Zil Temizliği

Selam arkadaşlar
Turk zillerini temizliyici kimyasallarla temizlemenin zili kararttığı duyuyorum genel olarak ama ne kadar doğru ne kadar yanlış bi fikrim yok.Ben Masterwork resonant serisi zilleri kullanıyorum ve bu ziller brilliant finish.
Bu zilleri temizlemek için neler kullanmayı tavsiye edersiniz?deneyimleriniz nelerdir acaba davulcu arkadaşlar?
Teşekkürler

satılıyo heryerde cymbal polish denen olay bööle tenekede 10 dolarmı 10 milyonmu ne ööle bişy en dorusu bu iş için yapılmış maddeler bence. bööle limon falan veya çamaşır suyu zart zurt gibi işler anlamsız. bunun için yapılmış bi kimyasal var zaten niye kasasınki diğer yöntemleri

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Zil temizliyici kimyasalların Turk zillerin(İstanbul,masterwork,.turkish v.s) i karartığı soyleniyo genel olarak

ya işte bu cilasız zillerde iyi sonuç vermiyo zaten onu bende gözledimde senin ziller için kullanabilirsin bu dediğim dalgadan. cilasız ziller iiçinde en iyisi nemli bez diyorum ben. yavaş yavaş ovunca tüm lekeler çıkıyo gerçekten

ben de hemen birşey sormak istiyorum:
zilleri silmesek,üzerindeki oksitlenmeler dursa yani, zile görünümü dışında bir zarar veriyor mu? Sesinde falan bir değişiklik olur mu yani?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
gokhanbak demiş ki:
ben de hemen birşey sormak istiyorum:
zilleri silmesek,üzerindeki oksitlenmeler dursa yani, zile görünümü dışında bir zarar veriyor mu? Sesinde falan bir değişiklik olur mu yani?

Bildiğim kadarıyla Briliant finish zillerde oksitlenme pek olmuyo ama cilanın koyulaşması,solması gibi bi durum var.Traditional denilen cilasız zillerde ise dediğin gibi oksitlenmeden kaynaklanan bi yeşillenme oluyo.Ayrıca gene bildiğim kadarıyla bu oksitlenme ve diğer lekelerin(baget,parmak v.s) oluşturduğu katmanlar zilin daha bir ''dark'' saound cıkarmasını sağlıyor.Temiz ziller daha açık ''bright'' tonlar verir.Dark sound seven davulcuların zillerini temizlemediklerini(Özellikle Jazz davulcuları) ve o oksitlenmenin getirdiği koyu sesli zilleri kullandıklarını duymuştum...
(Not:Ben bildiğimi düşündüğüm şeyleri yazdım yanlış bi şeyler varsa lütfen düzeltin)

tabi limon bi kurursa zilin üstünde aylarca çıkmayan lekelere de dönüşebiliyo. kesinlikle verimli bi yöntem değil. dediğim gibi zil temizlemek için zil temizleyici kullanılmalı bence . yani adı üstünde zil temizleyici maddesi hehe

Yerli zillerde limonlu bulaşık deterjanı yıllardır mükemmel sonuç veriyor bana (İyi temizlemek şatı ile)
Ama diğer markalarda polish tarzı şeyler öneririm. Ayrıca oksitlenmeler kesinlikle rezonansı etkliyor.
Tercihe göre kimisi temizlemiyor daha dark sesler alıyor. Zillerin bakımı kesinlikle ömrü bir hayli uzatıyor.

esasında oluyor aynı zil setinden bi tane daha aldım baya bi fark var sesleri arasında. tabi türk zilleri için deişik olabilir onlarda pislikten öte bide oksitlenme gibi bi olay oluyo yeşil yeşil. kısacası 4-5 senelik bi crash ile yesyeni bi crash arasında baris bi sustain farkı vardır ...

Kesinlikle haklısın.
Az buz farkda değil sesteki fark.
Babamın 70'lerden kalma Zildjian ride'ı var.
Kullanmıyorum ben. Çok karanlık bir zil.
1000 € veren var zile.
Herkesin duymak istediği ses farklı..

Zılın üzerındekı oksıtlenme ve kırlenme sonucunda zılın sesınde ve sustaınde degısıklıkler olur...
tabı bu zewk meselesı...kırlı oksıtlenmıs zılın tonunu sewen ınsanlarda var bızzat hıc temızlemeyen cazcıları bılıorum....

esasında o benim eski seti kullanıyorum hala rock falan çalıyorum gerçi ama ne bilym heralde kulağım alıştı onlara. böle çok kontrollü geliyo sustaini tam istediğim yerde bitiyo zilin sesi ( veya tam alıştığım yerde hehe ) yenileri kullanırken böle bi garip oluyo çok parlak geliyo ( ki aynı marka model bir set düşünün)

Ben zillerimi elımden geldıgınce temızlemeye calısıorum.fakat coook verımı bı temızleme olmuyo tabe.bı parmak ızı ıcın bıle nekadar ugrasıorum(davulcular bılırler) bende aynı model zıllerın farklı modellerını kullanıyorum.ve degısıklıklerı hıssedebılıyorum.ılk aldıgımdakı ses ve tını bendede yok maalesef.ben patlayan ve sustaını dewam eden zıllerı sewıorum...

valla onu tam olarak bılemıorum ıste.ama sanırsam kısa surede yapılabılecek bısı yoktur.babaların yagları yenılenebılır ama dedıgım gıbı bu hemen oyle 5senede falan olucak bı durum deıldır.davulu kullanmayla alakalı bısey.aksamların paslanmasını falan onleyebılırız.bunlar hep ortamla alakalı seyler...zamanla davul aksamları ve babalar paslanabılır.pas cozucuyle falan halledılır herhalde.bende tam bılemıorum.

Arkadaşlar peki oksitlenmiş ziller için ne gibi bi çözüm önerebilirsiniz... Piyasadaki cleanerlar vs sanırım oksitlenmeyi sadece azaltıyormuş yada önlemek için filan diyorlar şu an elimde ciddi oksitlenmiş ride ve hi-hat i bu cleanerlar ile farkedilebilicek kadar temizleyebilirmiyim yoksa pek işe yaramaz mı ?

abi esasında metpar diye bi olay var çok çok çok önermiyorum ama harbi işe yarıyo nevar ne yok söküyo zil üstündeki kir pas oksit ayna gibi yapıyo ama feci bi kimyasal bişy böle zilin rengi falan değişiyo yani acayip bi şekilde parlamaya falan başlıyo zil ( brilliant finish olmasa bile hehe ). oksitlenme işi için genelde fazla bronz karışımdan olduğunu duydum. sanırım bi adet türk hihati ve bi de türk ride ına sahipsin. genelde onlarda oluyo çünkü bu tip işler. zillerin senin için çok çok deerli deilse nası olsa vuruyorum daha fazlası zaten olamaz diyosan benim gibi deneyebiirsin bu metpar denen olayı henkel ve 404 ün ayrı ayrı 2 ürünü var ikiside aynı ama bi bak dene

Ziller dışında davula yapılabilecek temizlik var. Ben arada sırada derileri söker ve tomların içindeki ahşapı çok ince telli fırça ile temizlerim. Ahşap ayrılabilecek ufak parçları temizlersin böylelikle. Ayrıca derileride nemli bir bezle silerim. Böylelikle takılmış deri üzerinde kulağa dayalı akor yapmaktansa daha oturaklı akorlar yapabilirsin. Pedal üzerinde de bakım yapılabilir.
Oksitlenmiş zillere ise yapılacak çok fazla bişey yok. O kimyasal karışımı denedi bir arkadaşım. Bi süre ciddi yaradı işe. Pırıl pırıl oldu zil, sese de inanılmaz yansıdı. Ama oksitlenmenin dönüşü çok fena oldu. Daha da arttı yani. Bende önermiyorum..

Geri