Atatürk'ü Anlamak

'Forum Meydanı' forumunda jokermg tarafından 9 Temmuz 2005 tarihinde açılan konu

Gençliğe hitabede sözü edilenlerin güncelliğini koruduğuna inanıyor musunuz?

1. Hayır

100.0%
  2. Bilmiyorum

0 oy
    0.0%
  3. Evet

0 oy
    0.0%
  1. Büyük insan Atatürk'ün, zamanında günün dilini kullanarak kaleme aldığı Gençliğe Hitabe'sinin neden hala o günkü haliyle kitaplarda yer aldığını hep merak etmişimdir.

Anlaşılmaması mı amaçlanmaktadır bilmem ama, ilkokulda pek te anlamadan ezberlediğim bu hitabeyi, yıllar sonra sözlük elimde tekrar okuyup, güncelliğini koruduğunu gördüğümde, ne kadar ileri görüşlü bir bakış açısıyla yazılmış olduğunu anlayarak bir kez daha hayranlık duydum.

Günümüz gençleri arasında Atatürk'ün düşüncelerine karşı bir ilgisizlik ve bilgisizliğin hakim olmaya başladığını gördükçe içimi bir hüzün kaplıyor.
    Ama biliyorum ki pek çok bilinçli insan da yetişiyor.

İnanıyorum ki bizlerin görevi, sahip olduğumuz bilinci başkalarıyla paylaşıp yaşadığımız ülkenin geleceğini güzelleştirecek ve garantiye alacak adımlar atmaktır.

İşte bu amaçla hitabeyi, elimden geldiğince günümüz Türkçesini kullanarak buraya aktardım.

Ey Türk Gençliği!

Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuza dek korumak ve savunmaktır.
    Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli hazinendir.
    Gelecekte dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, iç ve dış kötü niyetliler olacaktır.
    Bir gün, bağımsızlık ve cumhuriyetini savunma mecburiyetine düşersen, göreve atılmak için, içinde bulunacağın durumun imkan ve koşullarını düşünmeyeceksin!
    Bu imkan ve koşullar, çok elverişsiz bir durumda ortaya çıkabilir.
    Bağımsızlık ve cumhuriyetine zarar vermek isteyecek düşmanlar, bütün dünyada örneği görülmemiş bir galibiyetin temsilcisi olabilir
    Zorla ve hileyle aziz vatanın bütün kaleleri ele geçirilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi fiilen işgal edilmiş olabilir.
    Bütün bunlardan daha acıklı ve korkunç olmak üzere, memleket içerisinde güç ve yönetime sahip olanlar, dikkatsizlik ve sapkınlık içinde bulunabilirler.
    Hatta bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını, düşmanların siyasi amaçlarıyla birleştirebilirler.
    Halk, yoksulluk ve sıkıntı içinde yıpranmış ve yorgun düşmüş olabilir.

Ey Türk geleceğinin evladı!
    İşte bu ortam ve koşullar altında bile görevin Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır!
    İhtiyaç duyduğun güç, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Büyük önderimizin sözünü ettiği Türk gençliği elbette "Ne mutlu Türküm Diyene!" deyişindeki, kendini bu ülkeye ve millete ait hissedenlerdir. Irk ve etnik kökenin pek te önemi yoktur aslında.

Alt kimliği ve kökeni ne olursa olsun yaşadığı ülkeye gönül bağlarıyla bağlı olduğunu hisseden herkes yukarıdaki sözleri görev olarak algılamalıdır bana kalırsa.

Bu noktada siyasi görüşler, din ve mezhep farklılıkları önemini kaybediyor benim gözümde.

Herkesin farklı fikirleri, hayat görüşleri ve siyasi duruşları olabilir ancak günümüzde, ülkesinin geleceğini önemseyenlerin tek vücut olarak birlikte mücadele vermesi gerektiğine inanıyorum.

Farklı semtlerde, şehirlerde ve hatta ülkelerde yaşayan, fakat kalpleri aynı ülkenin iyiliği için atan insanların kolayca birbirine ulaşabildiği böyle bir ortamda, ayağımıza giydiğimiz ayakkabı, kullandığımız rümuzlar kadar böyle önemli konuların da konuşulması, paylaşılması gereğini hissettim.
    Umarım sıkmamışımdır kimseyi.

Saygılar, sevgiler

2. Sağda solda kulağa hoş gelen sözlere imza atanlar nedense buraya pek uğramamış ;)

Tıklama sayısı Atatürk'e ne kadar yakın olduğumuzu gösteriyor ne yazık ki...

Birşeylerle mücadele etmek istiyorsak 'Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Sevgili Atamız nelere dikkat etmemiz gerektiğini 80 yıl önce söylemiş.

Sanırım önce onu iyi anlamalıyız...

3. haklısın önce onu ii anlamalıyız. ama kosullar değişti sadece onun dedikleri yetmiyor yada yapılamıyor. yeni birşeyler katmamız lazım...

4. Zaten bende O'nun düşünceleri doğrultusunda güncel stratejiler geliştirmek gerektiğine inanıyorum.
    Ama günümüzde O'nun dehasını aşabilmiş insan da göremiyorum.

5. ama söliyim yalnız basına deha hiç bir işe yaramıyor. arkada ii bir destek olması lazım hemde çok buyuk bir destek gerekli onun yaptıklarını yapabilmek için.

6. İşte Türk Gençliği'ne verdiği ödev de budur zaten.

7. bizde o ödevi yerine getirmeye çalısıyoruz zaten

8. Benim de inanmak istediğim bu.
    Kutlarım

9. ya arkadaşlar acaba biz türk kültürüne sahipmiyiz??
    baksana millet top sakallı amerikalılara benziyor.gençler barlardan çıkmıyo.bira içip ahkam kesiyo.kurtlar vadisi vari hareketler almış başını gitmiş.önce biz kendimizden başlamalıyız herkez kendini düzeltse iş çözülür zaten.lafa gelincede mangalda kül kalmıyo bu asıl tezattır anlamış değilim.

10. Görüntü çok mu önemli?
    Benim için önemli olan kafanın içinin neye benzediği.
    Bu arada sen görünmeye bile cesaret edememişsin bakıyorum ;)

11. hmm top sakal sadece amerikaya ozgu bişey değil. ayrıca sadece gorunusle bu işler olmaz. ama kesinlikle sadece turkiye değil butun dunya amerika kulturunun etkisi altındadır. dunya ortak dil olarak ingilizcenin kullanılamsının sebebi de budur. adamlar buluslarla urettikleri mallarla dunyayı ele geçirdi ve şimdi atlarını istedikleri gibi oyantıyorlar. dunyanın buyuk çogu senin dedigin ikilemdeler hem karsı çıkıyorlar hem kullanıyorlar.

12. buna gerek yok ki sen orda gördüğün herşeyi o kişinin görüntüsü mü sanıyosun.hem niye böle düşündün anlamadım

13. Topsakalıma laf eden sen değil miydin?
    Yüzeysel bir bakış açısıyla "Önce kendine bak" demeye getirdin gibi geldi. Yanlış anladıysam özür dilerim.

Ben kendi resmimi koydum, korkmadan ve kendimden utanmadan.

14. Canım atam zaten 80 yıl oncesinden gormus turkiyenin simdiki durumunu

15. buraya resim koymanın ne mantığı olabilirki resmini koyunca çok cesaretli biri olduğunumu anlamalıyız.ve kafamın içi bu anlattıklarıma benziyo arkasındayım.bence yazarken biraz düşün ne demek istediğimi anla ok.sözüm güdümlü mermi gibi yerini buldu sanırım ama sen yinede üstüne alınma ok..

16. abi adam elindeki malı biliyormus demekki demiş bu salaklar bigun yine batırırlar en iisi uyarim onları die

17. dostum sana lafım yok ok mi burdaki insanları seviyorum ben sevmesem buraya yazmam aşağı yukarı aynı insanlarızdır kesin hadi eyvallah

18. millete söyluyordun sen kendin de yapıyorsun bak. yani artık her yerimize işlemiş bu kultur. kurtulmamız lazım

19. abi sen demedin mi ingilizce ortak dil diye alemsiniz yaa bu kadar kasmayın durumu :) bi laf söledik burnumuzdan geldi abi küstüm size :?

20. benim sözum sadece sana değil kendime de ona da buna da... herkes üstüne alınmalı artık bu kulturu ustumuzden atmalıyız. herkes bi yerden baslamalı buna