Videodaki Teknik

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Spectre tarafından 15 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu 1. iyi günler videodaki 24.saniyede yaptığı tekniğin adı tam olarak nedir bir de ağır çekimdeki gösterimini de izledim beceremedim egzersiz tarzı önerilerinizi yazarsanız sevinirim.
   
 2. yanlış yerde açtığım için özür dilerim
   
 3. Anladığım kadarıyla 7 perdede harmonik yapıp, eşikten sonraki telin uzantısı ile teli titreştiriyor
   
 4. aynen hocam yaptığı o da pratikte bir türlü başaramadım,Püf noktası var mı merak ediyorum
   
 5. Kulaklarımın pası silindi valla. :)

  Görebildiğim kadarıyla 7. perdede (sol teli) harmonik alıyor sadece. Arkasından da nut'ın arkasında vibrato yapıyor.
   
 6. yapmış olman lazım hocam. Şuanda elimdeki klasik gitarla yaptım valla :)
   
 7. harmonik aldıktan sonra eşikle istediğim kadar oynayayım o titreşimi alamıyorum sorunum tam olarak orada zaten sustain de biraz yetersiz kalıyor.
   
 8. Eşikten sonraki aynı telin uzantısıyla oyna abi.
   
  Spectre bunu beğendi.
 9. Tamam yaptım :D püf noktayı buldum çok teşekkür ederim :D
   
 10. aynen hocam direk eşikle oynuyordum ben :D
   
 11. haha :D kolay gelsin
   
 12. Bu tekniğin İngilizce adı "bending behind the nut" ("eşiğin arkasından bent" olarak çevrilebilir). Eşikte kilit OLMAYAN gitarlar için geçerlidir. Tremolo kolu kullanmadan kolu yukarı (tize) çekmiş gibi etki vermenin bir yoludur. Akustik gitarda da işe yarayabilir, hatta kimi gitaristler gitarın headstock kısmını (akort mandallarının olduğu kafa kısmı) hafifçe geriye doğru çekerler, ama bu sonucusu biraz sakat bir iştir:)

  Aslında o videoda gayet güzel gözüküyor nasıl yapıldığı, eşik ile akort mandalı arasında kalan tel parçasını aşağı doğru bastırdığınızda tel geriliyor ve sanki tremolo kolunu yukarı çekmişssiniz gibi bir etki yapıyor.

  Rahmetili Randy Rhoads'un da benzer bir etki vermek için yaptığı bir numara vardı. Tek telde sol el ile hammer-on çalarken sağ eli ile sol elinin bulunduğu noktanın gerisinden bir yerden teli yakalayıp yukarı doğru çekerdi. Bu da yine tremolo kolu yukarı çekilmiş gibi bir etki verirdi. Rhoads'un nasıl çaldığını bilmeyenler onun sololarını çalarken bu etkiyi tremolo kolu ile vermeye çalışıyor şimdilerde, ama onun tremolo kolunu pek fazla kullandığını sanmıyorum:) Bakınız aşağıdaki video, 1:17-1:18 civarları...
   
  Kerem ve Spectre bunu beğendi.
 13. çok güzel açıklamışsınız hocam teşekkür ederim aklımda hiç soru kalmadı :) ben videoda eşik gerisinde yaptığını geç farkettim ondan oldu :)
   
 14. Bir neck bending bir de bunu yaparken, bir gün ya gitarın sapını kıracağım ya da tek teli patlatacağım. Ben de tremolo karşıtı bir insan olarak bu tarz teknikleri çok kullanıyorum, ancak her gitarda olmuyor tabii, burgular 6 in line olmalı.
   
  Spectre bunu beğendi.
 15. Ben yıllardır boşuna mı floyd çilesi çekiyorum şimdi?
   
 16. Sevmiyorsanız terkedin :)
   
 17. şimdiye kadar tüm gitarlarım tremolosuzdu heves edip bi jackson kelly aldım whammy bar için bin pişman oldum tekrar tremolosuz bir gitara geçip böyle bir teknik görünce çok ilgimi çekti :D
   
 18. Tremolo pişmanlıktır.
   
 19. Kesin bir yargi zevke dayali hicbir konuda olamayacagi gibi burada da olamaz.Bu tarz teknikler tremolonun otesinde birsey size sunmuyor.Tremoloyu duzgun kullanabilmek ise apayri mesele.Jeff Beck izleyin.Tremolo tusedir...
   
  aiyiadam bunu beğendi.
 20. FLoyd Rose ile ilgili problemlerin bir kısmı kilitli eşiğin kullanışsız bir şey olmasından ve akort etmenin zorluklarından kaynaklanıyor. Eğer Steve Vai-Joe Satriani tarzı bir tremolo kullanıcı değilseniz, benim tavsiyem diğer tremolo sistemlerini de denemek olur. Kaliteli bir eşik (teflon mesela...), kilitli burgular ve Wilkinson ya da benzeri bir tremolo ile iyi sonuçlar almak mümkün. Ben çok memnunum ve tel takmak-akort etmek de çok daha kolay. Nitekim Jeff Beck gibi adamların tercih ettiği sistemler de bu şekilde.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş