Ilginç.kemper Profiling Amp

Aslında o anda modellemesi yada klonlaması çalan kişi açısından çok da önemli bi konu değil gibi geldi bana. Teknoloji olarak çok önemli tabii ki ama marshall jcm gibi ünlü bi amfinin modellemesini isteyen kişi zaten kaliteli prosesörlerde bulabilir bu modellemeyi. Axe fx yazılımı-donanımı nasıldır bilmem ama onda da vardır kesin bu amfinin modellemesi. Yani şunu demek istiyorum, bütün amfiler önceden modellense ve 10-15 saniye içinde internetten inse de aynı kapıya çıkar gibi görünüyor. Tek fark modellemeyi firmanın çalışanlarının yapması.

Axe Fx ile karşılaştırıyorlar bu aleti.

Evet, sanırım benzer kullanıcılar hedefleniyordur pazarlamasında.
Ama aslında Axe Fx ile oldukça farklı zihniyette cihazlar. Bence Kemper özellikle bir amfi sesini sevip onu heryere götürmek isteyen insanlara daha çok hitap edecektir. İş özellikle kayıt yapmaya gelince çok da başarılı olabilir sanırım.

Axe Fx ise daha ziyade bir tür dijital preamfi-power amfi- efekt prosesörü yapım kiti gibi (ben Axe Fx Ultra kullanıcısıyım). Kemper hiç kullanmadım, ama gördüğüm kadarıyla cihaz klonlamaya odaklanıyor, ama Axe Fx lambalı amfi deneyimini lambalar olmadan (ve daha da iyi düzeyde) yaşatmayı vaadeden (ve kimi insanlara amfilerini sattıran), ama açıkça taklit etme iddasında olmayan bir cihaz. Belli modellerin isimleri var, evet, ama preamfi-power amfi simülasyonunda hiç bir analog amfide olamayacak kadar çok fazla parametre var. Bence bunlar aslında belli bir soundu taklit edebilmenin ötesine gitmek ve insanlara açıkça kendi dijital preamfi-poweramfi soundunu dizayn etmelerini sağlamak için yapılmış. Tabii hepsinden önemlisi de Axe Fx'in dijital efektlerinin Eventide ile bile kıyaslanacak düzeyde olması. (Axe Fx II'nin dijital efekt ve preamfi katları için ayrı ayrı birer çift çekirdekli işlemci kullandığı da düşünülürse...) Kemper ise anladığım kadarıyla efekt konusunda bu kadar iddialı olmayı amaçlamıyor. Daha çok portatif olmak ve her yere amfi tonunun rahatlıkla taşınabilmesini sağlamak iddiasında. Bence Axe Fx'in rekabet edemeyeceği nokta da özellikle burası. İki rack büyüklüğündeki Axe Fx pek de portatif bir cihaz değil. Özellikle de Axe Fx'i hakkıyla kullanmak için ciddi bir midi controller da gerektiği düşünülürse...

Edit: Her iki cihazda da önemli bir sorun var tabii... Bunları ses kartına girip kayıt yapacağınız zaman iyi güzel, ama canlıda çalmak istediğiniz zaman (en azından Axe Fx için...) FRFR tabir edilen cinste monitörler lazım ve bunlar oldukça pahalı. Ben Axe Fx'i evdeki 2 wattlık power amfi + 12 inç Celestion kabinden oluşan mini amfime girdiğim zaman ses kartı + referans monitörlerinden oluşan sistemdekinden çok daha farklı sonuçlar alıyorum. Cihaz ne kadar portatif olursa olsun, siz bunu bir amfi + kolona bağlayıp çalacaksanız onlar da illa ki bir karakteristik verecek ve bu da verimi düşürecektir bence... Her stüdyo veya barda FRFR monitör bulunacağını da hiç sanmam:) Cem Köksal herhalde profillemeyi yaptığı kabinin aynısını kullanarak test ediyor cihazı, ama herkesin bu lüksü olmaz tabii...

Geri