Amfide topraklama sorunu

Konu açılmışken bende bir sorunumu sizlerle paylaşmak isterim,sorun şu,amfim acayip uğultu yapıyor,özellikle metal zone vari pedallarda bu uğultu çekilmez oluyor ve gitar tonu diye bir şey kalmıyor ortalıkta...

Acaba bu sorunda topraklama dalgasından kaynaklanıyor olabilirmi?

Topraklamadan da olabilir sorun o zaman bilemeyeceğim.Noise gate falan dene bir arkadaşından ayarlayıp,ses kesiliyorsa toprak sorunun yoktur,yok eğer kesilmiyorsa bilemem.

Amplinin ve pedalın gainini beraber yüksek tutuyorsun? ortada ton kalmaması normal, clippinge giren sesi tekrar clip etmeye çalışıyorsun, gürültü eşiği çarpılarak yükseliyor. Bu durumda gürültü alman bir olasılık değil, bir kesinlik. Pedal kullanıyorsan, ya bütün driveı pedaldan alıp amplinin gainini kısacak veya clean channel da kullanacaksın, ya da pedalı "sadece" tatlandırmak amacıyla kullanacaksın(ki metal zone da pek mükün değil ama bir tube screamer olsa, gaini azcık açma hakkın var) yani çok kısık gainde, ve amplinin gainini açacaksın.

İki tarafın da gainini açmak için fiziksel hiç bir gerekçe ve açıklama yok malesef.

Herkese cevaplar için teşekkür ederim...

BEn daha öncede metal zone vari aletlerde amfinin gainini açıyordum fakat ilk defa böyle bir sorun oluştu...

Birde kısayım bakalım metal zone ile nolacak?

Metalzone her şekilde gitarın sesini ciddi bir şekilde clippinge sokan(en düşük gain seviyesinde bile) bir alet. Yani zincirde metal zone gibi bir alet varsa ampliden herhangi bir şekilde preamp distortion vermek gürültüyü arttırmaktan öte ekstra bir katkı sağlamayacaktır tona. Şu an elimde olmadığı için deneyemiyorum, ama öyle bir alet için en mantıklısı ampliyi mümkün olan en az preamp gain seviyesinde tutup, drive ı metal zone ile ayarlamak.

Tabi denemeye açık her zaman. Ama o koltukta iki gain olmaz. :)

Bahsedilen pedal bir TS veya ne bileyim bir DS1(ki onun bile en düşük gaininde ciddi bir etki vardır) değil çünkü sesi tatlılaştırsın falan.

Kolay gelsin.

pyramind demiş ki:
Metalzone her şekilde gitarın sesini ciddi bir şekilde clippinge sokan(en düşük gain seviyesinde bile) bir alet. Yani zincirde metal zone gibi bir alet varsa ampliden herhangi bir şekilde preamp distortion vermek gürültüyü arttırmaktan öte ekstra bir katkı sağlamayacaktır tona. Şu an elimde olmadığı için deneyemiyorum, ama öyle bir alet için en mantıklısı ampliyi mümkün olan en az preamp gain seviyesinde tutup, drive ı metal zone ile ayarlamak.

Tabi denemeye açık her zaman. Ama o koltukta iki gain olmaz. :)

Bahsedilen pedal bir TS veya ne bileyim bir DS1(ki onun bile en düşük gaininde ciddi bir etki vardır) değil çünkü sesi tatlılaştırsın falan.

Kolay gelsin.

Evet Batuhan haklıymışsın,denedim gerçekten gürültü denen bir olay kalmadı ama acayip tiz bir ton ortaya çıktı :) Amfi nin bass lar sonda olmasına rağmen (bu arada Amfi Aria nın üst modellerinden biri) tiz verdi...

Çok fazla GAin kullanan birisi değilmi,cahilliğim ondan olsa gerek,yoksa Vox Ac 30 bile gaini açıyordum bir miktar...

CEvabın için tekrardan teşekkür ederim...

aynı topicten açmış ve bu sorundan muzdarip biri olarak buradada belirtmek isterimki bu işi hemen helletmek lazımmış.-mış diyorum çünkü büyük ihtimal amfiden kaynaklanan sorunu halletmedim ve çalmaya devam ettim, sonunda gitardan oldum...ses gelmiyor artık. :(

aynı topicten açmış ve bu sorundan muzdarip biri olarak buradada belirtmek isterimki bu işi hemen helletmek lazımmış.-mış diyorum çünkü büyük ihtimal amfiden kaynaklanan sorunu halletmedim ve çalmaya devam ettim, sonunda gitardan oldum...ses gelmiyor artık.

Gitara bir şey olmaz kolay kolay, büyük ihitmalle soğuk lehim falan olmuştur, gitarın içinde kompleks bir elektronik devre yok sadece kablolar ve teller sadece. Bilen birine gösteri içini açsın halletsin.

Ben de bu konuyla alakalı olduğunu düşündüğüm bir problemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Digitech RP80 prosesörüm var, normalde bunu tek başına kullanınca backgroundda parazit ses falan olmuyordu.

Daha sonra yakın bir zamanda Cry Baby 535Q aldım ve RP80 ile amfi arasına taktım (bu arada amfi Laney LX35R) yine background kirliliği yok ama istediğim tonu alamadım wahwah pedalından. Sonra CryBaby'i RP80'in önüne taktım. Yani sıralama: gitar, 535Q, rp80, amfi şeklinde oldu. Ama bundan sonra çok fazla bir background gürültüsü almaya başladım. Gitarın tellerine dokunmam bişey değiştirmiyor, gürültü devam ediyor, sadece çalmaya başlayınca bayağı azalıyor. Ama çalmayı bırakınca, tellere vurmayınca yine deli gibi gürültü çıkıyor. Bunun sebebi de topraklama olabilir mi? Değil ise mevcut şartlarda ne yapmam lazım?

Re: gitarımı çalarken elekrik çarptı!

zafer666 demiş ki:
amorphis_ demiş ki:
Merhaba arkadaşlar.. dün çalışıyordum, birden elim uyuşmaya başladı. sonra dirseğimin altında kalan kol parçası(ismi neyse artık) floyd rose deyince elektrik çarptı.. sonra bir kontrol kalemi aldım ve gitarın teline, floyd rose na ve jack girişine baktım ve hepsinde lambası yandı: çalışırken 15 w park ampli ve gnx2 kullanıyrdum. onların jack girişlerinde de kontrol kaleminin lambası yandı. burda sorun nerden kaynaklanmaktadır bir bilen olup da yardımcı olursanız çok sevinirim. ampli ye prosesöre veya gitarıma bir zarar vermiş olabilir miyim?? şimdiden teşekkürler

bence sorun büyük ihtimalle amfiden kaynaklanıyordur. :idea: emin olmak için, kablo bağlantılarını yapmadan amfiyi aç ve jack taktığın yeri bi ölç. eğer hiçbirşey bağlı değilken amfide elektrik kaçağı varsa onu bir elektronikçiye götür bakıversin. toprak hattı tabii ki gereklidir ama biz ilk önce kaçağı bi ortadan kaldıralım di mi ;)
gnx 2 den kaynaklandığını zannetmiyorum ama amfide kaçak yoksa gnx2 nin de bağlantı yererini kontrol kalemiyle ölçersin.
bence gitarına hiçbişey olmamıştır.

Senin dediğin gibi anfimi k.kalemiyle kontrol ettim. jack girişinde elektrik var. Kaçak varmı demek bu. Eğer oyleyse sorun anfidemidir. Yoksa yine toprak hattındamıdır

amfide arkadaşın dediği gibi kaçak olma ihitmali de var..benim eski amfimde başıma gelen bir şeydi ordan biliyorum..sen olmadı bir başka evde topraklı prizde dene derim..ama ne olursa olsun topraklı bir priz kullanmak şart tabi aman..

Geri