.. parmaklarin açilana kadar hizlanana kadar tab oku.
  parmakların yeterli seviyeye geldiğinde tekniklere geç... bol bol lick arat youtube dan ve tarzini yansitan tekniklere çalış.

  tekniğin yeterli seviyeye geldikten sonra eğer gerçekten gitar çalmak istediğine karar verirsen kafanı kırar ve notalarin içinde bulursun kendini zaten.. buna kimse engel olamaz.
   
  MakeMeSpinn bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş