Gökkuşağı bir madde midir yoksa göz yanılması mıdır?

Bir de anlam veremediğim "boşu boşuna tartışıyorsunuz" zihniyeti var. Kardeşim saygı çerçevesinde sürüp giden tartışmanın sana ne zararı var? Fikir alışverişi neden boşu boşuna olsun. Karşıt fikirlerle karşılaşmak, belki yanıldığının farkına varmak bu kadar acı bir olay mı ki böyle saçma sapan tepkiler veriyorsunuz. Bırakın insanlar tartışsın, kimseyi zorlayan yok.

iceman__ demiş ki:
tamamen saçma madde ve enerji farklı şeyler armut la elma gibi aynı şey diyemezsin

einsteinın o formulu maddenin enerjine dönüştüğünü ve maddenin kaybının mümkün olduğu gösteriyo.

ısı bir enerjidir. ama maddeyle alakası yoktur. gine kinetik ve potansyel enerjiler momentumlar bunlr dediğim gibi enerjiyle madde alakası bile yok
aynı formulde yer alabilir.

Q=mc/\t gibi burda ısı ve kitle yanyana ama enerjiyle maddenin aynı şeyler olduğunu göstermez
:D zeki yaratık iceman yine piyasada. (kıçımla güleyim önce) ben bu herife kaç başlıkta bunu anlattım ama o "illaki" ben Harun Yahya zırvalarını yazacam diye tutturdu. Artık sıkıldım o sebeple link vereyim en iyisi. Armutla elma demek , çok bilimsel ve mantıki bir yaklaşım :D

"Einstein, şimdiye dek bir dalga olarak tasavvur edilen ışığın bir parçacık gibi davrandığını gösterdi. Diğer bir deyişle ışık yalnızca maddenin bir başka biçimidir. 1919 yılında, ışığın kütleçekim kuvvetinin etkisiyle büküldüğünün gösterilmesiyle bu kanıtlandı. Daha sonraları Louis de Broglie, parçacıklardan oluştuğu düşünülen maddenin, dalgaların tabiatını andırdığına dikkat çekti. Madde ve enerji arasındaki ayrılık böylece ilk kez ve ebediyen yerle bir edildi. Madde ve enerji ... aynı şeydir. Bilim açısından muazzam bir ilerlemeydi bu.

Parçacık fiziğinde yıllarca hüküm süren tartışma, foton ve elektron gibi atomaltı parçacıkların parçacık mı yoksa dalga mı olduğu sorunu nihayet, atomaltı parçacıkların hem bir parçacık hem de bir dalga gibi davranabileceğini ve davrandığını ortaya koyan kuantum fiziği tarafından çözüme kavuşturuldu.

Einstein, bizzat kütlenin şaşılacak miktarda bir enerji barındırdığını kanıtlamakla bir devrim gerçekleştirmişti. Kütle ve enerjinin eşdeğerliği E = mc2 formülüyle ifade edilir, burada m kütle, c ışık hızı (yaklaşık olarak saniyede 300.000 km) ve E de durgun cismin barındırdığı enerjidir. m kütlesinde içerilen enerji, ışığın muazzam hızının karesiyle bu kütlenin çarpımına eşittir. Kütle bu nedenle enerjinin oldukça yoğunlaşmış bir biçimidir
Kütle, yalnızca bir enerji biçimi olduğundan, madde ve enerji ne yaratılabilir ne de yok edilebilir."
Kaynak : http://www.marksist.com/kitaplik/onlineKitap/AI/bolum5.htm

_PRaXiS_ demiş ki:
iceman__ demiş ki:
tamamen saçma madde ve enerji farklı şeyler armut la elma gibi aynı şey diyemezsin

einsteinın o formulu maddenin enerjine dönüştüğünü ve maddenin kaybının mümkün olduğu gösteriyo.

ısı bir enerjidir. ama maddeyle alakası yoktur. gine kinetik ve potansyel enerjiler momentumlar bunlr dediğim gibi enerjiyle madde alakası bile yok
aynı formulde yer alabilir.

Q=mc/\t gibi burda ısı ve kitle yanyana ama enerjiyle maddenin aynı şeyler olduğunu göstermez
:D zeki yaratık iceman yine piyasada. (kıçımla güleyim önce) ben bu herife kaç başlıkta bunu anlattım ama o "illaki" ben Harun Yahya zırvalarını yazacam diye tutturdu. Artık sıkıldım o sebeple link vereyim en iyisi. Armutla elma demek , çok bilimsel ve mantıki bir yaklaşım :D

"Einstein, şimdiye dek bir dalga olarak tasavvur edilen ışığın bir parçacık gibi davrandığını gösterdi. Diğer bir deyişle ışık yalnızca maddenin bir başka biçimidir. 1919 yılında, ışığın kütleçekim kuvvetinin etkisiyle büküldüğünün gösterilmesiyle bu kanıtlandı. Daha sonraları Louis de Broglie, parçacıklardan oluştuğu düşünülen maddenin, dalgaların tabiatını andırdığına dikkat çekti. Madde ve enerji arasındaki ayrılık böylece ilk kez ve ebediyen yerle bir edildi. Madde ve enerji ... aynı şeydir. Bilim açısından muazzam bir ilerlemeydi bu.

Parçacık fiziğinde yıllarca hüküm süren tartışma, foton ve elektron gibi atomaltı parçacıkların parçacık mı yoksa dalga mı olduğu sorunu nihayet, atomaltı parçacıkların hem bir parçacık hem de bir dalga gibi davranabileceğini ve davrandığını ortaya koyan kuantum fiziği tarafından çözüme kavuşturuldu.

Einstein, bizzat kütlenin şaşılacak miktarda bir enerji barındırdığını kanıtlamakla bir devrim gerçekleştirmişti. Kütle ve enerjinin eşdeğerliği E = mc2 formülüyle ifade edilir, burada m kütle, c ışık hızı (yaklaşık olarak saniyede 300.000 km) ve E de durgun cismin barındırdığı enerjidir. m kütlesinde içerilen enerji, ışığın muazzam hızının karesiyle bu kütlenin çarpımına eşittir. Kütle bu nedenle enerjinin oldukça yoğunlaşmış bir biçimidir
Kütle, yalnızca bir enerji biçimi olduğundan, madde ve enerji ne yaratılabilir ne de yok edilebilir."
Kaynak : http://www.marksist.com/kitaplik/onlineKitap/AI/bolum5.htm

1. ben harun yahyamıdır nedir hiç okumadım.

ikincisi yazdıklarımda onla ilgili hiçbirşy geçmiyor sen gerizekalı einsteinin gösterdiği ışıkla ilgili herşeyin aksi şu an kabul görüyo young diye bir adam var. şu an kabul gören ışığın dalga olduğu

üçüncüsü enerji ile madde aynı şeydir diyecek kadar salaksın. hermaddenin içinde enerji vardır çekim kuvvetlerinin ayrılmasından ortaya çıkan

odunu yakarsan gine enerji elde edilir bu enerjinin madde olduğunu göstermez bu kadar salakça birşeyi nasıl söylüyosunuz inanamıyorum
ışık maddemidir değilmidir bu tartışmaya diyecek birşey yok ama
ışık tek enerji türümüdür

eğer sen aptalın dediği doğruysa
ısı maddedir.
magnetizma maddedir.
sıcaklık yani kinetik enerji maddedir.

ısı nedir? Enerjidir değilmi peki maddemidir? Praxis bunu sadece kafaya darbe yenmiş biri söyler

Demek Einstein in "kanıtladıkları" nın aksi şuanda kabul görüyor ve nedense bunu hiç bir bilim adamı bilmiyor :D Harun yahya ve senden başkası hariç tabi güzide bilim adamlarımız :D Enerji maddenin bir başka biçimidir dolayısıyla aynı şeydir. (salt madde bağlamında) Biraz anlama kabiliyetini geliştir derinlere in elmayla armut örneğine benzetme :D Şimdi git işine. Bütün bilim camiasının üzerine gök taşı düşmüş iceman :D

ha şöyle sıkışınca yaptığını yap einstien nın kanıtladıkları demedim ışık ile ilgili kanıtladıkları dedim
praxis sana göre ısı maddedir eminim kafan da ısı gibi bir maddeyle dolu aksi böyle şeyler söyleyemez.

ulan lafı bir kerede k..ınla anlamayın einteinin ışıkla ilgili kuramı ve emin 4 -5 kuramı daha var çürütülen yenilenen şu an kabul edilen ışıkla ilgili model young ın ışık modelidir istersen oku bu arada young fizikçi değil biyofizikçi çok yönlü bir bilim adamı istersen biraz araştır ama kçınla değil

iceman__ demiş ki:
ulan lafı bir kerede k..ınla anlamayın einteinin ışıkla ilgili kuramı ve emin 4 -5 kuramı daha var çürütülen yenilenen şu an kabul edilen ışıkla ilgili model young ın ışık modelidir istersen oku bu arada young fizikçi değil biyofizikçi çok yönlü bir bilim adamı istersen biraz araştır ama kçınla değil
:D kıçından uydurma iceman. şuanda kabul edilenin daha ne olduğunu bilmiyorsun. Sorun fotonun dalga mı parçacık mı olduğuydu Einsteinde her ikiside olabileceğini kanıtladı. Ne Youngu ne diyorsun sen, pardon :D Ulan iki dakika akıllı dur.

Soytarı gine mi geldin pusuda bekleyip sonra cevapmı yazıyorsun öküz olmayıp biraz bilimi takip edersen youngun kim olduğunu görürsün. einsteinin ışıkla ilgili teorileri kabul görmüyo yaptığı denklemlerde yanlış young kim istersen araştır belki bu öküzlükten vazgeçersin öğrenirsen.

:D hala Young'da lan kim olduğunu öğrenmek çokmu zor asalak herif , kimin umrunda Young yoksa sana fizik dersinde süperzekalı bir öğretmenin söyledide ondan mı burda geveliyorsun , mallıkötesi durumun gerçekten vahim, adam dincinin ta kendisi o cehaletiyle bilime burnunu sokuyo :D lan sen kimsin Einstein'in teorilerini bilmek kim ha gerçi bilmediğini kanıtladın. O sebeple sorun yok defol soytarı herif. Bir fizik hocası okusa bunları suratına tükürmez!

Geri