Hermann Hesse

Hermann Hesse bu edebiyat forumunda niye yok?okunması gereken bi yazar...kitapları özellikle gençlik psikolojisi üzerine değiniyor ve çok güsel bi dille anlatıyor...özellikle DAMIEN ve NARZISS VE GOLDMUND kitapları...ben NARZISS ve GOLDMUND u çok seviyorum..iki zıt kişilik ve birbirlerini bütünlemeleri...kendini bulmak için çıkılan yolculuk...

narziss ve goldmund da kendini bulmak için çıkılan yolculuktan daha öte çok güzel bir dostluk var o kitapta...narzissle goldmund kendilerini bulmuşlar aslında...iki zıt kişiliğin birbirini tamamlaması bu kadar güzel olabilirdi ancak...hermann hesse'nin sanatını da gözardı etmemek gerek...başarılı...çok beğendik :) yazarın bozkırkurdu kitabı da çok güzel...hikayelerini de severim...tavsiye ediyoruz ailecek :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
evet adam çok güsel kurgulamış kitabı...bozkırkurdunu okumadım ama bulabilirsem okucam...adamın kitaplarıu öle hemen zart diye bulunmuyo nedense...ama bi hikaye kitabı var:yabancı gezegenden tuhaf haberler diye...çok iidi...
hele narziss ve goldmund kitabını 3 kez okudum her okuduğumda da hep başka şeyler keşfettim...şiddetle tavsiye ediyorum :)

"Sevgili Kamala," dedi Siddhartha, "koruda sana yaklastigim zaman ilk
adimi atan ben olmustum. Sevgiyi en guzel kadindan ogrenmeyi aklima
koymustum. Bunu aklima koydugum anda gerceklestirecegimi de biliyordum.
Bana yardim edecegini biliyordum; korunun girisinde bana ilk baktigin anda
anlamistim bunu."
"Ya yardim etmek istemeseydim?"
"Ama istedin. Bak Kamala; suya bir tas attigin zaman en kisa yoldan
dibi bulur tas. Siddhartha'nin bir amaci, bir eregi oldugu zaman da ayni
sey olur.Siddhartha hicbirsey yapmadan bekler, hic sallanmadan gecer, bir
yere dogru cekilir, kendini birakir duser;amaci onu kendine ceker
cunku;amacina karsi duracak hicbir seyin girmesine izin vermez kafasina.
Siddhartha iste bunlari ogrendi Samanalar'dan. Akilsizlarin buyu dedigi,
seytanin yaptigina inandigi sey budur iste. Seytanlar hicbir sey yapmaz.
Herkes buyu yapabilir, herkes amacina ulasabilir: dusunmeyi, beklemeyi,
oruc tutmayi biliyorsa."

Siddhartha kitabından bi diyalog...

Ruhunun derinliklerinde yatan misyon insanı us'a, Tanrı'ya doğru iter, ruhunun derinliklerinde yaşayan özlem ise geriye doğru çeker, doğadan ana'dan yana yöneltir, böylece insanın yaşamı her iki güç arasında salınıp durur.
hermann hesse...

yabancı gezegenden tuhaf haberlerde çok garip hikayeler vardı...ilk hikaye dışındakiler beni pek sarmadı diyebilirim...başıma bela oldun sen sevgili thermopylai :D

napiim adam gençlik ruhunu çok ii yansıtıyor...google a girin hermann hesse yazın forum sayfaları var bir sürü ama çoğu almanca :( bişi anlamadım :(

sevgili thermopylai sen yaşlandın kanımca...gençlik ruhundan sana ne...sen git başka bişey oku...bırak şimdi hermannını hessesini...gençlik ruhuymuş...yemişim gençliğini..gençlik mi kaldı??? :D

herman hesse kesinlikle bi ekol
iç dünyasını,çelişkilerini,sevgisini,nefretini ve beklentilerini dürüstçe eserlerine yansıtmış...
Tüm kitaplarında kendinden bi parça bulmak mümkün.
Ama dikkat fazlası psikolojiyi bozabilir :)))

Narsizz And Goldmund,Bozkırkurdu ve Siddharta okuduğum kitaplarındandı ama Narsizz And Goldmund hep daha çok hoşuma gitmiştir.Zıtlıkları iyi biçimlendirmiş.Ama çok fazla içine girerseniz Albert Camus'da olduğu gibi psikolojinize iyi gelmez.

Zıtlıkların uyumu üzerine çok kafa yormuş bir şahsiyet..bir kitabını okumaya başladığınızda ilk olarak kesinlikle rahatlamış bir halde bulursunuz kendinizi..daha sonra ise fotoğraf anlamadığınız bir şekilde eskisi kadar parlak olmayıverir..düşünür,düşündükçe huzursuz olursunuz..

nedense birşeyleri hayatta eksik yaptığımı düşündürmüştür bana..

Kısa hikayelerden oluşan "gençlik güzel şey" kitabını okurken ilk hikayenin sonundaki ruh halimle,kitap bittiğindeki ruh halim arasındaki değişimi hala hatırlıyorum..sanırım edebiyat ödülleri ve nobel'de kazanmış bir yapımdı..ne güzel kuşlar,böcekler,çok sevdiğim fırtına beklentisi ve tasvirleri ile başlıyordu..:)

o kitabı benden alıp daha sonra otobüste unutan arkadaşıma da saygılar burdan..:)

Hermann Hesse okuyan ne kadar az insan var burda çok yazık.Nihilizmden sıkılıp pozitif bişiler arayanlara kesinlikle okumalı bence.Hem hipilerin de en sevdiği yazarlardanmış ya.

Evet ne yazık ki ülkemizde pek fazla tanınan bir yazar değil...Özellikle gençlik psikolojisi üzerine yazması onu ayrı bir yere koyuyor bence gençleri ve ruhsal durumlarını çok iyi gözlemleyip bunu açıklayabiliyor...Ama ne yazık ki toplumumuzda bi nihilizmdir tutmuş gidiyor...
Hermann Hesse'nin hayatında der ki:

İnsancıllığı, barışseverliği ve insan yaşamını irdeleyen felsefesi, Bozkırkurdu, Narziss ve Goldmund ve Siddhartha adlı romanlarında özellikle belirgindir.Boncuk Oyunu adlı romanından sonra 1946 da Nobel Edebiyat Ödülü de alan Hesse'nin Doğu edebiyatı ve mistizmine düşkünlüğü, ayrıca bireysel bunalımların çözümünü Doğu felsefesinde arayışı, 1960 yıllarında canlanan Budizm ve Zen Budizm akımlarının da yardımıyla özellikle Amerikan Hippi gençliği arasında en çok okunan yazarlar arasına girmesini sağladı...

Çılgın psikoloji yazarı..Demian beni etkileyen sayılı kitaplardan.zamanında psikolojik tedavi görmüş.ama kitaplarındaki yaratıcılıktan hiçbirşey kaybetmemiştr.insan ne kadar çok sıradışıysa,yazdıkları da okuyanları okadar etkiliyor....

Bang_Bang demiş ki:
Çılgın psikoloji yazarı..Demian beni etkileyen sayılı kitaplardan.zamanında psikolojik tedavi görmüş.ama kitaplarındaki yaratıcılıktan hiçbirşey kaybetmemiştr.insan ne kadar çok sıradışıysa,yazdıkları da okuyanları okadar etkiliyor....

katılmamak elde değil son cümlene...

kıtaplarını hep merak ve heyecenla okuduğum bır yazar narzıss ve goldmund u merak edıyorum bende getrudu çok beğenmıştım tavsıye edıyorum

Geri