AIDS

AIDS konusunda yeteri kadar bilgili olduğuna inanıyor musun?

• Kulaktan dolma birşeyler biliyorum ama yeterli değil

Oylar: 0 0.0%
  • Hayır

Oylar: 0 0.0%

• Toplam oy veren
    1,215
80'lerin ortasından beri güncelliğini kaybetmeyen bu lanet hastalığın tanınması ve korunma yöntemlerinin bilinmesi, hastalarla olan ilişkilerin değerlendirilmesi için böyle bir başlığın bulunması gerektiğini düşündüm.

Umarım başta genç arkadaşlar olmak üzere hepimiz bu konuda daha çok bilgilenip çevremizi de bilinçlendirebiliriz.

Benim bildiğim kadarıyla AIDS HIV virüsünün sebep olduğu, bağışıklık sistemini hasara uğratan bir hastalık.
Sistem çökünce de insan en ufak hastalık sonucu bile hayatını kaybedebiliyor sanırım.

Hastalık, korunmasız her türlü cinsel ilişki ve kan alış verişini mümkün kılan yollarla bulaşabiliyor bildiğim kadarıyla.

Henüz kesin bir tedavi yöntemi de bulunabilmiş değil sanırım.

Bu konuda daha geniş bilgi sahibi olanlar bizi aydınlatırsa hepimiz bazı hayati bilgileri edinebiliriz.

Sağlıklı günler dilerim

:D Konuyla alakasız.

Artık iyice kafamda Haydar Dümen'le yarışıyorsun yani :) AHAHAHA!

Sadece takıldım. Sakın alınma. Çok güzel konular ve görüşler...

Saygılar. Teşekkürler...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Haydar Dümen saygıdeğer bir ağabeyimizdir, adını öyle ulu orta ağıza almayalım :D

Seneler geçti hala yenemedik şu mereti.
Bari bilgimizi arttırıp kendimizi koruyalım dedim.
Belki üç beş kişinin işine yarar.

jokermg demiş ki:
Haydar Dümen saygıdeğer bir ağabeyimizdir, adını öyle ulu orta ağıza almayalım :D

Seneler geçti hala yenemedik şu mereti.
Bari bilgimizi arttırıp kendimizi koruyalım dedim.
Belki üç beş kişinin işine yarar.

:) Bence gerçekten öyledir yani Haydar beyler... Ciddiyim!

Neyse. Haklısın. Bu insanlara "bilgi" gerekiyor.. (Önceki forumlardan .. Anladın sen :) :) )

Verelim öyleyse...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Henüz pek sağlıklı bilgi verilmediğini görünce bulduğum bilgileri paylaşayım dedim.

Türkçesi "Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu" olarak ifade edilen AIDS i, çağımızın en korkunç hastalıklarından biri olarak nitelendirebiliriz.

AIDS hastalığının etkeni bir virüs olup kısaca HIV olarak adlandırılmaktadır.

AIDS, kişiyi hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı ortaya çıkan hastalıklar kombinasyonu için kullanılan tıbbi bir tanımdır.

Bu virüs insanın bağışıklık sistemini bozarak, vücudun normalde dirençli olduğu birçok hastalığa karşı kendini koruyamamasına neden olur.

AIDS, HIV enfeksiyonunun son safhasıdır.

HIV / AIDS tüm dünyada hızla yayılmaktadır. Hastalığa ait özellikler;

· Kan yoluyla ve cinsel ilişkiyle hızla yayılabilmektedir.
· Kadınlarda ve erkeklerde, yani her iki cinste de görülebilmektedir
· Her yaştaki insanlarda görülebilir
· HIV / AIDS in kesin tedavisi halen yoktur
· HIV / AIDS in henüz koruyucu bir aşısı da mevcut değildir

AIDS taşıyıcısı olan bir kişi, hiç bir klinik belirti göstermeden toplum içinde yaşayabilmektedir.
Fakat, belli bir süre sonunda ( ortalama 2 -8 yıl ) taşıyıcı kişi, çeşitli klinik belirtiler göstererek AIDS hastası olmaktadır.
AIDS hastasını bekleyen kesin son ise, ( tedavi edici bir ilaç bulunmadığı sürece ) ölümdür.

HIV / AIDS in Bulaşma Yolları

1. Cinsel ilişki, kanında HIV taşıyan kişiyle cinsel ilişkide ( vajinal, anal veya oral ) bulunmakla HIV bulaşabilir
2. Kan yoluyla, HIV / AIDS li kişinin kan, kan ürünleri, doku veya organlarının nakliyle bulaşabilir
3. HIV / AIDS li anneden gebeliği süresince veya doğum esnasında bebeğe HIV geçebilmektedir.
Daha az oranda olmakla beraber annenin bebeği emzirmesiyle ( anne sütüyle ) bebeğe HIV bulaşabilir

HIV Nasıl Bulaşmaz

· El sıkışma
· Sosyal öpüşme ( yanaktan yanağa )
· Kucaklaşma
· Başkasının giysisini giyme ile
· Tükrük, göz yaşı, ter, öksürük, aksırıkla
HIV bulaşması söz konusu değildir.

Yiyeceklerle, aynı tabak, çatal, kaşık, bardak, aynı tuvalet ve banyoyu kullanma, telefon ve benzerlerini kullanmakla HIV / AIDS bulaşmamaktadır.

Toplu taşıma araçlarında olduğu gibi ortak ve kalabalık mekanlarda bulunmakla da HIV / AIDS bulaşmaz. Sivrisinek ve her türlü böceğin sokmasıyla da HIV in bulaşmadığı kanıtlanmıştır.

Yapılan araştırmalarla, hekim ve hemşirelerin olduğu kadar HIV / AIDS li hasta ve hasta yakınlarının da bu konudaki bilgilerinin genelde yetersiz oldukları saptanmıştır.
Sağlıkla ilgili her konuda yeterli düzeyde bilgi sahibi olması gereken hemşire ve yardımcı sağlık personeli yanında, hastalığın yayılmasında önemli rolleri olan taşıyıcıların da yayılma ve korunma yolları konusunda bilgi sahibi olması insani bir görev kabul edilmelidir.

AIDS Savaşım Derneği resmi sitesi:

http://www.aidsdernegi.org.tr/

zach_the_levi demiş ki:
anarchist_hippy demiş ki:
HornyDevil demiş ki:
sence bizim usengec insnlarımız bu uzun yazıyı okur mu bence okumaz :)

Okusunlar o zaman üşengçliği bırakıp!...
Evet!!! (Bu arada anarchist_hippy imzanı değiştirmişsin süper militan olmuş :D gerçekten beğendim!)

Haha!.. teşekkürler!... Yeniden..

OKUYUN ARKADAŞLAR!... Geyik değil bunların hiçbiri!...

Geri