Midi Klavye ile ilgili

H

headhunter

Arkadaşlar forumda o kadar baktım ama bulamadım.. bi kaç ipucu gördüm ama yapamadım..

çalma açısından tamam ama bu tarz elektronik işlerden anlama açısından iyi diilim..Reasonda bi iki şey yapmam lazım geldi ancak mouse la akor yazımı beni çok kastı..

Neyse konuya gireyim.. Casio ctk 481 midi klavyem var alırken bilgisayara bağlanır dedi.. neyse midi in out kısımlarını kalvye ye ve ordan çıkan kabloyu ses kartının com portuna takıyorum.. ancak reason ı açtığımda bişey yazamıyorum(not Reason a yeni başladım.. ve sadece bir kısım akor dizilimlerini yapıcam efektli falan )

Bana biraz yardımcı olsanız acaba donanım açısından ses kartında mı bi hata yapıyorum..

yada ses kartım soundblaster yanlış mı midi kalvye bağlama açısından..

onuda geçtim..

Sıfırdan anlatsanızda olur..

abicim nasıl bi bağlantı kullanın.analdığım kadarı ile bağlantında problem yok ama.neyse nmidi kablo denen bağlantı kabloları ile bağlıyosun midi klavyeni bilgisayarına.sonra ses kartı olayından midi seslerini falan açıyosun.sonra kullandığın programa ses kartını tanıtıyosun.bunları yaptın mı?sonra kayıt yapacağın kanalda midi port u seçiyosun.mesela ben cubase de kullanmıştım.in divise yazan yere midi port 1 gibi bi ibare var onu seçiyosun.bunları yaptın mı?eğer bu tip ayarları yapmadıysan kayıt yapmaz ve ses çıkmaz.sen bu ayarları yap bi dene.bunları yaptıysanda ne elr yaptın daha ayrıntılı yazarsan daha rahat yardımcı olurum.kib.kolay gelsin.hepiniz müzikle kalın.:D

Hocam aynı konuyla ilgili ben de muzdaribim arkadaş yazmamış siz tam açıklamamışsınız. ben tam yazayım:

CTK-418 ve sound blaster pcı 128. Midi joistik kablosu aldım ve ses kartının sarı joistik soketine soktum. bir tane de boşta kablo kaldı. klavyenin arkasındaki in ve outlarını taktım.Device'ı "sb pcı external midi olarak" değiştirdim. Benim bildiğiim şu haliyle çalışması lazım ama arkadaş driver lazım dedi. Ama driverla ilgili bir sorun değil. bu güne kadar küçük midi programlarıyla bilgisayarın klavyesinde çalıştım. Ha bu arada creative oyun kumandası bağlantısı düzgün çalışıyor diyor?

KB PİANO
ALDO'S PİANİTO
QUARTZ AUDİO
LOGİC FUN E_MAGİC

Ama galiba sorun sürücüyle ilgili taktığım bağlantı noktası bir joistik bağlantı noktası ve sürücüsü gameumun? adında bir program.sanırım joistik olarak görüyor. Prgogramı notpadle açtım içinde midi ile alakalı hiçbir şey yazmıyor. casio'un sitesine girdim başka bir ürünün usb driverı var. Sanırım bu driver gene windovsun içinde bir yerden kopyalanıp yapıştırılacak? acaba?

KB PİANO
ALDO'S PİANİTO
QUARTZ AUDİO
LOGİC FUN E_MAGİC

Ama galiba sorun sürücüyle ilgili taktığım bağlantı noktası bir joistik bağlantı noktası ve sürücüsü gameumun? adında bir program.sanırım joistik olarak görüyor. Prgogramı notpadle açtım içinde midi ile alakalı hiçbir şey yazmıyor. casio'un sitesine girdim başka bir ürünün usb driverı var. Sanırım bu driver gene windovsun içinde bir yerden kopyalanıp yapıştırılacak? acaba?

hamoglan demiş ki:
KB PİANO
ALDO'S PİANİTO
QUARTZ AUDİO
LOGİC FUN E_MAGİC

hocam dediğin programları kullanmadım ne desem yalan olur.ama cubase ve cake walk kullandım.bu programlarda bi kanal açıp sonra inputunu midi in olarak gösterince ses çıkmaya başlıyodu.yanii aynı sorun senin programlarındada olabilir.aslında bu bir sorun değil.program böyle yazılmıştır.yani öyle bağladım hadi çalıyım şimdi diyince ses çıkmıyo aletlerden.bunu bi dene.dediğim gibi bi kanal aç.sonra o kanalın in put ayarını midi in olarak ayarla.ve öyle dene ses geliyomu.yada kaydetmeye geçi çaldığında ses gelmese bile orda notalar gözükmesi lazım.ynai sesin çaldığını kayıtta program aynen yazmaya başlar.notaya döker.bu işlemi yapıyomu ses olmasa bile buna bi bak.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Geri