Fender Vibrolux Lere Yakın Ton Veren Bir Amfi..

M

Marvelous

şimdi bu amfileri alamam, sanırım çok nadir bulunuyor ve oldukça pahalı..

bu adam çok kullanıyor, zaten favori pedalım okko diablo yu da bu adam sayesinde keşfetmiştim. bütün incelemelerinde onu kullanıyor:)

neyse konu bu değil:D bu amfiye yakın ton veren bir amfi arıyorum. bilgilendirirseniz çok sevinirim..

Fakat bu video biraz yanıltıcı burada pedalların karakteri amfiyi maskelemiş.

şu videodaki ton esas karakteri. Daha Hendrix ve SRV tonu gibi kırçıllı olması. İki amfi göreceksin arkada Vibroverb Custom ve Vibrolux.

Yine bu tonlara yakın ama onlardan daha ucuz. 65 Super Reverb olabilir. 45 watt 6L6 lambalı. Tube reverb ve Tube vibratosu olan bir amfi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
clean dediği için asıl karakteri o diye düşündüm. bir tek loop pedalı aktif sanırım da.. o kırçıllı tonu veriyor ama strat da etkili değil mi bunda sizce?

bir de sanırım bu amfilerin 15 w lik versiyonları yok. ben öyle bir amfi alıp yanına kabin almayı da planlıyorum aslında, 65 Super Reverb falan benim için biraz pahalıya geliyor. yurtdışı fiyatı benim için sınır gibi bir şey, belki ikinci el olabilir ama..

clean dediği için asıl karakteri o diye düşündüm. bir tek loop pedalı aktif sanırım da.. o kırçıllı tonu veriyor ama strat da etkili değil mi bunda sizce?

bir de sanırım bu amfilerin 15 w lik versiyonları yok. ben öyle bir amfi alıp yanına kabin almayı da planlıyorum aslında, 65 Super Reverb falan benim için biraz pahalıya geliyor. yurtdışı fiyatı benim için sınır gibi bir şey, belki ikinci el olabilir ama..

Video'da Okko aktif değil gibi, Looper ve Delay kullanılmış. Benim verdiğim video için küçük bir düzeltme yapayım Ana amfi VibroKing'miş ki müthiş bir amfi.
Yani bu adam ne çalsa Delay kullandığı için tüm gitarlar belirli bir tonda çıkıyor. Pek çok videosu var bir sürü gitarı test etmiş. O açıdan bu adamın videolarına güvenemiyorum.

15 watt olsa keşke ama bahsettiğin amfilerin ana karakterini veren şey 6L6 lambaları onları da 40 watt altı bir amfide hiç görmedim. Bazı 15 watt amfileri modifiye ederek (çıkış transformatörünü vs) 25 watt ve 6V6'lara yüksetmek mümkün.

Fakat sen kırçıllı bir ton istemiyorsun. İlk videodaki gibi bir ton için o bahsettiğin amfilere gerek yok bence. 65 Deluxe Reverb olabilir 22 watt ev için kullanılabilir aynı şekilde SuperSonic olabilir gain kısmından hoşlanmıyorum ama çok güzel bir amfi. O da 22 watt.

75 twin reverb lerle ilgili pek bir şey bulamadım internette..

delay kullandığını farkedemedim ben. aslında bir çok video sunda gerçekten gitarların tonları birbirine yakın, amfiden midir pedallardan mıdır bilmiyorum ama istediğim tonu verdiği kesin:D modifiye yapma taraftarı değilim, en azından şimdilik.. 65 deluxe reverb hoşuma gitti, fiyatı da biraz daha makul. bunu denemek isterim, ankara da zuhal müzik dışında fender amfi satışı yapan yer var mı peki? zuhal de yapıyor mu ondan emin değilim gerçi ama gitarları satıyorlardı, mesele şu ki oraya adımımı atmam artık.

bir de bu amfiyi aldıktan sonra kabin almak mantıklı mı, bu konuyu da merak ediyorum oldukça.. biraz hacim istiyorum, kabini arkaya alıp sırtımı amfi-kabine vermek istiyorum.. çıkan ses beni taşısın biraz:)

75 twin reverb lerle ilgili pek bir şey bulamadım internette..

delay kullandığını farkedemedim ben. aslında bir çok video sunda gerçekten gitarların tonları birbirine yakın, amfiden midir pedallardan mıdır bilmiyorum ama istediğim tonu verdiği kesin:D modifiye yapma taraftarı değilim, en azından şimdilik.. 65 deluxe reverb hoşuma gitti, fiyatı da biraz daha makul. bunu denemek isterim, ankara da zuhal müzik dışında fender amfi satışı yapan yer var mı peki? zuhal de yapıyor mu ondan emin değilim gerçi ama gitarları satıyorlardı, mesele şu ki oraya adımımı atmam artık.

bir de bu amfiyi aldıktan sonra kabin almak mantıklı mı, bu konuyu da merak ediyorum oldukça.. biraz hacim istiyorum, kabini arkaya alıp sırtımı amfi-kabine vermek istiyorum.. çıkan ses beni taşısın biraz:)

75 Twin için normal zira Silverface diye tabir edilen bir model artık üretimleri yok. Kullanmadığım için birşey diyemem. Tune-L Türkiye satıcısı web sitesinden Ankara'daki dükkanlara bakabilirsin. 65 Deluxe Reverb iyidir benim de favorilerimdendi bir zamanlar. Kabin bence gereksiz olur zaten 22 watt bile çok yüksek hele ki ev için. Müstakil evin varsa bilemem :)

yok ben watt ında değilim zaten, 5w bile yeter aslında da sesi küçücük bir yerden almak var bir de büyük bir kabinden almak var. işte hacimden bahsettiğim oydu aslında, sesin yüksekliği değil de derinliği mi desem ne desem, pek anlatamadım derdimi:)

bodrum katı stüdyo yapıcaz, yani tam yalıtımlı olmayacak ama ses sorunu pek olmaz diye düşünüyoruz.

Bence hiç gerek yok kabinler de epey pahalı 700-800 euro arası. Yazık yani parana. Derinlik için canavar gibi Reverb'ü var zaten. Hacim içinse tercihe göre güzel, transparan bir booster bitti gitti :)

Bence hiç gerek yok kabinler de epey pahalı 700-800 euro arası. Yazık yani parana. Derinlik için canavar gibi Reverb'ü var zaten. Hacim içinse tercihe göre güzel, transparan bir booster bitti gitti :)
çok teşekkür ederim:) peki hazır sizi booster lar hakkında konuşuyoruz, bunlar tam olarak ne yapıyor? transparan bir booster derken neyi kastettiniz mesela?

çok teşekkür ederim:) peki hazır sizi booster lar hakkında konuşuyoruz, bunlar tam olarak ne yapıyor? transparan bir booster derken neyi kastettiniz mesela?

Booster'lar. En basit haliyle gitardan amfiye giden sinyali yükseltmeye yarar. Mesela ben booster'ı (Xotic EP Booster) şu sekilde kullanıyorum. Amfimi power katının sesini Clean Headroom'u yani en temiz ses aldığım en yüksek noktaya kadar açıyorum. (Booster devreye girince temiz ve hafif bir drive almak içi)
Transparan olayı ise Netlikle paralel. Booster ne kadar netse tonunuza olan etkisi esas görevi olan yükseltmeyi düzgün yapacaktır. Aksi halde tonunuzu değiştirecektir.

Anladigim kadariyla Leslie speaker (http://en.wikipedia.org/wiki/Leslie_speaker) olarak tasarlanmis bir ampli tonu ariyorsunuz, bu nedenle aradiginiz tonu veren bir ampli bulmaniz oldukca guc...Bu amacla bir coklarinin kullandigi Fender Vibratone (http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Vibratone) veya benzeri bir ampli bulmaniz gerekiyor...

Bu ton icin bence en bilinen ve en iyi iki ornek Stevie Ray Vaughan - Cold Shot (bu parca aradiginiz tona cok iyi bir ornek olacaktir) ve Jimi Hendrix - Little Wing...

Bu arada cingir cingir (bilmem ki nasil anlatilir :)) tonlari olan bir gitara da ihtiyaciniz olacak...Tercihen Alder bir Strat veya maple klavyeli bir tele...Ancak bunlari biraraya getirebilirseniz, calmaktan ve dinlenmekten hic sIkIlmayacaginiz bir setup a kavusmus olacaksiniz...Ton arayisinizda iyi sanslar...:)

Sevgiler ve saygilar...

Pelhamblue, çok teşekkür ederim baya yardımcı oldunuz:) ben de aslında tam sizin bahsettiğinizi istiyorum, drive ı olabildiğince az (özellikle arkada bir backing track ile çalışırken) ama güçlü bir ses istiyorum. o zaman ben booster lara da en kısa zamanda bir bakayım.. bende şu anda zoom g3 prosesör var; amfi modellemelerinden, chorus, reverb, delay gibi pedallardan memnunum ama booster sesi fena dağıtıyor.. kabin olayını şu yüzden sormuştum, ben ilk başta ev amfisi tarzı bir şey almayı düşünüyordum ve aklımda ht5r falan vardı, sonra bunun bir küçüğü ht1r yi ufaktan düşünmeye başlamıştım. 1w bile ev için yeterdi ama ordaki görevli sadece watt değil, ufak bir yerden alınan hacim ve büyük bir yerden alınan hacim arasında dağlar kadar fark var dedi. o yüzden aklımda kabin vardı aslında..

Grunder, jimi, srv çalmıyorum pek.. çalamıyorum desem daha doğru olabilir:D üstte attığım video da pelhamblue nun da dediği gibi kırçıllı bir ton istemiyorum. paylaştığı vibroking müthiş gerçekten ama dediğim gibi bana göre pek değil.. pedalların etkisi midir bilmiyorum ama paylaştığım video da çıkan ton beni benden alıyor. sabaha kadar doğaçlama solo atabilirim o tonla:) bendeki asat classic (tele) maple klavyeli bu arada..

Pelhamblue, çok teşekkür ederim baya yardımcı oldunuz:) ben de aslında tam sizin bahsettiğinizi istiyorum, drive ı olabildiğince az (özellikle arkada bir backing track ile çalışırken) ama güçlü bir ses istiyorum. o zaman ben booster lara da en kısa zamanda bir bakayım.. bende şu anda zoom g3 prosesör var; amfi modellemelerinden, chorus, reverb, delay gibi pedallardan memnunum ama booster sesi fena dağıtıyor.. kabin olayını şu yüzden sormuştum, ben ilk başta ev amfisi tarzı bir şey almayı düşünüyordum ve aklımda ht5r falan vardı, sonra bunun bir küçüğü ht1r yi ufaktan düşünmeye başlamıştım. 1w bile ev için yeterdi ama ordaki görevli sadece watt değil, ufak bir yerden alınan hacim ve büyük bir yerden alınan hacim arasında dağlar kadar fark var dedi. o yüzden aklımda kabin vardı aslında..

Grunder, jimi, srv çalmıyorum pek.. çalamıyorum desem daha doğru olabilir:D üstte attığım video da pelhamblue nun da dediği gibi kırçıllı bir ton istemiyorum. paylaştığı vibroking müthiş gerçekten ama dediğim gibi bana göre pek değil.. pedalların etkisi midir bilmiyorum ama paylaştığım video da çıkan ton beni benden alıyor. sabaha kadar doğaçlama solo atabilirim o tonla:) bendeki asat classic (tele) maple klavyeli bu arada..

O zaman adres belli :) 65 Deluxe Reverb, Clean Headroom'u yüksek, temiz sesler alabileceğin. Booster için seçenek çok Xotic'in serileri çok güzel bence. EP serisi düz EQ yok üzerinde. AC ve RC boosterlar EQ ve Gain barındırıyor. Bunun avantajı boost yaptığında amfiden ayarladığın EQ değerleri değişecek. Baslar tizler patlayacak bu tip bir booster üzerinden bunları dengeleyecek bir ton alabilirsin. Fiyatlar biraz pahalı Türkiye temsilcisi Pluton Music, oldukça uygun fiyatlı satıyor USA'den bile getirttsen hemen hemen aynı fiyata geliyor. Onları önerebilirim

lambalı amfilerin taşınma işlerim biraz sıkıntılıymış, 2000 liralık amfiyi çünkü her gün ya da 2 günde 1 yerini değiştirmeyi planlıyorduk. o yüzden vazgeçtik gibi.. bütçem de maalesef yarı yarıya indi, belki 2-3 sene sonra deluxe reverb alırım ama o kadar beklemek istemiyorum.

clean headroom u biraz olsun yüksek, 1000 tl civarı önerebileceğiniz başka bir amfi var mı? aklımda laney cub12r, blackstar ht5r ve vox ac4tv tube var. tabi başka önerilere de açığım.. laney ve vox un 1w lik girişleri olması güzel, çünkü ev ortamında 4-5w lik lambalıya biraz yüklenirsem komşular da bana yüklenir diye tahmin ediyorum:D öte yandan blackstar lar oldukça beğeniliyor, 1-2 yıl sonra satmak istersem sanırım ikinci el piyasası da fena değil.. laney de ise 15w olması cezbetti açıkçası, ilerde bir gün bir yerde çalmak da isteyebilirim:) gerçi sanırım 5w ler de yeter ama..

Geri