Tasarım fikirleri

Merhaba...

Tasarımcılar için bir buluşma noktası olsun diye düşündüm... Yani fikirlerin paylaşıldığı, sorunların aşılması için fikir alışverişinin olduğu, ilgnç tasarımların payaşıldığı..vb.

Mesela ben sade tasarımlardan yana bir insanım ve tüm işlerimi buna göre düzenlerim. referanslarım hep böyledir. Acak çoğu insan bana; "fazla sade olmuş" diye eletiri getirirler... E ben zaten sade yapmaya çalıştım ki :)

Sizler nasıl yapıyorsunuz tasarımlarınızı? veya Tasarım aşamalarınız nasıl oluyor? ve hatta tasarım yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Takıntılarınız var mı? ??

Ben genelde logo tasarlıyorum ve bunu alışıla gelmiş şekilde harflerin, rakamların üstünde oynarak yapmıyorum. Örneğin; Merdiven Altı Yazı-Çizgi Grubu'nun logosunu daireleri birbiri üstüne koyarak, renklerin yardımıyla hoşuma giden biçime getirdim.
Renklerin kullanımı çok önemli. Tasarımı Photoshop ve Freehand'de yapıyorum, başka önereceğiniz program var mı?

copadam demiş ki:
Tasarımı Photoshop ve Freehand'de yapıyorum, başka önereceğiniz program var mı?

photoimpact7... harika şeyler yapılıyo... photoshop a göre kısayollarıda çok... kolay kullanımı var

anarchist_hippy demiş ki:

corel biraz daha matbaa işi diye duymuştum gelişmiş word... kitap için falan, değilmiymiş... cahilliğin gözü kör olsun... karıştırılarak öğrenilebilir mi?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
highpurple demiş ki:
copadam demiş ki:
Tasarımı Photoshop ve Freehand'de yapıyorum, başka önereceğiniz program var mı?

photoimpact7... harika şeyler yapılıyo... photoshop a göre kısayollarıda çok... kolay kullanımı var

corel biraz daha matbaa işi diye duymuştum gelişmiş word... kitap için falan, değilmiymiş... cahilliğin gözü kör olsun... karıştırılarak öğrenilebilir mi?

Yok yav. İnternet sitesi tasarımı, grafik tasarımı bunların hepsini bile yapabiliyorsun corel de... Ancak matbaa için de kullanıldığı doğrudur kendilerinin...

eskiden tasarım adına fireworks kullanıyordum..şimdi photoshopta yapıyorum..araya freehand'i de soktum karşılıklı oynaştırıyorum..en iyi bildiğim şey photoshop ve flash ama artık flashtan nefret etme deerecesine geldim..anladım ki bu işten para almaya başlayınca bütün hevesin kayboluyor..bitse de versme paramı alsam diye bişey oluştu bende..ama sadece flash işlerde :) tasarımda hiç öyle demedim..o kadar mutlu oluyorsun ki birşeyler bulduğunda, filter'larda 4 5 şeyi karıştırıp yeni birşey yarattığında.. :)

ben bu işi seviyorum.. :)

(bu arada anarchist_hippy; başlık için takdirlerimi sunuyorum eline sağlık.. :) )

Atalay demiş ki:
Tasatım derken hangi tasarımdan bahsediyoruz? Müzik? Heykel? Grafik? İç mekan tasarımı?

Yani teknoloji bölümünde fireworks, flash, fotoshopla heykel tasarlayamayız değil mi sayın atalay bey?! ;)

E güzelim taibiki grafik, web sitesi,..vb. bilgisayarla olanlar. Ha sen ben mimari tasarım tartışıcam, iç mekan tartışıcam dersen mutlu olurum bunları konuşmaktanda o ayrı tabiki...

Sevgiler... Saygılar... Teşekkürler...

MaxtraDamuS demiş ki:
eskiden tasarım adına fireworks kullanıyordum..şimdi photoshopta yapıyorum..araya freehand'i de soktum karşılıklı oynaştırıyorum..en iyi bildiğim şey photoshop ve flash ama artık flashtan nefret etme deerecesine geldim..anladım ki bu işten para almaya başlayınca bütün hevesin kayboluyor..bitse de versme paramı alsam diye bişey oluştu bende..ama sadece flash işlerde :) tasarımda hiç öyle demedim..o kadar mutlu oluyorsun ki birşeyler bulduğunda, filter'larda 4 5 şeyi karıştırıp yeni birşey yarattığında.. :)

(bu arada anarchist_hippy; başlık için takdirlerimi sunuyorum eline sağlık.. :) )

Ya şu fireworks ve freehand hakkında biraz bilgi verirmisiniz ya? Çok duydum ama hiç vaktim olmadı araştırmaya...

Ya bu Flash gerçekten bir süre sonra kastırıyor. Bayıyor beni de... Ama tasarım için 2 gün başından kalkmam... ;)

MaxtraDamuS demiş ki:

Ya şu fireworks ve freehand hakkında biraz bilgi verirmisiniz ya? Çok duydum ama hiç vaktim olmadı araştırmaya...

Ya bu Flash gerçekten bir süre sonra kastırıyor. Bayıyor beni de... Ama tasarım için 2 gün başından kalkmam... ;)

valla abi fireworks dediğin program photoshop un macromedia hali..photoshop kadar filter ları yok biraz daha basiti olarak görebilirsin..gif yapabilirsin..başka da birşeyi yok zaten.. :)

hani photoshop pixel tabanlı ya freehand de vektörel tabanlısı..onda sitew yapan manyaklar var ama logo, kartvizit, broşüri antetli kağıt tasarımları falan yaparsın..

ya da flash ın pen tool'u iyi değil ya..bi arabayı mesela freehand de çizersin ctrl+c sonra flash a ctrl+v..aynen vektörel olarak alır...öyle yani :)

Ooo çok güzelmiş o zaman ya... Ben de silmiştim programı bilgisayardan...

Hemmen yükleyip girişeyim, araştırayım biraz... Peki Corel'le yarışabilecek düzeyde mi vektörel çizimleri?! Değilse kasmayım boşuna :p

Corel çok matbaa işi gibi gelir bana her zaman. Freehand konusunda MaxtraDamuS'a katılıyorum cidden candır ;)

Tasarımda her zaman sadelikten yanayım. Böyle sade renklerle minimal çizgilerden çok hoşlanıyorum. Özellikle kıyafet modası gibi bir şey bu aslında. Son 4 yılda epey şey değişti tasarım konusunda. 3- 4 yıl önce genelde uçan parlayan toplar, e-mail güvercinleri, saçma sapan animasyon giflerle bezenen siteler artık yavaş yavaş çizgi değiştiriyor.

2004- 2005 modası sadece noktalar kullanılarak yapılan tasarımlar. Yani bir tane upuzun çizgi çekmektense bir sürü noktayı bir araya getirip elde ediliyor çizgiler. Benim de hoşuma gitti 3 çalışmayı falan böyle çıkardım. Tatlı ve şık duruyor ;)

Tabi bu işin modası olmaz. Yapan kişinin emeğine, yeteneğine, o anki ruh haline göre değişebilen bir hadise. Tasarımcı olarak bir tarz oturtup zamanla o tarzın dışına çıkamamaktan korkuyorum açıkçası ben. O yüzden sürekli kendini geliştirmek zorunlu. Freehand için övgülerim bitmez benim. Özellikle 2d çizim sevenler mutlaka denemeli. Silüet çizimleri için 3 ay gece gündüz kasıp çalışmıştım. Hakim olmaya başladıktan sonra çok esnek ve rahat çalışabilme imkanı sunuyor. Severiz Freehand i ;)

Gerçekten de "moda" oluşmaya başladı bu konuda da... Dediğin özellikler benim de dikkatimi çekiyor. Ancak "moda"ya uymak ne kadar doğrudur onu bilemiyorum. Hayatımda hiç beceremdim çünkü. Bu konuda az çok beceriyorum ama sanırım... ;)

Sadelik bence zorunlu birşeydir. Çok karışık bir tasarıma bakmak beni "yoruyor" açıkcası. Ama tabiki yerine göre gerekiyor da...

Bu arada şu freehand'i iyice soktunuz kafama ;) Yüklüyeceğim bulduğumda...

Bir - iki sorum daha olacak;

1. Dreamweaver hakkında bilginiz var mı?! Gerekli midir?!?
2. Quark express programının özelliği nedir? Büyük bir gazla aldım. Hiçbir işe yarayamadı :)

Bu arada Corel'e acayip alışmışım ben. Yazılanları okuyunca farkettim. Ama ben Corel'de her türlü işi yapabiliyorum yani. Tek programla internet sitesi, grafik tasarım...vb. vb.

anarchist_hippy; eğer yaptığın çalışmaları kodlaman gerekmiyorsa yani ben tasarımımı yaparım html, php, asp vs kısmına karışmam o programcının işidir gibi yürütüyorsan işlerini
Dreamweaver'a ihtiyacın yok. Bana sorarsan ben çok gerekli derim. Çünkü kodlama da yapıyorum (php) Dreamweaver'in avantajı; hani ilk başta notepad i açıp html kodlarını

<html> //örnek
<title>PHP Kasiyoruz</title> //örnek
<body> //örnek
<? echo "Php nin krali olacam"; //örnek
echo "
"; //örnek
?> //örnek

seklinde tek tek elle yazmaktansa bunları kendi oluşturuyor. Sen sadece sayfa içindeki tabloları frameleri oluşturmak için kullanıyorsun Dreamweaver'i. Sitenin kodlama kısmıyla işin yoksa ihtiyacın olmayacaktır. Ama günümüzde işyerleri süperman istedikleri için, yani çalışan hem tasarım yapsın hem de kodlasın istiyorlar ;) Aslında birbirinden farklı konular. İşin kodlama kısmına gireceksen zaten illaki notepad de bodoz bodoz yazarak başla, ilk aşama için Dreamweaver zor gelebilir.
Önce notepad de yazmaya başlarsın
<html> //örnek
<title>vididvivivivivididi</title> //örnek
<body> //örnek
<? echo "Hello world"; //örnek
echo ; //örnek
?> //örnek
Daha sonra kodları öğrendikçe editplus a geçersin ardından Dreamweaver için biraz daha aşina olursun.

Quark express, akıllara zarar bir masaüstü yayıncılık programıdır. Bana tam işkence gelmişti. Zaten genelde gazete, dergi gibi kuruluşlarda dizgi amaçlı kullanılıyor. Baskı öncesi hazırlık için gerekli ancak Adobe Indesign daha mantıklı ve kullanışlı derim. Quark express fontları da desteklemez o da ayrı ömür törpüsüdür, Indesign sürekli yırtıklarını yamar bu programın ;)

Bir - iki sorum daha olacak;

1. Dreamweaver hakkında bilginiz var mı?! Gerekli midir?!?
2. ...

gereklidir... :LOL: dreamweaver harika bence... ama biraz flash gibi oda bi süre sonra kasıyo... mx ini yükledim en son.. ama karıştırma fırsatı bulamadım, 4.0 ı kullanmıştım bi ara mx 4.0 a göre çok daha gelişmiş siteyi tamamen kendi içinde oluşturup sunabiliyomussun :D ... kitabı da vardı 4.0 ın ama pek bi yarar görmedim ben... netten offline dersler çok daha yararlı... bu arada indirilmiş hali hazırda offline dersler ve mx için yamalar var elimde lazım olursa...

Geri