Anlık Tatminlerin Sonsuz Mutluluğa Katkısı

'Forum Meydanı' forumunda tretorian tarafından 3 Temmuz 2005 tarihinde açılan konu

1. sex, bilgisayar oyunları, müzik, bisiklete binmek, tatile çıkmak, belki dondurma yalamak... hepsi insana az da olsa mutluluk veren şeyler..
    peki bunların sevgiye.. sonsuz mutluluğa ne katkısı var.. niçin yaparız bunları?? sadece anlık rahatlamalar için mi..??

2. bu sıraladığın şeyler bence her insan için farklılık gösterir..kimisi anlık bir mutluluk ,rahatlık için bunları o an yapar ama buna rağmen sonsuz mutluluk diye bahsettiğin kavrama yaklaşamaz bile..kimisiyse bu şeylerin belki bir çoğunu yapma hayaliyle yaşar,yapamaz ama yine de sonsuz bir iç huzur ve mutluluğu vardır...

kendi açımdan konuşayım..
    Bilgisayar oyunları:O an ki can sıkıntımın geçmesi içindir..bir kaç istisna hariç..Bu istisnalar da bağımlılık yaptığı için istisnadır..

müzik:benim için olmazsa olmazdır..Anlık birşey değildir benim için..Hayatımda şuana kadar hep olmuş ve hep olacak birşeydir..Benim sonsuz mutluluğuma büyük bir etkisi vardır.

tatile çıkmak:anlık bir istek olmadı hiç..hep özel anıların olduğu zamanlardır benim için..ve bence insanın ömrüne ömür katar ve sonsuz mutluluğa katkısı büyüktür..

şuanda aklıma başka birşey gelmedi..sanırım daha sonra birşeyler daha eklerim.. :roll: :)

3. Bence insanlar anlık yaşadıkları için artık, anlık mutlulukları, sürekli olanlara değişiyorlar ve mutsuz oluyorlar :(

4. Çok harika bi konuya temas ettin. Bence bu küçük mutluluklar, senin doğadaki yerini korumak için var. Yani demek istediğim, insanın bu küçük şeylerle mutlu olması, onun bir şekilde hayata bağlanmasına sebep oluyor. Böylece, intihar, ölüm gibi şeyleri düşünmüyorsun. Yani sistemin dışına çıkmak istemiyorsun. Doğadaki yerin korunmuş oluyor. Bir bakıma kandırılıyoruz yani.
    Saçma ama, bence böyle...

5. haklısın aslında.. bu anlık tatminler ve küçük mutluluklar insanın beynini uyuşturuyor.. bunlara magazin haberlerini, televoleleri bile örnek gösterebiliriz.. insanlara hiç bir şey kattığı yok bunların. ama insanlar bunlarla ilgilenirken başka şeyleri düşünemez oluyorlar ve hayatında ki kötü giden olgulardan ruhlarını uzaklaştırmış oluyorlar.. ama mutluluğu aramak ve onu bedeninde hisstmek varken, insanlar neden bu kolay mutlu olma yöntemlerini seçip, özünde mutsuz kalıyorlar.. burası bir muamma...

6. Kolaya kaçıyorlar ??

7. Karışık bi konu...
    Bence bu tür olayların bi karşılığı bunalr günlük hayatımızın bi parçası matrix vari diyebiliriz :D

8. Şahsi fikrim, sonsuz mutluluğun ütopik bi fikir olduğu yönündedir.. Yani devamlı aranıp, bulunamadığını varsaydığımız his.. Kim bilir belki kimi zaman yakalıyoruz, hatta belki bizzat yaşıyoruz, ama "sonsuz mutluluk" takıntısıyla farkına dahi varamıyoruz..
    Anlık tatminler ise aslında tatmin olunan şeye göre değişir.. Kişi kendine zarar vermeyecek, akıl ve ruh sağlığını kötü yönde etkilemeyecek tatminler bulmalıdır.. Bisiklete binmek ya da PC oyunlarından bahsetmiyorum.. Daha genel anlamda, ruhsal tatmini baz alıyorum (ki bedensel hazların geçici we aldatmacadan ibaret olduğunu düşünüyorum). Sonuç olarak (kompozisyon tadında oldu ama), anlık tatminler kişiden kişiye değişmekle birlikte, etkileri de aynı dozda değişiklik gösterir.. Bana göre beni yıllarca huzurlu kılıcak minicik bi mutluluk, bi başkası için geyik muhabbetidir, saçmalıktır..

9. mutluluğun tanımı nedir ki? önemli ya da önemsiz anlamlı yada anlamsız.önemli olan ne kadar çoğu insan diğer insanlar mutlu olsun yada o mutlu olsun dese de sonuna bende mutlu oluum demeyi eklemeden yapamıyorlar.Yani demek istediğim mutluluk küçümsenecek kadar küçük ya da anlaşılamayacak kadar zor bişey değildir önemli olan kişinin nasıl düşündüğüdür.kişi kendini karşısındaki kişiye baktığında mutlu hissediyorsa bu mutluluk ölümsüzdü.o anın sonsuzakadar sürmediğini aslında o anın gerçek gerçek sandığımızın hayal olduğunu kim inkar edebilir?mutluluk ence ölümsüzdür. Kişiden kişiye değişmez. Çünkü mutluluk o bireyin kendisi sayesinde var olur.Diğer insanlar varsın onun mutlu olduğu şeyden zevk almasın.

10. insan zaten herşeyi mutlu olmak için yapıyor.
    burada insanın kişiliği daha çok söz sahibi çünkü herkesin mutluluk anlayışı farklı.kimi mutlu olmak için çok şey ister,kimini de bir bardak çay bile mutlu eder.
    küçük mutluluklar bana yaşadığımı hissettirir.beni hayata bağlar.dünyanın aslında o kadar da beter bir yer olmadığını gösterir..ve evet anlık mutlulukların hayata katkısı bence yadsınamaz.önemli olan bunu görebilmek,bunun farkında olmak...

11. ...
    anlık mutluluk...adı üstünde...sonsuz mutluluğa ne katkısı olur ki?
    gelip geçer...anlık bişi...geçtikten sora da insanın elinde bişi kalmaz...ve o insana da bişi vermez...çok saçma...
    gelip geçici şeylerden nefret ediyorum...hayatım gibi...sex gibi...vs...sonsuz bişi varsa o da sevgi...o da paylaşınca büyüyo ve sonsuza uzanıyo...

12. Mutluluk belki bir anda geçip giden birşey gibi gözüksede hafızamızdan silinmediği sürece varlığını sürdürecek sonsuz bir mutluluktur.Mutluluk her zaman vardır.Acıyı,umutsuzluğu,kadersizliği kısaca mutsuzluğu hissettiğinde bile mutluluk vardır.Mutsuz birşey başımıza geldiğinde mutsuz olmamızın tek nedeni mutlu olduğumuz zamanların aklımıza gelmesidir.Zıt kavramlar birbirinin varlığı içinde varlığını sürdürür.

13. bence mutluluk şeytanın bi oyunu eminim bizlere olduğu yerden bakıp gülüyordur.. sonsuz mutluluğa inanmıyorum...bütün mutluluklar geçer ve ardından gelen en ufak bi mutsuz olay insana çoğu kez dayanılması çok güç bir acı verir... ve işte tam bu anda şeytan o kahkahayı patlatır hahahahahah.....
    nasılda kandırdım sizi nasılda inandınız mutluluğa oysa öle bişey yok bu benim sizin üzüntünüzden zevk almak için uydurduğum bi oyundu......
    ve perde kapanır bizler mezarlarımızın üzerindeki çiçekleri koklayabileceğimiz günün hayalini yaşarız...

14. Bazen bu sıraladıkların da insanı rahatlatmaya yetmiyer öyle bir an geliyorki insana sıkıntı stres insanın canı hiçbir şey yapmak istemiyor bunun nedenini hala bulmuş değilim nedense ?

15. sıradanlık sakinlil zaten mutluluk vermez.ancak aşırı stresli bir ortamdan
    sakin ortama geçtiğinde mutlu olursun .aslın da herşeyde bu böyledir. her gün sex yaparsan sıkılırsın .uzun aradan sonra daha tatmin edici olur.
    hergün aynı yemeği yemek istemez kim se.ama her gün aç kalırsan akşam hergün aynı yemeği koysalarda çok hoşuna gider.bu döngü böyledir bence.bi süre + da dev am eder sonra alıştığın zaman artık - mutluluk verir.sonra bi süre - devam eder ve ondan da sıkılırsın artı nın sana mutluluk getirceğini düşünürsün .

yani kısacası insan oğlu çiğ süt emmiştir.mutlu edemessin .

16. sonsuz mutluluk diye bir şey var mıdır acaba? önce bunu düşünmek lazım,bana göre mutluluk varlığına çok da inanılacak bir kavram değildir.varolduğunu düşündüğünüz anda yok olan bir şeye vardır diyemezsiniz. sonsuza kadar sürmeyen şeyler de insanı anlık olana yöneltecektir.bu bir bakıma saçma değil,hiçbir şey sonsuza uzanmıyorsa o zaman 'an' vardır ve anlık tatmin 'mutluluk' olarak ifade edilmeye çalışılanın yerini alır.anlık tatminler olmazsa yaşam da olmaz ama anlık olan da sonsuz olanı getiremez.sonsuz mutluluk yoktur bence sonsuz bir huzur ve dinginlik hali vardır,bunu da sağlayacak olan tek bir şey vardır...her şey o tek olanı bulmakta...

17. sonsuz huzur sonsuz mutluluğun kapısını açabilir...sürekli dinlenme hali düz bir yolda giderken yol ayrımlarıyla karşılaşıp kararsız kalmakla aynı şeydir ve sonsuz huzuru da zedeler...anlık tatminlerse sonsuz mutluluk ormanında sadece bir ağaç olabilir...sonsuz mutluluk diye birşey yoktur ama sonsuza kadar mutlu edecek tek birşey vardır...geri kalanı da sonsuz mutluluğa 'yok' anlamı katanlardır...mutsuzluğun içinde mutlu edecek birşeyler saklıdır...o tek olanı bulduktan sonra saklı olanı da bulmuş oluruz...önemli olan nerede ne bulacağımızın farkında olmaktır...sonsuz mutluluk insanı sonsuza kadar sıkar...bulduğumuz şey de mutsuzluğu zamanlı bir şekilde öldürendir ki mutlu olmanın bir değeri olsun...

18. edebi bir cümle olmuş konu başlığında sorulan soru...sadece sanat amaçlı..gerçekten uzak..

19. sonsuz mutluluk yoktur..olamaz da cünkü hiç bir sey sonsuza kadar sürmez...ne sevgi ne ask hiç bişi hersey bi gün bitcek...bizde o günü beklicez...suan mutlu değilim hatta cok mutsuzum ama nedeni yok sadece mutsuzum...naparsam yapim mutluda olamiyorum...anlık mutluluklarda tatmin etmiyor artık...

sadece müzik var benim için oda olmasa ztn coktan ölmüştüm ben... bence mutlulugun tek anahtari müzik.... :metal :metal :metal

20. Artık insanların hayatını müzik yönetiyor...
    Neden peki?
    Neden sorunlarınız veya sizi üzen biseey oldugunda hemen müzikkkk diye geçiştiriyorsunuz ?
    Neden inanmak mutluluğa bu kadar zorlastı bence insanın hayatına müzik yön vermemeli...
    İnsanların hayatı müziğe yön vermeli...
    ve insanlar biraz da olsa inanmalı mutluluğa....

Bu Sayfayı Paylaş