Rock Konser Seyircisinin Evrimi

'Müzik - Genel' forumunda raccoon tarafından 27 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Nette denk geldiğim ve gerçekten bir fotoğrafın veya bir resimin veya da bir karikatürün görüntüsü dışında altında çok farklı şeyler yattığına bir kez daha şahit olduğum bir çizim. Beni çok etkiledi. Tüm dünyadaki ve Türkiye'deki 60'lar ve 70'lerdeki devrimci özgürlükçü ruh, 80'lerdeki o asi ve isyancı duruş, 90'lardaki anlamsızlık ve 2000'lerdeki herşeyin ruhundan kopuş ve teknoloji meraklılığı... O hep gördüğümüz maymundan insana evrim insandan tekrar maymuna dönüş gibi çarpıcı gibi geldi bana bu çizim. Sizlerle paylaşayım dedim.

  evrim.jpg
   
  Cabwaystar, Özgür ÖNER ve customshop bunu beğendi.
 2. son kare zaten konserin kendisi için değilde bende oradaydım havası için.
   
  Devahi ve raccoon bunu beğendi.
 3. Geçen günlerde nerede gördüğümü hatırlamıyorum bir konserde önceden insanların çakmak sallayarak genellikle slow şarkılara eşlik ettiği durumu şimdilerde yerini cep telefonuna bırakmış olarak gördüm. Yargılıyormuyum bu bana düşmez ancak eğreti geldi nedense...
   
 4. rahatsızlık veriyorsa sana bana düşer. çok yaşlı bir müsizyen dostumun (yaşlı için çok küfür eder görürse) yıllar önceki siyah beyaz fotoğraflarına bakarken gördümki herkezin arkasında birer combo amfi var. davulda mikrofon yok. sadece solist kabinlerden geliyor. dedimki ne kadar kötü kimbilir nasıl zorlanıyordunuz. nasıl duyuruyordunuz sahnede sesinizi. oda dediki bana esas şimdi kötü. önceden insanlar müzikli yerlere karı kız götürmek tepinmek sarhoş olmak için değil müzik dinlemek için gelirdi. şarkı bitene kadar kimse çıt çıkarmazdı. bitince alkışlarlardı. nean dertala geri dönüş var. o yüzden yargılamak ve sorgulamak bize düşer. sorgulamazsak eleştirdiğimiz şeyin bir parçası oluruz.
   
 5. Ben yargılıyorum. Millet fotoğraf ve film çekmekten konseri izleyemediği gibi, bize de izletmiyor. Ben ve kız arkadaşım sahneyi görmek isterken, önümüzde bir fotoğraf makinası ve cep telefonu tarlası..

  Anı yaşa arkadaşım. Facebook arkadaşlarınla herşeyini paylaşmak zorunda değilsin.
   
 6. Farklı açıdan yaklaşayım, yapılan kayıtlarda genellikle o kadar kötü ki ne ses duyuluyor, ne görüntü var doğru düzgün, ne bir açı. Yani bir işe de yaramıyor yapılan kayıtlar bir çoğu açılıp tekrar izlenmiyor bile. Sahnedeki sanatçıların büyük çoğunluğu kendisini kameraya kaydeden insanlar görmek yerine, parçasını söyleyen insanlar görmeyi tercih eder herhalde. Olayın büyüsü kaçıyor herkesin elinde bir sürü kamera görünce konser alanında. O atmosferi doya doya yaşamak daha mantıklı geliyor bana. Çok sevdiğin bir parçası olur grubun/sanatçının kaydını yaparsın ama konser boyunca kayıt modunda takılan insanları anlamıyorum.
   
 7. beni en irite eden görüntü ise 2005 yada 2006 da harbiyedeki paul weller konserindendi.kimin konserine geldiklerinden bile habersiz en önde duran kelli felli korumalı protokol gurubu 2 yada çok değil 3. şarkıdan sonra kalkıp gittiler. geriye kalanların çoğunluğu son şon şarkı cümlesini duyar duymaz kalkıp gitti.şarkının bitmesini bile beklemediler. sahnede duran ve gece boyunca hiç çalınmamış bir piyano vardı. içimden bu adam bunu süs olun diye getirmedi düşüncesi geçiyordu. sonunda salonun dörtte biri daha konser ortasında büyük bir terbiyesizlik vede gürültüyle konser alanını terk etti. paul werrel piyanoya geçip kalan seyirciye işte şimdi gerçek dinleyiciyle baş başa kaldık dedi. herkez herşeyin farkında. utanılıcak bir sahne. 3 yada 4 sene önce istanbul efes pilsen blues festivalinde peçeteye istek yazıp sahneye götüren adam gördüm. uzakdan adama benziyordu en azından. mecburen yargılıyoruz zorunlu hale getiriyorlar :)
   
  sereftalasci bunu beğendi.
 8. Anlattığınız iki hadisede içler acısıymış, üzücü. Paul Werrel'ın farkındalığı ve bunu belirtme şekli ayrı güzelmiş ama :)
   
 9. Çek fotoğrafı face'e koy, twitter'dan konsere gittiğini yaz millet seni bi bok sansın. Sosyal medyanın maymunu olduk iyice. İnsanın doğası teknolojiyle özdeşleşince "ben" olgusu had safhaya ulaşıyor, popüler kültürün maşası haline geliyoruz gün be gün. Bencillik tatmini, başka hiçbir şey değil. Yahu bırak, konserin keyfini sür. Madem kamerayla ilgilencen git youtubedan milyon tane live performans var onlara bak hem paran cebinde kalır. Ama yok maksat konserden zevk almak değil, içgüdülerin koyunu olmak.
   
  Gökberk Karakavuz ve aiyiadam bunu beğendi.
 10. Hocam aslında genellemek yanlış. Herkes gittiği konserden anı olarak tutmak isteyeceği bir kaç görüntü olmasını ister. Bu fotoğrafta olur video da. Yargılayamayız dediğim bu. Ancak malesef bunun cılkı çıkarılmış durumda. Eminim siz de bundan yakınıyorsunuz. Örneğin eğer saha içi gibi bir yerden konseri izliyorsanız ister istemez sinirleniyorsunuz bu duruma. Hatta bazıları daha da ileri gidip tüm konseri çekiyor bu dahada içler acısı bir durum.
   
 11. Yıllarca bekleyip sonra konserde elinde cep telefonuyla devamlı kayıt yapmak mallıktan başka bir şey değildir. Facebookta yediğinin içtiğinin fotosunu paylaşan , tuvalete sıçmaya gitse durum güncellemesi yapan nesilden ne hayır gelir. Artık eskisi gibi müzik dinleyicisi kalmadı zaten . Eski konserleri beklemek biçarelikten başka bir şey olmaz. Artık öyle die hard fun olayı yok neyazık ki.
   
  Devahi bunu beğendi.
 12. ben bazen kendime kızıyorum. konsere gittiğim zaman gitariste bakmaktan konseri izleyemedim diye. ekipmana bak tekniğe bak sololarda hipnotize ol. ama sonuçta enstrüman ile ilgili birisi için deneyimdir. benimde bunu çekmem gerek dediğim görüntüler olmuştur. ama tadında bırakmak lazım. şova dönüştürmemek lazım. bütün konseri vizörden izlemek nasıl bir keyif verebilirki. sırf senin arkadaşların orda olduğundan emin olsunlar diye bütün konsere tecavüz etmenin anlamı yok. bir benzerini toplu taşımadada yapıyorlar. yolculuğu yalnız çekmek istemiyorlar bütün yol boyunca sohbet dinliyoruz. hepsininde başı çevreye saygı duymamakdan kaynaklanıyor.
   
 13. Kesinlikle katılıyorum. Gençlere öğüt: Konserlerde denk geldiğiniz yaşça büyük kişilerin(45-60) nasıl konseri izlediğine iyi bakın. Örnek alın. :)
   
 14. çizimde dikkatinizi çektimi bilmem çizimlerde her karede birde simge var. ama en sağda yok. kimliksiz bakış açısı olmayan bir nerde durduğunu nerde olduğunu bilmeyen insanlar....
   
 15. 90lar yumruk çünkü sol görüşün komunizmin yükseldiği ratm gibi grupların patladığı yıllar
   
 16. 68 kuşağının ruhuyla kıyaslanamaz olsa dahi, böyle bir şarkı var yahu, iyiydi Tom amcalar. Metal için çöküş, rap, punk, alternatif rock ve tabii grunge'ın yükseliş yaşadığı yıllar.

  Kominizmin yükseldiği derken :)

   
 17. gençler arasında tabiki :) dev-lis liler falan :D
   
 18. gene müziğe siyaset kokuları bulaşıyor. bahsi geçen dönemde çiçek çocuklarda insanlar zaten sınırları ve din dilk ırk ayrımını reddedediyorlardı. o yüzden bu kadar kalabalıklardı samimilerdi. birlik vardı. helter skelter dönemlerini incelemenizi öneririm. başlığında çok dışına çıkmışız. ocakta yemeğim var kolay. iyi günler...
   
 19. 90'larda bir umursamazlık ve burnu havadalık vardı bence yahu, konsere çıktıkları kıyafetlere bakarsak bunu destekler sanırım, siyasal etmenler o kadar da etkilenmiş gibi görünmüyor şahsi fikrim. Alternatifleştirme uğraşı, rap'ın parlaması, dünyada sosyalizm bloğnun parçalanması, bunun öncesi, sonrası, sağlam toplumsal psikanaliz konusu. Neyse siyasete girdik gerek yok yahu.
   
 20. bu siyaset değil ki olan biteni konuşuyoruz :) abi bir düşünce akımı vardı ama tom morello'nun yumruğu, soundgarden falan bunlar unutulmaz
   

Bu Sayfayı Paylaş